امام جمعه بیرجند: برای هدایت باید از اصول اولیه انسانی شروع کرد

امام جمعه بیرجند: برای هدایت باید از اصول اولیه انسانی شروع کرد
بیرجند - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: برای راهنمایی و هدایت باید از اصول اولیه انسانی شروع کرد و لذت انسان بودن به جامعه بشری تبیین شود.
امام جمعه بیرجند: برای هدایت باید از اصول اولیه انسانی شروع کرد

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند، حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز یکشنبه در نشست استادیاران حلقه های صالحین استان که در حسینیه جماران بیرجند برگزار شد، افزود: آنگاه دیگر افراد راه درست را رها نمی کنند و استکبار می خواهد مردم سرگردان مسائل دنیا، مادیات و شبهات دینی شوند و بعد آنها را شکار کند اما انسانی که در راه درست باشد، شکار نمی شود.

وی گفت: مخاطب مربیان صالحین، انسان است لذا اول صحبتی که با آنها باید داشت از نوع اولیات باید باشد چون پایه استدلال های منطقی روی اولیات است بنابراین مبدا سخن اینجا است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: به خاطر دارم 60 سال قبل عالم بزرگواری در مشهد که بسیار انسان پرتلاشی بود در پایان جلسه به طلبه ها گفت، شما خیلی زحمت می کشید که این مسائل رساله علمیه را از این شهر به آن شهر منتقل می کنید اما اگر می خواهید زحمت شما کم شود و نتیجه زیاد، باید موضوع جلب نفع و دفع ضرر احتمالی را به مخاطب خود درست تفهیم کنید، خود مخاطب این بار را از دوش شما بر می دارد.

وی گفت: این را فراموش نکنیم که ما بعضی عناوین یا واژه ها داریم که طرفین متقابل از آن استفاده می کنند اما به طور قطع یک استفاده باطل است و یکی از آن موارد، جلب نفع و دفع ضرر است چرا که ستمگران و استعمارگران نیز این حرف را می زنند که ما به دنبال منافع خود و دفع ضرر هستیم اما به هر قیمتی که شد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: اما باید دید کدام حرف درست و کدام یک اشتباه است؛ رمز موفقیت این است که انسان خودش را بشناسد چرا که انسان موجود عجیبی است و ترکیبات بدن انسان از جماد است اما جماد نیست، رشد بدن انسان نبات است اما جزو نباتات نیست، حرکت با شعور که شاخصه حیوان است در انسان نیز هست و ممکن است حیات حیوانی داشته باشیم اما حیوان نیستیم و حدود 30 یا 40 مورد تفاوت بین انسان و سایر موجودات وجود دارد.

وی گفت: کشورهای غربی انسان را به یک حیوان اقتصادی تشبیه می کنند و تنازع بقایی که مانند حیوانات در جنگل هستند؛ این مطلب غیر از نفع و ضرر انسانی است البته در اشتراک داشتن کلمات منحصر به نفع و ضرر با کشورهای غربی نیستیم و آنها هم دم از آزادی می زنند، ما هم آزادی می گوییم اما آزادی که آنها می گویند در شهوات، شرب خمر و اعتیاد آزاد باشد و این موارد از دیدگاه یک انسان شناس که آزادی نیست بلکه عین اسارت است چرا که اراده او در اختیار غریزه اش قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه آزادی یعنی انسان آزاد و نه حیوان آزاد که هر درندگی و گزندگی و فسادی را انجام دهد، گفت: در مسئله واقع گرایی و رئالیسم، آنها هم دقیق همین کلمه را می گویند، اسلام نیز این کلمه را می گوید اما کدام درست است و کدام نادرست؛ منظور غرب از واقع گرایی این است که اگر چنانچه در جامعه بشری یک سیستم ظالمانه ای وجود پیدا کرد، شرق کومونیسم باشد یا غرب لیبرال و فرقی ندارد.

امام جمعه بیرجند اظهار داشت: این یک واقعیتی است که نمی شود آن را انکار کرد و باید آن را پذیرفت اما آن واقعیتی که نظام هستی مبتنی بر آن است که خداوند نیز در قرآن می فرماید «فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا»، واقعیت این است، یکسری جریانات به عنوان فتنة الناس در جامعه بشری پیش می آید که واقعیت نیست.

