اختلال دو قطبی چیست؛ علل بروز، علائم و روش های درمان

اختلال دو قطبی چیست؛ علل بروز، علائم و روش های درمان
به گزارش آوای خزر، اختلال دو قطبی، که قبلا با عنوان اختلال افسردگی-شیدایی شناخته می شد، نوعی اختلال روانی است که با تغییرات شدید خلقی شناخته می شود و شامل نوسان مداوم بین حالت افسردگی (خلق و خوی پایین) و حالت شیدایی و سرخوشی (خلق و خوی بالا) است که هر کدام از دوره های خلقی می تواند برای چندین روز ...
اختلال دو قطبی چیست؛ علل بروز، علائم و روش های درمان

به گزارش آوای خزر، اختلال دو قطبی، که قبلا با عنوان اختلال افسردگی-شیدایی شناخته می شد، نوعی اختلال روانی است که با تغییرات شدید خلقی شناخته می شود و شامل نوسان مداوم بین حالت افسردگی (خلق و خوی پایین) و حالت شیدایی و سرخوشی (خلق و خوی بالا) است که هر کدام از دوره های خلقی می تواند برای چندین روز تا چندین هفته ادامه داشته باشد.

افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نوسان خلق بین حالت افسردگی و سرخوشی را در بازه های زمانی متناوب تجربه می کنند.

فرد مبتلا به این اختلال در زمان بروز حالت افسردگی، غمگین یا ناامید شده و علاقه و لذت خود را نسبت به بیشتر فعالیت های روزمره از دست می دهد. زمانی هم که خلق و خوی فرد به سمت شیدایی سوق پیدا می کند، او احساس می کند که سرشار از انرژی است، همچنین احساس خوشبختی و شادی فراوان به همراه تحریک پذیری زیاد. افراد در این حالت غالبا بدون توجه به عواقب کارهایی که انجام می دهند تصمیمات تکانشی و ناگهانی می گیرند. در مرحله ی شیدایی معمولا نیاز به خواب نیز کاهش می یابد. این تغییرات خلقی می تواند بر روی خواب، سطح انرژی، فعالیت های روزمره، قدرت قضاوت، رفتار و توانایی تفکر فرد تاثیر بگذارد.

فاصله ی بین این تغییرات خلقی ممکن است از چندین روز تا چندین ماه متغیر باشد. بیشتر افراد هم در فاصله ی بین عوض شدن حالت خلقی خود برخی علائم عاطفی را تجربه می کنند، هر چند برخی ممکن است هیچ گونه علائمی را احساس نکنند. اگرچه اختلال دو قطبی یک بیماری مادام العمر و بدون درمان قطعی است، اما با دنبال کردن یک برنامه ی درمانی می توانید تغییرات خلقی و سایر علائم خود را به سادگی و تا حدود زیادی کنترل کنید. خبر خوب اینجاست که در بیشتر موارد، اختلال دو قطبی با دارودرمانی و مشاوره ی روانشناسی (روان درمانی) درمان می شود.

تغییرات خلقی افراد مبتلا به اختلال دو قطبی می توانند بر روی خواب، سطح انرژی، فعالیت های روزمره، قدرت قضاوت، رفتار و توانایی تفکر آن ها تاثیر بگذارد. فرد مبتلا به اختلال دوقطبی تغییراتی را در خلق و خو، سطح انرژی و فعالیت های خود تجربه می کند که می تواند زندگی روزمره را برای او دشوار کند. اختلال دو قطبی می تواند در زندگی فرد اختلالات شدیدی ایجاد کند، اما میزان تاثیر آن بر افراد مختلف، متفاوت است. با درمان و حمایت مناسب، بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال می توانند زندگی کامل و پرباری را تجربه کنند. به طور میانگین این بیماری در حدود سن 25 سالگی در مبتلایان تشخیص داده می شود، اما علائم آن می تواند در طی سنین نوجوانی یا سال های بعد از آن ظاهر شود. نسبت ابتلای مردان و زنان به این اختلال نیز به صورت مساوی است.

در ادامه ی این مقاله از دیجی کالا مگ به بررسی علائم، نشانه ها و روش های درمان این اختلال می پردازیم.

