آیا باید با واتساپ خداحافظی کنیم؟ /معرفی راهکارهایی برای حفظ اطلاعات خصوصی

آیا باید با واتساپ خداحافظی کنیم؟ /معرفی راهکارهایی برای حفظ اطلاعات خصوصی
محمد مسعودی به معرفی راهکارهایی برای حفظ امنیت در فضای مجازی پرداخت و گفت: با وجود تمام اطلاع رسانی ها در مورد آپدیت ها اکثر کاربران آن را جدی نمی گیرند و در مقابل آنها ضعف نشان می دهند اما باز هم تاکید می کنم که آپدیت نرم افزارها یکی از مهمترین اقدامات امنیتی است که هر کاربر باید وظیفه خود بداند.
آیا باید با واتساپ خداحافظی کنیم؟ /معرفی راهکارهایی برای حفظ اطلاعات خصوصی

به گزارش برنا؛ واتساپ به تازگی از کاربران خواسته با جمع آوری اطلاعاتشان شامل شماره تلفن و مکان توسط فیس بوک و زیرمجموعه های آن موافقت کنند و اگر تا ٨ فوریه با شرایط جدید استفاده از سرویس واتساپ موافقت نکنند، دسترسی به این اپلیکیشن را از دست خواهند داد. برخی از فعالان حریم خصوصی در توییتر اقدام واتساپ که "یا جمع آوری اطلاعاتتان را بپذیرید یا بیرون بروید" را زیر سوال برده و به کاربران پیشنهاد کردند به اپلیکیشن هایی نظیر سیگنال و تلگرام مهاجرت کنند. در این راستا واتساپ قوانین خود را به روز و اعلام کرده که از این به بعد به عنوان عضوی از مجموعه فیس بوک، اطلاعات کاربر را با سایر اپلیکیشن های گروه فیس بوک به اشتراک می گذارد که این فقط به واتساپ هم خلاصه نمی شود، بلکه اطلاعات واتساپ، اینستاگرام و فیس بوک با هم به اشتراک گذاشته می شود و این کل کاربرهای جهان را در برمی گیرد.

کاربر ممکن است در فیس بوک تصاویری را به صورت عمومی تر با دیگران به اشتراک گذاشته باشد اما وقتی از یک پیام رسان استفاده می کند، اطلاعات خصوصی تری در مقایسه با شبکه های اجتماعی دارد و از این به بعد فیس بوک قرار است به کل اطلاعات واتساپ دسترسی داشته باشد. واتساپ به کاربران صفحه ای را نشان می دهد که در آن آمده است: «این قوانین جدید ماست و برای استفاده از این اپلیکیشن باید قوانین را تایید کرده و در غیر این صورت دیگر نمی توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید.» در این اطلاعیه حتی با ادبیات تندی نوشته شده که اگر این قوانین را نمی پذیرید، می توانید راهنمایی حذف اکانت را بخوانید. پس از این پیام واتساپ و واکنش شدید کاربران، سوالی اذهان را درگیر خود کرده است که چگونه امنیت خود در فضای مجازی را تامین کنیم و اجازه ندهیم اطلاعاتمان در دسترس دیگران قرار گیرد؟

محمد مسعودی، کارشناس فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار برنا با اشاره به خطر در دسترس گرفتن اطلاعات کاربران توسط مدیران مجموعه های دیگر گفت: برخی از افراد تا قبل از اینکه دچار آلودگی شوند و به اصطلاح دچار ترس و وحشت حمله نشوند هرگز باور نمی کنند که ممکن است روزی قربانی اصلی خود آن ها شوند و مورد هدف مجرمان قرار گیرند حتی بسیاری از کاربران بر این باور هستند که مایکروسافت و اپل امنیت بالایی دارد و کار خود را به خوبی انجام می دهند اما باید دانست که هیچ کسی نمی داند که هدف بعدی چه کسی، چه سیستم عاملی و چه آسیب پذیری خواهد بود.

