10 ماده ی غذایی برای مبارزه با افسردگی

10 ماده ی غذایی برای مبارزه با افسردگی
روش های زیادی برای بهبود سلامت روانی وجود دارند. ولی خوردن غذاهای مناسب و خواب کافی از همه مهم تر هستند و در روزهای کرونایی بهبود سلامت روانی بسیار حائز اهمیت است .
10 ماده ی غذایی برای مبارزه با افسردگی

تحقیقات نشان داده اند غذاهایی در طبیعت هستند که سلامت روانی را بهبود می بخشند البته برخی غذاها هستند که سیستم لیمبیک (مرکز احساسات) را تحریک می کنند و باعث التهاب می شوند.

1. سبزیجاتی که برگ های سبز تیره دارند: غذاهایی مغذی که با التهاب مبارزه می کنند

10 ماده ی غذایی برای مبارزه با افسردگیاگر بخواهید سالم ترین غذاهای دنیا را انتخاب کنید، بی شک بهترین انتخاب سبزیجاتی هستند که برگ سبز تیره دارند. این سبزیجات سرشار از مواد مغذی هستند و پیداکردن آنها خیلی هم سخت نیست. اسفناج، کلم کالی و برگ چغندر ازجمله این سبزیجات هستند. دکتر جوئل فورمن در کتاب خود «پایان رژیم» به این گیاهان بمب سبز می گوید. بمب سبز غذاهایی هستند که بیشترین تأثیر را روی تقویت سیستم ایمنی دارند. این گیاهان به شدت ضدسرطان هم هستند. از جمله ی این گیاهان می توان به سبزی ها، انواع لوبیا، پیاز، قارچ، انواع توت و دانه ها اشاره کرد.

دکتر فورمن می گوید: «این غذاها از تغییر سلول های عادی به سلول های سرطانی جلوگیری می کنند. آنها سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. به کمک آنها بدن می تواند به سلول های پیش سرطانی و سلول های سرطانی شده حمله کند». سبزی ها با انواع التهاب مبارزه می کنند. در ماه مارس سال 2015 مقاله ای در مجله ی JAMA در همین زمینه منتشر شد. به گفته ی این مقاله، افسردگی شدید به التهاب مغز مربوط می شود. سبزی ها سرشار از ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E و ویتامین K و همچنین مواد معدنی و مواد شیمیایی گیاهی هستند. به همین دلیل هم برای مبارزه با التهاب خیلی اهمیت دارند.

2. گردو: سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است که خلق وخو را بهبود می بخشد

10 ماده ی غذایی برای مبارزه با افسردگیخواص گردو بسیارند. گردو یکی از منابع اصلی اسید های چرب امگا 3 است. چندین تحقیق درمورد امگا3 انجام شده است. همه ی آنها نشان می دهند این اسیدهای چرب در بهبود عملکرد مغز مؤثرند و علائم افسردگی را کاهش می دهند. یکی از جالب ترین این تحقیقات در مجله ی روان شناسی بریتانیا منتشر شد. نویسنده ی این تحقیق می پرسد چرا بسیاری از تحقیقات زیست شناختی، از ژنتیک گرفته تا دارو سازی، به انتقال دهنده های عصبی مربوط می شود. درحالی که تقریبا 80 درصد مغز پستانداران از چربی (لیپید) تشکیل شده است. امروزه تحقیقات زیادی نقش اساسی لیپید ها را در عملکرد مغز بررسی کرده اند. درعین حال غذاهای مدرن روز به روز از این اسید های چرب امگا3 دورتر می شود. در قرن اخیر، این دوری باعث شده که شاهد افزایش چشمگیری در بیماری های روانی باشیم.

٣. آووکادو: اسید اولئیک موجود در آووکادو به مغز قدرت می دهد

10 ماده ی غذایی برای مبارزه با افسردگیبهتر است یک آووکادوی کامل را هر روز در سالاد خود بریزید و برای ناهار بخورید. آووکادو به شما انرژی می دهد، چون سرشار از چربی های مفید برای مغز است. مغز شما به این چربی ها نیاز دارد تا بهتر کار کند. سه چهارم کالری آووکادو از چربی آن می آید. بیشتر آنها چربی های اشباع نشده از نوع اسید اولئیک هستند. یک آووکادوی متوسط 4 گرم پروتئین دارد که بیشتر از میوه های دیگر است. این میوه همچنین سرشار از ویتامین C و ویتامین B12 است. همچنین آووکادو شکر پایین و فیبر رژیمی بالایی دارد. شکر و فیبر موجود در این میوه هر کدام 11 گرم هستند.

