تعبیر متفاوت یک شاعر از «جنگ نرم»

تعبیر متفاوت یک شاعر از «جنگ نرم»
مؤدب گفت: به نظر من جنگ نرم، جنگ نیست؛ این عبارت آمده تا ما را متوجه یک درگیری کند اما جنگ نرم، میدان مهمان نوازی و محبت است.
تعبیر متفاوت یک شاعر از «جنگ نرم»

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، مراسم رونمایی از کتاب سور سوریه به قلم محمدقائم خانی با حضور فعالین فرهنگ و رسانه در کتابفروشی بین الملل برگزار شد

محمدقائم خانی: فکر می کردم تهران را آب برده است!

محمدقائم خانی، نویسنده کتاب سور سوریه و منتقد ادبی در این مراسم گفت: نوروز 1398 و در سفر دمشق، تصاویر شبکه خبر را که می دیدم، فکر می کردم که تهران و ایران را آب برده است. وقتی که به آنجا رفتیم فهمیدیم که بیست و چند نفر از نویسنده ها به آنجا رفته اند و چند کتاب هم در این باره نوشته اند. بعد از این که ما به ایران برگشتیم، اتفاقاتی پشت سر هم افتاد که بعید می دانم نویسنده ای به آنجا رفته باشد.

تعبیر متفاوت یک شاعر از «جنگ نرم»

وی افزود: آقای کفاش سال 96 پیشنهاد این سفر را دادند اما من به اندازه ایشان پیگیر اخبار منطقه نبودم و متفاوت بودن کار ایشان در کتاب «قرار مهنا» معلوم شد که ما این کتاب را با خودمان برده بودیم و کسانی که این کتاب را می خواندند، نوع نگاه و دقت آن را تحسین می کردند.

خانی ادامه داد: بعد از مدتی درخواست سفر ارائه شد و قرار شد با تایید نیروی قدس در زمانی که امنیت کامل برقرار بود به سوریه برویم. فکر می کردیم سفرمان دو هفته ای باشد اما یک ماه در آنجا ماندیم. آقای عزتی پاک هم در این سفر بودند که کتاب «اجاره نشین خیابان الامین» حاصل این سفر است.

این نویسنده تصریح کرد: من بعد از سفر، شش ماه مشغول نوشتن کتاب شدم و سرمست از نوشتن فتح نامه بودم که ماجرای آبان و بعد از آن ماجرای دی ماه و شهادت حاج قاسم سلیمانی اتفاق افتاد. من بررسی کردم و دیدم هیچ ردی از نقش رزمندگان و مجاهدان نیروی قدس و حاج قاسم در متن نیامده. خلوص حاج قاسم در بین بقیه نیروهای نیروی قدس هم تسری پیدا کرده بود. این خلوص برایم در حال و هوای تشییع حاج قاسم سنگین بود و دیدم که در حق حاج قاسم جفا کرده ام به همین خاطر آن اختتامیه را نوشتم و نام کتاب را هم از آن بخش، برداشت کردم. در افتتاحیه کتاب هم به تشییع پیکر حاج قاسم پرداختم.

محمدقائم خانی افزود: من فعالیت در حوزه داستان را دیر شروع کردم. من علاقه ای به ادبیات نداشتم و فقط در دوره دانشجویی سفرنامه هایی برای خودم می نوشتم. البته برای سوریه هم یک دفترچه همراه بردم و فضای آنجا آنقدر عجیب بود که از همان جا شروع به نوشتن کردم.

نویسنده کتاب سور سوریه خاطرنشان کرد: باید از این فرصت استفاده کنم و از آقای کفاش به خاطر تلاش هایش در فضای ادبیات انقلاب برای کشف استعدادهای بسیار زیادی که شناسایی می شوند. تلاش های ایشان برای این سفر هم قابل تقدیر است. چرا که این سفر در زندگی من نقطه عطفی ایجاد کرد. همچنین باید از آقای سلطانی و آقای سبحانی تشکر کنم. من سور سوریه را به چند ناشر دادم که در فضای سفرنامه آن را می خواندند و وقتی می دیدن که سفرنامه نیست، آن را نمی پذیرفتند اما با آقای سبحانی گفتگوی سازنده ای داشتیم. من از دوره دانشجویی مشتری کتاب های چاپ و نشر بین الملل بودم و باعث افتخار شد که با این انتشارات دلسوز فرهنگ و حرفه ای همکاری کرده ام.

