مخبر - 1397/12/23 - آمریکا بزرگ ترین صادرکننده نفت جهان می شود؟

آمریکا بزرگ ترین صادرکننده نفت جهان می شود؟
آژانس بین المللی انرژی در گزارشی که چشم انداز 5ساله بازار نفت را ترسیم می کرد، از احتمال تبدیل شدن آمریکا به بزرگ ترین صادرکننده نفت دنیا ظرف 5سال آینده خبر داد. آمریکا در سال 2018 با پشت سر گذاشتن عربستان و روسیه به بزرگ ترین تولیدکننده نفت خام دنیا بدل شد، حال آژانس بین المللی انرژی بر این باور ...
آمریکا بزرگ ترین صادرکننده نفت جهان می شود؟

شعارسال: بحث ها در همایش سالانه سراویک(CERAWeek) که به تعبیر برخی بزرگترین گردهمایی فعالان صنعت نفت جهان محسوب می شود، امسال حول دو محور مهم می گشت؛ تحریم نفتی و شیل. فعالان بازار نفت به تحریم نفت ایران و ونزوئلا اشاره کرده و با برآورد کاهش بیش از 7/ 1 میلیون بشکه در روز از عرضه نفت این دو کشور، اقدامات ترامپ در بازار نفت را مداخله جویانه و برهم زننده نظم بازار دانستند.

با این حال آنها ضمن «تشکر» از تولیدکنندگان شیل اعلام کردند که شیل مانع از ایجاد کمبود عرضه در بازارهای جهانی شده است. چراکه درست ظرف یک سال گذشته تولیدات آمریکا نیز بیش از 7/ 1 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است. اما پیش بینی می شود که رشد تولیدات آمریکا ادامه داشته و به تغییرات بزرگی در بازار نفت منجر شود. برخی کارشناسان از صادرکننده خالص نفت شدن آمریکا طی سال های آینده خبر داده و حتی آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد که ظرف 5 سال آینده صادرات نفت و فرآورده های نفتی آمریکا به بیش از روسیه و نزدیک به سطح عربستان خواهد رسید. این تحولات که احتمالا به تاثیرات عمیقی در ژئوپلیتیک جهانی خواهد داشت، می تواند تغییرات بزرگی در تجارت جهانی نفت و گاز ایجاد کند. امسال حدود 4 هزار نماینده صنعت انرژی جهانی در هوستون، جایی که موسسه IHS Markit کنفرانس 5روزه CERAWeek را برگزار می کند، گردهم آمدند. مدیران اجرایی نفت از شورون، بیپی، هس، اوکسیدنتال و... در این همایش حضور داشتند، فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی و محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک از سخنرانان این همایش بودند. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه و ریک پری، وزیر انرژی آمریکا نیز در این همایش حضور داشته و از سیاست های ترامپ در بازار نفت دفاع کردند.

تحریم نفتی دو عضو اوپک

شاید مهم ترین موضوع مطرح شده در کنفرانس سراویک به گزارش آژانس بین المللی انرژی که چشم انداز 5ساله ای از بازار نفت ترسیم می کرد، اختصاص داشت. یکی از محورهای مهم این گزارش که توسط فاتح بیرول منتشر شد، تحریمهای نفتی بود که ظرف یک سال گذشته بر ایران و ونزوئلا تحمیل شده است. آنطور که آژانس می گوید تحریم این دو کشور عرضه نفت را در سال 2019 نسبت به 2018 حدود 76/ 1 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داد. IEA پیش بینی کرده است که متوسط ظرفیت تولید ونزوئلا از 31/ 1 میلیون بشکه در روز در سال 2018 به 750 هزار بشکه در سال 2019 کاهش یابد که این به معنای از دست رفتن 560 هزار بشکه در روز از ظرفیت تولید این کشور است. این سازمان همچنین ظرفیت تولید ایران در سال جاری میلادی را 65/ 2 میلیون بشکه در روز پیش بینی کرده که نسبت به ظرفیت 85/ 3 میلیون بشکه ای سال 2018 حدود 2/ 1 میلیون بشکه در روز کاهش را نشان می دهد.