او افزود: امنیت سایبری و سوء استفاده از آن مسئله پیچیده ای است که باید حواس خود را جمع کرد تا به بهترین نحو ممکن امنیت در فضای مجازی را تامین کرد.

مسعودی تصریح کرد: باید دانست که ماهیت فضای مجازی آسیب پذیر بودن آن است حتی اگر وب سایت های مشکوک را باز نکنید و دانلودهای پرخطری را نداشته باشید، همین که به شبکه وای فای متصل می شوید هکرها می توانند از هر راهی به شما آسیب برسانند و زندگی آنلاین شما را مختل کنند و حتی اگر این وای فای مربوط به خود شما باشد و شما در منزل به آن متصل می شوید می توانید در معرض مجرمان قرار بگیرید و سیستم شما تحت کنترل آنها باشد که برای این مسئله لابراتوار کسپرسکی راه حلی را در نظر گرفته است که اجازه هیچ گونه سوء استفاده ای رابه مجرمان نمی دهد درواقع با استفاده از Secure Connection تمامی اطلاعات دریافت شده رمزنگاری می شود و از این رو است که اجازه خواندن و سرقت آن ها توسط مجرمان وجود نخواهد داشت.

این کارشناس فضای مجازی در ادامه گفت: هنگام برقراری ارتباط آنلاین، فیشینگ یک تهدید ثابت و دائمی است و گاهی اوقات ممکن است فیشنگ واضح باشد و فرد متوجه وجود آن شود اما ممکن است در بسیاری از موارد به صورت یک لینک مخرب نمایان شود که تشخیص آن راحت نیست و گاهی اوقات پیش می آید که یک پیغامی از بانک برای کاربر نمایان می شود و گزینه ای برای کلیک کردن روی آن وجود دارد و اینگونه می شود که لینک مربوطه فرد را به یک صفحه جعلی بانک هدایت می کند و از این راه، اعتبار بانکی را به سرقت و حساب بانکی خالی می شود.

او افزود: صرف نظر از شناسایی حملات فیشینگ، اینترنت سکیوریتی کسپرسکی و توتال سکیوریتی کسپرسکی به متوقف کردن وب سایت های مخربی که قصد سرقت اطلاعات شخصی، هویت و البته پول های کاربر را دارند، می پردازند و حفاظت پیچیده آنتی فیشینگ در این راهکارها بر روی سیستم های مک، کامپیوترهای شخصی و اندروید عمل می کند.

مسعودی عنوان کرد: بی شک در خانه، محیط کار، سازمان ها و اداره ها فعالیت های آنلاین بخش عمده از زمان را می گیرد و کارهای بسیاری را می توان توسط آن انجام داد. Private Browsing از ردیابی فرد و کارمندان در زمانی که آنلاین هستند جلوگیری می کند و وب سایت های تبلیغاتی و البته بنرهای مزاحم تبلیغات را مسدود می کند علاوه بر این ، دوربین روی تلفن ها، وب کم روی لپ تاپ ها به راحتی می توانند امنیت کاربر را به خطر بیاندازند و اسباب جاسوسی را برای مجرمان فراهم کنند که Webcam Protection مانع از هرگونه جاسوسی می شود و افرادی می توانند برای تامین امنیت خود از این ویژگی استفاده کنند.

این کارشناس فضای مجازی افزود: انواع تروجان ها، جاسوس افزارها، باج افزارها از هر راهی برای آسیب رساندن به کاربر استفاده می کنند و نیازی به بیان نیست اما تمام ابزار حفاظتی از جمله بهترین آنتی بدافزارهای جهان و تکنولوژی های پیشرفته همانند ماشین یادگیری برای امنیت و محافظت در برابر خطرات ناشناخته در راهکارهای امنیتی ما گنجانده شده است.