علی محمد مؤدب: جنگ نرم، میدان مهمان نوازی و محبت است

در ادامه این مراسم علی محمد مؤدب، شاعر و مدیر موسسه فرهنگی شهرستان ادب نیز سخنانی ایراد کرد.

تعبیر متفاوت یک شاعر از «جنگ نرم»

علی محمد مؤدب گفت: من در سُکر این کتابم و دارم آهسته آهسته آن را می خوانم و لذت می برم. مقدمه کتاب در جاهایی به شعر نزدیک می شود و معلوم است که یک نویسنده با ذوق ادبی این روایت را نوشته که من به عنوان یک شاعر حظ کردم. کم می شود با یک کتابی در بین هم نسلان خودمان کیفور بشویم و من این خلأ را با خواندن آثار قدما پر می کنم ولی خوشحالم که آقای خانی کتاب خوبی نوشته که پر از دقایق و لحظاتی است که برای من غنیمت است.

وی افزود: سوریه برای ما مردم ایران یک پدیده جدی است و نمی شود از کنارآن گذشت و همیشه جزیی از جهان ماست. شناخت واقعه ای که در سال های اخیر در سوریه اتفاق افتاد و گریزش به درگیری جبهه استکبار با سوریه بسیار مغتنم است و آقای خانی هوشمندانه از هر تصویری به عمق این مطلب رفته و روایت هایی که انتخاب کرده واقعا کمک کننده است برای این که جورچینی در شناخت سوریه داشته باشیم.

مؤدب ادامه داد: آقای خانی شناخت کتابخانه ای خوبی از وضعیت منطقه داشته و وقتی وارد این سفر شده، برای روایت بهتر کمکش کرده است. این کتاب از روایت های جدی درباره سوریه است و امیدوارم از این دست روایت ها ادامه داشته باشد.

این شاعر برجسته کشورمان تصریح کرد: یکی از فرصت های شناخت، سفر و جنگ است. حالا در جنگ سوریه، یک مجموعه تمدنی با بقیه مجموعه ها درگیر شده و ما در این کتاب یک شرح و آنالیز از خودمان پیدا می کنیم و درمی یابیم که شناختن سوریه برای ایران امروز، فرصت مغتنمی است.

وی خاطرنشان کرد: به نظر من جنگ نرم، جنگ نیست؛ این عبارت آمده تا ما را متوجه یک درگیری کند اما جنگ نرم، میدان مهمان نوازی و محبت است. در فصلی که نویسنده «سور سوریه» به مهمانی می پردازد برای فعالین فرهنگی ما یک متاع است که ما ناچار به دیدار با همسایه هستیم یا به «دعوت» و یا به «غارت». تعبیر خوبی در کتاب هست که علمداری، همان «سفره داری» است.

مؤدب در ادامه اضافه کرد: تجربه من در کار فرهنگی نشان می دهد که ما وظیفه سفره داری و محبت داریم. نگرانی حاج قاسم از وضعیت آهوها و بزهای وحشی در نبرد سوریه نشان از همین سفره داری دارد. این از نظام عجیب ولایت شیعی برداشت می شود که باید به آن توجه ویژه داشت. از این منظر، این کتاب، ظهور یک قلم جدی در مباحث تحلیلی و فرهنگی است. نثر آقای خانی شکوه دارد و نمی شود آن را به راحتی خواند و رد شد. امیدوارم این متن ها جدی گرفته شود و سیاستگزاران، این حرف ها را برای سیاست هایشان در نظر داشته باشند.

حجت الاسلام سبحانی صدر: باید پس پرده های سوریه را بشناسیم

در این مراسم همچنین حجت الاسلام حمید سبحانی صدر، معاون فرهنگی نشرو چاپ بین الملل گفت: مقدمه ای که آقای خانی درباره حاج قاسم نوشته اند ویژگی خاصی دارد که آیه «علم بالقلم» را به یاد می آورد و جنس قلم در این بخش ویژه و متفاوت است.

تعبیر متفاوت یک شاعر از «جنگ نرم»

وی افزود: همه ما نیاز داریم زمینه های اجتماعی و مردمی سوریه را بشناسیم. کتاب به معنای زبانی، نیاز به ویرایش نداشت و قلم روانی داشت. مژده ای هم بدهم که باز هم کتابی از آقای خانی درباره زندگی حضرت امام خمینی در دست انتشار داریم که امیدواریم تاخردادماه سال بعد رونمایی شود. ایشان در این کار با یک نگاه عارفانه به زندگی امام نگاه کرده اند.

