وقتی کیستی تو را نرم افزار تشخیص می دهد!

وقتی کیستی تو را نرم افزار تشخیص می دهد!
این روز ها وقتی برای استخدام در شرکتی درخواست بدهید، احتمالاً همان ابتدا نامتان را در گوگل جست وجو می کنند. کارفرما ها اینستاگرام، توئیتر و شبکه های اجتماعی دیگری که در آن عضو هستید را نگاه می کنند و سابقه کاری و نحوه تعاملات با دیگران را ارزیابی می کنند، اما چند شرکت فناوری به چیزی بسیار فراتر از ...
وقتی کیستی تو را نرم افزار تشخیص می دهد!

سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: اولین درسی که درباره خطرات اعتماد به غریبه ها آموختم به سال 1983 برمی گردد، تازه پنج سالم شده بود که زن ناشناسی وارد خانه مان شد. دوریس، زنی اهل گلاسگو و در آستانه 30 سالگی که به تازگی پرستار ما شده بود. مادرم او را از مجله باکلاسی به نام د لیدی پیدا کرده بود. دوریس درحالی که کلاه مخصوص و یونیفرم یک انجمن خیریه مذهبی موسوم به سپاه رستگاری را به تن داشت از راه رسید. مادرم می گوید: «لهجه زمخت اسکاتلندی اش خاطرم است. به من گفت که قبلاً تجربه کار با بچه هایی در این سن و سال را داشته و، چون از کمک به مردم لذت می برد، عضو سپاه رستگاری شده است.

صادقانه بگویم، از همان نگاه اول به دلم نشست.» دوریس 10 ماه با ما زندگی کرد. در کل پرستار خوبی بود؛ خوش رو، قابل اعتماد و دست به کمک. هیچ چیز غیرعادی ای در او وجود نداشت، البته به جز غیبت های بی دلیلش در بعضی از آخر هفته ها. همان موقع ها، همسایه مان، خانواده لوکزامبورگ، زن خدمتکاری داشتند که دوریس زمان زیادی را با او می گذراند. یک روز بعدازظهر، آقای لوکزامبورگ به خانه ما آمد و گفت که متوجه شده که خدمتکارشان با یک شبکه فروش موادمخدر در ارتباط است. «آن ها حتی در یک سرقت مسلحانه هم دست داشته اند.» پدرم بعد ها فهمید که «دوریس هم راننده فرارشان بود.» بعدتر کاشف به عمل آمد که برای ماشین فرار هم از وُلوو - استیشن خانوادگی ما استفاده کرده بودند. والدینم تصمیم گرفتند اتاق دوریس را بگردند. یک جعبه کفش زیرتختش پیدا کردند که پر بود از دسته های ارز خارجی که از دفتر کار خانگی والدینم دزدیده بود. پدرم تمام شب درحالی که کمی هم ترسیده بود، با یک چوب بیس بال پشت در کشیک می داد تا دوریس برگردد. شکر خدا هیچ وقت پیش ما برنگشت. مادرم می گوید: «حتی یادآوری این ماجرا هم حالم را بد می کند. من شما را به یک مجرم خطرناک سپرده بودم و خیلی طول کشید تا بفهمیم که او واقعاً کیست.» اگر به گذشته برمی گشتید چه کار می کردید؟ «ای کاش بیشتر درباره او تحقیق می کردم.» والدین من در کل آدم های منطقی و باهوشی بودند. آیا اگر امروز بود، باز هم آن ها در این دنیای به هم متصل دیجیتالی، آن اشتباه را مرتکب می شدند؟ احتمالاً نه. دسته جدید و روبه رشدی از شرکت های فناورانه هستند که قرار است به ما کمک کنند تا تصمیم بگیریم به چه کسی می توان و به چه کسی نمی توان اعتماد کرد: یک پرستار بچه را استخدام کنیم یا نه، خانه مان را به فردی اجاره بدهیم یا نه، یا سوار یک تاکسی بشویم یا نه. فناوری امروزه بیش از هر زمان دیگری می تواند تشخیص دهد که ما چگونه کسانی هستیم. آیا الگوریتمی هست که بتواند بهتر از ما تشخیص دهد که چه کسی آدم حسابی و چه کسی غیرقابل اعتماد است؟ در یک صبح سرد پاییزی، به دفترکار ساده شرکت ترولی در لوس آلتوس سری زدم. ساوی باوجا، مدیرعامل ترولی، درحالی که سعی داشت به من نشان دهد که این اعتمادسنج های جدید تا چه حد توانمند هستند، با لبخند ترغیب کننده ای گفت: «نظرت چیست که یک بار نرم افزار ترولی را روی خود تو اجرا کنیم تا ببینیم چه نشانمان می دهد؟»

همین طور که سرخ شده بودم، تمام کار های زشت یا شرم آوری را که تا به حال مرتکب شده بودم با خودم مرور کردم. جریمه های متعدد توقف ممنوع و سرعت غیرمجاز! وب سایت های ناجوری که در آن وقت گذرانده بودم (البته منظورم برای اهداف پژوهشی است!) یا عکس های قدیمی! خنده عصبی ام را که دید گفت: «نگران نباش. اگر بخواهی می توانیم برنامه را روی آن نمایشگر بزرگ بیندازیم تا مراحل کار را به طور همزمان ببینی.»