او با تاکید بر آپدیت کردن نرم افزارها گفت: با وجود تمام اطلاع رسانی ها در مورد آپدیت ها، اکثر کاربران آپدیت ها را جدی نمی گیرند و در مقابل آنها ضعف نشان می دهند اما باز هم تاکید می کنم که آپدیت نرم افزارها یکی از مهمترین اقدامات امنیتی است که هر کاربر می بایستی وظیفه خود بداند و آن را انجام دهد چرا که آپدیت نبودن سیستم عامل و نرم افزارها یکی از راه هایی است که باعث می شود مجرمان توسط آن آسیب پذیری را در سیستم بیابند و به آن حمله کنند پس کاربران باید نرم افزاهای نصب شده در گوشی خود را به روز رسانی کنند.

مسعودی درخصوص رعایت مسائل امنیتی در انجام تراکنش های بانکی گفت: کاربرانی که خرید آنلاین انجام می دهند، می توانند با ویژگی Safe Money کسپرسکی، معاملات بانکی آنلاین خود را به صورت خودکار محافظت کنند.

این کارشناس فضای مجازی در پایان اظهار کرد: جدی گرفتن تنظیمات امنیتی و حریم شخصی، ایجاد یک حساب کاربری و یک رمز عبور متفاوت، انتخاب کلمه عبور پیچیده ، تصادفی و طولانی، خصوصی نگاه داشتن اطلاعات در شبکه هایی چون اینستاگرام و به روز رسانی نرم افزارها از جمله نکاتی است که افراد برای تامین امنیت خود در شبکه های مجازی باید رعایت کنند تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرند و اطلاعاتشان حفظ شود.

