شاهین های ایالات متحده در برابر سیاست بایدن در قبال ایران

شاهین های ایالات متحده در برابر سیاست بایدن در قبال ایران
چندین مقام سابق دولت ترامپ روز جمعه در گفت و گوی صوتی در برنامه «کلاب هاوس» درباره استراتژی خود برای لابی گری علیه دیپلماسی با ایران در دوران بایدن بحث کردند. میزبان این بحث ریچارد گلدبرگ، مسئول سابق شورای امنیت ملی و مشاور ارشد کنونی «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» بود. شنیدن بحث با موضوع «لغو احتمالی ...
شاهین های ایالات متحده در برابر سیاست بایدن در قبال ایران

نویسنده: متیو پتی

دیپلماسی ایرانی: چندین مقام سابق دولت ترامپ روز جمعه در گفت و گوی صوتی در برنامه «کلاب هاوس» درباره استراتژی خود برای لابی گری علیه دیپلماسی با ایران در دوران بایدن بحث کردند. میزبان این بحث ریچارد گلدبرگ، مسئول سابق شورای امنیت ملی و مشاور ارشد کنونی «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» بود. شنیدن بحث با موضوع «لغو احتمالی تحریم های اقتصادی ایران» برای عموم آزاد بود، اما فقط سخنرانان انتخاب شده توسط ناظران امکان شرکت در بحث را داشتند.

شماری از مقامات سابق دولت ترامپ و طرفداران تغییر نظام در ایران سعی کردند میان ایجاد یک پرونده مترقی برای اعمال فشار علیه ایران و نشان دادن ترقی خواهان به عنوان مماشات کننده نظام های ضد آمریکایی، ارتباط ایجاد کنند. لِن خودورکوفسکی که به طراحی پیام رسانی ترامپ به ایران در وزارت خارجه کمک کرده بود، گفت: «بسیاری در جناح چپ احتمالا حتی از شدت نقض حقوق بشر، آسیب به محیط زیست، نقض حقوق نیروی کار، نقض حقوق زنان، نقض حقوق همجنس گرایان اطلاع ندارند. شاید اگر برخی از موضوعات در این چارچوب ها بیان می شدند، ائتلاف بسیار بزرگ تری وجود داشت تا با روند فعلی سیاست دولت بایدن مخالفت کند.» در همین حال، خودورکوفسکی ادعا کرد که گروه های متمایل به چپ اغلب به دلیل «سیاست ضد اسرائیل» و «ضد سعودی/اماراتی/بحرینی» طرف ایران را می گیرند و حالا، دولت بایدن می خواهد «فشار چهار سال گذشته بر ایران» را خنثی کند.

گابریل نورونها، یکی دیگر از مقامات سابق وزارت امور خارجه، گفت که دولت بایدن ظاهرا «با روسیه و چین» همسو شده است.

مریم معمارصادقی، رئیس موسسه آموزش الکترونیکی توانا برای جامعه مدنی ایران، هم نظرهای مشابهی ارائه داد. معمارصادقی پیشتر پروژه «دیس اینفو» را که ابتدا توسط وزارت امور خارجه برای مقابله با تبلیغات ایران تامین مالی می شد، اداره می کرد؛ این پروژه با حمله به منتقدان آمریکایی سیاست های دولت ترامپ بودجه خود را از دست داد. معمارصادقی گفت: «اگر قرار است سیاست خارجی مترقی باشد، آنگاه باید حقیقتا روی ایران تمرکز شود؛ اما در عوض دولت بایدن با پیروی از رویکرد اوباما، چشم های خود را روی آنچه در ایران اتفاق می افتد، می بندد. آنچه بایدن واقعا انجام می دهد، تلاش برای جلب رضایت یک حوزه انتخابیه داخلی است متمرکز بر این سیاست های "بیدار" است. این سیاست "هویت" است. این "بیداری" است که بر صحنه جهانی منعکس شده. سیاست "قطبی" حول سیاست خارجی تهدیدی برای امنیت ملی ماست.»

دولت بایدن اکنون در حال مذاکره برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک است. طبق برجام، قدرت های جهانی توافق کرده اند در ازای محدودیت های جدی در برنامه هسته ای ایران تحریم اقتصادی علیه این کشور را لغو کنند. دولت ترامپ در سال 2018 از توافق خارج شد و کارزار «اعمال فشار حداکثری» را آغاز کرد که به گفته جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق، هدف آن براندازی دولت ایران بود. با گذشت زمان، ایران فعالیت های هسته ای خود را از سر گرفت و ایالات متحده و ایران تقریبا دو بار تا آستانه درگیری نظامی پیش رفتند. فشارهای ناشی از تحریم ها با اعتراض های گسترده در ایران همراه بود. حتی مخالفان دولت کنونی در تهران نیز با کارزار اعمال فشار حداکثری واشنگتن مخالف هستند.

