عوامل و موانع آرامش روحی از نگاه امام علی (علیه السلام)

عوامل و موانع آرامش روحی از نگاه امام علی (علیه السلام)
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، سخنان زیبا و حکمت آمیز باعث پاکی و صفای روح می شود خصوصاً این که صاحب سخن، انسانی کامل و مظهر اسم اعظم و جمال و جلال الهی باشد. کسی که در وصف کلام و خطبه های او این چنین گفته شده است، «ابن ابی الحدید» عالم سنی شارح نهج البلاغه در وصف خطبه 221 امام علی (ع) می ...
عوامل و موانع آرامش روحی از نگاه امام علی (علیه السلام)

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، سخنان زیبا و حکمت آمیز باعث پاکی و صفای روح می شود خصوصاً این که صاحب سخن، انسانی کامل و مظهر اسم اعظم و جمال و جلال الهی باشد. کسی که در وصف کلام و خطبه های او این چنین گفته شده است، «ابن ابی الحدید» عالم سنی شارح نهج البلاغه در وصف خطبه 221 امام علی (ع) می گوید: «سزاوار است تمام فصحاى عرب اجتماع کنند و این خطبه بر آنها خوانده شود و به جهت عظمت آن براى آفریدگار سجده کنند. من به کسی که به همه امت ها سوگند می خورد، قسم یاد می کنم که در طول پنجاه سال از عمرم بیش از هزار بار این خطبه را خوانده ام و هیچ زمان نبوده که به هنگام تلاوت این خطبه در من اثری از خوف و پند و موعظه و لرزش در اندام من حاصل نشود. آیا این اثر خاص برای عقیده مخصوص من درباره آن حضرت است، یا نیّت صالح و یقین ثابت و اخلاص محض گوینده این کلام است.»[1]

در این مقاله گلچینی از بوستان کلام ولیّ مطلق، امیر بیان، امیرالمؤمنین علی علیه السلام را در مورد موانع و عوامل کسب آرامش روحی مورد دقت و تأمل قرار می دهیم.

1- در دل با خدا نه غیر خدا
مشکلات خود را آشکار کردن و شکوه و گلایه و آه و ناله نزد دیگران ذلت و خواری به همراه دارد. اینچنین اخلاقی و روحیه ای افکار منفی را در ذهن فرد پرورش می دهد و باعث سلب آرامش می شود. ناظر به این مطلب امام علی علیه السلام می فرمایند: «أَزْرَى بِنَفْسِهِ مَنِ اسْتَشْعَرَ الطَّمَعَ، وَ رَضِی بِالذُّلِّ مَنْ کشَفَ عَنْ ضُرِّهِ، وَ هَانَتْ عَلَیهِ نَفْسُهُ مَنْ أَمَّرَ عَلَیهَا لِسَانَه؛[2] آنکه جان را با طمع ورزی بپوشاند خود را خوار ساخته و هر که پریشان حالی و مشکلات خویش را با دیگران در میان نهد، تن به ذلت داده است و کسی که زبانش بر او فرمان راند و حاکم شود، خود را بی ارزش کرده است.»

کسی که سفره دل خویش را نزد این وآن باز کند و مشکلات خود را فاش کند رضایت به ذلت خود داده است. امام علی علیه السلام در نامه خود به فرزندش امام حسن علیه السلام می فرماید: «غم و اندوه خود را در پیشگاه خداوند مطرح کن تا غم های تو را برطرف کند و در مشکلات تو را یاری رساند.»[3] روشن است که سخن گفتن با کسی که خالق و رازق و عاشق بندگان است و مشتاق است که بندگانش با او سخن گویند و از او کمک بخواهند تا از این قدرت بی پایان خود برای یاری رساندن به آنها استفاده کند، غم و اندوه را از انسان دور و او را امیدوار و شاد می کند. دعا و نیایش باعث می شود که افراد خوش بینانه احساس کنند بر وقایع آینده کنترل بیشتری دارند و این اعتقاد موجب افزایش اعتمادبه نفس، عزت نفس و احساس هدفمندی در آنها می شود و این حس خوب و مثبت و آرامش روحی گامی است برای پیشرفت و موفقیت و خوشبختی ...

