پشت پرده حمایت اصلاح طلبان از لاریجانی

پشت پرده حمایت اصلاح طلبان از لاریجانی
اخیرا نشانه هایی به دست آمده که حکایت از تمایل بخشی از اصلاح طلبان به نامزدی لاریجانی در انتخابات 1400 دارد.
پشت پرده حمایت اصلاح طلبان از لاریجانی

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث آنلاین: حضور علی لاریجانی در انتخابات جدی تر شده است؛ به نحوی که گفته می شود لاریجانی بعد از ماه ها سکوت آرام آرام تحرکات سیاسی خود را آغاز کرده است و گویا او در حال جلب و جذب برخی نیروها برای سازمان بخشی به روابط، ملاقات ها و عمیق تر ساختن لابی های خود است؛ حتی برخی شخصیت های سیاسی نقل می کنند که علی لاریجانی «محمد شیخان» را به عنوان مشاور خود در «امور نمایندگان ادوار مجلس و تشکل ها» منصوب کرده و شیخان در یکی از جدی ترین تلاش های خود به دنبال برگزاری برخی جلسات با افراد و چهره های مختلف با علی لاریجانی در تالار خلیج فارس نمایشگاه بین المللی است.

علاوه بر این گفته می شود که تا اینجای حزب اعتدال و توسعه(حزب نزدیک به حسن روحانی) یکی از مهم ترین احزابی است که خواهان حضور در انتخابات است و در کنار آن طیفی از حزب کارگزاران هم تمایل به حمایت از او دارند؛ گزاره ای که در گفت وگوهای پراکنده اعضای این حزب می توان مشاهده کرد؛ برای مثال چندی پیش حسین مرعشی اعلام کرد که ممکن است با اما و اگرهایی از لاریجانی حمایت شود. البته مرعشی در گفت وگوهای دیگری گفته است که کارگزاران خواهان حمایت از نامزد اصلاح طلب است و به نوعی این حزب با پا پس می زند و با دست پیش می کشد.

حالا اما گویا عرصه شفاف تر شده است؛ فائزه هاشمی رفسنجانی به تازگی در گفت وگو با روزنامه «شرق» گفته است که در میان حزب کارگزاران غلامحسین کرباسچی فردی است که به جدیت از حمایت از لاریجانی دفاع می کند. او گفته است: «ائتلاف به خودی خود اشتباه نیست، می تواند جاهایی معنا داشته و به صورت یک حرکت تاکتیکی مفید باشد. در بسیاری از کشورها به خصوص با نظام پارلمانی، ائتلاف در شرایطی که هیچ حزبی اکثریت مطلق را کسب نکرد، شکل می گیرد و یک روش سیاسی جاافتاده است. ائتلاف زمانی می تواند موفق باشد که در تعیین سهم به توافق برسند و این ضمانت وجود داشته باشد که قدرت تقسیم شود. احتمال ائتلاف با آقای لاریجانی را در بین اصلاح طلبان نمی بینم. تا جایی که می دانم فقط آقای کرباسچی از این ایده حمایت می کنند. اینکه در شرایط فعلی یک اصولگرای عاقل و مدیر از یک اصلاح طلب مؤثرتر است، جای بحث دارد. از سال96 به این طرف با پیروزی های متعدد اصلاح طلبان در انتخابات های مجلس، شورای شهر و ریاست جمهوری عمده جریان مدیریت کشور در دست اصلاح طلبان بود ولی در مسیر اصلاح طلبی حرکت نکردند، بیشتر دنبال این بودند که چگونه بعد از پایان این دوره ها جایگاه شان را میان اصولگرایان حفظ کنند. اما برخی از اصولگرایان از جمله آقای لاریجانی که رئیس مجلس بود، با شهامت بیشتری با جریان اصلاحات رابطه برقرار کرد، چون اصولگرا بود، نگران موقعیتش نبود. شاید یک اصلاح طلب با چنین شرایطی از یک اصولگرای معتدل بی اثرتر باشد».