وی گفت: از این گونه کلمات مشترک بین حق و باطل زیاد است اما وقتی در مفهوم بین حق و باطل نگاه بیاندازید، خاصیت حق این است که باطل را شکست می دهد ولی در این اصول دین خدا بر پایه فطرت، واقعیات، عقل و وحی استوار است و می توان از محکمات قرآن که خیلی کارساز است برای راهنمایی مخاطب استفاده کرد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: اما گوش ما به این راهنمایی ها بدهکار نیست و اسیر نفس هستیم، آنچه را که خدای متعال برای راهنمایی داده، کافی است و نفع واقعی ما هم در آنها است.

وی گفت: حل مشکلات ما در قرآن و مکتب اسلام است و خیلی هم بحث و جدل ندارد فقط قرآن تذکر می دهد اگر بخواهی حرفی بزنی، سکوت کنی و تفکری داشته باشی، تقوا را رعایت کن و جلوی هوای نفس را بگیر.

رییس شورای فرهنگ عمومی استان خراسان جنوبی با اشاره به آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ؛ ای کسانی که ایمان آورده اید! از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید و با صادقان باشید» افزود: من فکر می کنم همین یک آیه برای رفع مشکلات همه مسلمانان کافی است اما برای چک کردن خود باید انصاف را رعایت کرد و ببیند سر خود چه کلک هایی در می آورد؛ امروز شیطنت های جامعه بشری به جایی رسیده که وقت آن است، ابلیس استعفا دهد.

وی گفت: اگر شیطنت های انسان کنار گذاشته شود و واقعا براساس صدق مطلبی را بپذیرد و قضاوت کند، دیگر موضع قابل ابهامی وجود نخواهد داشت که این همه حزب، گروه و روزنامه نیاز باشد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی اظهار داشت: در تاریخ نگاه کنید، پیامبر اسلام (ص) درست می گوید یا ابوجهل! معاویه درست می گوید یا حضرت علی (ع)! در زمان امروز نیز امام خمینی (ره) درست می گفت یا صدام، رهبر معظم انقلاب اسلامی هم درست می گوید یا ترامپ؟

وی افزود: هنوز افرادی در کشور هستند که با وجود اینکه بعد از 42 سال در این کشور همه امتیازات انقلاب اسلامی را گرفتند اما هنوز شب ها رو به آمریکا می خوابند و اینگونه شک ها از عدم تقوا بوجود می آید.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: با این حال خود استکبار از همه بهتر می دانند که چه کسی دروغ و چه کسی راست می گوید، همان گونه که در قرآن کریم داریم «لَقَدْ حَقَّ الْقَوْلُ عَلَیٰ أَکْثَرِهِمْ فَهُمْ لَا یُؤْمِنُونَ؛ فرمان (الهی) درباره بیشتر آنها تحقق یافته، به همین جهت ایمان نمی آورند!»

وی تصریح کرد: مشکل بشر بی تقوایی است، نه جهل و اگر جهل باشد با یک جمله حل می شود اما چرا حل نمی شود، اگر مشکلات نفسانی نداشته باشیم یک آیه قرآن بس است که همه مشکلات ما حل شود که چه کسانی راستگو هستند چه کسانی دروغگو و باید پیرو انسان های راستگو باشیم.