2- قبول کردن واقعیت و بی تابی نکردن
تمام حوادث تلخ و شیرین، همچون پلّه هایى متشکل از سنگ های سیاه و سفید، براى بالا رفتن و به کمال رسیدن است از این رو برای صعود کردن باید بدون توجّه به رنگِ پله ها، به سرعت از آن گذشت. چه زیبا امیرالمومنین علی علیه السلام فرمودند: «از بی تابی کردن بپرهیز که آن امید را قطع مى کند و کار را به ضعف مى کشاند و اندوه به بار مى آورد. بدان که دو راه نجات بیشتر نیست: یا مشکلى چاره دارد که باید چاره اندیشى کرد و یا چاره ندارد که در آن صورت باید شکیبایى ورزید.»[4]

مشکلات و تلخی ها را باید به عنوان یک واقعیت قبول کرد وگرنه دچار فکر و خیال و آشفتگی روانی می شویم؛ به همین دلیل خداوند متعال از تأسف خوردن نهی کرده است «لِکیلا تَأْسَوْا عَلى ما فاتَکمْ وَ لا تَفْرَحُوا بِما آتاکمْ وَ اللَّهُ لا یحِبُّ کلَّ مُخْتالٍ فَخُورٍ؛[5] تا بر آنچه از دست دادید، تأسف نخورید و به آنچه به شما داده شد،(سرمستانه) شادمانى نکنید و خداوندهیچ متکبر فخرفروشى را دوست ندارد.»

3- گمان و برداشت نیک
امام علی علیه السلام می فرماید: «حُسْنُ الظَّنِّ رَاحَةُ الْقَلْب؛[6] گمان نیک، خوش بینی (فکر مثبت) باعث آرامش قلب است» و همچنین «حُسْنُ الظَّنِّ یُخَفِّفُ الْهَمَّ وَ یُنْجِی مِنْ تَقَلُّدِ الْإِثْم؛[7] گمان نیک اندوه را می کاهد و از افتادن در بند گناه مى رهاند.» البته ناگفته نماند باید مواظب باشیم و حساسیت شرایط زمان و مکان را در نظر بگیریم همه جا نمی شود حسن ظن داشته باشیم.

4-تلاش در رفع نیاز مردم
تلاش در جهت رفع نیاز و گرفتاری مردم به هر طریقی اعم از جانی، مالی، لسانی، قطعاً حس خوبی به انسان دست می دهد. چون کمک کردن تجلی رابطه انسان ها با یکدیگر است و این حس خوب انسان ها نتیجه اش خوشبختی است. امام علی علیه السلام می فرمایند: «مِنْ کَمالِ السَّعادَةِ السَّعْىُ فى صَلاح الْجُمْهورِ؛ کوشش در راه اصلاح عموم مردم، از کمال خوشبختی است.[8]

5- تغییر کردن و نو شدن
سعی کنیم خود را با تلاش کردن و رقابت مثبت تغییر دهیم، به اصطلاح نو بشویم و امروز با فردا متفاوت باشیم؛ چون کوتاهی در فعالیت ها و انجام تکالیف موجب می شود فرد به اهدافش نرسد و آرزوهایش محقق نشود، نتیجه اش می شود احساس ناتوانی بی لیاقتی و اندوه و ناامیدی و این یعنی یک حس منفی و بد. امام علی علیه السلام می فرمایند: «مَنْ قَصَّرَ فِی الْعَمَلِ ابْتُلِی بِالْهَمِّ؛[9] کسی که در انجام تکالیف و فعالیت های خویش کوتاهی کند به اندوه و افسردگی گرفتار می شود.»

6- صله رحم (ارتباط و دیدار با خویشاوندان)
امام علی علیه السلام درمورد اثرات مثبت رابطه با خویشاوندان می فرمایند: خویشاوندان انسان، بزرگ ترین گروهی هستند که از او حمایت می کنند و اضطراب و ناراحتی او را می زدایند و به هنگام مصیبت ها نسبت به او پرعاطفه ترین مردم هستند. [10]

7- کلام حکمت آمیز و زیبا طلب کنید
امام علی علیه السلام می فرماید: «إِنَّ هَذِه الْقُلُوبَ تَمَلُّ کمَا تَمَلُّ الأَبْدَانُ فَابْتَغُوا لَهَا طَرَائِفَ الْحِکمِ؛[11] همانا این دل ها همانند بدن ها خسته و افسرده می شوند، پس برای شادابی دل ها سخنان حکمت آمیز و جالب بجویید.» همان طور که بعد از کار و تلاش خسته می شویم و با استراحت و تغذیه مناسب به جسمت صفا و طراوت می بخشیم، روح انسان هم این چنین است، نیاز به تغذیه و تقویت مناسب برای شارژ شدن دارد تا آرامش و حس خوب را کسب کند و از آنجایی که انسان فطرتاً همیشه طالب زیبایی و جویای حقیقت است، طبیعی است که با شنیدن سخنان زیبای حکمت آمیز حساس لذت و شادابی به او دست می دهد.

