سند تفاهم ایران و چین در شکست راهبرد تحریم و انزوا ایران نقش مهمی دارد/ تحول پیشرفت علمی ایران با انتقال تکنولوژی در این سند امکان پذیر است

سند تفاهم ایران و چین در شکست راهبرد تحریم و انزوا ایران نقش مهمی دارد/ تحول پیشرفت علمی ایران با انتقال تکنولوژی در این سند امکان پذیر است
حاجی نجاری گفت: چین در عرصه پیشرفت های صنعتی، کوانتوم، فضایی و.... اقدامات خوبی داشته و این سند می تواند مبنای تحول پیشرفت های علمی ایران باشد و در این سند مهم ترین عامل انتقال تکنولوژی به کشورمان است.
سند تفاهم ایران و چین در شکست راهبرد تحریم و انزوا ایران نقش مهمی دارد/ تحول پیشرفت علمی ایران با انتقال تکنولوژی در این سند امکان پذیر است

به گزارش سرویس سیاسی شیرازه، عباس حاجی نجاری کارشناس مسائل ایران و جانشین سابق سیاسی سپاه در نشست مجازی که با همکاری نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی استان فارس (نسرا) در خصوص سند 25 ساله ایران و چین برگزارشد، گفت: امضا این تفاهم نامه در شرایط کنونی یکی از تحولات تاریخ سیاسی و اقتصادی ما است.
وی افزود: پیش زمینه این سند به سال 94 بعد از سفر رئیس جمهور چین بر می گردد که قرار شد سندی برای ادامه همکاری های دو کشور تنظیم شود اما به دلیل نگاه دولت حاکم که به غرب داشتند، اقدام جدی برای تنظیم این سند شکل نگرفت.
حاجی نجاری با بیان اینکه در سال 97 به دنبال تحولات آمریکا و فشاری که ترامپ بر مردم وارد کرد منجر به این شد که دولت درهمکاری بیشتر با چین جدی شود، اظهار داشت: در تابستان 99 انتشار بدون توافق متن این سند باعث شد که چینی ها موضع بگیرند و نهایتا بعد از تحولاتی که رخ داد، این سند در 7 فروردین ماه امسال به امضا وزرا خارجه دو کشور رسید.
همکاری ایران و چین به قرن های گذشته بر می گردد

کارشناس مسائل سیاسی ایران در ادامه با اشاره به چند نکته کلیدی، اهمیت این سند را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: همکاری ایران و چین به قرن های گذشته بر می گردد و راه ابریشم یکی از پرونده های طولانی همکاری میان دو ملت است؛ حتی در دوران شاه زمینه فعالیت فراهم شد اما شروع جدیدی همکاری از سال 94 بود.
جانشین سابق سیاسی سپاه در خصوص ویژگی اذعان داشت: سندی که اکنون به امضا رسیده، کلیات است و جزئیات مورد بحث قرار نگرفته و توافقات لازم آتی باید مراحل قانونی خود را طی نماید؛ موضوع مهم این است که در 25 سال آینده 400 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری انجام می شود.
وی تصریح کرد: بخش عمده تعهدات از ناحیه ایران، فروش نفت و گاز است و در مقابل چینی ها "انتقال تکنولوژی" به ایران را برعهده می گیرند؛ جامعیت سند و پوشش سطوح همکاری، وابستگی سند به قرارداد های بعدی، توسعه همکاری های دوجانبه و نقش سند در اقتصاد دو کشور از ویژگی های دیگر این تفاهم چین و ایران است.
سند تفاهم ایران و چین در شکست راهبرد تحریم و انزوا ایران نقش مهمی دارد/ تحول پیشرفت علمی ایران با انتقال تکنولوژی در این سند امکان پذیر است
حاجی نجاری با اشاره به دلایل حضور چینی ها در این همکاری، اضافه کرد: طرف چینی سیاست ملاحظه کارانه ای دارند و در نوع روابطشان این موضوع قابل مشاهده است؛ تثبیت چین و افول آمریکا یک زمینه ای را برای همکاری فراهم کرده که چینی ها از این فرصت برای تقویت موقعیت خودشان استفاده می کنند.
چینی ها به دلیل اهمیت تعامل پی بردند

