مخبر - 1397/12/24 - نقش «مرد» در شکل گیری خانواده منتظر

نقش «مرد» در شکل گیری خانواده منتظر
حجت الاسلام عبداللهی با اشاره به ویژگی های مرد در خانواده منتظر، گفت: خانواده مهدوی، خانواده ای است که خود را آماده ظهور می کند و محور فعالیت هایش نیز عشق، محبت و رضایت امام زمان (عج) است.
نقش «مرد» در شکل گیری خانواده منتظر

وارث:

 حجت الاسلام «ابراهیم عبداللهی» در برنامه امروز (جمعه، 17 اسفند ماه) در برنامه رادیویی «تا جمعه ظهور» درباره «شاخص های خانواده مهدوی و نقش مرد در این خانواده»، اظهار کرد: خانواده مهدوی به تمام مولفه های اعتقادی و اخلاقی مطرح شده در قرآن و روایات عمل می کند اما خصوصیت مهدوی روحیه امیدواری و حساس بودن نسبت به رضایت امام زمان (عج) را در فعالیت های آنان پررنگ می کند.
 
این پژوهشگر و مولف مهدوی ادامه داد: خانواده مهدوی خانواده ای است که خود را آماده ظهور می کند و محور فعالیت هایش نیز عشق، محبت و رضایت امام زمان (عج) است.
 
حجت الاسلام عبداللهی با بیان اینکه جامعه کامل مهدوی در زمان ظهور امام زمان (عج) محقق می شود، گفت: جامعه امروز ما جامعه منتظر و زمینه ساز ظهور است که باید تلاش کنیم ابعاد مختلف آن از جمله نهاد خانواده شبیه جامعه موعود مهدوی باشد، زیرا زمانی که انسان کسی را دوست دارد باید تلاش کند، شبیه او شود لذا جامعه ما نیز باید به سمت جامعه مهدوی سوق پیدا کند.
 
این کارشناس مرکز تخصصی مهدویت با اشاره به شاخصه های نقش آفرینی یک مرد در خانواده مهدوی، تصریح کرد: اولین شاخصه، احساس مسئولیت است به این معنا که مرد باید جایگاه خود را در خانه بشناسد، برخی متاسفانه تصور می کنند که یک مرد تنها وظیفه تامین مالی خانواده را برعهده دارد و نیاز نیست در کنار خانواده باشد و یا مادر تنها وظیفه تربیت فرزند را بر عهده دارد اما شاخصه احساس مسئولیت به این معنا است که پدر پرچمدار خانواده باید باشد.
 
وی اضافه کرد: اگر یک مرد در خانه بگوید به مسجد جمکران برویم تاثیر بسزایی در روحیات خانواده دارد زیرا تمام اهل خانه را به دنبال خود همراه می کند لذا احساس مسئولیت پدر نسبت به آموزه های مهدوی و نماز، خانواده را نسبت به این مولفه ها همراه و حساس می کند.
 
حجت الاسلام عبداللهی ابراز: به طور مثال مرد زمانی که وارد محیط خانه می شود و مشاهده می کند که همسرش به دلیل کارهای زیاد منزل خسته شده است نباید به مشاجره بپردازد، مدیریت مرد در این زمان آن است که بعد از دو ساعت زمان دادن به همسر با حضور در یک پارک یا فضای سرگرم کننده، موضوعات موجود در خانه را با همسر در میان بگذارد.
 
این کارشناس مرکز تخصصی مهدویت دومین شاخصه نقش آفرینی پدر در خانواده مهدوی را هدف دار بودن دانست و تصریح کرد: متاسفانه این روزها مردها دچار روزمرگی شده اند، روزانه در ساعتی خاص به محل کار می روند، عصرها در ساعتی خاص و در بازگشت به منزل استراحت می کنند اما در صورتی که هدف داشته باشند، این زندگی معنا می یابد و موجب می شود خستگی ها تحمل شود.
 