پیشنهادش خیلی هم اعتماد جلب کن نبود. آنیش داس سارما، معاون فنی ترولی و پژوهشگر ارشد سابق گوگل، نام و نام خانوادگی و سپس ایمیل من را در نرم افزاری به نام «اینستنت تراست» وارد کرد؛ و تمام. نه تاریخ تولد، نه شماره موبایل، نه شغل و نه نشانی. باوجا برایم توضیح داد: «الان نرم افزار یادگیری ماشینی، داده کاوی را روی سه منبع مختلف از داده های عمومی و مجوزدار انجام خواهد داد. در ابتدا، رکورد های عمومی مثل گواهی های تولد و ازدواج، فهرست افراد تحت تعقیب برای پولشویی و فهرست متجاوزان جنسی بررسی می شوند. ما به تمام اطلاعات ثبت شده سراسری که دسترسی عمومی داشته و دیجیتالی شده باشند، دسترسی داریم.» بعد از آن نوبت به یک خزنده فوق متمرکز می رسد که جست وجو در وب پنهان را برعهده دارد: «وب پنهان هم بخشی از اینترنت است، اما مخفی است و صفحات آن به وسیله موتور های جست وجوی عادی نمایه گذاری نمی شود.» پس چه کسی از آن استفاده می کند؟ «انجمن های نفرت پراکنی، پدوفیل ها و قاچاقچیان اسلحه. آن بخش از اینترنت، محل زندگی آدم های ناجور است.» آخرین منبع هم رسانه های اجتماعی مثل فیسبوک و اینستاگرام هستند. به رکورد های رسمی پزشکی هم دسترسی نداریم. با این حال، اگر در توئیتر بنویسید «عمل سختی روی کمرم انجام دادم»، این مورد هم از لحاظ قانونی داده مجاز تلقی شده و ما از آن استفاده می کنیم. باوجا و تیمش 9 ماه را صرف سبک سنگین کردن داده های مختلف کردند تا تصمیم بگیرند کدامشان را باید و کدامشان را نباید به کار بگیرند. داده های مربوط به افراد زیر سن قانونی هم کنار گذاشته می شود. او می گوید: «در بعضی از کشور ها تفاوت میان اطلاعات «خصوصی» و اطلاعات «خصوصی حساس» در قانون مشخص شده است. این دومی مواردی، چون اطلاعات پزشکی، نژادی، مذهبی، عضویت در اتحادیه ها و مواردی از این دست را شامل می شود. ما به طور جدی حواسمان به این اطلاعات حساسیت برانگیز است و آن را خط قرمز خود می دانیم.» بعد از حدود 30 ثانیه، نامه اعمال من آماده شد. «اینجا را ببین، تو یک شدی!» پرونده ها را از یک تا پنج رتبه دهی می کنند که یک به معنی قابل اعتماد ترین است. «فقط حدود 15درصد از مردم یک می شوند. این ها «فوق خوب ها» هستند.» ترولی، برای محاسبه نمره اعتمادپذیری من، در کمتر از 30 ثانیه بیش از 3 میلیارد صفحه را از حدود 8 هزار وب سایت زیر و رو کرد. داده ها در سه دسته گردآوری شدند. دسته اول که پایه ای ترین دسته است، هویت من را بررسی کرد. آیا من همانی هستم که ادعا می کنم؟ کار جالبی که برای این منظور انجام می دهند این است که مندرجات وب سایت شخصی ام را با پرونده دانشگاهی ام مقایسه می کنند. دسته دوم داده هایی است که فعالیت های غیرقانونی، پرخطر یا کلاهبرداری ها را غربال می کند، اما سومین دسته از همه جالب تر است. داده هایی که «سه گانه سیاه» را در من اندازه گیری می کنند، سه صفت شخصیتی سنگ دلانه که در افراد کلاهبردار دیده می شود: خودشیفتگی (خودخواهی به همراه ولع زیاد برای جلب توجه)، شخصیت ضداجتماعی (فقدان حس همدردی و عذاب وجدان) و ماکیاولیسم (زورگویی همراه با بی اخلاقی).