به گفته این کارشناس امور سیاسی؛ چینی ها توافقات زیادی با کشور های منطقه دارد ولی به دلیل تاثیر ایران بر منطقه لذا همکاری با جمهوری اسلامی ایران برای چینی ها یک موقعیت ممتاز بین المللی را به دنبال دارد، در این زمینه ایجاد توازن با کشور های منطقه مطرح است و روابط گسترده اقتصادی داریم ولی این سند مبنای همکاری جدی تری را به دنبال دارد.
جانشین سابق سیاسی سپاه با بیان اینکه چینی ها به دلیل اهمیت تعامل پی بردند که فراتر از دولت ها پیش بروند، گفت: چین نیاز اصلی به انرژی دارد، در منطقه خاورمیانه کشورهایی که نفت دارند، تماما زیر سلطه آمریکایی هستند و مبادلات دست آمریکا است ولی ایران به دلیل استقلال و مقابله با آمریکا می تواند نقش خوبی داشته باشد.
وی تاکید کرد: اهمیت این سند برای ایران فراتر از مسائل اقتصادی است و در شرایط کنونی تحریم چینی ها یک رقم 980 هزار بشکه را از ایران خریداری می کنند؛ در اوج تحریم، معامله چنینی ها با ما نشان از جدی بودن آن ها در رابطه با کشور ما دارد.
چین با این سند مقابل آمریکا ایستادگی می کند

بنابه عقیده این کارشناس مسائل ایران، بند 8 سند مهم است که در راستای محکم سازی روابط طرفین در برابر فشار کشور ثالث غیر قانونی، هر دو کشور از اجرای این سند محافظت می کنند لذا در نهایت چین با این سند مقابل آمریکا ایستادگی می کند و برای ما می تواند 400 میلیارد دلار باشد.
حاجی نجاری جایگاه راهبردی ایران در منطقه را یک نکته اساسی دانست و اظهار داشت: روس ها از امتیاز ارتباط ما برای تثبیت موقعیت خودشان استفاده کردند و اگرچه نقش حساسیت چینی ها در منطقه جدی نشده اما در آینده ای نه چندان دور خواهد شد.
جانشین سابق سیاسی سپاه با بیان اینکه روابط ایران و چین برخلاف روابط ایران با غرب که سلطه گونه بوده، چین هیچگاه در روابط با ایران دنبال تسلط بر ما نبوده و تعامل ایران با چین در نوع مسائل فرهنگی است و دست برتر فرهنگی غنی ایران باعث می شود که دغدغه اثر گذاری چین بر ایران را نداشته باشیم.
مهم ترین عامل انتقال تکنولوژی به کشورمان است

وی با یادآوری این نکته که «چین الان به لحاظ تکنولوژی عملا غرب را پشت سر گذاشته است» افزود: چین در عرصه پیشرفت های صنعتی، کوانتوم، فضایی و.... اقدامات خوبی داشته و این سند می تواند مبنای تحول پیشرفت های علمی ایران باشد و در این سند مهم ترین عامل انتقال تکنولوژی به کشورمان است.
سند تفاهم ایران و چین در شکست راهبرد تحریم و انزوا ایران نقش مهمی دارد/ تحول پیشرفت علمی ایران با انتقال تکنولوژی در این سند امکان پذیر است
کارشناس مسائل ایران با تاکید بر اینکه ما باید یک هوشیاری جدی در روند انعقاد توافقات داشته باشیم، گفت: در دولت آقای روحانی این سند امضا شد و در تحولات سیاسی و تغییر در دولت نباید این سند که مبتنی بر راهبرد رهبر انقلاب بوده و ظرفیت سازی می کند، مورد موضوعات جناحی قرار گیرد.
حاجی نجار با اشاره به شایعاتی مبنی بر زیرپا گذاشتن شعار "نه شرقی و غربی، جمهوری اسلامی" با امضای این سند، تاکید کرد: امضای این سند همکاری، زیر پا گذاشتن این شعار نیست چون رابطه سلطه گرایانه وجود ندارد و این شعار برای سرکوب سلطه دشمنان بر کشورمان بود در صورتی که این سند رابطه همکاری و تعامل است.
سند تفاهم ایران و چین در شکست راهبرد تحریم و انزوا ایران نقش مهمی دارد