سبحانی ادامه داد: درباره سوریه هم باید پس پرده ها را بشناسیم. ما در چاپ و نشر بین الملل، رویکرد نوینی پیدا کرده ایم و به سمت چاپ رمان و داستان دینی و همچنین سفرنامه های تحلیلی رفته ایم و ان شا الله کتاب هایی در این زمینه به زودی منتشر خواهد شد.

میثم رشیدی مهرآبادی: «سور سوریه» نگاه ما را به این کشور و نبردش پخته تر می کند

میثم رشیدی مهرآبادی، کارشناس مجری این مراسم نیز در سخنانی درباره کتاب سور سوریه گفت: سورسوریه درباره سوریه هست و درباره سوریه نیست! کتابی عجیب و غریب که ساختار جذاب این کتاب از ذهن مهندسی نویسنده اش بهره می برد و تحصیلات عالی نویسنده در حوزه مهندسی بوده و آن را می شود در خلال خواندن کتاب فهمید. در این کتاب از روایت های احساسی و عمدتا عاطفی درباره سوریه خبری نیست و کتاب، پر از اطلاعاتی است که می تواند نگاه ما را به این کشور و نبرد آن پخته تر و تکمیل تر کند.

تعبیر متفاوت یک شاعر از «جنگ نرم»

وی افزود: فکر می کردم چرا انتشارات چاپ و نشر بین الملل این کتاب را منتشر کرده است و بعد از خواندن کتاب به این نتیجه رسیدم که هیچ ناشر دیگری این ظرفیت را نداشته که به موضوع سوریه از این منظر وارد شود. اساسا چاپ و نشر بین الملل در دور جدید فعالیت هایش باید از این کتاب ها بیشتر چاپ کرده و برای تعالی نگاه مخاطبانش نسبت به فضای بین الملل و جهان اسلام، تلاش کند.

این نویسنده و خبرنگار حوزه کتاب ادامه داد: کتاب «سورسوریه» درباره سوریه هست و درباره سوریه نیست! سفرنامه هست و سفرنامه نیست! کتاب شعر هست و کتاب شعر نیست! لحن ادبیانه و شعرگونه آقای خانی در کتاب، متن را دلنشین می کند و نمی شود آن را تندخواند و رد شد. معلوم است که جملات با حساسیت نوشته شده و از آن کتاب های بالینی است که باید با آرامش خوانده بشود و منجر به خواب آرام شبانه بشود. البته برخی جاها خواب خواننده را هم از چشمش می پراند! به نظر می رسد این لحن شعرگونه، حاصل همنشینی چندین ساله آقای خانی با دوست خوبمان آقای علی محمد مؤدب بوده است.

تعبیر متفاوت یک شاعر از «جنگ نرم»

در انتهای این مراسم نیز از کتاب سور سوریه پرده برداری شد و حاضرین عکسی به یادگار گرفتند.