نتیجه: حس خوب و آرامش در زندگی، حقیقت مطلوبی است که اسلام آن را ستوده است و راه هایی برای رسیدن و نزدیک شدن به آن تعیین کرده است. از نظر اسلام حس مثبت و آرامش، امری واقعی حقیقتی دست یافتنی است.
* حجت الاسلام مصطفی پورصدوقی استاد حوزه علمیه قم
===========================
پی نوشت:
[1]. شرح نهج البلاغة، ابن ابی الحدید، مکتبة آیة الله العظمی المرعشی النجفی (ره) ف ج: 11 ص: 152الی 153، «ینبغی لو اجتمع فصحاء العرب قاطبة فی مجلس و تلى علیهم أن یسجدوا له کما سجد الشعراء ....و أقسم بمن تقسم الأمم کلها به لقد قرأت هذه الخطبة منذ خمسین سنة و إلى الآن أکثر من ألف مرة ما قرأتها...»
[2]. نهج البلاغة، السید الشریف الرضی، ط دار الکتاب اللبنانی، ج: 1 ص: 469،حکمت2.
[3]. همان، ج1، ص399، نامه 31، «فَإِذَا نَادَیتَه سَمِعَ نِدَاک ـ وإِذَا نَاجَیتَه عَلِمَ نَجْوَاک فَأَفْضَیتَ إِلَیه بِحَاجَتِک ـ وأَبْثَثْتَه ذَاتَ نَفْسِک وشَکوْتَ إِلَیه هُمُومَک ـ واسْتَکشَفْتَه کرُوبَک واسْتَعَنْتَه عَلَى أُمُورِک ـ وسَأَلْتَه مِنْ خَزَائِنِ رَحْمَتِه مَا لَا یقْدِرُ عَلَى إِعْطَائِه غَیرُه ـ مِنْ زِیادَةِ الأَعْمَارِ وصِحَّةِ الأَبْدَانِ ـ وسَعَةِ الأَرْزَاقِ ـ ثُمَّ جَعَلَ فِی یدَیک مَفَاتِیحَ خَزَائِنِه...»
[4]. دعائم الإسلام، مغربى، ابو حنیفه، نعمان بن محمد تمیمى ،ناشر: مؤسسه آل البیت علیهم السلام ، چاپ دوم، 1385ه ق، قم-ایران، ج:1 ص: 223 «إیاک و الجَزَعَ؛ فإنّهُ یقْطَعُ الأملَ، و یضْعِفُ العملَ، و یورِثُ الهَمَّ. و اعلَمْ أنَّ المَخْرَجَ فی أمرَینِ: ما کانتْ فیهِ حِیلَةٌ فالاحْتِیالُ، و ما لَم تکنْ فیهِ حِیلةٌ فالاصْطِبارُ.»
[5]. سوره حدید/23.
[6]. تصنیف غرر الحکم و درر الکلم، ص253، ح5322.
[7]. همان، ح5323.
[8].عیون الحکم و المواعظ (للیثی)، ص469، ح8559.
[9].نهج البلاغة، السید الشریف الرضی، ط دار الکتاب اللبنانی، ج1 ص491، حکمت127.
[10]. همان، ج 1 ص65،خطبه 23 «وهُمْ أَعْظَمُ النَّاسِ حَیطَةً مِنْ وَرَائِه وأَلَمُّهُمْ لِشَعَثِه وأَعْطَفُهُمْ عَلَیه عِنْدَ نَازِلَةٍ إِذَا نَزَلَتْ بِه...»
[11]. همان، ج1، ص483، حکمت91.