با این سخنان می توان دریافت که بخش مهمی از حزب کارگزاران بر خلاف آنچه در مصوبه تشکیل نهاد اجماع ساز آمده است و برخلاف نظر غالب اصلاح طلبان بازهم در پی استمرار سیاست ائتلافی هستند؛ موضوعی که بارها هدایت الله آقایی، از اعضای کارگزاران به آن انتقاد کرده است. برای مثال او در یکی از گفت وگوهایش با مثلث آنلاین گفته بود: «مواضع افراد را نباید پای مواضع تشکیلاتی کارگزاران گذاشت. حزب کارگزاران سازندگی اکنون عضو نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان و طبیعتا باید به هر تصمیمی که از این نهاد بیرون آید، تکمین کند. حالا گاهی برخی از اعضا مانند آقای مرعشی یا عطریانفر نظر شخصی خود را می دهند که به کارگزاران ربطی ندارد؛ هرچند هر دوی اینها هم گفته اند در شرایطی خاص احتمال حمایت از لاریجانی وجود دارد... من به عنوان کسی که سال ها در حزب کارگزاران کار کرده ام می گویم که عقلانیت کارگزاران بیش از آن است که از فردی چون علی لاریجانی یا حتی علی مطهری حمایت کند زیرا آنها گرچه ممکن است افراد محترمی باشند اما ذاتشان اصلاح طلب نیست و تفکراتشان عقب مانده است و این کارگزاران این موضوع را می داند و تردید نکنید اگر به فرض محال کارگزاران از لاریجانی حمایت کند، خودزنی کرده است».

با این اوصاف به نظر می رسد که می توان دو نتیجه گرفت؛ نخست آنکه رایزنی هایی در میان اصلاح طلبان و نزدیکان دولت برای ایجاد اجماع بر لاریجانی در حال انجام است و دوم آنکه خود لاریجانی هم قصد حضور دارد؛ به نحوی که تحرکات انتخاباتی خود را آغاز کرده است. البته اجماع اصلاح طلبان بر لاریجانی به این راحتی ها هم میسر نمی شود زیرا بخش مهمی از اصلاح طلبان که تشکیل دهنده نهاد اجماع ساز هستند، بارها اعلام کرده اند که تحت هیچ شرایطی نه از لاریجانی بلکه از هیچ نیروی غیراصلاح طلبی حمایت نمی کنند. هرچند به باور برخی این نظر هم یک بازی سیاسی از سوی اصلاح طلبان است و آنها در نهایت به لاریجانی می رسند؛ برای مثال چندی پیش محمدصادق کوشکی در گفت وگویی بیان کرد: «صلاح طلبان در سال92 آقای عارف را مطرح کردند و به وسیله او توانستند بدنه اصلاحات را تحریک به شرکت در انتخابات کنند. در حقیقت عارف وسیله ای بود تا آقای روحانی رأی بیاورد و در نهایت هم دیدیم که او را پیش پای روحانی قربانی کردند. سال96 هم آقای جهانگیری همین کارکرد را داشت و او را با عنوان نامزد پوششی آوردند تا روحانی رأی بیارود. آنها اکنون هم می خواهند ظریف را برای نامزد اصلی شان قربانی کنند. قصدشان این است که ظریف بدنه اجتماعی اصلاحات را تحریک به شرکت در انتخابات کند و در پایان او قربانی نامزد اصلی شود و نامزد اصلی اصلاح طلبان هم علی لاریجانی است... وقتی ظریف تنور انتخابات را گرم کرد، آن وقت اصلاح طلبان با تکنیک هایی مانند تَکرار می کنم یا مشابه آن و اصرار خاتمی بر رأی آوری لاریجانی سعی می کنند رأی مردم را به دست بیاروند. این طرح تکراری اصلاح طلبان است و همین شیوه را در 1400 هم در پیش می گیرند. تا اینجا چنین حربه ای روشن است اما باید دید که این شیوه چه قدر مورد قبول بدنه اجتماعی اصلاح طلبان قرار می گیرد».

البته همه این ها در حالی است که نباید از نگاه مردم نسبت به علی لاریجانی غافل شد. به دلیل آنکه لاریجانی یکی از حامیان سرسخت دولت روحانی بوده است، مردم میان او و روحانی تفاوت چندانی قائل نیستند و بعید است که علی لاریجانی بتواند دارای سبد رأی قابل توجهی باشد؛ از سوی دیگر حتی اگر اصلاح طلبان هم بر او اجماع کنند.


کلیدواژه های این خبر
اصلاح طلبان   اصول گرایان   کارگزاران   ریاست جمهوری   حزب اعتدال و توسعه   اصلاح طلبی   آقایی   ریاست مجلس   نامزدی   اجماع   فائزه هاشمی   خلیج   نمایشگاه بین المللی   اصول گرا   مطلق   نمایندگان ادوار   سید حسین مرعشی   علی لاریجانی   حزب کارگزاران   انتخابات 1400   روزنامه   حسن روحانی   آنلاین   شورای شهر   اصلاح طلب   نظام پارلمانی   غلامحسین کرباسچی   اصلاح طلبان در انتخابات  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «مثلث» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
تلاش ناموفق بهروز نعمتی برای پرزنت کردن لاریجانی در میان اصلاح طلبان/ فرج کمیجانی: نام لاریجانی در هیچ جمع اصلاح طلبی مطرح نیست/ محمود صادقی: لاریجانی ادامه روحانی است/ محمدعلی وکیلی: هر نامزدی که با دولت روحانی نسبت داشته باشد مورد تنفر عمومی است؛ 25 به 2 انتخابات را می بازیم!