آژانس بین المللی انرژی با اشاره به تحولات سیاسی اخیر در ونزوئلا اعلام می کند که «پیش بینی تولید این کشور دشوارتر از هر زمان دیگری است، ما برآورد می کنیم کاهش تولید ونزوئلا به اندازه سال گذشته یعنی حدود 570 هزار بشکه در روز خواهد بود.» در ادامه این گزارش آمده است، «اما واضح است که واقعیت می تواند بسیار متفاوت باشد، این احتمال وجود دارد تغییرات سیاسی در این کشور فرصتی برای تغییر و تعمیر صنعت نفت برای PDVSA (شرکت ملی نفت ونزوئلا) ایجاد کند و تولید بهبود یابد. اما اگر وضعیت بدتر شود، برای مدت نامشخصی صنعت نفت این کشور سقوط خواهد کرد

تحریم های نفتی علیه ونزوئلا که شامل ممنوعیت خرید نفت خام و فروش رقیق کننده توسط پالایشگران آمریکایی به شرکت ملی نفت ونزوئلا است، از 28 ژانویه آغاز شده است. دولت ترامپ همچنین دستور بلوکه شدن پول حاصل از فروش نفت ونزوئلا در بانکهای آمریکایی را صادر کرده است. خوآن گوایدو به عنوان رهبر اپوزیسیون خود را به عنوان رئیس جمهور این کشور معرفی کرده و آمریکا و برخی دیگر از کشورها از این اقدام او حمایت کرده اند. تحریم ها به منظور فشار به نیکلاس مادورو و عقب نشینی او در برابر گوایدو بر ونزوئلا تحمیل شده است. این کشور در ماه فوریه حدود 1/ 1 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده که 60 هزار بشکه کمتر از ژانویه است. تولید نفت این کشور ظرف دو سال گذشته بیش از 900 هزار بشکه در روز کاهش یافته است. ایران نیز که از اوایل ماه نوامبر مشمول تحریم های آمریکا شده، ماه گذشته سطح تولیدات خود را در حدود 72/ 2 میلیون بشکه در روز حفظ کرده است. سطح تولید ایران پیش از خروج آمریکا از برجام بیش از 8/ 3 میلیون بشکه در روز بود. IEA با اشاره به کاهش تولید ایران می گوید: «احتمالا برخی چاه های نفتی در این کشور تعطیل شده اند و ایران مشغول تعمیر و نگهداری چاههای فرسوده و سالخورده خود است

تحریم نفتی با تکیه بر شیل

اما با وجود اخلال در تولید نفت ایران و ونزوئلا تحلیلگران در سراویک بر این باورند که بازار با کمبود عرضه مواجه نخواهد شد، چراکه رشد تولید نفت آمریکا همچنان ادامه دارد. تولید نفت آمریکا در حال حاضر به 1/ 12 میلیون بشکه در روز رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 7/ 1 میلیون بشکه بیشتر است. علاوه بر این پیش بینی می شود رشد تولید امسال نیز ادامه یابد و در پایان سال جاری میلادی تولید نفت آمریکا به 13 میلیون بشکه در روز برسد. رشد تولید آمریکا باعث شده که این کشور از توانایی بیشتری برای تحریم صادرات نفت دیگر کشورها برخوردار باشد.

دنیل یرگین، نویسنده، سخنران، کارشناس انرژی و مورخ اقتصادی آمریکایی که در حال حاضر به عنوان معاون مدیرعامل در موسسه IHS Markit مشغول به کار است، بر این باور است که بدون رشد تولید نفت آمریکا، تحریم نفتی ایران چه در دولت ترامپ چه در دولت اوباما امکان پذیر نبود. او پیش بینی می کند که طی سال های آینده صادرات نفت آمریکا رشد چشمگیری بیابد و این کشور ظرف دو تا سه سال به صادرکننده خالص نفت بدل شود. این کشور در حال حاضر روزانه 3 میلیون بشکه نفت صادر می کند. یرگین در ادامه افزوده است: «رشد صادرات نفت آمریکا موجب افزایش توانایی این کشور برای استفاده از ابزار تحریم میشود و همچنین برگ برنده ای در اختیار این کشور در مذاکرات تجاری با چین قرار خواهد داد.» آن طور که معاون مدیرعامل موسسه IHS Markit می گوید، صنعت نفت آمریکا در حال حاضر تمرکز ویژ ه ای بر راه های افزایش صادرات و گسترش بنادر تگزاس دارد و این می تواند به تحولی بزرگ در دنیای تجارت نفت منجر شود.