منبع: خبرگزاری تسنیم

کلیدواژه های این خبر
بانه   امام علی علیه السلام   اندوه   موعظه   تلاوت   هدفمندی   افکار منفی   امام حسن مجتبی علیه السلام   عزت نفس   خوشبختی   سیاه و سفید   مطلق   مقاله   خالق   غم و اندوه   حس خوب   سجده   حادثه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرگزاری دانشجو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
مشرق نیوز
25 ویژگی شخصیتی خوب که برای شادی و خوشبختی ضروری اند
میگنا
سروده های شاعران همزمان با روز عاشورا
باشگاه خبرنگاران
عاشورای حسینی و حال دل مسلمانان در این ایام + فیلم
رکنا نت
وقایع مهم روز نهم محرم / درخواست تاخیر جنگ از سوی امام حسین(ع)
برنا نیوز
اولین سیاه پوشان عزای حسینی چه کسانی بودند؟
روز پلاس
باز این چه شورش است...
فرارو
ضرورت تعمیق بینش خود نسبت به مکتب عاشورا و قیام امام حسین (ع)
خبرگزاری بسیج
نخستین سیاه پوشان عزای حسینی چه کسانی بودند؟
مشرق نیوز
6 خوراکی خوشمزه که پیری را به تاخیر می اندازند
پارسینه
آثاری از روح الامین، غضبان پور، یعقوب زاده و صادقی در حراج تهران
مهر نیوز
علت سکوت 10 ساله امام حسین (ع) پیش از قیام عاشورا
هم اندیشی
چگونه می توان مثبت اندیشی را تمرین کرد
فرارو
مراسم عزاداری در محرم سال 1400
تسنیم
تقویم تاریخ؛ از امضای فرمان مشروطیت تا ساخت موتور دیزل
صدا و سیما
مظلومیت آمیخته به اقتدار امام حسن (ع)
جوان آنلاین
حقیقت شب قدر، حقیقت سعادت انسان در پرتو الهی است
خبرگزاری بسیج
طنین ندای الهی العفو در کربلای ایران
ایرنا
معرفی 15 عنوان کتاب و اشعاری در سوگ شهادت امام علی(ع) | مسجد غریب مانده و محراب بی دعاست | بر شانه تو جای یتیمان کوفه بود
همشهری آنلاین
21رمضان؛ شهادت حضرت علی(ع)
شیرازه
هدفمندی و هدف گذاری در زندگی باید چگونه باشد؟
مشرق نیوز
چگونه از شب قدر بهره مند شویم؟
رسانیوز
دروازه های رحمت الهی در شب های قدر گشوده می شود/ ایجاد فضای غبار آلود توسط دشمن برای عدم حضور در انتخابات 1400
عصر هامون
امامِ صلح و اصلاح و مصالح جامعه/ به بهانهء میلادی فرخنده
عصر ایران
قبله عشق یکی باشد و بس
ایران اکونومیست
زندگی و زمانه حضرت امام حسن مجتبی (ع) / وقتی ماه شب چهارده در پانزدهم رمضان سال سوم هجرت حلول کرد
خبرگزاری دفاع مقدس
کرونا و بی اعتنایی به مرگ
شفا آنلاین
نحوه مواجهه حضرت علی(ع) با رنج طبقه سفلی + فیلم
ایکنا
اولیاء خدا چه کسانی هستند؟ +صوت
باشگاه خبرنگاران
برگزاری مجازی مسابقات قرآنی، مذهبی و هنری
آریا
کتابی که رهبری خواندن آن را به نوجوانان توصیه کردند
عقیق
کتابی که رهبر معظم انقلاب خواندن آن را به نوجوانان توصیه کردند
تسنیم
برنامه های اداره تبلیغات اسلامی تهران در ماه رمضان
مردم نیوز
دو راهکار برای رهایی از اندوه و شاد زیستن
تسنیم
نهج البلاغه محل ارجاع و اعتماد همگان است
ایرنا
مجمع علما و خطبا حیدرآباد هند درگذشت رضا سرسوی را تسلیت گفت
خبرگزاری حوزه
برگزاری جشنواره مجازی عطر قرآن
شبستان
محمد فولادگر درگذشت
شبکه الکوثر
فیلم| چمدان هسته ای از کجا شکل گرفت و چرا روسای جمهور آمریکا آن را به همراه دارند؟
میزان
بارداری دوباره مگان مارکل، در انتظار یک دختر