اختلال دو قطبی چیست؟ اختلال دو قطبی

انستیتوی ملی بهداشت روان ایالات متحده، مشخصه ی اصلی اختلال دوقطبی را دوره های متناوب خلق و خوی بالا و پایین اعلام کرده است. از عوارض این اختلال می توان به تغییر در سطح انرژی، الگوی خواب و توانایی تمرکز اشاره کرد که می توانند به طرز چشمگیری بر رفتار، وضعیت شغلی، روابط و جنبه های دیگر زندگی فرد تأثیر بگذارد.

اکثر افراد گاهی اوقات تغییرات خلقی را تجربه می کنند، اما موارد مرتبط با اختلال دوقطبی شدت بیشتری نسبت به تغییرات خلقی معمولی دارند و علائم دیگری نیز ممکن است همراه این تغییرات خلق بروز کنند. بعضی از افراد به همراه این تغییرات خلق حالت روان پریشی را نیز تجربه می کنند که می تواند شامل هذیان گویی، توهم و پارانویا باشد.

بین این دوره های نوسان و تغییرات روحیه، خلق و خوی فرد ممکن است برای چندین ماه یا حتی چندین سال پایدار باشد، خصوصا اگر فرد یک برنامه ی درمانی را برای کنترل اختلال خود دنبال کند.

درمان درست و پیگیری آن بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی را قادر می سازد تا همانند یک فرد سالم کار کنند، تحصیل کنند و زندگی کامل و مثمر ثمری داشته باشند. با این حال، وقتی که درمان به فرد کمک کرد تا احساس بهتری پیدا کند و به ثبات برسد، این احتمال وجود دارد که بیمار مصرف داروی خود را متوقف کند و آن را ادامه ندهد. در این گونه موارد، علائم می توانند دوباره و به سرعت برگردند.

برخی از جنبه های اختلال دو قطبی می توانند احساس خوبی در فرد ایجاد کنند. در حالتی که خلق و خو بالاست (حالت شیدایی)، فرد معمولا احساساتی تر، خوش مشرب و خلاق تر است.

با این حال، احتمال اینکه حالت شیدایی و روحیه بالا پایدار بماند خیلی کم است. حتی اگر این اتفاق هم بیفتد، حفظ تمرکز یا پیگیری برنامه ها و وظایف در این حالت کاری دشوار است. به عنوان مثال حالت شیدایی مداوم می تواند مانع این شود که فرد بتواند یک پروژه را به طور کامل انجام دهد و آن را به انتها برساند.

علائم ختر مبتلا به اختلال دو قطبی

طبق اعلام انجمن بین المللی اختلال دو قطبی، علائم این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. برای بعضی از افراد، یک حالت روحی می تواند چندین ماه یا حتی چندین سال به طول بیانجامد. برای افراد دیگر ممکن است نوسان بین حالت سرخوشی و افسردگی به سرعت و پشت سر هم رخ بدهد.

در اختلال دوقطبی «با تناوب سریع»، فرد در طی یک سال ممکن است حداقل چهار دوره نوسان خلق را تجربه کند.

حالت شیدایی یا هایپومانیا هایپومانیا و شیدایی حالات خلقی بالا هستند. اما حالت شیدایی شدیدتر از هایپومانیا است.

علائم این حالت ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اختلال در توان قضاوت فرد
 • کم خوابیدن بدون احساس خستگی
 • احساس حواس پرتی یا کسالت
 • دیر رسیدن به محل کار یا تحصیل
 • تجربه ی احساسات عجیب و غریب
 • عملکرد پایین در محل کار یا تحصیل
 • احساس توانایی انجام دادن هر کاری
 • اجتماعی و آینده نگر بودن، گاهی اوقات با شدت بالا
 • انجام دادن رفتارهای پرخطر
 • افزایش میل جنسی و شور زندگی
 • احساس نشاط یا سرخوشی
 • سطح بالای اعتماد به نفس، عزت نفس و احساس اهمیت بیش از حد
 • زیاد و سریع صحبت کردن
 • پریدن از یک موضوع به موضوع دیگر در حین مکالمه
 • تجربه ی افکار «ناگهانی» که به سرعت به ذهن فرد خطور می کنند و به همان سرعت از یاد می روند و ایده های عجیب و غریبی که ممکن است شخص بر اساس آن ها دست به عمل بزند.
 • عدم تشخیص این مساله که برخی مسائل اشتباه هستند یا انکار اشتباه بودن آن ها.
برخی از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی ممکن است گاهی اوقات به شدت ولخرجی کنند، به صورت تفریحی مواد مخدر یا الکل مصرف کنند و دست به فعالیت های خطرناک یا نامناسبی بزنند.