موج دوم شیل در راه است

علاوه بر این، آژانس بین المللی انرژی در گزارشی که چشم انداز 5ساله بازار نفت را ترسیم می کرد، از احتمال تبدیل شدن آمریکا به بزرگ ترین صادرکننده نفت دنیا ظرف 5سال آینده خبر داد. آمریکا در سال 2018 با پشت سر گذاشتن عربستان و روسیه به بزرگ ترین تولیدکننده نفت خام دنیا بدل شد، حال آژانس بین المللی انرژی بر این باور است که میزان صادرات نفت و فرآورده های نفتی این کشور طی 5 سال آینده حدود 2برابر شده و به بیش از 9میلیون بشکه در روز خواهد رسید. با رسیدن به این سطح، آمریکا روسیه را پشت سر گذاشته و به سطح صادرات نفت و فرآورده عربستان بسیار نزدیک خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی بر این باور است که رشد تولید نفت شیل در آمریکا ادامه خواهد داشت و به سطح عرضه نفت این کشور تا 2024 حدود 4 میلیون بشکه افزوده خواهد شد. فاتح بیرول با بیان اینکه «دومین موج انقلاب نفت شیل در راه است» گفته است: «این به آن معنا است که70 درصد از رشد تولید نفت و 75 درصد از رشد تولید گاز مایع ظرف 5سال آینده به آمریکا اختصاص خواهد داشت.» او در ادامه هشدار داده که این اتفاق تغییرات ژئوپلیتیک عمیقی را به همراه خواهد داشت و به تحولات بزرگی در بازار نفت و گاز منجر می شود. رشد صادرات نفت آمریکا از نفوذ عربستان و روسیه در بازار نفت خواهد کاست.

IEA همچنین می گوید که در پنج سال آینده بیشترین رشد تولید در اوپک از سوی عراق رخ خواهد داد و به جبران کاهش عرضه نفت ایران و ونزوئلا کمک خواهد کرد. بیرول در ادامه افزوده است که «تحلیل چشم انداز بازار بدون توجه به عوامل ژئوپلیتیک کار بسیار دشواری است، ما شاهد این هستیم که نگرانی های ژئوپلیتیک سایه بزرگی بر معاملات بازار نفت انداخته است

بزرگ ترین مشتری؛ بزرگ ترین رقیب

IEA در ادامه تحریم نفتی آمریکا علیه ایران و ونزوئلا را در نهایت موجب کاهش ظرفیت موثر تولید اوپک و اثرگذاری این سازمان در بازار نفت می داند. در واقع در شرایطی که تحت تاثیر تحریم ها ظرفیت تولید اوپک کاهش می یابد، سلطه آمریکا در بازار نفت به واسطه رشد تولید نفت شیل رو به فزونی خواهد گذاشت. در واقع کشوری (آمریکا) که روزگاری بزرگ ترین خریدار نفت اوپک بود به بزرگ ترین رقیب آن بدل شده است. آژانس بر این باور است که تحت تاثیر تحریم ایران و ونزوئلا ظرفیت تولید اوپک در سال جاری 5/ 1 میلیون بشکه نسبت به سال گذشته کاهش خواهد یافت. با این حال این کاهش ظرفیت موثر تولید به مرور از سوی کشورهای دیگر جبران شده و در نهایت در سال 2024 به 380 هزار بشکه در روز خواهد رسید.

خبر خوب برای کشورهای نفتی

آژانس بین المللی انرژی همچنین بر این باور است که جهان به منابع نفت جدیدی برای پاسخ به تقاضای بازار نیاز دارد، چراکه زمان رسیدن تقاضای نفت به اوج خود به این زودی فرا نخواهد رسید. کارشناسان IEA پیش بینی کرده اند که ظرف 5 سال آینده به طور متوسط رشد تقاضا برای نفت 2/ 1 میلیون بشکه در سال خواهد بود که نسبت به رشد تقاضای کنونی تغییر محسوسی را نشان نمی دهد. این در حالی است که برخی موسسات و کارشناسان با اشاره به کاهش تقاضا برای بنزین به دلیل افزایش خودروهای برقی بر این باورند که تا میانه های دهه 2020 تقاضا برای نفت به اوج خواهد رسید، سپس به آرامی کاهش خواهد یافت. IEA با وجود اینکه تضعیف تقاضا با رشد خودروهای برقی تقاضا را تایید می کند، اما بر این باور است که رشد صنعت پتروشیمی و مصرف سوخت جت اهرمی برای رشد تقاضا خواهد بود.

اما آمار غیرمنتظره دیگری که از سوی بیرول منتشر می شود، اوج گیری رشد تقاضای نفت در آمریکا است. به گفته بیرول، رشد اقتصادی بالا و رونق صنعت پتروشیمی در آمریکا موجب اوج گیری رشد تقاضا برای نفت در این کشور شده، به طوری که رشد تقاضای نفت آمریکا سال گذشته بعد از 20 سال چین را پشت سرگذاشت و این کشور با مقدار 5/ 0 میلیون بشکه در روز بیشترین رشد تقاضای نفت را به خود اختصاص داد. در این میان جنگ تجاری که به کاهش رشد اقتصادی چین منجر شده در کاهش رشد تقاضای این کشور و جلو افتادن آمریکا در این زمینه موثر بوده است.