وی رویکرد رسانه های غربی در مواجه با این سند را قابل تامل دانست و ابراز داشت: نقش این سند در افزایش قدرت و توانمندی های ایران و چین موثر است، مورد هجمه رسانه های غربی قرار گرفته و با ظرفیت سازی برای ایران می تواند کشور ما دست برتر را داشته باشد.
جانشین سابق سیاسی سپاه تاکید کرد: نقش این سند در شکست راهبرد تحریم و انزوا ایران بسیار مهم بوده و مهم ترین بعد این سند نقش تغییر ژئوپولوتیکی ایران اولا در سطح منطقه و ثانیا در سطح بین الملل است؛ ریشه اصلی جریان سازی و مخالفت معاندین با تجمع و پوشش رسانه ای در مقابل سفارت های ایران نشان از این دارد که آن ها از اجرای این سند نگرانی دارند چرا اینکه تاثیر بسزایی در قدرت ایران دارد.
این کارشناس مسائل ایران به آسیب شناسی این سند اشاره کرد و گفت: متاسفانه در تبیین خوب عمل نکردیم و ما برای اقدامات مهم راهبری پیوست فرهنگی نداریم؛ اگر بسترسازی و زمینه سازی رسانه ای برای آگاه سازی مردم شکل می گرفت، خیلی از القا شایعات دشمنان خنثی می شد.
به گفته حاجی نجار؛ عدم هماهنگی بخش های دولتی، وجود اختلاف نظرها نسبت به این سند، همزمانی امضا تفاهم نامه با تعطیلات عید از آسیب ها است.
دست آوردهای این سند برای ایران جهت رشد کشور باید تبیین شود

وی خاطرنشان کرد: اروپایی ها اذعان دارند چین تاثیر گذار ترین دولت در سطح جهان است؛ چین بزرگترین خریدار اوراق قرضه در آمریکا بوده و مهار اقتصاد آمریکا در دست چینی ها است اما آمریکایی ها در سند همکاری چین و ایران دارند ابراز هراس می کنند.
این کارشناس مسائل ایران با تاکید بر اینکه دست آوردهای این سند برای ایران جهت رشد کشور باید تبیین شود؛ ابراز داشت: اکنون جهش تولید درکشور در حال صورت گرفتن است و ضعف تکنولوژی هزینه تولید را بالا می برد، تلاش هایی شکل گرفته اما فرصت خوبی است تا با استفاده از تکنولوژی چینی ها صنعت خودمان را گسترش دهیم.
وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: نیروهای انقلابی می توانند ظرفیت خوبی برای جریان سازی و معرفی درست این سند داشته باشند و در اولین گام فهم موضوع نکته کلیدی برای جلوگیری از شایعات باید مد نظر قرارگیرد.
انتهای پیام/ح/ر مطالب مرتبط سند همکاری ایران و چین به نفع دو طرف است/ نیازی به تایید مجلس در مرحله اول نیست/ ایران به منافع خودش توجه داشته باشد اگر دولت از بی برنامگی و بی عملی خارج شود مشکل کالاهای اساسی حل خواهد شد/ مسوولان شهری شیراز اولویتی برای امور مهم و زیربنایی قائل نیستند