وی اضافه کرد: اصلی ترین هدف در زندگی ما بندگی خداوند است و بهترین راه برای رسیدن به خدا معرفت به امام مهدی (عج) است لذا باید تصمیم بگیریم اگر در 24 ساعت امروز بنا بود امام زمان (عج) را ملاقات کنیم با افعال و اعمال خود لبخند رضایت را بر لبان مبارک ایشان بنشانیم.
 
حجت الاسلام عبداللهی با بیان اینکه مرد در خانواده مهدوی در تمامی امور باید از خانواده اش جلوتر باشد، افزود: برای مثال اگر خانواده ای بناست برای نماز در مسجد حضور پیدا کند، مرد تراز در فرهنگ مهدوی باید 10 دقیقه زودتر از خانواده آماده باشد و یا اگر مردی بنا دارد خانواده ای پرنشاط و خوش اخلاق داشته باشد، باید زود تر و جلوتر از آنها خود دارای این اخلاقیات باشد.
 
این کارشناس مهدوی در ادامه گفت: هدف در یک خانواده مهدوی شادی امام زمان (عج) و کسب رضایت ایشان است و این هدف گذاری می تواند زندگی را پر نشاط کند و اگر مردی این گونه عمل کند خانواده نیز در پی او حرکت خواهند کرد.
 
وی سومین شاخصه نقش آفرینی مرد در خانواده مهدوی را محبت ورزی دانست و ابراز کرد: امام رضا علیه السلام در روایتی پیرامون جایگاه امامت می فرمایند که امام همچون پدری دلسوز و مهربان است لذا در خانواده اگر پدر دلسوز نباشد، خانواده درک صحیحی از امام زمان (عج) نخواهد داشت این دلسوزی می تواند به صورت محبت و مهرورزی به همسر و خانواده نمایان باشد.
 
حجت الاسلام عبداللهی تصریح کرد: پیامبر(ص) می فرمایند: برادرم جبرئیل از جانب خداوند آن قدر نسبت به زنان سفارش می کرد که تصورم این بود جایز نیست یک مرد حتی یک «اُف» به همسر خود بگوید و یا ایشان در روایتی دیگر می فرمایند: نشستن مرد در کنار خانواده اش دوست داشتنی تر از اعتکاف در مسجد برای خداوند است.
 
کارشناس مرکز تخصصی مهدویت با طرح این مسئله که شاید برخی از مردان بگویند به دلیل نامهربانی های همسر و یا نظرات مخالف اش گاهی امکان محبت ورزی را ندارند، تصریح کرد: مردان باید بدانند محبت به همسر نباید در جواب  محبت های وی یا محبت های آینده اش باشد و یک مرد باید به خاطر دوستی خدا و رضایت امام زمان (عج) در هر زمانی به همسرش محبت بورزد و با عطوفت با او سخن بگوید و بداند که امام زمان (عج) در هر لحظه ای نظاره گر اعمالش هستند که باید تلاش کند اعمالش لبخند رضایت را بر لبان مبارکشان بنشاند.
 
حجت الاسلام عبداللهی با بیان اینکه ذهن ما باید از اشتباهات گذشته همسر پاک شود تا بتوانیم به وی محبت واقعی داشته باشیم، گفت: خداوند در آیه 96 سوره مبارکه مریم می فرماید: «إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا؛ همانا آنان که به خدا ایمان آوردند و نیکوکار شدند خدای رحمان آنها را (در نظر خلق و حق) محبوب می گرداند.» که «ود» در این آیه به معنی دوست داشته شدن میان خانواده و مردم است.
 
وی  اضافه کرد: محبت ورزی به همسر می تواند انواع مختلفی از جمله هدیه دادن، همراهی در وعده های غذایی با خانواده و امثال آن است که این کنار هم بودن در روایات بسیار تمجید شده است.
 
حجت الاسلام عبداللهی ابرازکرد: در خانواده مهدوی بایدبدانیم مرد، مولا علی علیه السلام نیست که خطایی نداشته باشد و زن نیز حضرت زهرا (س) نیست که بی خطا باشد و باید دانست که خدا مقدور کرده است تا بهشت ما از طریق این همسر تامین شود.
 
