مخبر - 1397/12/23 - نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا

نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
پاسداشت روز شهید، امروز معنا و مفهوم دیگری دارد. سزاوارترین حركت در آیین های تجلیل شهدا این خواهد بود كه فرهنگ ایثارگری آنها پاس داشته شود و رسم جوانمردی، مروت و انسانیت آنها به زیباترین و هنرمندانه ترین شكل به نسل امروز نمایانده شود.
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا

شعارسال: در آستانه سال جديد با نگاه تازه و انتظارات نو به استقبال «روز بزرگداشت شهدا» رفته ايم. سالي كه در آن امنيت و انسجام كشور و نظام اسلامي، دغدغه آحاد مردم و مسئولان است. همان اصولي كه «ارزش هاي بنيادين حيات يك جامعه» را تشكيل مي دهند.

اين ارزش ها را مي توان مرامنامه مشترك شهدا قلمداد كرد. آنها از هستي و حيات خويش گذشتند تا اين آرمان ها و ارزش ها براي ملت و نظام اسلامي پايدار بماند. آرزو و آمال اصلي آن نسل جهاد گر ما، اين بود كه جامعه و نظام اسلامي، حياتي توأم با آرامش، عزت و اقتدار را تجربه كند.

اكنون شرايط سياسي جديدي در صحنه منطقه و نظام بين الملل رقم خورده است؛ شرايطي كه در آن نياز ما به بازخواني و بازنمايي سيره شهيدان مان بيش و بيشتر از گذشته شده است. وارد دوران تازه اي شده ايم كه در آن حفظ «ارزش هاي بنيادين» به عنوان ميراث نسل جوان ايثارگر يا «مطالبه و دغدغه ملي» است. براي عبور از پيچ و خم حوادث و تلاطم هاي جديد، راهي جز تأسي به سيره مجاهدان و شهيدان مان نيست. آنها نقشه راهي پيش روي ما گشوده اند كه در آن، پله و پايه اول غلبه بر تهديدهاي جبهه خصم، همانا مقاومت، فداكاري و اتحاد مردم است.

احياي نام و انديشه شهيدان در اين برهه، يعني احياي روح سلحشوري، از خودگذشتگي و آزادگي در لايه هاي مختلف جامعه، يعني دميدن خون تازه در ميان نسل جديدي كه در چهلمين سال حيات انقلاب اسلامي ميدان دار هستند. باور كنيم كه مجاهدان شهيد و ايثارگر ما بي نياز از توصيف و تجليل هستند؛ به تعبير امام راحلمان، قلم هاي قاصر و بيان هاي نارساي ما را ياراي روايت حماسه آن مردان آسماني نيست. آنها در نهايت گمنامي، ناب ترين جانبازي را براي نجات ميهن و مردم و انقلاب خلق كردند و اين ما هستيم كه در سايه تصوير و اعتباري كه آنها از ايران و ايراني در تاريخ و نگاه ملت ها ساختند، آرامش مي يابيم و طعم بزرگي و عزتمندانه زيستن را مي چشيم.

بنابراين پاسداشت روز شهيد، امروز معنا و مفهوم ديگري دارد. سزاوارترين حركت در آيين هاي تجليل شهدا اين خواهد بود كه فرهنگ ايثارگري آنها پاس داشته شود و رسم جوانمردي، مروت و انسانيت آنها به زيباترين و هنرمندانه ترين شكل به نسل امروز نمايانده شود. اگر به حوادث و تكانه بحران هاي اين 40 سال نگاه افكنيم و انواع تحريم ها وتهديد هاي اين 4 دهه را از نظر بگذرانيم، آنچه در اين تأمل و تورق تاريخ خواهيم يافت، چيزي جز اين نيست كه صرفاً فرهنگ ايثار و فداكاري باعث شده جامعه بزرگ ايران در عبور از پيچ هاي دشوار، از خطر ضعف و زوال مصون بماند. هيچ يكي از بازيگران سياسي كه اين روزها در مواجهه با ايران اسلامي صف آرايي كرده نمي توانند بر اين بنيان قدرت تاريخي ما چشم فروببندند. آنها هوشيارانه سرگذشت تاريخ و تمدن ما و پيشينه دفاع ومقاومت ما را مورد كاوش قرار داده اند.

در اين نگاه و ارزيابي است كه نگاه ناظران آن سوي آب ها، روي برهه دفاع مقدس مي ايستد زيرا اين دوران نقطه تبلور روح ايثار و سلحشوري ايرانيان است. در آن 8 سال، ما سخت ترين آزمون ها را براي حفظ آب و خاك و انقلاب خويش پشت سر نهاديم. خاطره هاي آن دوران چيزي نيست كه به راحتي و به اين زودي از انديشه، رخت بربندد. روزهايي كه پير و جوان براي دفاع از دين و ميهن، براي پناه دادن مهاجرين جنگ، براي مقاومت شهري در برابر بمباران و موشك باران و براي تأمين مايحتاج جبهه هاي جنگ، سر از پا نمي شناختند. مردم ايران آن روز شديد ترين و غير انساني ترين تحريم ها را به جان خريدند اما تسليم خواست قدرت هاي توسعه طلب نشدند. بسياري از شاهرگ هاي حيات اقتصادي و معيشتي ما در آن روزها از سوي قدرت هاي متحد دشمن بعثي بريده شد، از خريد و عرضه نفت تا تأمين مايحتاج زندگي مردم. حتي در روزهايي پاياني جنگ، امريكا با استفاده از فضا و پول همين گروه شيخ نشين هاي عربي، هواپيماي مسافربري ايران را هدف قرار داد. اما سرانجام همه آن طرح ها و توطئه ها يكي پس از ديگري در برابر اراده وايمان استوار جوانان ما رنگ باخت و با فروپاشي نظام بعثي، ملت ما فصلي درخشان از حيات سياسي و اقتصادي خود را آغاز كرد.