کلیدواژه های این خبر
حیوان   بیرجند   ائمه جمعه   ولایت فقیه   خراسان جنوبی   مشهد مقدس   کومونیسم   بدن انسان   استکبار   حق و باطل   لیبرال   قرآن کریم   واقع گرایی   شرب خمر   نماینده ولی فقیه   کشورهای غربی   رمز موفقیت   رئالیسم   سید علیرضا عبادی   واژه ها   حسینیه جماران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایرنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
امام جمعه بیرجند: استکبار برای از بین بردن ما از طرق ترور و سقط جنین تلاش می کند
آفتاب
آزادگان فرزندان امام امت هستند/ خاطرات آزادگان در کلاس های درسی بازگو شود
خبرگزاری بسیج
روایتی از ارادت اقلیت های مذهبی به امام حسین (ع)
ایرنا
امام جمعه بیرجند: بیشتر نابسامانی ها ریشه فرهنگی دارد
ایرنا
امام جمعه بیرجند: حادثه کربلا یک رویداد تاریخی نیست بلکه یک جریان و الگو است
تسنیم
امام جمعه بیرجند: امر به معروف و نهی از منکر نیازمند طرح کارشناسی است
ایرنا
الگوهای موفق امر به معروف در مساجد و مدارس ترویج شود
تسنیم
دشمن به صورت فوق تخصصی روی مقوله فرهنگ کار می کند
خبرگزاری بسیج
امام جمعه بیرجند: دشمن به دنبال تعطیلی مجالس عزاداری سالار شهیدان است
تسنیم
امام جمعه بیرجند: پیام امام حسین (ع) مطابق با شرایط روز بازگو شود
ایرنا
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی: دشمن اگر اقتصاد را هدف می گیرد به دنبال ? آسیب زدن ? است
تسنیم
حضور حداکثری ملاک اصلی انتخابات 1400 است
ایرنا
حفظ اسلام از تحریف در سایه وحدت محقق می شود
ایرنا
شیوه بسیج سازندگی صورت عینی آرمان انقلاب اسلامی است
خبرگزاری بسیج
صهیونیسم با شیوه های تبلیغاتی بدنبال تحریف اسلام است/ حمایت از قدس مسئله پیروزی حق برباطل است
خبرگزاری بسیج
امام جمعه شهرکرد: قدس نماد حق و اسرائیل نماد باطل است
ایرنا
اندیشه شهید رجایی و شهید سلیمانی راه حل مشکلات کشور است
خبرگزاری بسیج
امام جمعه بیرجند: هر نوع کوتاهی در فرایند تعلیم و تربیت خطرناک است
ایرنا
رمز ورود به گام دوم انقلاب اسلامی انتخاب درست است
تسنیم
شرط ورود به گام دوم انقلاب، انتخاب یک رجایی در راس قوه مجریه است
خبرگزاری بسیج
امام جمعه بیرجند: نقش نهادهای خدمت رسان مانند کادر سلامت است
ایرنا
نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی بر پیگیری حقوق کارگران تاکید کرد
تسنیم
امام جمعه بیرجند: حقوق معوقه کارگران پیگیری شود
ایرنا
مسئولان، ساخت موزه بین المللی صحرای طبس را با سرعت بیشتری دنبال کنند
ایسنا
امام جمعه بیرجند: نیروهای مسلح کشور دارای عقیده و آرمان هستند
ایرنا
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی درگذشت مادر شهید ناصری را تسلیت گفت
ایرنا
امام جمعه بیرجند: هنر بر مخاطب تاثیر ویژه و سریع دارد
ایرنا
جمع آوری آثار و نشر دستاوردهای دفاع مقدس امری ضروری است
تسنیم
امام جمعه بیرجند: مهمترین مساله برای انسان بصیرت است
ایرنا
مشکل جامعه بشری بی تقوایی است / استکبار می خواهد مردم جهان سرگردان باشند تا آنها را شکار کند
خبرگزاری بسیج
امام جمعه بیرجند: برای هدایت باید از اصول اولیه انسانی شروع کرد
ایرنا
امام جمعه بیرجند: نماز جمعه باید نوجوانان را جذب کند
ایرنا
مسوول ستاد نماز جمعه شهر بیرجند منصوب شد
ایرنا
امام جمعه بیرجند: راه های ترانزیتی استان مورد توجه قرار گیرد
ایرنا
امام جمعه بیرجند: مشکل از نفوذی های غرب پرست است نه نظام / باید قدر این نظام را بدانیم
عصر ایران
امام جمعه بیرجند: انتخاب درست در انتخابات 1400 مورد تاکید است
ایرنا
برقرار ارتباط برخی کشور های اسلامی با رژیم صهیونیستی باعث ننگ است
تسنیم
حقانیت نیروهای مسلح ایران در دنیا ثابت شده است
ایرنا
امام جمعه بیرجند: مساله نفوذ را جدی بگیرید
ایرنا
امام جمعه بیرجند: نظام جمهوری اسلامی هوشیار و دشمن شناس است
ایرنا
اخبار مرتبط
bltآفتاب : امام جمعه بیرجند: استکبار برای از بین بردن ما از طرق ترور و سقط جنین تلاش می کند