کلیدواژه های این خبر
سوریه   دمشق   شاعر   انتشارات   سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی   گفتگوی سازنده   سفرنامه   مهمان نوازی   چاپ و نشر   کفاش   موسسه فرهنگی   مراسم رونمایی   نویسنده کتاب   خلوص   جهاد و مقاومت   کتابفروشی   عید نوروز   داستانی   تشییع پیکر  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «مشرق نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
«دیپورت»؛ خاطرات مهاجری که در سوریه اسیر شد
شبستان
نجات مهاجر آلمان با رشادت های مدافعان حرم منتشر شد
خبرگزاری دفاع مقدس
رمان زندگی ناصرخسرو چاپ دومی شد
مهر نیوز
برنامه های وزیر پیشنهادی ارشاد : تبدیل کتابفروشی به داروخانه
آرا نیوز
انتشاربرنامه های وزیر پیشنهادی ارشاد وتبدیل کتابفروشی به داروخانه
مهر نیوز
توصیه زینب سلیمانی به مخالفان حضور ایران در سوریه
شهدای ایران
کتاب «اینجا سوریه است» رونمایی شد
صدا و سیما
توصیه زینب سلیمانی به مخالفان حضور ایران در سوریه/ دوست داشتم حاج قاسم اولین مخاطب کتابم باشد
تسنیم
کتاب «اینجا سوریه است» رونمایی شد/ جلیلی: این کتاب، رسواگر مدعیان ادبیات رئالیستی ایران است
خبرگزاری دفاع مقدس
جلیلی: این کتاب، رسواگر مدعیان ادبیات رئالیستی ایران است/ یزدان پناه: دوست داشتم حاج قاسم اولین مخاطب کتاب باشد
راه دانا
مخالفان حضور ایران در سوریه «اینجا سوریه است» را بخوانند
مهر نیوز
زینب سلیمانی: «اینجا سوریه است» نیاز امروز ماست/ جلیلی: این کتاب، رسواگر مدعیان ادبیات رئالیستی ایران است/ یزدان پناه: دوست داشتم حاج قاسم اولین مخاطب کتاب باشد
مشرق نیوز
این کتاب، یک نقطه شروع است / دوست داشتم حاج قاسم اولین مخاطب کتاب باشد
خبرگزاری کتاب ایران
کتابی که با خواندنش محافظ حاج قاسم را بهتر و بیشتر می شناسید
باشگاه خبرنگاران
همسایه های خانم جان، اهالی سوریه هستند
خبرگزاری کتاب ایران
«من محافظ حاج قاسمم»؛ خاطرات شفاهی پاسدار شهید وحید زمانی نیا
میزان
چند خبر کوتاه از کردستان
ایرنا
انتشارات سرانه 2 کتاب جدید چاپ و روانه بازار نشر کرد
ایرنا
روز های زخمی؛ یادداشت های یک مستندساز از سفر به عراق و سوریه
بولتن نیوز
«روز های زخمی»؛ یادداشت های یک مستندساز از سفر به عراق و سوریه
باشگاه خبرنگاران
اعتراض کتابفروشان به تعطیلی و درگذشت دو نویسنده و شاعر خارجی
مرآت نیوز
کتاب «روزهای زخمی» منتشر شد؛ شبه گزارش جنگ عراق و شام
تقریب نیوز
برای خلق کردن شخصیت های به یاد ماندنی، باید روایت های دفاع مقدس را بازیابی کنیم
آریا
لزوم بازیابی روایت های دفاع مقدس در کتاب های نوجوانان
صدا و سیما
فعال سازی فروش از راه دور محصولات انتشارات مدرسه
تسنیم
توجه به فرهنگ و مطالعات پایداری مهمترین برنامه حوزه هنری کردستان در سال 1400
خبرگزاری کتاب ایران
طعم متفاوت یک بیسکویت برای حاج قاسم
خبرگزاری بسیج
ریزمطالعه در نوروز 1400| طعم متفاوت یک بیسکویت برای حاج قاسم
مرآت نیوز
تلاش برای حال خوش کتاب خوانی در شرایط کرونایی
پانا
حال و هوای نوروز در جمع اقوام کُرد / بلایی که داعش بر سر آیین های قومی آورد
ایکنا
سفرنامه ای پر تنش از جنایات داعش در سوریه به روایت حسین جعفری
میزان
تحویل سال 1400 در کربلا، نجف و سوریه + عکس
صبا ایران
تحویل سال 1400 در کربلا، نجف و سوریه + عکس و فیلم
پارسینه
تحویل سال 1400 در کربلا، نجف و سوریه +عکس و فیلم
مشرق نیوز
تحویل سال 1400 در کربلا، نجف و سوریه+عکس و فیلم
فارس
روایتی از بازتولید اسطوره در عصر جدید/حماسه ای برای سردار سلیمانی
مهر نیوز
8 کتاب که نوروز 1400 را برایتان مثل قند شیرین می کند
خبرگزاری دانشجو
استقبال از خاطرات سربازان حاج قاسم/ رونق ادبیات مقاومت در بازار بی رمق کتاب در سال 99
تسنیم
100+ پیشنهاد تر و تازه برای بیکار نبودن در عید
مشرق نیوز