علائم افسردگی در طی دوره ی افسردگی مرتبط با اختلال دو قطبی، فرد ممکن است احساسات زیر را تجربه کند:

 • احساس اندوه، ناامیدی و استیصال
 • غم و اندوه شدید
 • بی خوابی و مشکلات خواب
 • اضطراب در مورد مسائل جزئی
 • درد یا مشکلات جسمانی که به درمان پاسخ نمی دهند.
 • احساس گناه که ممکن است نابجا باشد.
 • افزایش یا کاهش اشتها
 • کاهش وزن یا افزایش وزن
 • خستگی مفرط و احساس بی حالی
 • ناتوانی در لذت بردن از فعالیت ها یا علایقی که معمولاً موجب لذت می شوند.
 • مشکل در تمرکز و به خاطر سپردن
 • تحریک پذیری
 • حساسیت به صدا، بو و سایر مواردی که دیگران ممکن است متوجه نشوند.
 • ناتوانایی در رفتن به موقع به محل کار یا تحصیل یا کم کاری در این دو مورد
در موارد شدید، ممکن است فرد به پایان دادن به زندگی خود فکر کند و یا حتی بر اساس این افکار دست به عمل بزند.

روان پریشی اگر یکی از این دو حالت افسردگی یا سرخوشی بسیار شدید باشد، ممکن است فرد دچار روان پریشی شود. در این حالت ممکن است فرد در تمایز بین خیال و واقعیت مشکل داشته باشد.

طبق اعلام بنیاد بین المللی اختلال دو قطبی، علائم روان پریشی در حالت سرخوشی شامل توهم است، که شامل شنیدن یا دیدن چیزهایی است که در آنجا حضور ندارند و همچنین هذیان؛ باورهایی نادرست و غیر واقعی که به شدت واقعی به نظر می رسند. فردی که دچار توهم می شود ممکن است بر این باور باشد که فردی مشهور است یا دارای ارتباطات سطح بالای اجتماعی است و یا اینکه قدرتی خاص دارد.

در طول دوره ی افسردگی یا خلق پایین، فرد ممکن است به این باور برسد که مرتکب جرمی شده یا زندگی اش را به کلی خراب کرده و فقیر و بی پول است.

با درمان مناسب می توان تمام این علائم را کنترل کرد.

انواع اختلالات دو قطبی اختلال دو قطبی

هر فرد ممکن است به یکی از سه نوع اختلال دو قطبی مبتلا شود. طبق اعلام انجمن سلامت روان آمریکا، علائم این اختلال ها در یک طیف و در مجاورت باهم طبقه بندی می شوند و تمایز بین انواع آن همیشه واضح و مشخص نیست.

اختلال دو قطبی نوع یک برای تشخیص اختلال دو قطبی نوع یک:

 • فرد باید حداقل یک دوره شیدایی را تجربه کرده باشد.
 • ممکن است فرد یک دوره افسردگی اساسی را قبلا تجربه کرده باشد.
 • پزشک باید امکان وجود سایر اختلالات مانند اسکیزوفرنی و اختلالات هذیانی را رد کند.
اختلال دو قطبی نوع دو در اختلال دو قطبی نوع دو دوره هایی از حالت شیدایی و سرخوشی رخ می دهد اما حالت غالب افسردگی است.

برای تشخیص اختلال دو قطبی نوع دو، فرد باید موارد زیر را داشته باشد:

 • سابقه یک یا چند دوره افسردگی
 • تجربه حداقل یک دوره حالت شیدایی و سرخوشی
 • هیچ تشخیص دیگری برای توضیح تغییرات خلقی وجود نداشته باشد.
ممکن است فرد در حالت شیدایی و سرخوشی احساس و عملکرد خوبی داشته باشد اما خلق و خوی او پایدار نمی ماند و احتمال بروز افسردگی نیز وجود دارد.

مردم گاهی اوقات اختلال دو قطبی نوع دو را نسخه ی خفیف تر این اختلال می دانند. با این حال، برای افراد مختلف این مساله متفاوت است. همان طور که انجمن سلامت روان آمریکا اعلام کرده است، افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نوع دو ممکن است دوره های افسردگی بیشتر و مکرری را نسبت به افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نوع یک تجربه کنند.