آیا ما باید از این الگوریتم های جدید استقبال کنیم؟ باوجا و شاپیرو مسئولتشان را درقبال تصمیم گیری های اخلاقی پذیرفته اند و آن ها را به کد های کامپیوتری تبدیل کرده اند. حاضریم چه میزان از داده های شخصیمان برای این منظور زیر و رو شود؟ و چقدر می توانیم با اینکه یک الگوریتم اجازه داشته باشد، درباره قابل اعتماد بودن آدم ها قضاوت کند، کنار بیاییم؟ اگر هنوز تصمیم گیری درباره اینکه به چه کسی می توان اعتماد کرد مسئله است، باید بدانیم که الان در جایگاه بهتری برای پرسیدن سؤال های درست و یافتن اطلاعات درست هستیم. به عبارت دیگر احتمالش خیلی کمتر است که یک موادفروش با سابقه سرقت از بانک را به جای پرستار بچه استخدام کنیم.


نقل و تلخیص از: ترجمان/ نوشته: ریچل باتسمن/ ترجمه: بابک حافظی
/ مرجع: گاردین


کلیدواژه های این خبر
گوگل   نرم افزار   فناوری   پرستار   ارز   لوکزامبورگ   اینستاگرام   بیس بال   کارفرما   وب سایت   فناورانه   کیست   سبک زندگی   دیجیتال   عصبی   تاکسی   نمایشگر   خانه ما   نگاه اول   رستگاری   استخدام   آنلاین   شبکه های اجتماعی   سرقت مسلحانه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «جوان آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
استخدام 11 ردیف شغلی در شرکت سپاروک پخش پایدار در تهران
ای استخدام
تلاشی برای آشنایی با شیوه های نوین بازاریابی در فضای دیجیتال
خبرگزاری کتاب ایران
استخدام طراح و گرافیست، پشتیبان سایت، ادمین شبکه های اجتماعی، طراح سایت
ای استخدام
از چه سنی برای فرزندان گوشی موبایل بخریم؟
صبح تهران
چند دلیل برای لزوم قانونمندسازی شبکه های اجتماعی
پایداری ملی
فیس بوک محتوای داده های رمزگذاری شده را بدون رمزگشایی، تحلیل می کند
سیتنا
تحلیل داده های رمزگذاری شده بدون رمزگشایی در فیس بوک
ایران آنلاین
روزنامه نگار بلومبرگ در «بدون فیلتر» از ظهور اینستاگرام می گوید
ایرنا
دیجیتال مارکتینگ و تاثیر آن در رونق کسب و کار
مثلث
رانت 1000 میلیاردی نهفته در طرح مجلس برای محدودیت اینترنت؟
آفتاب
آیا فضای مجازی در دنیا بی قانون اداره می شود؟
شیرازه
رویکرد کشورهای جهان درباره نظارت بر فضای مجازی
پایداری ملی
رویکرد کشورهای مختلف جهان درباره نظارت بر فضای مجازی/ آیا فضای مجازی در دنیا بی قانون اداره می شود؟
ساعت 24
طرح دولت انگلیس برای صیانت از کاربران بازار دیجیتال
پایداری ملی
دور زدن تحریم صرافی باینانس
آی تی رسان
چرا ترون از محبوب ترین ارزهای دیجیتال در ایران است؟
هفت صبح
شبکه های اجتماعی فاسد باید هزینه سیاسی بپردازند
خبرگزاری دانشجو
لیفت پروژه خودران خود را به تویوتا فروخت
خودروکار
پروژه خودران لیفت به تویوتا فروخته شد
پدال نیوز
بهترین ایده های کاردستی با چوب بستنی را در کاغذ رنگی یاد بگیرید
خبرگزاری ایلنا
آژانس تبلیغات دیجیتال چیست؟ و چه کمکی به شما می کند؟
مثلث
شیوه های نفوذ باج افزار ها به سیستم های قربانیان
میزان
مراقب این توله سگ بانمک باشید!
ایسنا
معرفی محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی سال 2021
افتانا
چرا خبرنامه ایمیلی بهترین خدمتی است که برند شما می تواند ارایه کند؟
آی تی رسان
10 اپلیکیشن موبایلی سال 2021 اعلام شد
پول نیوز
محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی 2021
ایران آنلاین
محبوب ترین برنامه های موبایلی 2021
سیتنا
محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی سال2021
الف
میزان رضایت دانشجویان از آموزش مجازی
ایسنا
محبوب ترین اپلیکیشن های سال 2021
مردم سالاری
محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی سال 2021 کدامند؟
ایسنا
ویدئویی از لحظه شهادت سردار سلیمانی به نقل از یک پرستار/ 10 فرد مرموز در دنیا که هویتشان هنوز ناشناخته است/ حمله مار غول پیکر به صاحبخانه در توالت!