والایی: تعطیلات نوروزی 1400 بهترین زمان برای مطالعه است
میزان
اخبار مرتبط
bltشبستان : «دیپورت»؛ خاطرات مهاجری که در سوریه اسیر شد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : نجات مهاجر آلمان با رشادت های مدافعان حرم منتشر شد
bltمهر نیوز : رمان زندگی ناصرخسرو چاپ دومی شد
bltآرا نیوز : برنامه های وزیر پیشنهادی ارشاد : تبدیل کتابفروشی به داروخانه
bltمهر نیوز : انتشاربرنامه های وزیر پیشنهادی ارشاد وتبدیل کتابفروشی به داروخانه
bltشهدای ایران : توصیه زینب سلیمانی به مخالفان حضور ایران در سوریه
bltصدا و سیما : کتاب «اینجا سوریه است» رونمایی شد
bltتسنیم : توصیه زینب سلیمانی به مخالفان حضور ایران در سوریه/ دوست داشتم حاج قاسم اولین مخاطب کتابم باشد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : کتاب «اینجا سوریه است» رونمایی شد/ جلیلی: این کتاب، رسواگر مدعیان ادبیات رئالیستی ایران است
bltراه دانا : جلیلی: این کتاب، رسواگر مدعیان ادبیات رئالیستی ایران است/ یزدان پناه: دوست داشتم حاج قاسم اولین مخاطب کتاب باشد
bltمهر نیوز : مخالفان حضور ایران در سوریه «اینجا سوریه است» را بخوانند
bltمشرق نیوز : زینب سلیمانی: «اینجا سوریه است» نیاز امروز ماست/ جلیلی: این کتاب، رسواگر مدعیان ادبیات رئالیستی ایران است/ یزدان پناه: دوست داشتم حاج قاسم اولین مخاطب کتاب باشد
bltخبرگزاری کتاب ایران : این کتاب، یک نقطه شروع است / دوست داشتم حاج قاسم اولین مخاطب کتاب باشد
bltباشگاه خبرنگاران : کتابی که با خواندنش محافظ حاج قاسم را بهتر و بیشتر می شناسید
bltخبرگزاری کتاب ایران : همسایه های خانم جان، اهالی سوریه هستند
bltمیزان : «من محافظ حاج قاسمم»؛ خاطرات شفاهی پاسدار شهید وحید زمانی نیا
bltایرنا : چند خبر کوتاه از کردستان
bltایرنا : انتشارات سرانه 2 کتاب جدید چاپ و روانه بازار نشر کرد
bltبولتن نیوز : روز های زخمی؛ یادداشت های یک مستندساز از سفر به عراق و سوریه
bltباشگاه خبرنگاران : «روز های زخمی»؛ یادداشت های یک مستندساز از سفر به عراق و سوریه
bltمرآت نیوز : اعتراض کتابفروشان به تعطیلی و درگذشت دو نویسنده و شاعر خارجی
bltتقریب نیوز : کتاب «روزهای زخمی» منتشر شد؛ شبه گزارش جنگ عراق و شام
bltآریا : برای خلق کردن شخصیت های به یاد ماندنی، باید روایت های دفاع مقدس را بازیابی کنیم
bltصدا و سیما : لزوم بازیابی روایت های دفاع مقدس در کتاب های نوجوانان
bltتسنیم : فعال سازی فروش از راه دور محصولات انتشارات مدرسه
bltخبرگزاری کتاب ایران : توجه به فرهنگ و مطالعات پایداری مهمترین برنامه حوزه هنری کردستان در سال 1400
bltخبرگزاری بسیج : طعم متفاوت یک بیسکویت برای حاج قاسم
bltمرآت نیوز : ریزمطالعه در نوروز 1400| طعم متفاوت یک بیسکویت برای حاج قاسم
bltپانا : تلاش برای حال خوش کتاب خوانی در شرایط کرونایی
bltایکنا : حال و هوای نوروز در جمع اقوام کُرد / بلایی که داعش بر سر آیین های قومی آورد
bltمیزان : سفرنامه ای پر تنش از جنایات داعش در سوریه به روایت حسین جعفری
bltصبا ایران : تحویل سال 1400 در کربلا، نجف و سوریه + عکس
bltپارسینه : تحویل سال 1400 در کربلا، نجف و سوریه + عکس و فیلم
bltمشرق نیوز : تحویل سال 1400 در کربلا، نجف و سوریه +عکس و فیلم
bltفارس : تحویل سال 1400 در کربلا، نجف و سوریه+عکس و فیلم
bltمهر نیوز : روایتی از بازتولید اسطوره در عصر جدید/حماسه ای برای سردار سلیمانی
bltخبرگزاری دانشجو : 8 کتاب که نوروز 1400 را برایتان مثل قند شیرین می کند
bltتسنیم : استقبال از خاطرات سربازان حاج قاسم/ رونق ادبیات مقاومت در بازار بی رمق کتاب در سال 99
bltمشرق نیوز : 100+ پیشنهاد تر و تازه برای بیکار نبودن در عید
bltمیزان : والایی: تعطیلات نوروزی 1400 بهترین زمان برای مطالعه است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.