سیکلوتیمیا به گفته ی سرویس بهداشت ملی انگلستان، سیکلوتیمیا ویژگی هایی مشابه به اختلال دو قطبی دارد اما راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، آن را به شیوه ای جداگانه طبقه بندی می کند. این اختلال شامل حالت هایپومانیا و افسردگی است، اما تغییرات شدت کمتری دارند.

با این حال سیکلوتیمیا می تواند زندگی روزمره ی فرد را تحت تأثیر قرار دهد اما با مراجعه به روان پزشک و روان درمانگر، این اختلال هم قابل درمان است.

تشخیص اختلال دو قطبی خانم افسرده

متخصص روان پزشکی با استفاده از معیارهای تعیین شده در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، می تواند اختلال دو قطبی را تشخیص دهد.

انستیتوی ملی بهداشت روان ایالات متحده اعلام داشته که برای تشخیص قطعی اختلال دوقطبی نوع یک، فرد باید حداقل 7 روز علائم این بیماری را تجربه کرده باشد، یا در صورتی که علائم آن قدر شدید باشد که فرد نیاز به بستری داشته باشد، مدت زمان کمتر هم کفایت می کند. همچنین ممکن است که فرد یک دوره افسردگی حداقل 2 هفته ای را پشت سر گذاشته باشد.

برای تشخیص قطعی اختلال دو قطبی نوع دو، فرد باید حداقل یک دوره از سرخوشی و افسردگی را تجربه کرده باشد.

پزشک ممکن است برای کمک به رد سایر دلایل احتمالی، معاینه ی بدنی و برخی آزمایش های تشخیصی از جمله آزمایش خون و ادرار را تجویز نماید.

تشخیص اختلال دوقطبی برای پزشک می تواند مساله ای چالش برانگیز باشد، به این خاطر که افراد بیشتر با روحیه ی پایین و در حالت افسردگی به پزشک مراجعه می کنند، نه با روحیه بالا و در حالت شیدایی. در نتیجه، تمایز این اختلال از افسردگی برای پزشک ممکن است دشوار باشد.

اگر فرد دچار روان پریشی باشد، پزشک ممکن است وضعیت وی را اشتباها به عنوان اسکیزوفرنی تشخیص دهد.

عوارض دیگری که ممکن است با اختلال دو قطبی رخ دهد عبارت اند از:

 • مصرف مواد یا الکل برای کنار آمدن با علائم بیماری
 • اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
 • اختلال اضطراب
 • اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD)
انجمن سلامت روان آمریکا به پزشکان و متخصصان سلامت روان توصیه می کند تا در سوابق فرد به دنبال علائم شیدایی و سرخوشی باشند تا از تشخیص اشتباه جلوگیری کنند. علاوه بر این باید در نظر داشت که برخی از داروهای ضد افسردگی می توانند در افراد مستعد باعث بروز حالت شیدایی شوند.

فردی که در موردش تشخیص قطعی اختلال دو قطبی صورت گرفته است، در واقع یک تشخیص مادام العمر دارد. این افراد ممکن است دوره های طولانی مدت ثبات را نیز تجربه کنند، اما همیشه با این اختلال زندگی خواهند کرد و هر لحظه امکان عود کردن آن وجود دارد.

درمان اختلال دو قطبی خانمی در حال خوردن دارو

هدف از درمان ایجاد ثبات در خلق و خوی فرد و کاهش شدت علائم است؛ همچنین کمک کردن به فرد برای دست یافتن به عملکردی موثر در زندگی روزمره اش.

درمان این اختلال شامل ترکیبی از روش های درمانی است، از جمله:

 • دارو
 • مشاوره
 • مداخله جسمی
 • ایجاد تغییرات در سبک زندگی
برای تشخیص صحیح و دریافت درمان مناسب، ممکن است به مقداری زمان لازم باشد، زیرا واکنش افراد به درمان و علائم این اختلال بسیار متفاوت است.