باشگاه خبرنگاران
محبوب ترین مرورگر وب در سال 2021 کدام است؟
زومیت
تقابل یک کارمند ساده با گوگل/ نتیجه؛ تغییر یک قانون
عصر ایران
چگونه شاپیفای ظهور کرد؟
فرارو
توسعه نرم افزار و سخت افزارهای حوزه معدنی در رویدادی فناورانه
ایران آنلاین
جنبش جا گذاشتن گوشی در خانه
عصر ایران
جنبش جاگذاشتن گوشی در خانه
ایران اکونومیست
جنبش جاگذاشتن گوشی در خانه!
جوان آنلاین
اخبار مرتبط
bltای استخدام : استخدام 11 ردیف شغلی در شرکت سپاروک پخش پایدار در تهران
bltخبرگزاری کتاب ایران : تلاشی برای آشنایی با شیوه های نوین بازاریابی در فضای دیجیتال
bltای استخدام : استخدام طراح و گرافیست، پشتیبان سایت، ادمین شبکه های اجتماعی، طراح سایت
bltصبح تهران : از چه سنی برای فرزندان گوشی موبایل بخریم؟
bltپایداری ملی : چند دلیل برای لزوم قانونمندسازی شبکه های اجتماعی
bltسیتنا : فیس بوک محتوای داده های رمزگذاری شده را بدون رمزگشایی، تحلیل می کند
bltایران آنلاین : تحلیل داده های رمزگذاری شده بدون رمزگشایی در فیس بوک
bltایرنا : روزنامه نگار بلومبرگ در «بدون فیلتر» از ظهور اینستاگرام می گوید
bltمثلث : دیجیتال مارکتینگ و تاثیر آن در رونق کسب و کار
bltآفتاب : رانت 1000 میلیاردی نهفته در طرح مجلس برای محدودیت اینترنت؟
bltشیرازه : آیا فضای مجازی در دنیا بی قانون اداره می شود؟
bltپایداری ملی : رویکرد کشورهای جهان درباره نظارت بر فضای مجازی
bltساعت 24 : رویکرد کشورهای مختلف جهان درباره نظارت بر فضای مجازی/ آیا فضای مجازی در دنیا بی قانون اداره می شود؟
bltپایداری ملی : طرح دولت انگلیس برای صیانت از کاربران بازار دیجیتال
bltآی تی رسان : دور زدن تحریم صرافی باینانس
bltهفت صبح : چرا ترون از محبوب ترین ارزهای دیجیتال در ایران است؟
bltخبرگزاری دانشجو : شبکه های اجتماعی فاسد باید هزینه سیاسی بپردازند
bltخودروکار : لیفت پروژه خودران خود را به تویوتا فروخت
bltپدال نیوز : پروژه خودران لیفت به تویوتا فروخته شد
bltخبرگزاری ایلنا : بهترین ایده های کاردستی با چوب بستنی را در کاغذ رنگی یاد بگیرید
bltمثلث : آژانس تبلیغات دیجیتال چیست؟ و چه کمکی به شما می کند؟
bltمیزان : شیوه های نفوذ باج افزار ها به سیستم های قربانیان
bltایسنا : مراقب این توله سگ بانمک باشید!
bltافتانا : معرفی محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی سال 2021
bltآی تی رسان : چرا خبرنامه ایمیلی بهترین خدمتی است که برند شما می تواند ارایه کند؟
bltپول نیوز : 10 اپلیکیشن موبایلی سال 2021 اعلام شد
bltایران آنلاین : محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی 2021
bltسیتنا : محبوب ترین برنامه های موبایلی 2021
bltالف : محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی سال2021
bltایسنا : میزان رضایت دانشجویان از آموزش مجازی
bltمردم سالاری : محبوب ترین اپلیکیشن های سال 2021
bltایسنا : محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی سال 2021 کدامند؟
bltباشگاه خبرنگاران : ویدئویی از لحظه شهادت سردار سلیمانی به نقل از یک پرستار/ 10 فرد مرموز در دنیا که هویتشان هنوز ناشناخته است/ حمله مار غول پیکر به صاحبخانه در توالت!
bltزومیت : محبوب ترین مرورگر وب در سال 2021 کدام است؟
bltعصر ایران : تقابل یک کارمند ساده با گوگل/ نتیجه؛ تغییر یک قانون
bltفرارو : چگونه شاپیفای ظهور کرد؟
bltایران آنلاین : توسعه نرم افزار و سخت افزارهای حوزه معدنی در رویدادی فناورانه
bltعصر ایران : جنبش جا گذاشتن گوشی در خانه
bltایران اکونومیست : جنبش جاگذاشتن گوشی در خانه
bltجوان آنلاین : جنبش جاگذاشتن گوشی در خانه!
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.