اكنون نيز بعد از سه دهه، متحدان آن روز حكومت بعثي اين بار هماهنگ توطئه اي تازه عليه مردم و نظام اسلامي كرده اند. آنها يكبار پروژه جنگ را آزموده اند. به همين دليل تئوري مقابله نظامي با ايران به بايگاني تاريخ رفته است و لذا در پي آزمون ترفندها و تاكتيك هاي تازه مثل فشار و تنگناي اقتصادي بر زندگي مردم عادي هستند. نكته اي كه نبايد از آن غفلت كرد اين است كه همه طرف ها در اين كارزار در پي رصد رفتار و سنجش مقاومت مردم و نظام اسلامي هستند. سخن هر روز شبكه هاي خبري و اطلاعاتي اين شده است كه تحريم ها و تهديدها چه تأثيري بر موقعيت مردم و دولت ايران دارد؟ در اين صحنه آزمون است كه نمايش عزم و اراده ما ايراني ها، معنا پيدا مي كند. نيازمند بازتوليد و احياي روح مقاومت و فداكاري شهيدان مان هستيم، نيازمنديم كه دوباره بر قدرت و ابتكار نخبگان و انديشمندان مان در عرصه هاي مختلف علمي، صنعتي و نظامي تكيه كنيم؛ همچون جوانان خفته در جوار حضرت حق باور كنيم كه گذار از كارزارهاي بزرگ فقط در گرو ايثار، انسجام، همدلي و همكاري همه طيف ها و گروه ها امكان پذير است. در اين مسير سخت، ما بر شانه هاي قدرتمند جامعه ايثارگران و شهيدانمان تكيه كرده ايم كه مهم ترين تكيه گاه ما در سخت ترين جنگ قرن اخير بوده است. در برابر موج هاي منفي يأس افكني جبهه خصم، نيازمند خودباوري و درك عميق از جايگاه تاريخي خويش در منطقه و نظام جهاني هستيم. به طور قطع در شرايط وجود مشكلات اقتصادي و اجتماعي در جامعه، به كارگيري و ترويج فرهنگ ايثار اجتماعي كه برگرفته از رفتار شهدا و ايثارگران است بسيار راهگشاست. در اين فضا درس ها و آموزه هاي بلند فرزندان و پدران شهيدمان را دوباره مرور خواهيم كرد كه جملگي بر زيست عزتمندانه و مقاومت بر شدائد و فداكاري براي ميهن و انقلاب دلالت دارد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه ایران ، تاریخ انتشار:22اسفند1397 ، کدخبر: 504640: www.iran-newspaper.comمحتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
شهید   شهیدان   تمدن   نظام بین الملل   از خود گذشتگی   ناظران   هشت سال دفاع مقدس   مهاجرین   جوانمردی   سیره   تلاطم   گمنامی   انسانیت   سرگذشت   نسل امروز   حادثه   شعار سال   نسل جوان   اندیشه   خون   اسلامی   امام   ارزش   ایثار   پله   جان   سال جدید   طعم  
اخبار مرتبط
امام علی (ع) را متناسب با مقتضیات زمان معرفی نکرده ایم
سایت جماران
حضور شش میلیون زائر در مناطق جنگی در طی یکسال گذشته
میزان
«پدر» در کلام شهدای هرمزگان
ایرنا
فرهنگ ایثار و شهادت الگوی مسئولان باشد
ایکنا
آشنایی نسل جوان با فرهنگ شهادت وظیفه تمام مسئولان است
جمهوریت
ارزش های دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست
ایران اکونومیست
حضور 6 میلیون زائر در مناطق جنگی در طی یکسال گذشته
انتخاب
شهیدان و ایثارگران برای این کشور عزت، استقلال و آزادی و امنیت به ارمغان آوردند/ مسئولین پیگیری مشکلات خانواده معظم شهدا را در اولویت کاری خود قرار دهند+ (تصاویر)
صدای ایران
مراسم بزرگداشت روز شهید در بانک دی برگزار شد
تیتر20
آبدانان و آلاله های گمنام بمباران 26 اسفند 66
ایرنا
پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا
افق تازه
بزرگداشت روز شهید در بانک دی
بانکداری ایرانی
سال آینده سال «فتح مبین» جبهه اسلام علیه جبهه کفر است
دیده بان
سردار سلامی: ما تازه راه قدرتمند شدن را آموخته ایم
خبرآنلاین
امام جمعه یزد تبیین ایثار رزمندگان را برای جوانان خواستار شد
ایرنا
اعزام 800 زائر راهیان نور نکایی به مناطق عملیاتی دفاع مقدس
خبرگزاری دفاع مقدس
حضور آمریکایی ها و صهیونیست ها منشاء نا امنی و تنش در منطقه غرب آسیا است