نی نی بان
اخبار مرتبط
bltمشرق نیوز : چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
bltمیگنا : 25 ویژگی شخصیتی خوب که برای شادی و خوشبختی ضروری اند
bltباشگاه خبرنگاران : سروده های شاعران همزمان با روز عاشورا
bltرکنا نت : عاشورای حسینی و حال دل مسلمانان در این ایام + فیلم
bltبرنا نیوز : وقایع مهم روز نهم محرم / درخواست تاخیر جنگ از سوی امام حسین(ع)
bltروز پلاس : اولین سیاه پوشان عزای حسینی چه کسانی بودند؟
bltفرارو : باز این چه شورش است...
bltخبرگزاری بسیج : ضرورت تعمیق بینش خود نسبت به مکتب عاشورا و قیام امام حسین (ع)
bltمشرق نیوز : نخستین سیاه پوشان عزای حسینی چه کسانی بودند؟
bltپارسینه : 6 خوراکی خوشمزه که پیری را به تاخیر می اندازند
bltمهر نیوز : آثاری از روح الامین، غضبان پور، یعقوب زاده و صادقی در حراج تهران
bltهم اندیشی : علت سکوت 10 ساله امام حسین (ع) پیش از قیام عاشورا
bltفرارو : چگونه می توان مثبت اندیشی را تمرین کرد
bltتسنیم : مراسم عزاداری در محرم سال 1400
bltصدا و سیما : تقویم تاریخ؛ از امضای فرمان مشروطیت تا ساخت موتور دیزل
bltجوان آنلاین : مظلومیت آمیخته به اقتدار امام حسن (ع)
bltخبرگزاری بسیج : حقیقت شب قدر، حقیقت سعادت انسان در پرتو الهی است
bltایرنا : طنین ندای الهی العفو در کربلای ایران
bltهمشهری آنلاین : معرفی 15 عنوان کتاب و اشعاری در سوگ شهادت امام علی(ع) | مسجد غریب مانده و محراب بی دعاست | بر شانه تو جای یتیمان کوفه بود
bltشیرازه : 21رمضان؛ شهادت حضرت علی(ع)
bltمشرق نیوز : هدفمندی و هدف گذاری در زندگی باید چگونه باشد؟
bltرسانیوز : چگونه از شب قدر بهره مند شویم؟
bltعصر هامون : دروازه های رحمت الهی در شب های قدر گشوده می شود/ ایجاد فضای غبار آلود توسط دشمن برای عدم حضور در انتخابات 1400
bltعصر ایران : امامِ صلح و اصلاح و مصالح جامعه/ به بهانهء میلادی فرخنده
bltایران اکونومیست : قبله عشق یکی باشد و بس
bltخبرگزاری دفاع مقدس : زندگی و زمانه حضرت امام حسن مجتبی (ع) / وقتی ماه شب چهارده در پانزدهم رمضان سال سوم هجرت حلول کرد
bltشفا آنلاین : کرونا و بی اعتنایی به مرگ
bltایکنا : نحوه مواجهه حضرت علی(ع) با رنج طبقه سفلی + فیلم
bltباشگاه خبرنگاران : اولیاء خدا چه کسانی هستند؟ +صوت
bltآریا : برگزاری مجازی مسابقات قرآنی، مذهبی و هنری
bltعقیق : کتابی که رهبری خواندن آن را به نوجوانان توصیه کردند
bltتسنیم : کتابی که رهبر معظم انقلاب خواندن آن را به نوجوانان توصیه کردند
bltمردم نیوز : برنامه های اداره تبلیغات اسلامی تهران در ماه رمضان
bltتسنیم : دو راهکار برای رهایی از اندوه و شاد زیستن
bltایرنا : نهج البلاغه محل ارجاع و اعتماد همگان است
bltخبرگزاری حوزه : مجمع علما و خطبا حیدرآباد هند درگذشت رضا سرسوی را تسلیت گفت
bltشبستان : برگزاری جشنواره مجازی عطر قرآن
bltشبکه الکوثر : محمد فولادگر درگذشت
bltمیزان : فیلم| چمدان هسته ای از کجا شکل گرفت و چرا روسای جمهور آمریکا آن را به همراه دارند؟
bltنی نی بان : بارداری دوباره مگان مارکل، در انتظار یک دختر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.