//انتهای پیام: 4


کلیدواژه های این خبر
کسپرسکی   هکرها   اینستاگرام   سیگنال   وب سایت   قوانین جدید   رمز گزاری   اپلکیشن   اکانت   مورد هدف   اقدامات امنیتی   کارشناس فضای مجازی   ترس و وحشت   حواس   واتساپ   آنلاین   تلگرام   فضای مجازی   شبکه های اجتماعی   آلودگی   امنیت سایبری   مایکروسافت   کاربران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «برنا نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
رسانه به وقت اقتصاد!
جوان آنلاین
هشدار به کاربران واتساپ، این پیام ها را حذف کرده و هرگز آن ها را باز نکنید
باشگاه خبرنگاران
آشفته بازار حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی/ در ماجرای جعل اکانت ها و سوء استفاده در روبیکا، چه قانونی از حق کاربر دفاع می کند؟
ساعت 24
اجرای طرح صیانت از کاربران در کسب و کارهای آنلاین اختلال ایجاد می کند/ درخواست 90 درصد نمایندگان برای رفع خلاهای قانونی در فضای مجازی
خبرگزاری ایلنا
فیس بوک محتوای داده های رمزگذاری شده را بدون رمزگشایی، تحلیل می کند
سیتنا
رانت 1000 میلیاردی نهفته در طرح مجلس برای محدودیت اینترنت؟
آفتاب
رانت 1000 میلیاردی نهفته در طرح «صیانت»؟
فرارو
500 هزار نفر خواستار توقف محدودیت بیشتر برای اینترنت شدند
اعتدال
تعداد نصب فیسبوک مسنجر در پلی استور به پنج میلیارد رسید
زومیت
افزایش 34 درصدی حملات فیشینگ در سال 2020
افتانا
واتساپ برای چه کسانی محدود می شود؟
مشرق نیوز
پول کثیف انتخاباتی به «کلاب هاوس» رسید؟/ افشاگری کاربران شبکه های اجتماعی از درآمدزایی 100 میلیونی روم های انتخاباتی + عکس
هم اندیشی
«اسکرین شات» پیام های شبکه های اجتماعی چه زمانی در دادگاه سند محسوب می شود؟!
میگنا
چه زمانی «اسکرین شات» پیام های شبکه های اجتماعی در دادگاه سند محسوب می شود؟
خبرآنلاین
انتقاد گروه های حقوق بشری از بی توجهی شبکه های اجتماعی به حریم خصوصی کاربران
تسنیم
کلاهبرداری با پیام رسان واتساپ/ جولان مجرمان درفضای سایبری
ایران آنلاین
کلاهبرداری این بار با پیام رسان واتس آپ
ایرنا
پیگیری مداوم شبکه ملی اطلاعات در قالب نشست های تخصصی/ بررسی نظرات متفاوت برای افزایش سطح آگاهی عمومی
آنا نیوز
نقش «کلاب هاوس» در انتخابات ایران چیست؟
راه دانا
چالش های کلاب هاوس: فراموشی امنیت و حریم خصوصی زیر سایه رشد انفجاری
بولتن نیوز
مراقب نصب بدافزار در زمان دانلود تقویم سال 1400 باشید
ایرنا
رای مثبت وزیر ارتباطات به انسداد سیگنال، کذب است
بانکداری ایرانی
تکذیب رای مثبت وزیر ارتباطات به انسداد سیگنال
عصر ایران
پیام رسان سیگنال در ایران از دسترس خارج شد؟
رویداد 24
پیام رسان سیگنال در ایران از دسترس خارج شد
زومیت
سیگنال در ایران از دسترس خارج شد
دیده بان ایران
  رقابت بر سر حفظ حریم خصوصی بین شبکه های اجتماعی
ای تی ایران
پیام رسان ها جایگزین شبکه های اجتماعی می شود؟
اقتصاد آنلاین
بیپر؛ سرویسی برای دسترسی یک جا به چت های تلگرام، اینستاگرام، سیگنال و واتساپ
زومیت
' تلگرام ' منبع اصلی دریافت خبر برای ایرانیان است
اسکان نیوز
تلگرام منبع اصلی دریافت خبر برای مردم ایران است!
سایت جماران
جهت دهی هماهنگ برای هدایت کاربران ایرانی از «واتساپ» به جایگزین خارجی دیگر/ اطلاعات کاربران چگونه به پول تبدیل می شود؟
ملیت
چرا واتس آپ آری، تلگرام خیر؟
ایسنا
واتساپ محتوای چت های خصوصی ما را می بیند؟
رویداد 24
آیا واتساپ محتوای چت های خصوصی ما را می بیند؟ | دفاعیه واتساپ از اتهامات یک هفته گذشته | اطلاعاتتان از 2016 در اختیار فیسبوک است!
همشهری آنلاین
چطور از واتساپ خارج شویم؟
صدا و سیما
تجارت واتساپ با اطلاعات کاربران/ کاربران ایرانی به سیگنال کوچ می کنند؟
رویداد 24
واتس اپ متهم ردیف اول نقض حریم خصوصی
هم اندیشی
شمار کاربران فعال تلگرام اکنون از مرز 500 میلیون عبور کرد؛ مهاجرت کاربران از واتس اپ ادامه دارد