مرور نیوز
جنگ ترکیبی و هوشمند دشمن آغاز شده است/ مردم هدف اصلی تهدیدات دشمنان هستند
راه دانا
معلمان مشق جهاد و فداکاری
پانا
یادواره شهدای دانش آموز بروجرد برگزار شد
سایت جماران
جوانان جبهه مقاومت اسلامی آمریکایی ها را از غرب آسیا بیرون خواهند ریخت
ایسنا
پنجمین یادواره شهدای ورزشکار استان هرمزگان در بندرعباس برگزار شد
برنا نیوز
حماسه آفرینی شهدا ضامن بقا و حافظ عزت ملت ایران است
ایرنا
22 اسفند روز شهید/ سربازان وطن و ارزش های حرکت بخش جامعه
عصر ایران
شهدای ما معادله قدرت را در دنیا عوض کردند
خبرگزاری دفاع مقدس
شمخانی : برخی کشورهای منطقه اجرای پروژه های مشکوک هسته ای را در دستور کار قرار داده اند
پایداری ملی
اقتدار و پیشرفت ایران، رهاورد خون شهدا
ایرنا
فرزندان را از دوران کودکی با فرهنگ ایثار آشنا کنیم
آنا نیوز
گرامیداشت روز شهید در جوار مزار شهدای گمنام دانشگاه
ایسکانیوز
ولایت­ پذیری لازمه تداوم راه شهداست
خبرگزاری دفاع مقدس
اخبار مرتبط
bltسایت جماران : امام علی (ع) را متناسب با مقتضیات زمان معرفی نکرده ایم
bltمیزان : حضور شش میلیون زائر در مناطق جنگی در طی یکسال گذشته
bltایرنا : «پدر» در کلام شهدای هرمزگان
bltایکنا : فرهنگ ایثار و شهادت الگوی مسئولان باشد
bltجمهوریت : آشنایی نسل جوان با فرهنگ شهادت وظیفه تمام مسئولان است
bltایران اکونومیست : ارزش های دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست
bltانتخاب : حضور 6 میلیون زائر در مناطق جنگی در طی یکسال گذشته
bltصدای ایران : شهیدان و ایثارگران برای این کشور عزت، استقلال و آزادی و امنیت به ارمغان آوردند/ مسئولین پیگیری مشکلات خانواده معظم شهدا را در اولویت کاری خود قرار دهند+ (تصاویر)
bltتیتر20 : مراسم بزرگداشت روز شهید در بانک دی برگزار شد
bltایرنا : آبدانان و آلاله های گمنام بمباران 26 اسفند 66
bltافق تازه : پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا
bltبانکداری ایرانی : بزرگداشت روز شهید در بانک دی
bltدیده بان : سال آینده سال «فتح مبین» جبهه اسلام علیه جبهه کفر است
bltخبرآنلاین : سردار سلامی: ما تازه راه قدرتمند شدن را آموخته ایم
bltایرنا : امام جمعه یزد تبیین ایثار رزمندگان را برای جوانان خواستار شد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : اعزام 800 زائر راهیان نور نکایی به مناطق عملیاتی دفاع مقدس
bltمرور نیوز : حضور آمریکایی ها و صهیونیست ها منشاء نا امنی و تنش در منطقه غرب آسیا است
bltراه دانا : جنگ ترکیبی و هوشمند دشمن آغاز شده است/ مردم هدف اصلی تهدیدات دشمنان هستند
bltپانا : معلمان مشق جهاد و فداکاری
bltسایت جماران : یادواره شهدای دانش آموز بروجرد برگزار شد
bltایسنا : جوانان جبهه مقاومت اسلامی آمریکایی ها را از غرب آسیا بیرون خواهند ریخت
bltبرنا نیوز : پنجمین یادواره شهدای ورزشکار استان هرمزگان در بندرعباس برگزار شد
bltایرنا : حماسه آفرینی شهدا ضامن بقا و حافظ عزت ملت ایران است
bltعصر ایران : 22 اسفند روز شهید/ سربازان وطن و ارزش های حرکت بخش جامعه
bltخبرگزاری دفاع مقدس : شهدای ما معادله قدرت را در دنیا عوض کردند
bltپایداری ملی : شمخانی : برخی کشورهای منطقه اجرای پروژه های مشکوک هسته ای را در دستور کار قرار داده اند
bltایرنا : اقتدار و پیشرفت ایران، رهاورد خون شهدا
bltآنا نیوز : فرزندان را از دوران کودکی با فرهنگ ایثار آشنا کنیم
bltایسکانیوز : گرامیداشت روز شهید در جوار مزار شهدای گمنام دانشگاه
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ولایت­ پذیری لازمه تداوم راه شهداست
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.