درمان دارویی درمان های دارویی می توانند به ایجاد ثبات در خلق و خو و مدیریت علائم این اختلال کمک زیادی بکنند. متخصصان روان پزشکی معمولا ترکیبی از موارد زیر را تجویز می کنند:

 • تثبیت کننده های خلقی، مانند لیتیوم
 • داروهای ضدافسردگی
 • داروهای ضد روان پریشی نسل دوم
 • داروهای ضد تشنج، برای از بین بردن حالت شیدایی
 • دارو برای کمک به مشکلات خواب یا اضطراب
ممکن است پزشک به مرور زمان نیاز اعمال تغییراتی در میزان و نوع داروها داشته باشد. بعضی از داروها عوارض جانبی دارند و روی افراد مختلف تأثیرات مختلفی بر جای می گذارند. اگر فردی در مورد درمان دارویی خود با مشکلاتی مواجه شده است و از این بابت نگران است، باید با پزشک خود در این مورد صحبت کند.

شخص بیمار باید:

 • برای کاهش خطر تداخل دارویی، پزشک را در جریان داروی دیگری که مصرف می کند، بگذارد.
 • دستورالعمل های پزشک را در مورد داروها و شیوه درمان دنبال کند.
 • هرگونه نگرانی در مورد اثرات سو داروها و یا تا میزان اثربخش بودن درمان را با پزشک در میان بگذارد.
 • مصرف دارو را ادامه دهد مگر اینکه دکتر اعلام کند که قطع کردن آن ها بی خطر است.
 • به خاطر داشته باشد که اثربخشی برخی از داروها ممکن است زمان بر باشد.
 • اگر فرد درمان خود را نیمه کاره قطع کند، ممکن است علائم وخیم تر شود.
روان درمانی و مشاوره روان درمانی می تواند به تسکین علائم و توانمند ساختن فرد برای مدیریت اختلال دو قطبی کمک کند.

از طریق درمان شناختی رفتاری و رویکردهای دیگر، فرد می تواند بیاموزد:

 • عوامل مهمی مانند استرس را بشناسد و برای مدیریت آن ها گام بردارد.
 • علائم اولیه ی یک دوره خلقی را شناسایی کرده و برای مدیریت آن قدم بردارد.
 • بر روی عواملی که به حفظ خلق و خوی پایدار کمک می کنند، کار کند.
 • از اعضای خانواده، معلمان و همکاران کمک بگیرد.
این مراحل می توانند به فرد کمک کنند تا روابط مثبت خود را در خانه و محل کار حفظ کند. ضمناً برای کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال دو قطبی، پزشک ممکن است خانواده درمانی را توصیه کند.

بستری شدن در بیمارستان اگر خطر آسیب رساندن به خود یا دیگران از سوی فرد مبتلا به این اختلال وجود داشته باشد، ممکن است برخی از افراد نیاز داشته باشند تا مدتی را در بیمارستان سپری کنند.

اگر روش های درمانی متعارف به فرد کمکی نکرده باشند، پزشک ممکن است شوک درمانی را تجویز کند.

اعمال تغییرات در سبک زندگی برخی از انتخاب های فرد در مورد سبک زندگی اش می توانند به حفظ خلق و خوی پایدار و مدیریت علائم این بیماری کمک کنند. این موارد عبارت اند از:

 • حفظ روال منظم در مورد امور روزمره، کاری و تحصیلی
 • پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متنوع
 • ایجاد یک الگوی خواب منظم و جلوگیری از ایجاد اختلال در خواب
 • ورزش منظم
برخی از افراد از انواع مختلف مکمل ها استفاده می کنند، اما لازم است ابتدا این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از این مکمل های دارویی می توانند با داروهای مورد استفاده برای اختلال دو قطبی تداخل داشته باشند. آن ها ممکن است علائم را بدتر کنند.

علل بروز اختلال دو قطبی خانم شاد

به نظر می رسد بروز اختلال دو قطبی ناشی از ترکیبی از عوامل است:

عوامل ژنتیکی: اختلال دو قطبی در کسانی که یکی از اعضای خانواده شان این بیماری را دارند بیشتر دیده می شود. برخی از مولفه های ژنتیکی ممکن است در این امر دخیل باشد.

ویژگی های بیولوژیکی: تحقیقات نشان می دهند که عدم تعادل در انتقال دهنده های عصبی یا هورمون هایی که بر مغز تأثیر می گذارند، می توانند در بروز این اختلال نقش داشته باشد.

عوامل محیطی: وقایع مختلف زندگی هر فرد، مانند سو استفاده، استرس ذهنی، از دست دادن عزیزان یا یک واقعه ی آسیب زای دیگر، ممکن است در یک فرد مستعد این اختلال را ایجاد کند.