وی تاکید کرد: پیامبر(ص) می فرماید که مرد باید به نظافت خود توجه داشته باشد و لباس هایش را خودش بشوید و آن گونه تمیز نزد همسر برود که انتظار دارد او نزدش بیاید و یا در روایتی دیگر می فرمایند: مرد باید در خانه کار کند و آن را ننگ برای خود نداند و به آن افتخار کند که در این صورت به تعداد موهای بدنش ثواب عبادتی که روزهایش را روزه بوده و شب هایش به عبادت پرداخته، نصیبش می شود.
 
این کارشناس مهدوی در پایان خاطرنشان کرد: در روایت داریم مردی که در خانه کمک به همسر و او را در امور منزل همراهی کند به تعداد رگ های درون بدنش شهر در بهشت به وی داده می شود و یا در روایتی دیگر داریم کمک به همسر، کفاره گناهان بزرگ مرد است و موجب خاموش شدن غضب الهی می شود.

منبع: شبستان

انتهای پیام

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
نماز   مسجد جمکران   امام زمان عجل الله   همسران   محل کار   مولف   روزمرگی   نقش آفرینی   خوش اخلاق   برنامه رادیویی   اخلاقیات   قرآن و روایات   مرکز تخصصی مهدویت   نهاد خانواده   اعتقادی   ظهور امام زمان(عج)   جامعه امروز   حضور   تامین مالی   فعالیت   خدا   پژوهشگر   مسئولیت   ظهور   تربیت فرزند   خداوند  
اخبار مرتبط
آغاز سال جدید در مسجد مقدس جمکران با حضور هزاران عاشقان امام زمان (عج)
قم نیوز
آیین تحویل سال نو در جوار حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد
ایرنا
اعتکاف؛ فصلی برای رویش
صدا و سیما
اعتکاف؛ درنگی به قصد قربت
سایت جماران
اعمال ایام اعتکاف
نوای رودبار
توصیه های حجت الاسلام ماندگاری به معتکفین
شهدای ایران
اعتکاف از مترقی ترین نمادهای تعالی روح در عین حضور در جامعه است
ایکنا
خداوند به این افراد صلاحیت ساخت مسجد نمی دهد
باشگاه خبرنگاران
وظیفه حراست وزارت علوم صیانت از سرمایه های ملی در دانشگاه هاست
آنا نیوز
وضعیت پژوهش در کشور نگران کننده است
خبرگزاری حوزه
توصیه های حجت الاسلام ماندگاری به اهل اعتکاف
جهان نیوز
اعتکاف؛ فصل انس با امام زمان(عج)/«ظهور»؛ سرنوشت سازترین دعای معتکفان
شبستان
توصیه های ماندگاری به اهل اعتکاف
نسیم
تحقق گام دوم انقلاب با خودسازی میسر می شود
راه دانا
پیکر حبیب کاوش تشییع شد/ وداع با مردی که حرف دل مردم را می زد
هنر نیوز
مبارزات علمی فرهنگی جوادالائمه(ع)/ماجرای دفاع از غدیر در مجلس مامون
شبستان
خانواده من از داروی داخلی استفاده می کند/ مسئولیت خیریه ها برعهده شخص وزیر بهداشت است
پایگاه خبری ایرانیان خارج از کشور
پایه و اساس انقلاب اسلامی بر مبنای تفکر مهدویت است
آینده روشن
«تمنا، آینده شناسی جامعه منتظر جهانی» به چاپ سوم رسید
تقریب نیوز
تپه نورالشهدای قزوین میزبان منتظران ظهور شد
ایکنا
مهدی باکری؛ سرداری که به پیکرش به دریا پیوست
مهر نیوز
شهیدمهدی باکری : بدانید اسلام تنها راه نجات و سعادت ماست
وقت نیوز
مطالعه تاریخ بعثت؛ الگویی برای مقدمه سازی ظهور/ اسیر ذهنیت ها نشویم
ایکنا