598
مقایسه هاشمی رفسنجانی با غلامرضا تختی / رجایی: عارف ستادهای خود را برای انتخابات تشکیل داده است
آوای خزر
آخرین وضعیت گزینه های اصلاح طلب برای انتخابات 1400 از زبان غلامعلی رجایی
سایت جماران
عطریانفر: رئیسی از کروبی درس بگیرد!/فائزه هاشمی، خبرنگاران ملکه را به وجد آورد
مشرق نیوز
سیدحسن پس از کناره گیری از انتخابات 1400 «خمینی دوران نوفل لوشاتو» را زنده کند/ احتمال تکرار اتفاقات سال 88 وجود داشت
رویداد 24
برگ برنده لاریجانی
خبرگزاری دانشجو
مشارکت کلیدواژه اصلی اخبار انتخاباتی رسانه ها
ایرنا
همه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 1400
الف
اصلاح طلبان عقب نشینی کردند
قلم نیوز
عقب نشینی اصلاح طلبان/ اصولگرایان مطمئن از پیروزی
دنیای اقتصاد
اصلاح طلبان عقب نشینی کردند /ابراهیم رئیسی آرزوی اصولگرایان را برآورده می کند؟
خبرآنلاین
مرعشی: انتخابات 1400 پررقابت است
تجارت امروز
گزینه های روی میز اصلاح طلبان برای انتخابات 1400/جریان دوم خرداد با سیدحسن خمینی به دنبال چیست؟
فارس
جریان دوم خرداد با سیدحسن خمینی به دنبال چیست؟
رجانیوز
حسین مرعشی: کارآمدترین دولت بعد از انقلاب، کابینه اول مرحوم هاشمی بود/ لاریجانی رابطه جناحی با ما ندارد
نواندیش
مرعشی: بهتر است لاریجانی نامزد اصولگرایان بماند/ قرار نیست حزب کارگزاران جدای از جبهه اصلاحات ایران تصمیمی اتخاذ کند/ انتخاب نامزد ائتلافی اصلاح طلبان پس از تایید صلاحیت ها/ با نیامدن اکثریت مردم پای صندوق رای، اقلیت جای اکثریت را در مجلس گرفته اند/ نظرسنجی ها تا امروز از حدود 50 درصد مشارکت خبر می
گفتار نو
حسین مرعشی: کارآمدترین دولت بعد از انقلاب، کابینه اول مرحوم هاشمی بود/ چندصدایی در حزب کارگزاران شایعه است/ لاریجانی رابطه جناحی با ما ندارد
عصر ایران
مرعشی: بهتر است لاریجانی نامزد اصولگرایان بماند
ایران آنلاین
درباره حصر موسوی و کروبی با رهبری صحبت کردیم / خاتمی مایل به تعامل با رهبری است
رویداد 24
رهامی: یک سیدمحمد خاتمی با نگاهی نوتر هستم/رئیسی را شکست می دهم/درباره حصر موسوی و کروبی با رهبری صحبت کردیم
خبر داغ
رهامی: یک خاتمی با نگاهی نوتر هستم
دنیای اقتصاد
رهامی: 20 میلیون رای می آورم اگر.../درباره حصر موسوی و کروبی با رهبری صحبت کردیم /ظریف وزیر خارجه ام است، عارف معاون اول/من یک سیدمحمد خاتمی با نگاهی نوتر هستم/ رئیسی را شکست می دهم
ساعت 24
رهامی: یک خاتمی با نگاهی نوتر هستم/رئیسی را شکست می دهم
خبرآنلاین
رهامی: یک سیدمحمد خاتمی با نگاهی نوتر هستم/رئیسی را شکست می دهم
خبرآنلاین
من یک سیدمحمد خاتمی با نگاهی نوتر هستم/ رئیسی را شکست می دهم
خبرآنلاین
مرعشی: ریاست جمهوری برای آذری جهرمی زود است
مثلث
انگیزه اصلاحات با فوت بابا از بین رفته است
روز نو
فائزه هاشمی : کرباسچی در انتخابات 1400 از لاریجانی حمایت می کند !