bltخبرگزاری بسیج : آزادگان فرزندان امام امت هستند/ خاطرات آزادگان در کلاس های درسی بازگو شود
bltایرنا : روایتی از ارادت اقلیت های مذهبی به امام حسین (ع)
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: بیشتر نابسامانی ها ریشه فرهنگی دارد
bltتسنیم : امام جمعه بیرجند: حادثه کربلا یک رویداد تاریخی نیست بلکه یک جریان و الگو است
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: امر به معروف و نهی از منکر نیازمند طرح کارشناسی است
bltتسنیم : الگوهای موفق امر به معروف در مساجد و مدارس ترویج شود
bltخبرگزاری بسیج : دشمن به صورت فوق تخصصی روی مقوله فرهنگ کار می کند
bltتسنیم : امام جمعه بیرجند: دشمن به دنبال تعطیلی مجالس عزاداری سالار شهیدان است
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: پیام امام حسین (ع) مطابق با شرایط روز بازگو شود
bltتسنیم : نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی: دشمن اگر اقتصاد را هدف می گیرد به دنبال ? آسیب زدن ? است
bltایرنا : حضور حداکثری ملاک اصلی انتخابات 1400 است
bltایرنا : حفظ اسلام از تحریف در سایه وحدت محقق می شود
bltخبرگزاری بسیج : شیوه بسیج سازندگی صورت عینی آرمان انقلاب اسلامی است
bltخبرگزاری بسیج : صهیونیسم با شیوه های تبلیغاتی بدنبال تحریف اسلام است/ حمایت از قدس مسئله پیروزی حق برباطل است
bltایرنا : امام جمعه شهرکرد: قدس نماد حق و اسرائیل نماد باطل است
bltخبرگزاری بسیج : اندیشه شهید رجایی و شهید سلیمانی راه حل مشکلات کشور است
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: هر نوع کوتاهی در فرایند تعلیم و تربیت خطرناک است
bltتسنیم : رمز ورود به گام دوم انقلاب اسلامی انتخاب درست است
bltخبرگزاری بسیج : شرط ورود به گام دوم انقلاب، انتخاب یک رجایی در راس قوه مجریه است
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: نقش نهادهای خدمت رسان مانند کادر سلامت است
bltتسنیم : نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی بر پیگیری حقوق کارگران تاکید کرد
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: حقوق معوقه کارگران پیگیری شود
bltایسنا : مسئولان، ساخت موزه بین المللی صحرای طبس را با سرعت بیشتری دنبال کنند
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: نیروهای مسلح کشور دارای عقیده و آرمان هستند
bltایرنا : نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی درگذشت مادر شهید ناصری را تسلیت گفت
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: هنر بر مخاطب تاثیر ویژه و سریع دارد
bltتسنیم : جمع آوری آثار و نشر دستاوردهای دفاع مقدس امری ضروری است
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: مهمترین مساله برای انسان بصیرت است
bltخبرگزاری بسیج : مشکل جامعه بشری بی تقوایی است / استکبار می خواهد مردم جهان سرگردان باشند تا آنها را شکار کند
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: برای هدایت باید از اصول اولیه انسانی شروع کرد
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: نماز جمعه باید نوجوانان را جذب کند
bltایرنا : مسوول ستاد نماز جمعه شهر بیرجند منصوب شد
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: راه های ترانزیتی استان مورد توجه قرار گیرد
bltعصر ایران : امام جمعه بیرجند: مشکل از نفوذی های غرب پرست است نه نظام / باید قدر این نظام را بدانیم
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: انتخاب درست در انتخابات 1400 مورد تاکید است
bltتسنیم : برقرار ارتباط برخی کشور های اسلامی با رژیم صهیونیستی باعث ننگ است
bltایرنا : حقانیت نیروهای مسلح ایران در دنیا ثابت شده است
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: مساله نفوذ را جدی بگیرید
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: نظام جمهوری اسلامی هوشیار و دشمن شناس است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.