امام جمعه جدید همدان با استقبال مردم وارد شهر شد
سایت جماران
نعمت عزت و اقتدار جمهوری اسلامی مرهون خون شهیدان است
خبرگزاری دفاع مقدس
آسیب شناسی احتمالی نقش مرد در یک خانواده مهدوی
شفقنا
نماز جمعه حج هفتگی و فرصت دیدار با مؤمنان است
ایکنا
نان حلال و پرهیز از حرام، پیش نیازهای خانواده مهدوی است
پایگاه وارث
بیانیه گام دوم انقلاب شعار نیست؛ باید در جامعه عملیاتی شود
قم نیوز
شکست استکبار جهانی در مقابل اراده مردم
صدا و سیما
اخبار مرتبط
bltقم نیوز : آغاز سال جدید در مسجد مقدس جمکران با حضور هزاران عاشقان امام زمان (عج)
bltایرنا : آیین تحویل سال نو در جوار حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد
bltصدا و سیما : اعتکاف؛ فصلی برای رویش
bltسایت جماران : اعتکاف؛ درنگی به قصد قربت
bltنوای رودبار : اعمال ایام اعتکاف
bltشهدای ایران : توصیه های حجت الاسلام ماندگاری به معتکفین
bltایکنا : اعتکاف از مترقی ترین نمادهای تعالی روح در عین حضور در جامعه است
bltباشگاه خبرنگاران : خداوند به این افراد صلاحیت ساخت مسجد نمی دهد
bltآنا نیوز : وظیفه حراست وزارت علوم صیانت از سرمایه های ملی در دانشگاه هاست
bltخبرگزاری حوزه : وضعیت پژوهش در کشور نگران کننده است
bltجهان نیوز : توصیه های حجت الاسلام ماندگاری به اهل اعتکاف
bltشبستان : اعتکاف؛ فصل انس با امام زمان(عج)/«ظهور»؛ سرنوشت سازترین دعای معتکفان
bltنسیم : توصیه های ماندگاری به اهل اعتکاف
bltراه دانا : تحقق گام دوم انقلاب با خودسازی میسر می شود
bltهنر نیوز : پیکر حبیب کاوش تشییع شد/ وداع با مردی که حرف دل مردم را می زد
bltشبستان : مبارزات علمی فرهنگی جوادالائمه(ع)/ماجرای دفاع از غدیر در مجلس مامون
bltپایگاه خبری ایرانیان خارج از کشور : خانواده من از داروی داخلی استفاده می کند/ مسئولیت خیریه ها برعهده شخص وزیر بهداشت است
bltآینده روشن : پایه و اساس انقلاب اسلامی بر مبنای تفکر مهدویت است
bltتقریب نیوز : «تمنا، آینده شناسی جامعه منتظر جهانی» به چاپ سوم رسید
bltایکنا : تپه نورالشهدای قزوین میزبان منتظران ظهور شد
bltمهر نیوز : مهدی باکری؛ سرداری که به پیکرش به دریا پیوست
bltوقت نیوز : شهیدمهدی باکری : بدانید اسلام تنها راه نجات و سعادت ماست
bltایکنا : مطالعه تاریخ بعثت؛ الگویی برای مقدمه سازی ظهور/ اسیر ذهنیت ها نشویم
bltسایت جماران : امام جمعه جدید همدان با استقبال مردم وارد شهر شد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : نعمت عزت و اقتدار جمهوری اسلامی مرهون خون شهیدان است
bltشفقنا : آسیب شناسی احتمالی نقش مرد در یک خانواده مهدوی
bltایکنا : نماز جمعه حج هفتگی و فرصت دیدار با مؤمنان است
bltپایگاه وارث : نان حلال و پرهیز از حرام، پیش نیازهای خانواده مهدوی است
bltقم نیوز : بیانیه گام دوم انقلاب شعار نیست؛ باید در جامعه عملیاتی شود
bltصدا و سیما : شکست استکبار جهانی در مقابل اراده مردم
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.