4. انواع توت: پر از آنتی اکسیدان هایی هستند که سلول های شما را ترمیم می کنند

10 ماده ی غذایی برای مبارزه با افسردگیتمشک آبی، تمشک قرمز، توت فرنگی و تمشک سیاه بالاترین میزان آنتی اکسیدان را درمیان غذاها دارند. سعی کنید انواع توت ها را در صبحانه ی خود بگنجانید. درباره ی این موضوع تحقیق در مجله ی پزشکی تغذیه و محیط منتشر شده است. در این تحقیق نیمی از بیماران برای دو سال با آنتی اکسیدان و نیمی از آنها با پلاسبو درمان شدند. بعد از 2 سال آنهایی که با آنتی اکسیدان درمان شده بودند، افسردگی خیلی خفیف تری داشتند. آنتی اکسیدان ها مثل تعمیرکار DNA عمل می کنند. آنها سلول ها را تعمیر می کنند و در پیشگیری از سرطان و سایر بیماری ها مؤثرند.

5. قارچ: ابزارهای مفیدی برای کاهش قند خون

10 ماده ی غذایی برای مبارزه با افسردگیبا خواص قارچ چقدر آشنایی دارید؟ قارچ به دو دلیل برای سلامتی روحی مفید است. اول اینکه باعث کاهش قند خون می شود و حال روحی شما را بهتر می کند. قارچ همچنین یک پروبیوتیک است، یعنی از باکتری های مفید روده مراقبت می کند. سلول های عصبی روده 80 تا 90 درصد سروتونین بدن را تأمین می کنند. سروتونین یکی از انواع هورمون های شادی و یک انتقال دهنده یِ عصبیِ بسیار ضروری است که سلامت عقلی ما را تضمین می کند. درنتیجه، باید خیلی مراقب سلامت روده های خود باشیم.

6. پیاز: با سرطان مبارزه می کند

معمولا کسی نمی گوید پیاز باعث بهبودی حال روحی شما می شود. اما، دکتر فورمن این سبزی را یکی از بمب های سبز سلامتی می داند، زیرا پیاز و خیلی از سبزیجات آلیومی (سیر، پیازچه، پیازکوهی، موسیر و پیاز بهار) خطر ابتلابه چندین نوع سرطان را کاهش می دهند.

دکتر فورمن می گوید: «استفاده ی دائم از سیر و پیاز خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش را کاهش می دهد. این سبزیجات همچنین حاوی آنتی اکسیدان های فلاونوئید ضدالتهاب هستند. این مواد هم خواص ضدسرطانی زیادی دارند». حالا دوباره به رابطه ی بین دستگاه گوارش و مغز فکر کنید؛ می بینید که چرا غذاهای ضدسرطان به بهبود حال روحی شما هم کمک می کنند.

7. گوجه فرنگی: پر از مواد ضدافسردگی

10 ماده ی غذایی برای مبارزه با افسردگیسعی کنید هر روز حداقل 6 گوجه فرنگی کوچک را در سالاد خود بریزید. چون گوجه فرنگی یکی از منابع اصلی فولیک اسید و اسید آلفالیپوئیک است. هر دوی این مواد برای مبارزه با افسردگی بسیار مفید هستند. مقاله ای در این مورد در مجله ی روان شناسی و عصب شناسی منتشر شده است. طبق این مقاله، تحقیقات زیادی نشان می دهند تقریبا یک سوم بیماران افسرده کمبود فولات دارند.

اسید فولیک از افزایش هموسیستئین در بدن جلوگیری می کند. هموسیستئین از تولید انتقال دهنده های عصبی مهم مانند سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین جلوگیری می کند. اسید آلفالیپوئیک یکی از مواردی است که در رابطه ی تغذیه و بدن نقش مهمی دارد. بنابراین می توانید این ماده را به عنوان مکمل غذایی استفاده کنید. این ماده کمک می کند گلوگوز به انرژی تبدیل شود؛ بنابراین حالات روحی را بهبود می بخشد.

٨. انواع لوبیا: سرشار از فیبر هستند که حال روحی شما را بهبود می بخشند

از قدیم گفته اند لوبیا برای سلامتی خوب است. هر چه بیشتر لوبیا بخورید، بیشتر لبخند می زنید. لوبیا در فهرست بمب های سبز دکتر فورمن هم آمده است. چون این غذا ضد دیابت است و باعث کاهش وزن هم می شود. این غذا برای حال روحی هم خوب است، زیرا بدن آنها را آهسته هضم می کند. به همین خاطر لوبیا می تواند سطح قندخون را ثابت نگه دارد. هر غذایی که سطح قندخون شما را تنظیم کند برایتان مفید است. این درواقع تنها نوعی از نشاسته است که باید مصرف کنید. بنابراین لوبیا را روی سالاد خود بریزید. با خوردن لوبیا دیگر دل تان نان یا سایر غلات فراوری شده نمی خواهد.