در هفته اول ماه فوریه یک گروه 38 نفره از فعالان نامه ای سرگشاده را امضا کردند و خواستار تغییر نظام در ایران به رهبری ایالات متحده شدند. در اقدامی متقابل، بیش از 200 فعال نامه ای را امضا کردند و از خواسته خود مبنی بر تمدید دیپلماسی ایران و آمریکا و پایان تحریم های اقتصادی سخن گفتند.

سوسن طهماسبی، یک فعال حقوق زنان ایرانی که در ایالات متحده زندگی می کند و رهبری گروه «فمینا» را بر عهده دارد، می گوید کارزار اعمال فشار حداکثری وضعیت را بدتر کرده است: «تحریم های گسترده اقتصادی شرایط را برای ایرانی ها بدتر کرده و سبب شده فعالان جامعه مدنی به طور مرتب هدف قرار بگیرند و به همکاری با قدرت های خارجی متهم شوند. فعالیت آنها یک مساله امنیتی و ادامه کار برای فعالان داوطلب بسیار دشوار شده است. شک دارم با توجه به اینکه تحریم ها بیشترین فشار را بر مردم عادی وارد می آوردند، بتوانند به هدف تغییر نظام خود برسند.»

مقامات دولت بایدن نیز این کارزار فشار را ناکام خوانده و قول داده اند که با هدف بازگشت به دیپلماسی به برجام بازگردند.

اما بیشتر مباحثات در کلاب هاوس روی حمله به گروه های طرفدار توافق 2015 متمرکز بود. کامرون خوانساری نیا، مدیر اتحادیه ملی دموکراسی در ایران که طرفدار تغییر نظام است، به طرفداران دیپلماسی بین ایالات متحده و ایران حمله کرد و شورای ملی ایرانی-آمریکایی (نایاک) را «نیروی منفی» و «فاقد اعتبار» خواند.

نایاک هم در بیانیه ای اعلام کرد از بحث و گفت و گو استقبال و به آن تشویق می کند و معتقد است که همه باید بتوانند حرف خود را بزنند حتی اگر با مواضع و سیاست های این شورا مخالف باشند: «لازم به ذکر است نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی ها، ایرانی ها و سایر کشورها، با موضع ما موافق هستند که ایالات متحده باید به توافق هسته ای ایران برگردد.» در این بیانیه چندین شرکت کننده در جلسه در کلاب هاوس به استفاده از «منابع دولتی ایالات متحده» برای «حمله به مخالفان داخلی» متهم شدند و همچنین این ادعا مطرح شد که بنیاد دفاع از دموکراسی ها و سایر گروه های طرفدار تغییر نظام در ایران منابع منابع مالی خود را پنهان می کنند و احتمالا بودجه آنها توسط «عوامل خارجی» تامین می شود که قصد «اختلال در دموکراسی ایالات متحده» را دارند. در این بیانیه همچنین آمده: «غم انگیز است که این منافع نه تنها زندگی ایرانی ها را نابود و آنهایی را که به دنبال حقوق خود هستند تضعیف می کند، بلکه آمریکایی هایی را که خواهان جنگ نیستند نیز تضعیف می کند. امیدواریم که فرصتی برای گفت و گوی واقعی در مورد مسائل موجود در جامعه ما فراهم شود و بحث درباره بازگشت به برجام به طور درخور صورت بگیرد و نه در چارچوب یک موضع گیری ایدئولوژیک و حملات دشمنان دموکراسی.»

لوگان بایروف، مدیر ارتباطات «جی استریت» هم گفت که سازمان او بسیار مفتخر است که در حمایت از دیپلماسی با یک ائتلاف بزرگ و گروهی از شرکا از جمله نایاک همکاری می کند. او افزود: «ادامه سیاست های دولت ترامپ نهایتا ایالات متحده و اسرائیل را به انتخاب بین پذیرش یک جنگ فاجعه بار و مهلک در خاورمیانه یا پذیرش ایران مجهز به سلاح هسته ای وادار می کند. اینکه [مقامات دولت ترامپ] مدام به استدلال های مزخرف خود ادامه می دهند، خشم آور است. ما اعمال فشار حداکثری را به طور کامل دیدیم و نتیجه ای نداشت. وضعیت ما اکنون به تمام معنا از وضعیت تحت برجام بدتر است. کار شایسته ای که باید انجام دهید این است که شکست را بپذیرید و بی سر و صدا از آن رویکرد فاصله بگیرید.»