جمع بندی اختلال دو قطبی یک بیماری روانی نسبتاً شایع اما جدی است که شامل تغییر در خلق و خو، سطح انرژی و میزان توجه فرد می شود.

این بیماری می تواند زندگی فرد را به شدت مختل کند، اما درمان صحیح می تواند وضعیت بیمار را به طرز چشمگیری بهبود ببخشد.

درمان ممکن است تغییرات خلقی را به طور کامل از بین نبرد، اما مراجعه به پزشک و همکاری با او می تواند علائم این بیماری را تا سطح زیادی کنترل کرده و کیفیت زندگی فرد را به بهترین حالت ممکن برساند.

منبع: Medical News Today

انتهای پیام/1005


کلیدواژه های این خبر
مشاوره   انرژی   بهداشت   افسردگی   متغیر   خلق و خو   دو قطبی   خوشبختی   هذیان   مقاله   مبتلایان   شیدایی   پارانویا   روان پزشکی   اختلال روانی   زندگی روزمره   مبتلا  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آوای خزر» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
اختلالات روانی که در انتظار مبتلایان به کروناست
انتخاب
کرونا بر روح و روان ایرانی ها چه تاثیری داشته است؟
بدر پرس
سلامت روان، مهمترین ابزار مقابله با کرونا
جام جم آنلاین
گوشه گیری اجتماعی، نشان از کدام بیماری دارد؟
میگنا
کرونا چه تاثیری روی روح و روان می گذارد؟
برنا نیوز
غربالگری ملی سلامت روان در گِرو تصمیم رئیس جمهور/ هشدار؛ تعداد تلفات روانی در دوران پساکرونا بیش از جانباختگان خواهد بود
برنا نیوز
علائم افسردگی کرونایی
میگنا
آمار افسردگی در همه رده های سنی در حال افزایش است
تیتر یک
کرونا چه تاثیری روی روح و روان تان می گذارد؟
خبرآنلاین
رابطه بین سلامت روان، تغذیه و یادگیری
مردم سالاری
آسیب به سر چگونه باعث بروز بیماری های روانی می شود؟
پارسینه
سندرم اضطراب کووید؛ پدیده فراگیر در جهان
میگنا
اختلال دوقطبی درمان قطعی ندارد؛ باید آن را کنترل کرد
خوزنا
شناخت اختلال های روانشناسی/ کیفیت عملکرد زندگی انسان ها در گرو داشتن سلامت روان
باشگاه خبرنگاران
اختلال دوقطبی ارثی است
ایران آنلاین
اختلال دوقطبی در بیشتر موارد ریشه وراثتی دارد
میگنا
کشف بیش از 500 ژن موثر در بروز هم زمان افسردگی و اضطراب
زومیت
ابداع آزمایش خون برای تشخیص افسردگی
صدا و سیما
تشخیص افسردگی با آزمایش خون
شبکه خبر
چگونه بدون کمک گرفتن از روان پزشک افسردگی را درمان کنید؟
آوای خزر
وسواس خرید
میگنا
این آزمایش خون جدید برای تشخیص افسردگی و اختلال دو قطبی
ایران آنلاین
تشخیص افسردگی و اختلال دو قطبی با یک آزمایش خون جدید
ایسنا
تاثیر کرونا بر مغز و روان ا یک سوم مبتلایان به اختلالات عصبی دچار می شوند
همشهری آنلاین
5 مکمل غذایی برای درمان افسردگی
روز پلاس
چرا ما دچار اختلال خود زشت انگاری می شویم؟
میگنا
غذاهایی موثر در بهبود افسردگی
شفا آنلاین
پنج مکمل مفید برای مبتلایان افسردگی
مردم سالاری
افسردگی دارید؟ این 5 غذا را بخورید
نامه نیوز
احساس افسردگی دارید؟ این پنج غذا را بخورید
تیک نیوز
غذاهایی که برای مبتلایان به افسردگی مفید است
دنیای اقتصاد
احساس افسردگی دارید؟ این پنج مکمل را بخورید
خبرآنلاین
ویتامین هایی که مصرفشان برای مقابله و پیشگیری با افسردگی ضروری است
سیمرغ
مهار افسردگی با مصرف ماهی
برنا نیوز
فواید روغن ماهی برای افسردگی چیست؟
تدبیر 24