رکنا نت
فائزه هاشمی: این انتخابات پرشور نخواهد بود
سیمرغ
ادعای فائزه هاشمی درباره نقشه کرباسچی برای انتخابات 1400
مثلث
هدایت الله آقایی: امثال کرباسچی مردم را به بازی گرفته اند/ کرباسچی به دلیل رفاقت شخصی با لاریجانی از او حمایت می کند/ حمایت از لاریجانی باعث گسترده شدن بی اعتمادی مردم به اصلاحات می شود/ در آینده انشعاب اصلاح طلبان در قالب اطلاعیه ها علنی می شود
مثلث
شلیک قالیباف به خود /احمدی نژاد یک اکتور سینمایی است/ شعارهای انتخاباتی ته کشیده
ساعت 24
مهدی آیتی: جهانگیری معاون اولی را به خواب هم نمی دید/ جهانگیری و مرعشی همه پست ها را بین نیروهای کارگزاران تقسیم کردند/ ورود جهانگیری به انتخابات 96 توهین به شعور ملت بود/ جهانگیری می دانست با استعفایش باید در خانه گل ها را آب می داد
مثلث
مسیر ناهموار آقای معاون اول؛ از پشت پای کارگزاران تا بی میلی اصلاح طلبان
مثلث
چالش عجیب اصلاح طلبان و بازی پیچیده اصولگرایان در انتخابات 1400
قدس آنلاین
اصلاح طلبان و انتخابات 1400 / جدی تر شدن فعالیت ناسا زیر سایه نامزدی خمینی سوم و مطهری دوم
رویداد 24
وزیر خاتمی: همه آزادند فعالیت انتخاباتی کنند
تیک نیوز
باید برای ناطق شروط محکمی گذاشته شود
مثلث
محمود میرلوحی: اگر ناطق نوری نامزد شود، ردصلاحیت می شود/ مردم از اصلاح طلبان نمی پذیرند که با نامزد ائتلافی وارد میدان شوند/ کارگزاران از لاریجانی حمایت کند، راهش از اصلاح طلبان جدا می شود
مثلث
بازی جدید اصلاح طلبان؛ دوگانه ناطق - لاریجانی
مثلث
اخبار مرتبط
blt598 : تلاش ناموفق بهروز نعمتی برای پرزنت کردن لاریجانی در میان اصلاح طلبان/ فرج کمیجانی: نام لاریجانی در هیچ جمع اصلاح طلبی مطرح نیست/ محمود صادقی: لاریجانی ادامه روحانی است/ محمدعلی وکیلی: هر نامزدی که با دولت روحانی نسبت داشته باشد مورد تنفر عمومی است؛ 25 به 2 انتخابات را می بازیم!
bltآوای خزر : مقایسه هاشمی رفسنجانی با غلامرضا تختی / رجایی: عارف ستادهای خود را برای انتخابات تشکیل داده است
bltسایت جماران : آخرین وضعیت گزینه های اصلاح طلب برای انتخابات 1400 از زبان غلامعلی رجایی
bltمشرق نیوز : عطریانفر: رئیسی از کروبی درس بگیرد!/فائزه هاشمی، خبرنگاران ملکه را به وجد آورد
bltرویداد 24 : سیدحسن پس از کناره گیری از انتخابات 1400 «خمینی دوران نوفل لوشاتو» را زنده کند/ احتمال تکرار اتفاقات سال 88 وجود داشت
bltخبرگزاری دانشجو : برگ برنده لاریجانی
bltایرنا : مشارکت کلیدواژه اصلی اخبار انتخاباتی رسانه ها
bltالف : همه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 1400
bltقلم نیوز : اصلاح طلبان عقب نشینی کردند
bltدنیای اقتصاد : عقب نشینی اصلاح طلبان/ اصولگرایان مطمئن از پیروزی
bltخبرآنلاین : اصلاح طلبان عقب نشینی کردند /ابراهیم رئیسی آرزوی اصولگرایان را برآورده می کند؟
bltتجارت امروز : مرعشی: انتخابات 1400 پررقابت است
bltفارس : گزینه های روی میز اصلاح طلبان برای انتخابات 1400/جریان دوم خرداد با سیدحسن خمینی به دنبال چیست؟
bltرجانیوز : جریان دوم خرداد با سیدحسن خمینی به دنبال چیست؟
bltنواندیش : حسین مرعشی: کارآمدترین دولت بعد از انقلاب، کابینه اول مرحوم هاشمی بود/ لاریجانی رابطه جناحی با ما ندارد