کلیدواژه های این خبر
انرژی   نفت و گاز   مسائل اقتصادی   آمریکا   نظام جمهوری اسلامی ایران   کارانه   راه ابریشم   منطقه خاورمیانه   رئیس جمهور   وزرا   مبادلات   کوانتوم   تکنولوژی   نشست مجازی   مقابله با آمریکا   مراحل قانونی   همکاری های دوجانبه   چین   اقتصاد   انقلاب اسلامی   دونالد ترامپ  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «شیرازه» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
روحانی: تحکیم استقلال عراق اهمیت ویژه ای برای ما دارد
صبا ایران
لزوم تسریع در عملیاتی شدن توافقات ایران و عراق
شبکه خبر
گفت وگوی روسای جمهوری ایران و عراق
پانا
با هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی کشورهای منطقه مخالفیم
عصر پرس
روحانی: امنیت عراق را امنیت خود می دانیم
الف
جزئیات گفتگوی مهم روحانی و رئیس جمهور عراق
ساعت 24
چین با عقب راندن امریکا و روسیه پیشتاز «بلاکچین» شد
ایران آنلاین
چین برخلاف آمریکا خواستار ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه است
خبرگزاری دانشجو
کمربندی که شرق جهان را از طریق تهران به انگلیس متصل می کند! / اسرائیل و اردوغان بدنبال حضور در ابر پروژه قرن 21ام چین
خبرگزاری دانشجو
پژوهشگر پاکستانی: سند جامع ایران و چین تاثیرات فرامنطقه ای دارد
ایرنا
جهان و قراردادهای چینی/ قراردادهای چین با 50 کشور جهان که نکات جالبی دارد
ساعت 24
آخرین خبر از مذاکره ای بین ایران و آمریکا و توافق 25 ساله با چین از زبان ربیعی
وانا نیوز
آمریکا راهی جز خاتمه دادن به رفتار های قانون شکن ندارد/ در صورت اجرای کامل برجام، ایران به مسیر برجام بازمی گردد
رویداد 24
ربیعی: آمریکا راهی جز خاتمه دادن به رفتارهای قانون شکن ندارد
ایرنا
تحلیلگرپاکستانی: همگرایی ایران و چین نوید تحول در نظام سیاسی جهان است
ایرنا
آمریکایی ها از خاورمیانه خسته شده اند
نامه نیوز
سند همکاری ایران با چین، توافق نامه است نه قرارداد
خبرگزاری بسیج
تغییر چشم انداز راهبردی منطقه با توافق ایران و چین
مشرق نیوز
تغییر چشم انداز راهبردی منطقه با توافق ایران و چین/ اوج گیری رشد اقتصادی و روابط اقتصادی
فارس
چشم انداز مناسبات ایران و چین در 2 دهه آینده
ایرنا
سند همکاری با چین فرصتی مهم برای ایران است؛ همزمان باید روابطمان با غرب و آمریکا را توسعه ببخشیم / پذیرفتن لوایح FATF یکی از الزامات اجرای سند همکاری تهران-پکن است
خبر داغ
«سند همکاری 25 ساله ایران و چین»؛ تیر خلاص بر تحریم ها
خبرگزاری دفاع مقدس
روایت رسانه های آلمانی از فصل جدید مناسبات ایران و چین
ایرنا
راب مالى پیش از سفر وانگ یى با چینى ها تماس گرفت
انتخاب
واکنش عملی آمریکا به سفر وزیر خارجه چین به ایران: رابرت مالی با چینی ها تماس گرفت!
سایت جماران
آغاز سفر وانگ یی به تهران فرصتی برای تقویت روابط چین و ایران
ایرنا
آغاز سفر وانگ یی به تهران، تقویت روابط چین و ایران در دستور کار
ایرنا
امنیت ایران؛ بلای جان اقتصاد آمریکا!
میزان
ذوالنور: کشورهای اروپایی از سیاست های قلدرمآبانه آمریکا پیروی نکنند
فارس
منتظر بازگشت آمریکا به برجام نمانیم
خبرآنلاین
اروپا از سیاست زورگویانه و قلدر مآبانه آمریکا پیروی نکند
خبرگزاری دفاع مقدس
دیدار ذوالنوری با سفیر اسلواکی در ایران
ایسنا
هسته ای شدن ترکیه به چه معناست؟
ساعت 24
چرا ایران برای آمریکا شرط گذاشت؟
روز نو
بیش از نیمی از جمعیت کشور فقیر هستند
آوای رود کوف
مهرعلیزاده: بیش از نیمی از جمعیت کشور فقیر هستند/ مسائل اقتصادی بالاترین فشار را به مردم وارد می کند
الف
برخورد و مقابله با فساد به نفع همه جریان های سیاسی کشور است
صدا و سیما
چالش چین برای اتحادیه اروپا
مردم نیوز
واکنش پمپئو به رویکرد دولت بایدن برای بازگشت به برجام