خبرآنلاین
چگونه از واتس اپ بدون از دست دادن اطلاعات خارج شویم؟
سیتنا
اخبار مرتبط
bltجوان آنلاین : رسانه به وقت اقتصاد!
bltباشگاه خبرنگاران : هشدار به کاربران واتساپ، این پیام ها را حذف کرده و هرگز آن ها را باز نکنید
bltساعت 24 : آشفته بازار حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی/ در ماجرای جعل اکانت ها و سوء استفاده در روبیکا، چه قانونی از حق کاربر دفاع می کند؟
bltخبرگزاری ایلنا : اجرای طرح صیانت از کاربران در کسب و کارهای آنلاین اختلال ایجاد می کند/ درخواست 90 درصد نمایندگان برای رفع خلاهای قانونی در فضای مجازی
bltسیتنا : فیس بوک محتوای داده های رمزگذاری شده را بدون رمزگشایی، تحلیل می کند
bltآفتاب : رانت 1000 میلیاردی نهفته در طرح مجلس برای محدودیت اینترنت؟
bltفرارو : رانت 1000 میلیاردی نهفته در طرح «صیانت»؟
bltاعتدال : 500 هزار نفر خواستار توقف محدودیت بیشتر برای اینترنت شدند
bltزومیت : تعداد نصب فیسبوک مسنجر در پلی استور به پنج میلیارد رسید
bltافتانا : افزایش 34 درصدی حملات فیشینگ در سال 2020
bltمشرق نیوز : واتساپ برای چه کسانی محدود می شود؟
bltهم اندیشی : پول کثیف انتخاباتی به «کلاب هاوس» رسید؟/ افشاگری کاربران شبکه های اجتماعی از درآمدزایی 100 میلیونی روم های انتخاباتی + عکس
bltمیگنا : «اسکرین شات» پیام های شبکه های اجتماعی چه زمانی در دادگاه سند محسوب می شود؟!
bltخبرآنلاین : چه زمانی «اسکرین شات» پیام های شبکه های اجتماعی در دادگاه سند محسوب می شود؟
bltتسنیم : انتقاد گروه های حقوق بشری از بی توجهی شبکه های اجتماعی به حریم خصوصی کاربران
bltایران آنلاین : کلاهبرداری با پیام رسان واتساپ/ جولان مجرمان درفضای سایبری
bltایرنا : کلاهبرداری این بار با پیام رسان واتس آپ
bltآنا نیوز : پیگیری مداوم شبکه ملی اطلاعات در قالب نشست های تخصصی/ بررسی نظرات متفاوت برای افزایش سطح آگاهی عمومی
bltراه دانا : نقش «کلاب هاوس» در انتخابات ایران چیست؟
bltبولتن نیوز : چالش های کلاب هاوس: فراموشی امنیت و حریم خصوصی زیر سایه رشد انفجاری
bltایرنا : مراقب نصب بدافزار در زمان دانلود تقویم سال 1400 باشید
bltبانکداری ایرانی : رای مثبت وزیر ارتباطات به انسداد سیگنال، کذب است
bltعصر ایران : تکذیب رای مثبت وزیر ارتباطات به انسداد سیگنال
bltرویداد 24 : پیام رسان سیگنال در ایران از دسترس خارج شد؟
bltزومیت : پیام رسان سیگنال در ایران از دسترس خارج شد
bltدیده بان ایران : سیگنال در ایران از دسترس خارج شد
bltای تی ایران :   رقابت بر سر حفظ حریم خصوصی بین شبکه های اجتماعی
bltاقتصاد آنلاین : پیام رسان ها جایگزین شبکه های اجتماعی می شود؟
bltزومیت : بیپر؛ سرویسی برای دسترسی یک جا به چت های تلگرام، اینستاگرام، سیگنال و واتساپ
bltاسکان نیوز : ' تلگرام ' منبع اصلی دریافت خبر برای ایرانیان است
bltسایت جماران : تلگرام منبع اصلی دریافت خبر برای مردم ایران است!
bltملیت : جهت دهی هماهنگ برای هدایت کاربران ایرانی از «واتساپ» به جایگزین خارجی دیگر/ اطلاعات کاربران چگونه به پول تبدیل می شود؟
bltایسنا : چرا واتس آپ آری، تلگرام خیر؟
bltرویداد 24 : واتساپ محتوای چت های خصوصی ما را می بیند؟
bltهمشهری آنلاین : آیا واتساپ محتوای چت های خصوصی ما را می بیند؟ | دفاعیه واتساپ از اتهامات یک هفته گذشته | اطلاعاتتان از 2016 در اختیار فیسبوک است!
bltصدا و سیما : چطور از واتساپ خارج شویم؟
bltرویداد 24 : تجارت واتساپ با اطلاعات کاربران/ کاربران ایرانی به سیگنال کوچ می کنند؟
bltهم اندیشی : واتس اپ متهم ردیف اول نقض حریم خصوصی
bltخبرآنلاین : شمار کاربران فعال تلگرام اکنون از مرز 500 میلیون عبور کرد؛ مهاجرت کاربران از واتس اپ ادامه دارد
bltسیتنا : چگونه از واتس اپ بدون از دست دادن اطلاعات خارج شویم؟




 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.