bltگفتار نو : مرعشی: بهتر است لاریجانی نامزد اصولگرایان بماند/ قرار نیست حزب کارگزاران جدای از جبهه اصلاحات ایران تصمیمی اتخاذ کند/ انتخاب نامزد ائتلافی اصلاح طلبان پس از تایید صلاحیت ها/ با نیامدن اکثریت مردم پای صندوق رای، اقلیت جای اکثریت را در مجلس گرفته اند/ نظرسنجی ها تا امروز از حدود 50 درصد مشارکت خبر می
bltعصر ایران : حسین مرعشی: کارآمدترین دولت بعد از انقلاب، کابینه اول مرحوم هاشمی بود/ چندصدایی در حزب کارگزاران شایعه است/ لاریجانی رابطه جناحی با ما ندارد
bltایران آنلاین : مرعشی: بهتر است لاریجانی نامزد اصولگرایان بماند
bltرویداد 24 : درباره حصر موسوی و کروبی با رهبری صحبت کردیم / خاتمی مایل به تعامل با رهبری است
bltخبر داغ : رهامی: یک سیدمحمد خاتمی با نگاهی نوتر هستم/رئیسی را شکست می دهم/درباره حصر موسوی و کروبی با رهبری صحبت کردیم
bltدنیای اقتصاد : رهامی: یک خاتمی با نگاهی نوتر هستم
bltساعت 24 : رهامی: 20 میلیون رای می آورم اگر.../درباره حصر موسوی و کروبی با رهبری صحبت کردیم /ظریف وزیر خارجه ام است، عارف معاون اول/من یک سیدمحمد خاتمی با نگاهی نوتر هستم/ رئیسی را شکست می دهم
bltخبرآنلاین : رهامی: یک خاتمی با نگاهی نوتر هستم/رئیسی را شکست می دهم
bltخبرآنلاین : رهامی: یک سیدمحمد خاتمی با نگاهی نوتر هستم/رئیسی را شکست می دهم
bltخبرآنلاین : من یک سیدمحمد خاتمی با نگاهی نوتر هستم/ رئیسی را شکست می دهم
bltمثلث : مرعشی: ریاست جمهوری برای آذری جهرمی زود است
bltروز نو : انگیزه اصلاحات با فوت بابا از بین رفته است
bltرکنا نت : فائزه هاشمی : کرباسچی در انتخابات 1400 از لاریجانی حمایت می کند !
bltسیمرغ : فائزه هاشمی: این انتخابات پرشور نخواهد بود
bltمثلث : ادعای فائزه هاشمی درباره نقشه کرباسچی برای انتخابات 1400
bltمثلث : هدایت الله آقایی: امثال کرباسچی مردم را به بازی گرفته اند/ کرباسچی به دلیل رفاقت شخصی با لاریجانی از او حمایت می کند/ حمایت از لاریجانی باعث گسترده شدن بی اعتمادی مردم به اصلاحات می شود/ در آینده انشعاب اصلاح طلبان در قالب اطلاعیه ها علنی می شود
bltساعت 24 : شلیک قالیباف به خود /احمدی نژاد یک اکتور سینمایی است/ شعارهای انتخاباتی ته کشیده
bltمثلث : مهدی آیتی: جهانگیری معاون اولی را به خواب هم نمی دید/ جهانگیری و مرعشی همه پست ها را بین نیروهای کارگزاران تقسیم کردند/ ورود جهانگیری به انتخابات 96 توهین به شعور ملت بود/ جهانگیری می دانست با استعفایش باید در خانه گل ها را آب می داد
bltمثلث : مسیر ناهموار آقای معاون اول؛ از پشت پای کارگزاران تا بی میلی اصلاح طلبان
bltقدس آنلاین : چالش عجیب اصلاح طلبان و بازی پیچیده اصولگرایان در انتخابات 1400
bltرویداد 24 : اصلاح طلبان و انتخابات 1400 / جدی تر شدن فعالیت ناسا زیر سایه نامزدی خمینی سوم و مطهری دوم
bltتیک نیوز : وزیر خاتمی: همه آزادند فعالیت انتخاباتی کنند
bltمثلث : باید برای ناطق شروط محکمی گذاشته شود
bltمثلث : محمود میرلوحی: اگر ناطق نوری نامزد شود، ردصلاحیت می شود/ مردم از اصلاح طلبان نمی پذیرند که با نامزد ائتلافی وارد میدان شوند/ کارگزاران از لاریجانی حمایت کند، راهش از اصلاح طلبان جدا می شود
bltمثلث : بازی جدید اصلاح طلبان؛ دوگانه ناطق - لاریجانی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.