راهکار درمان اسکیزوفرنی چیست؟ علائم، علل و درمان
سلامت نیوز
آیا مبتلایان به اختلال شخصیت مرزی مسئولیت کیفری دارند؟
میگنا
تفاوت روانشناس و مشاور چیست؟ به کدامیک مراجعه کنم؟
میگنا
7 نویسنده معروفی که بیماری روانی داشتند+تصاویر
سایت جماران
7 نویسنده معروفی که بیماری روانی داشتند
نصف جهان
اخبار مرتبط
bltانتخاب : اختلالات روانی که در انتظار مبتلایان به کروناست
bltبدر پرس : کرونا بر روح و روان ایرانی ها چه تاثیری داشته است؟
bltجام جم آنلاین : سلامت روان، مهمترین ابزار مقابله با کرونا
bltمیگنا : گوشه گیری اجتماعی، نشان از کدام بیماری دارد؟
bltبرنا نیوز : کرونا چه تاثیری روی روح و روان می گذارد؟
bltبرنا نیوز : غربالگری ملی سلامت روان در گِرو تصمیم رئیس جمهور/ هشدار؛ تعداد تلفات روانی در دوران پساکرونا بیش از جانباختگان خواهد بود
bltمیگنا : علائم افسردگی کرونایی
bltتیتر یک : آمار افسردگی در همه رده های سنی در حال افزایش است
bltخبرآنلاین : کرونا چه تاثیری روی روح و روان تان می گذارد؟
bltمردم سالاری : رابطه بین سلامت روان، تغذیه و یادگیری
bltپارسینه : آسیب به سر چگونه باعث بروز بیماری های روانی می شود؟
bltمیگنا : سندرم اضطراب کووید؛ پدیده فراگیر در جهان
bltخوزنا : اختلال دوقطبی درمان قطعی ندارد؛ باید آن را کنترل کرد
bltباشگاه خبرنگاران : شناخت اختلال های روانشناسی/ کیفیت عملکرد زندگی انسان ها در گرو داشتن سلامت روان
bltایران آنلاین : اختلال دوقطبی ارثی است
bltمیگنا : اختلال دوقطبی در بیشتر موارد ریشه وراثتی دارد
bltزومیت : کشف بیش از 500 ژن موثر در بروز هم زمان افسردگی و اضطراب
bltصدا و سیما : ابداع آزمایش خون برای تشخیص افسردگی
bltشبکه خبر : تشخیص افسردگی با آزمایش خون
bltآوای خزر : چگونه بدون کمک گرفتن از روان پزشک افسردگی را درمان کنید؟
bltمیگنا : وسواس خرید
bltایران آنلاین : این آزمایش خون جدید برای تشخیص افسردگی و اختلال دو قطبی
bltایسنا : تشخیص افسردگی و اختلال دو قطبی با یک آزمایش خون جدید
bltهمشهری آنلاین : تاثیر کرونا بر مغز و روان ا یک سوم مبتلایان به اختلالات عصبی دچار می شوند
bltروز پلاس : 5 مکمل غذایی برای درمان افسردگی
bltمیگنا : چرا ما دچار اختلال خود زشت انگاری می شویم؟
bltشفا آنلاین : غذاهایی موثر در بهبود افسردگی
bltمردم سالاری : پنج مکمل مفید برای مبتلایان افسردگی
bltنامه نیوز : افسردگی دارید؟ این 5 غذا را بخورید
bltتیک نیوز : احساس افسردگی دارید؟ این پنج غذا را بخورید
bltدنیای اقتصاد : غذاهایی که برای مبتلایان به افسردگی مفید است
bltخبرآنلاین : احساس افسردگی دارید؟ این پنج مکمل را بخورید
bltسیمرغ : ویتامین هایی که مصرفشان برای مقابله و پیشگیری با افسردگی ضروری است
bltبرنا نیوز : مهار افسردگی با مصرف ماهی
bltتدبیر 24 : فواید روغن ماهی برای افسردگی چیست؟
bltسلامت نیوز : راهکار درمان اسکیزوفرنی چیست؟ علائم، علل و درمان
bltمیگنا : آیا مبتلایان به اختلال شخصیت مرزی مسئولیت کیفری دارند؟
bltمیگنا : تفاوت روانشناس و مشاور چیست؟ به کدامیک مراجعه کنم؟
bltسایت جماران : 7 نویسنده معروفی که بیماری روانی داشتند+تصاویر
bltنصف جهان : 7 نویسنده معروفی که بیماری روانی داشتند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.