9. دانه ها: منابع کوچک ولی غنی امگا3

10 ماده ی غذایی برای مبارزه با افسردگیوقتی دل تان می خواهد چپس یا هله هوله های دیگر بخورید، به جای آن مشتی تخمه بردارید. می توانید از تخمه ی آفتاب گردان یا هر نوع تخمه ی دیگری که دردسترس دارید استفاده کنید. دانه ها هم در فهرست بمب های سبز غذایی دکتر فورمن هستند.

تخم کتان، شاه دانه و تخم چیا مخصوصا برای بهبود حالت روحی شما خوب هستند. این دانه ها سرشار از اسید های چرب امگا3 هستند. فورمن می گوید: «دانه ها مواد مغذی مختلفی دارند که با خیلی از بیماری ها مبارزه می کند. به علاوه، چربی موجود در دانه ها جذب مواد مغذی سبزیجات دیگر را هم افزایش می دهد».

10. سیب: پر از فیبر و آنتی اکسیدان ها

به همراه غذاهای دیگری که در این گزارش آمده، یک سیب هم بخورید. دراین صورت حداقل تا مدتی دیگر محتاج روان شناس نخواهید شد. شاید درمورد خواص سیب چیزهایی بدانید. سیب هم مانند توت سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها از اکسیدشدن و ایجاد التهاب در سلول ها جلوگیری می کنند. آنها همچنین حاوی مقدار زیادی فیبر محلول هستند. فیبر محلول نوسانات سطح قندخون را متعادل می کند. می توانید به عنوان میان وعده کره ی بادام را روی تکه های سیب بمالید. دراین صورت هم اسیدچرب امگا3 و هم فیبر به بدن خود رسانده اید. بد نیست بدانید سیب یکی از میوه های مفید برای افراد دیابتی است.