چگونه شیل جایگزین نفت سنگین می شود؟

اما موضوع دیگری که در گردهمایی سراویک مطرح شد، ناپایداری کمبود نفت سنگین و مازاد عرضه نفت سبک در بازار در پی کاهش عرضه نفت ایران و افزایش عرضه شیل است. نفت ایران از نوع سنگین و ترش محسوب می شود که برای تولید محصولات پالایشی میان تقطیر و سنگین مناسب تر است. در حالی که نفت شیل آمریکا از نوع سبک و شیرین بوده و از پالایش آن محصولات پالایشی سبک بیشتری به دست می آید. این موضوع موجب شده که قیمت نفت سنگین در بازارهای جهانی نسبت به نفت سبک رشد کند و حتی در بازه هایی قیمت نفت شاخص دبی و عمان به بیش از قیمت نفت برنت برسد. نفت دبی و عمان شاخص بازار خاورمیانه بوده و در برابر برنت که نفت شاخص بازار اروپا است، ترش و سنگین محسوب می شود و معمولا ارزان تر به فروش می رسد. علاوه بر این، در ماه های اخیر قیمت محصولی چون گازوئیل به بیش از بنزین رسیده که اتفاق چندان متداولی نیست.

با این حال کارشناسان بر این باورند که این روند نمی تواند چندان در بلندمدت ادامه یابد، به خصوص از اوایل سال 2020 که تغییرات قوانین حمل و نقل دریایی تغییر می کند، تقاضا برای نفت سبک و شیرین افزایش خواهد یافت. سازمان بین المللی دریایی (IMO) که دارای 171 عضو است استانداردهای حمل و نقل دریایی را تنظیم می کند. بر اساس قوانین جدید IMO، از ابتدای سال 2020 حداکثر مقدار گوگرد در سوخت های دریایی مورد استفاده در دریاهای آزاد باید حداکثر 5/ 0 درصد باشد، در حالی که این مقدار در حال حاضر 5/ 3درصد است. این مقررات با هدف کاهش تولید دی اکسید گوگرد، اکسید نیتروژن و سایر آلاینده ها از کشتی ها در نظر گرفته شده است. با اجرایی شدن این قوانین نیاز به سوخت های کم سولفور و شیرین بیشتر شده و این می تواند تقاضا برای نفت شیرین را افزایش دهد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار:22اسفند1397 ، کدخبر: 3505965: www.donya-e-eqtesad.comمحتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
صادرات   ونزوئلا   آمریکا   روسیه   وزیر امور خارجه   آژانس بین المللی انرژی   محمد بارکیندو   ریک پری   ظرفیت تولید   مداخله جویانه   کاهش تولید   هوستون   شورون   نفت ونزوئلا   صادرکننده   ژئوپلیتیک   عربستان سعودی   بازار   شعار سال   دونالد ترامپ   صنعت نفت   بازار نفت   تحریم نفتی   وضعیت   تحریم نفت ایران   تولیدکنندگان   فرآورده های نفتی   عرضه   میلیون   خرید نفت   تجارت جهانی   اختصاص   تولید   تولیدکننده   تولیدات   دست   چشم انداز   عرضه نفت   سیاست های ترامپ  
اخبار مرتبط
کاهش تولید نفت ادامه خواهد داشت
ایران اکونومیست
دور برگردان نفت در سال 97
فصل تجارت
تحریم جهان بهانه بازارسازی برای امریکا!
جوان آنلاین
سیگنال عربستان درباره تمدید کاهش تولید اوپک
ایسنا
ایران 1.2 میلیون بشکه نفت خام صادر کرد
ایسکانیوز
هفته چهار درصدی بازار جهانی نفت
فصل اقتصاد
ایران در دومین ماه 2019 روزانه 1.17میلیون بشکه نفت صادر کرد
تسنیم
صادرات روزانه 1.17 میلیون بشکه نفت در دومین ماه 2019
جوان آنلاین
آمار فروش نفت ایران در دومین ماه 2019
جامعه مهندسین
صادرات روزانه 1.17 میلیون بشکه نفت ایران
ایران آنلاین
آژانس بین المللی انرژی: کسری نفت در سه ماهه دوم 2019
ملیت
تاثیر توئیت های ترامپ بر بازار نفت