منبع: ریسپانسیبل استیت کرفت / تحریریه دیپلماسی ایرانی 34
 


کلیدواژه های این خبر
اوباما   محیط زیست   آمریکا   روسیه   دیپلماسی   وزارت امور خارجه   مشاور امنیت ملی   مخالفان دولت   هفته اول   همجنس گرایان   لابی گری   همسو   ناظران   آموزش الکترونیکی   نامه ای سرگشاده   برجام   دونالد ترامپ   امنیت ملی   سیاست خارجی   تحریم اقتصادی   حقوق زنان   فعالیت های هسته ای   دموکراسی   درگیری نظامی   دولت جمهوری اسلامی ایران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «دیپلماسی ایرانی» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
وندی شرمن، مقام دوم وزارت امور خارجه آمریکا کیست؟
ایرنا
مذاکرات غیرمستقیم برای احیا برجام
راه امروز
سال 99 با چاشنی خنثی کردن توطئه های رسانه ای غرب گذشت/ کمک به صلح قره باغ؛ مهم ترین مسئله در حوزه توجه ایران به همسایگان
باشگاه خبرنگاران
انتخابات ایران دردسری بزرگ برای بایدن
فرارو
حضور بایدن در نشست مجازی اتحادیه اروپا، تلاشی برای بازسازی روابط
ایران آنلاین
جای خالی برجام و خاورمیانه در نخستین نشست خبری بایدن
دنیای اقتصاد
همسانی های بایدن با ترامپ برابر قدرت های شرقی
ایرنا
بایدن بهتر از ترامپ نیست
دیپلماسی ایرانی
سیاست خاورمیانه ای آمریکا و ادوار متفاوت اوباما، بایدن و ترامپ
ایرنا
نیوزویک: تفاوت سیاست خارجی بایدن با ترامپ تنها در لحن است
خبرآنلاین
تمرکز بایدن مذاکره با نظام است تا دولت ایران
دیپلماسی ایرانی
یادداشت:بازتولید امپریالیسم نوین و اصول 8گانه "آنتونی بلینکن"
تسنیم
رویکرد «نه غالب نه مغلوب» بایدن در یمن
جوان آنلاین
بایدن علیه ایران جمع اوباما و ترامپ است
جوان آنلاین
رقابت فزاینده با چین، چالش اساسی پیش روی آمریکا
صدا و سیما
بازگشت جانی تحریم
مشرق نیوز
محبعلی: بغداد و مسکو از بمباران مواضع طرفداران ایران اطلاع داشتند اما به تهران خبر ندادند
خرداد نیوز
بایدن نگاهی متفاوت از ترامپ و اوباما به عراق دارد
دیپلماسی ایرانی
فشارهای شرطی دشمن!
خبر داغ
توافق دولت با آژانس اقدامی هوشمندانه و همسو با منافع ملی است
شبکه خبر
نگاهی متفاوت به روابط ایران و امریکا در دوره بایدن
دیپلماسی ایرانی
بایدن یک سرِ سوزن در اندیشه منافع ملت ایران نیست
دیپلماسی ایرانی
مقام سابق آمریکا: مسئله برجام باید قبل از انتخابات ایران حل شود
روز نو
پایان برجام؟
روزنامه شرق
غربی ها دیگر نمی توانند با وعده های توخالی مردم را فریب دهند
خبرگزاری دفاع مقدس
برجام فایده اقتصادی ملموسی برای ایران نداشته است
مشرق نیوز
مهمان پرست: غربی ها دیگر نمی توانند با وعده های توخالی مردم را فریب دهند
فارس
نامه آخوندی به نمایندگان: قانون اقدام راهبردی را لغو کنید
پانا
قانون مجلس استقلال دستگاه سیاست خارجی ایران را سلب کرده است
رکنا نت
اذعان ظریف به آمریکا آمریکاست
مثلث
فشار حداکثری دولت ترامپ به ایران شکست خورد؟
اقتصاد آنلاین
بلینکن: سیاست «فشار حداکثری» بر ایران بی نتیجه بوده است
مشرق نیوز
نگاهی به آینده جنگ ها و تنش های آمریکا در دولت بایدن
مشرق نیوز
بایدن بالاخره به نتانیاهو تلفن زد
عصر ایران
بایدن در تست برجام همان ترامپ درآمد
جوان آنلاین
سفر رییس قوه قضاییه به عراق جزء سفرهای بسیار موفق خارجی است
تابش کوثر
تهران واشنگتن را تهدید کرد/پاسخ خطیب زاده به اظهارات سخنگوی مجلس درباره سفر قالیباف به روسیه
وانا نیوز
با عدم انجام تعهدات برجامی اجرای پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد/ رییس مجلس از تلاش های وزارت خارجه در سفر به روسیه اطلاع دارد
آریا
ضرب الاجل 7روزه ایران به طرف های برجام؛ اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می کنیم