کلیدواژه های این خبر
بریتانیا   سیستم ایمنی بدن   بیمار   انرژی   مواد مغذی   فیبر   اسفناج   چغندر   تغذیه   ویتامین   افسردگی   آواکادو   پروتئین   لوبیا   سالاد   ناهار   ماده شیمیایی   چربی   آنتی اکسیدان   عصبی   علائم افسردگی   تمشک   ژنتیک   توت فرنگی   مقاله   دارو سازی   دانه   مغذی   امگا 3   سلامت روان   سیستم ایمنی   بیماری روانی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «صدا و سیما» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
آشنایی با 8 سبزی با خاصیت های شگفت انگیز
برنا نیوز
6 گزینه غذایی موثر برای خلاص شدن از کسالت صبحگاهی
همشهری آنلاین
محافظت در برابر بیماری با سبزیجات برگ دار
سیتنا
8 سبزی خاص که فواید شگفت انگیزی دارند
جام جم آنلاین
احساس شادی با مصرف برخی مواد غذا یی + عکس
صدا و سیما
کدام غذاها می توانند احساس شادی بیشتری در شما ایجاد کنند؟
سلامت نیوز
غذاهایی که شادی آور هستند
روز پلاس
راه هایی برای اینکه دچار کرونا نشویم
پانا
برای پیشگیری از کرونا چه کنیم ؟
صدای ایران
چه کنیم تا دچار کرونا نشویم؟
تیتر یک
کدام مواد غذایی از کم آبی بدن جلوگیری می کنند؟
همشهری آنلاین
توصیه های تغذیه ای برای بهبودیافتگان کرونا
تابناک
4 خوراکی ویژه برای سلامت مردان
ساعت 24
با چند ماده مغذی که برای تقویت رژیم غذایی سالم مفید است آشنا شوید
ایران جیب
غذا های کاهش دهنده وزن برای کسانی که ورزش نمی کنند
پارسینه
نکات تغذیه ای در دوران نقاهت کرونا
پارسینه
کدام دانه های خوراکی را باید حتما خورد؟
رکنا نت
بایدها و نبایدهای پس از تزریقِ واکسن کرونا
خوزنا
پس از دریافت واکسن کرونا چه بخوریم و چه نخوریم؟
سیمرغ
باید و نبایدهای تغذیه پس از دریافت واکسن کرونا
رویداد 24
بایدها و نبایدهای خوراکی پس از دریافت واکسن کرونا
نواندیش
بایدها و نبایدهای خوراکی پس از دریافت واکسن کووید-19
عصر ایران
پس از تزریق واکسن کرونا چه بخوریم ؟
رکنا نت
تمام افراد همیشه عصبانی این ویتامین های را بخورند
برنا نیوز
خوراکی های مردانه
ایران آنلاین
اهمیت خوردن سحری، زنان بیشتر می دانند
نی نی بان
توصیه های تغذیه ای برای کاهش خطر کرونا در ماه رمضان
ایسنا
5 نکته ای که روزه داران برای سلامتی خود باید بدانند
فرارو
تغذیه سالمی داریم یا نه؟ این نشانه ها را در خود جست وجو کنید
همشهری آنلاین
غذا های مناسب برای سحری کدامند؟
خبرگزاری دانشجو
بهترین منابع غذایی برای انواع ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن
زومیت
افراد دیابتی این 6 خوراکی سالم را مصرف کنند
برنا نیوز
خوراکی های مفید برای بیماری دیابت
رکنا نت
6 خوراکی سالم برای افراد دیابتی
روز پلاس
7 نکته رژیمی برای مبارزه با بیماری کبد چرب
همشهری آنلاین
راز های سلامتی پنهان در هر برگ کاهو
صدا و سیما
علائمی که نشان می دهد تغذیه سالمی دارید
پارسینه
ویتامین هایی برای تخفیف علائم افسردگی
برنا
افزایش ریسک ابتلا به کرونا با کاهش سطح آب بدن
ایران آنلاین
مواد غذایی که نمی گذارد کرونایی شوید!
روز پلاس
اخبار مرتبط
bltبرنا نیوز : آشنایی با 8 سبزی با خاصیت های شگفت انگیز
bltهمشهری آنلاین : 6 گزینه غذایی موثر برای خلاص شدن از کسالت صبحگاهی
bltسیتنا : محافظت در برابر بیماری با سبزیجات برگ دار
bltجام جم آنلاین : 8 سبزی خاص که فواید شگفت انگیزی دارند
bltصدا و سیما : احساس شادی با مصرف برخی مواد غذا یی + عکس
bltسلامت نیوز : کدام غذاها می توانند احساس شادی بیشتری در شما ایجاد کنند؟
bltروز پلاس : غذاهایی که شادی آور هستند
bltپانا : راه هایی برای اینکه دچار کرونا نشویم
bltصدای ایران : برای پیشگیری از کرونا چه کنیم ؟
bltتیتر یک : چه کنیم تا دچار کرونا نشویم؟
bltهمشهری آنلاین : کدام مواد غذایی از کم آبی بدن جلوگیری می کنند؟
bltتابناک : توصیه های تغذیه ای برای بهبودیافتگان کرونا
bltساعت 24 : 4 خوراکی ویژه برای سلامت مردان
bltایران جیب : با چند ماده مغذی که برای تقویت رژیم غذایی سالم مفید است آشنا شوید
bltپارسینه : غذا های کاهش دهنده وزن برای کسانی که ورزش نمی کنند
bltپارسینه : نکات تغذیه ای در دوران نقاهت کرونا
bltرکنا نت : کدام دانه های خوراکی را باید حتما خورد؟
bltخوزنا : بایدها و نبایدهای پس از تزریقِ واکسن کرونا
bltسیمرغ : پس از دریافت واکسن کرونا چه بخوریم و چه نخوریم؟
bltرویداد 24 : باید و نبایدهای تغذیه پس از دریافت واکسن کرونا
bltنواندیش : بایدها و نبایدهای خوراکی پس از دریافت واکسن کرونا
bltعصر ایران : بایدها و نبایدهای خوراکی پس از دریافت واکسن کووید-19
bltرکنا نت : پس از تزریق واکسن کرونا چه بخوریم ؟
bltبرنا نیوز : تمام افراد همیشه عصبانی این ویتامین های را بخورند
bltایران آنلاین : خوراکی های مردانه
bltنی نی بان : اهمیت خوردن سحری، زنان بیشتر می دانند
bltایسنا : توصیه های تغذیه ای برای کاهش خطر کرونا در ماه رمضان
bltفرارو : 5 نکته ای که روزه داران برای سلامتی خود باید بدانند
bltهمشهری آنلاین : تغذیه سالمی داریم یا نه؟ این نشانه ها را در خود جست وجو کنید
bltخبرگزاری دانشجو : غذا های مناسب برای سحری کدامند؟
bltزومیت : بهترین منابع غذایی برای انواع ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن
bltبرنا نیوز : افراد دیابتی این 6 خوراکی سالم را مصرف کنند
bltرکنا نت : خوراکی های مفید برای بیماری دیابت
bltروز پلاس : 6 خوراکی سالم برای افراد دیابتی
bltهمشهری آنلاین : 7 نکته رژیمی برای مبارزه با بیماری کبد چرب
bltصدا و سیما : راز های سلامتی پنهان در هر برگ کاهو
bltپارسینه : علائمی که نشان می دهد تغذیه سالمی دارید
bltبرنا : ویتامین هایی برای تخفیف علائم افسردگی
bltایران آنلاین : افزایش ریسک ابتلا به کرونا با کاهش سطح آب بدن
bltروز پلاس : مواد غذایی که نمی گذارد کرونایی شوید!
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.