صدای ایران
دبیرکل اوپک از تاثیر توییت های ترامپ بر بازار نفت گفت
انصاف نیوز
تاثیر توئیت های ترامپ بر کشورهای تولید کننده و بازار نفت
اقتصاد نیوز
ارمغان توئیت های ترامپ برای بازار نفت
ایسنا
تلاش آمریکا برای انزوای نفتی ایران
دنیای اقتصاد
تغییر پارادایم طلای سیاه
اکو فارس
رشد قیمت طلای سیاه با سوخت عربستان و ونزوئلا
اکو فارس
عربستان به خاطر آمریکا از فرماندهی بازار نفت چشم پوشی می کند
آنا نیوز
افزایش 18 سنتی قیمت نفت در بازارهای جهانی
سیمای انرژی
صادرات نفت خام را در آوریل هم کاهش می دهیم
شعار سال
نشست وزیر امور خارجه آمریکا با شرکت های بزرگ نفتی پشت درهای بسته درباره ایران
فصل تجارت
سود شیل از توافق نفتی اوپک
سیمای انرژی
آمریکا بزرگ ترین صادرکننده نفت جهان می شود
ایران آنلاین
آمریکا بزرگ ترین صادرکننده نفت جهان خواهد شد
فصل تجارت
توافق کاهش تولید اوپک به نفت شیل آمریکا کمک کرد
تسنیم
عربستان صادرات نفت خام را کاهش می دهد
میز نفت
ترس شیل آمریکا از گفت و گو با اوپک!
دنیای اقتصاد
اوپک به حاشیه بازار رانده می شود
آفتاب
راهکار سعودی ها برای عدم غافلگیری در برابر ترامپ
اکو فارس
اخبار مرتبط
bltایران اکونومیست : کاهش تولید نفت ادامه خواهد داشت
bltفصل تجارت : دور برگردان نفت در سال 97
bltجوان آنلاین : تحریم جهان بهانه بازارسازی برای امریکا!
bltایسنا : سیگنال عربستان درباره تمدید کاهش تولید اوپک
bltایسکانیوز : ایران 1.2 میلیون بشکه نفت خام صادر کرد
bltفصل اقتصاد : هفته چهار درصدی بازار جهانی نفت
bltتسنیم : ایران در دومین ماه 2019 روزانه 1.17میلیون بشکه نفت صادر کرد
bltجوان آنلاین : صادرات روزانه 1.17 میلیون بشکه نفت در دومین ماه 2019
bltجامعه مهندسین : آمار فروش نفت ایران در دومین ماه 2019
bltایران آنلاین : صادرات روزانه 1.17 میلیون بشکه نفت ایران
bltملیت : آژانس بین المللی انرژی: کسری نفت در سه ماهه دوم 2019
bltصدای ایران : تاثیر توئیت های ترامپ بر بازار نفت
bltانصاف نیوز : دبیرکل اوپک از تاثیر توییت های ترامپ بر بازار نفت گفت
bltاقتصاد نیوز : تاثیر توئیت های ترامپ بر کشورهای تولید کننده و بازار نفت
bltایسنا : ارمغان توئیت های ترامپ برای بازار نفت
bltدنیای اقتصاد : تلاش آمریکا برای انزوای نفتی ایران
bltاکو فارس : تغییر پارادایم طلای سیاه
bltاکو فارس : رشد قیمت طلای سیاه با سوخت عربستان و ونزوئلا
bltآنا نیوز : عربستان به خاطر آمریکا از فرماندهی بازار نفت چشم پوشی می کند
bltسیمای انرژی : افزایش 18 سنتی قیمت نفت در بازارهای جهانی
bltشعار سال : صادرات نفت خام را در آوریل هم کاهش می دهیم
bltفصل تجارت : نشست وزیر امور خارجه آمریکا با شرکت های بزرگ نفتی پشت درهای بسته درباره ایران
bltسیمای انرژی : سود شیل از توافق نفتی اوپک
bltایران آنلاین : آمریکا بزرگ ترین صادرکننده نفت جهان می شود
bltفصل تجارت : آمریکا بزرگ ترین صادرکننده نفت جهان خواهد شد
bltتسنیم : توافق کاهش تولید اوپک به نفت شیل آمریکا کمک کرد
bltمیز نفت : عربستان صادرات نفت خام را کاهش می دهد
bltدنیای اقتصاد : ترس شیل آمریکا از گفت و گو با اوپک!
bltآفتاب : اوپک به حاشیه بازار رانده می شود
bltاکو فارس : راهکار سعودی ها برای عدم غافلگیری در برابر ترامپ
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.