پانا
خطیب زاده: تعهدات طرف های برجامی انجام نشود، اجرای پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد
ایران آنلاین
اخبار مرتبط
bltایرنا : وندی شرمن، مقام دوم وزارت امور خارجه آمریکا کیست؟
bltراه امروز : مذاکرات غیرمستقیم برای احیا برجام
bltباشگاه خبرنگاران : سال 99 با چاشنی خنثی کردن توطئه های رسانه ای غرب گذشت/ کمک به صلح قره باغ؛ مهم ترین مسئله در حوزه توجه ایران به همسایگان
bltفرارو : انتخابات ایران دردسری بزرگ برای بایدن
bltایران آنلاین : حضور بایدن در نشست مجازی اتحادیه اروپا، تلاشی برای بازسازی روابط
bltدنیای اقتصاد : جای خالی برجام و خاورمیانه در نخستین نشست خبری بایدن
bltایرنا : همسانی های بایدن با ترامپ برابر قدرت های شرقی
bltدیپلماسی ایرانی : بایدن بهتر از ترامپ نیست
bltایرنا : سیاست خاورمیانه ای آمریکا و ادوار متفاوت اوباما، بایدن و ترامپ
bltخبرآنلاین : نیوزویک: تفاوت سیاست خارجی بایدن با ترامپ تنها در لحن است
bltدیپلماسی ایرانی : تمرکز بایدن مذاکره با نظام است تا دولت ایران
bltتسنیم : یادداشت:بازتولید امپریالیسم نوین و اصول 8گانه "آنتونی بلینکن"
bltجوان آنلاین : رویکرد «نه غالب نه مغلوب» بایدن در یمن
bltجوان آنلاین : بایدن علیه ایران جمع اوباما و ترامپ است
bltصدا و سیما : رقابت فزاینده با چین، چالش اساسی پیش روی آمریکا
bltمشرق نیوز : بازگشت جانی تحریم
bltخرداد نیوز : محبعلی: بغداد و مسکو از بمباران مواضع طرفداران ایران اطلاع داشتند اما به تهران خبر ندادند
bltدیپلماسی ایرانی : بایدن نگاهی متفاوت از ترامپ و اوباما به عراق دارد
bltخبر داغ : فشارهای شرطی دشمن!
bltشبکه خبر : توافق دولت با آژانس اقدامی هوشمندانه و همسو با منافع ملی است
bltدیپلماسی ایرانی : نگاهی متفاوت به روابط ایران و امریکا در دوره بایدن
bltدیپلماسی ایرانی : بایدن یک سرِ سوزن در اندیشه منافع ملت ایران نیست
bltروز نو : مقام سابق آمریکا: مسئله برجام باید قبل از انتخابات ایران حل شود
bltروزنامه شرق : پایان برجام؟
bltخبرگزاری دفاع مقدس : غربی ها دیگر نمی توانند با وعده های توخالی مردم را فریب دهند
bltمشرق نیوز : برجام فایده اقتصادی ملموسی برای ایران نداشته است
bltفارس : مهمان پرست: غربی ها دیگر نمی توانند با وعده های توخالی مردم را فریب دهند
bltپانا : نامه آخوندی به نمایندگان: قانون اقدام راهبردی را لغو کنید
bltرکنا نت : قانون مجلس استقلال دستگاه سیاست خارجی ایران را سلب کرده است
bltمثلث : اذعان ظریف به آمریکا آمریکاست
bltاقتصاد آنلاین : فشار حداکثری دولت ترامپ به ایران شکست خورد؟
bltمشرق نیوز : بلینکن: سیاست «فشار حداکثری» بر ایران بی نتیجه بوده است
bltمشرق نیوز : نگاهی به آینده جنگ ها و تنش های آمریکا در دولت بایدن
bltعصر ایران : بایدن بالاخره به نتانیاهو تلفن زد
bltجوان آنلاین : بایدن در تست برجام همان ترامپ درآمد
bltتابش کوثر : سفر رییس قوه قضاییه به عراق جزء سفرهای بسیار موفق خارجی است
bltوانا نیوز : تهران واشنگتن را تهدید کرد/پاسخ خطیب زاده به اظهارات سخنگوی مجلس درباره سفر قالیباف به روسیه
bltآریا : با عدم انجام تعهدات برجامی اجرای پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد/ رییس مجلس از تلاش های وزارت خارجه در سفر به روسیه اطلاع دارد
bltپانا : ضرب الاجل 7روزه ایران به طرف های برجام؛ اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می کنیم
bltایران آنلاین : خطیب زاده: تعهدات طرف های برجامی انجام نشود، اجرای پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.