دنیای اقتصاد
نقشه بایدن برای شرکای منطقه
فرارو
اخبار مرتبط
bltصبا ایران : روحانی: تحکیم استقلال عراق اهمیت ویژه ای برای ما دارد
bltشبکه خبر : لزوم تسریع در عملیاتی شدن توافقات ایران و عراق
bltپانا : گفت وگوی روسای جمهوری ایران و عراق
bltعصر پرس : با هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی کشورهای منطقه مخالفیم
bltالف : روحانی: امنیت عراق را امنیت خود می دانیم
bltساعت 24 : جزئیات گفتگوی مهم روحانی و رئیس جمهور عراق
bltایران آنلاین : چین با عقب راندن امریکا و روسیه پیشتاز «بلاکچین» شد
bltخبرگزاری دانشجو : چین برخلاف آمریکا خواستار ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه است
bltخبرگزاری دانشجو : کمربندی که شرق جهان را از طریق تهران به انگلیس متصل می کند! / اسرائیل و اردوغان بدنبال حضور در ابر پروژه قرن 21ام چین
bltایرنا : پژوهشگر پاکستانی: سند جامع ایران و چین تاثیرات فرامنطقه ای دارد
bltساعت 24 : جهان و قراردادهای چینی/ قراردادهای چین با 50 کشور جهان که نکات جالبی دارد
bltوانا نیوز : آخرین خبر از مذاکره ای بین ایران و آمریکا و توافق 25 ساله با چین از زبان ربیعی
bltرویداد 24 : آمریکا راهی جز خاتمه دادن به رفتار های قانون شکن ندارد/ در صورت اجرای کامل برجام، ایران به مسیر برجام بازمی گردد
bltایرنا : ربیعی: آمریکا راهی جز خاتمه دادن به رفتارهای قانون شکن ندارد
bltایرنا : تحلیلگرپاکستانی: همگرایی ایران و چین نوید تحول در نظام سیاسی جهان است
bltنامه نیوز : آمریکایی ها از خاورمیانه خسته شده اند
bltخبرگزاری بسیج : سند همکاری ایران با چین، توافق نامه است نه قرارداد
bltمشرق نیوز : تغییر چشم انداز راهبردی منطقه با توافق ایران و چین
bltفارس : تغییر چشم انداز راهبردی منطقه با توافق ایران و چین/ اوج گیری رشد اقتصادی و روابط اقتصادی
bltایرنا : چشم انداز مناسبات ایران و چین در 2 دهه آینده
bltخبر داغ : سند همکاری با چین فرصتی مهم برای ایران است؛ همزمان باید روابطمان با غرب و آمریکا را توسعه ببخشیم / پذیرفتن لوایح FATF یکی از الزامات اجرای سند همکاری تهران-پکن است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : «سند همکاری 25 ساله ایران و چین»؛ تیر خلاص بر تحریم ها
bltایرنا : روایت رسانه های آلمانی از فصل جدید مناسبات ایران و چین
bltانتخاب : راب مالى پیش از سفر وانگ یى با چینى ها تماس گرفت
bltسایت جماران : واکنش عملی آمریکا به سفر وزیر خارجه چین به ایران: رابرت مالی با چینی ها تماس گرفت!
bltایرنا : آغاز سفر وانگ یی به تهران فرصتی برای تقویت روابط چین و ایران
bltایرنا : آغاز سفر وانگ یی به تهران، تقویت روابط چین و ایران در دستور کار
bltمیزان : امنیت ایران؛ بلای جان اقتصاد آمریکا!
bltفارس : ذوالنور: کشورهای اروپایی از سیاست های قلدرمآبانه آمریکا پیروی نکنند
bltخبرآنلاین : منتظر بازگشت آمریکا به برجام نمانیم
bltخبرگزاری دفاع مقدس : اروپا از سیاست زورگویانه و قلدر مآبانه آمریکا پیروی نکند
bltایسنا : دیدار ذوالنوری با سفیر اسلواکی در ایران
bltساعت 24 : هسته ای شدن ترکیه به چه معناست؟
bltروز نو : چرا ایران برای آمریکا شرط گذاشت؟
bltآوای رود کوف : بیش از نیمی از جمعیت کشور فقیر هستند
bltالف : مهرعلیزاده: بیش از نیمی از جمعیت کشور فقیر هستند/ مسائل اقتصادی بالاترین فشار را به مردم وارد می کند
bltصدا و سیما : برخورد و مقابله با فساد به نفع همه جریان های سیاسی کشور است
bltمردم نیوز : چالش چین برای اتحادیه اروپا
bltدنیای اقتصاد : واکنش پمپئو به رویکرد دولت بایدن برای بازگشت به برجام
bltفرارو : نقشه بایدن برای شرکای منطقه
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.