مخبر - 1397/12/23 - تعاونی های مصرف مسئول توزیع گوشت دولتی شدند

تعاونی های مصرف مسئول توزیع گوشت دولتی شدند
شنبه شب کسانی که در صف خرید گوشت دولتی در فروشگاه های زنجیره ای بودند با خبر شدند که 18 اسفند آخرین روز عرضه گوشت تنظیم بازاری است و قرار است دولت شیوه توزیع گوشت دولتی را تغییر دهد.
تعاونی های مصرف مسئول توزیع گوشت دولتی شدند

شعارسال: با پیگیری های خبرنگار مشخص شد که ستاد تنظیم بازار برای جلوگیری از صف های طولانی و نارضایتی که در سطح کشور صورت گرفته، نحوه توزیع گوشت دولتی را تغییر داده است و می خواهد از پتانسیل تعاونی ها برای رساندن گوشت به جامعه هدف استفاده کند. بدین جهت از روز یکشنبه فرآیند عرضه گوشت تغییر کرد و اتاق تعاون جای وزارت صمت را در عرضه گرفت. با تغییرات صورت گرفته؛ اعضای اتحادیه های سراسری کارکنان دولت، اتحادیه سراسری فرهنگیان کشور، اتحادیه مرکزی کارگران، فروشگاه های زنجیره ای نیروی مسلح(اتکا)، کمیته امداد و سازمان بهزیستی می توانند گوشت با قیمت دولتی خریداری کنند. البته سرپرستان خانوار و کسانی که یارانه نقدی هم می گیرند دراین لیست قرار دارند. افرادی هم که به هر دلیلی جا ماندند فرصت ثبت نام و گرفتن گوشت تنظیم بازاری را دارند.

در گزارش پیش رو عباس قبادی، معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمد علی ضیغمی، معاون امور اقتصادی و بین الملل اتاق تعاون ایران و محمد قبله، مدیر دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت جزئیات روش جدید توزیع گوشت قرمز را اعلام کردند. مسئولان می گویند درست است که عرضه گوشت قرمز با شیوه جدید به 50 درصد از تهرانی ها می رسد اما دیگر خبری از دلالان و صف های طولانی نیست و می توان این اطمینان را داد که مصرف کنندگان واقعی از یارانه دولت بهره مند می شوند.

گوشت دولتی برای 50 درصد تهرانی ها

عباس قبادی معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره تنظیم بازار گوشت و سیاست هایی که برای گوشت تنظیم بازار اتخاذ و از روز گذشته آغاز شده است، گفت: دیگر گوشت تنظیم بازاری از فروشگاه های زنجیره ای به فروش نمی رسد و متقاضیان (جامعه هدف) با توجه به شرایطی که دارند باید از طریق تعاونی هایی که تحت پوشش هستند گوشت دولتی خریداری کنند. وی افزود: کمتر از ١٢ درصد گوشت مورد نیاز کشور از طریق واردات تأمین می شود و مابقی گوشت از منابع داخلی توسط وزارت جهاد کشاورزی است. وی با بیان این که ایجاد صف های طولانی برای خرید گوشت تنظیم بازاری باعث آزار و اذیت مردم شد و از طرفی این گوشت ها به دست مصرف کنندگان واقعی نمی رسید، افزود: برای آن که عرضه گوشت مناسب شود و دست دلالان از بازار گوشت کوتاه شود به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی قرار شد گوشت تنظیم بازاری یخ زده و گرم به جامعه هدف داده شود که به نظر می رسد این جامعه ٥٠ درصد جمعیت تهران باشد.

قبادی اذعان داشت: گوشت تنظیم بازاری از این پس به بازنشستگان، کمیته امداد، اداره های دولتی، کارگران و فرهنگیان اختصاص پیدا می کند.

3 کیلو گوشت می دهیم

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نحوه توزیع گوشت های دولتی، اذعان داشت: به جامعه هدف در دوره های مشخص تا ٣ کیلوگرم گوشت داده می شود. وی با بیان این که ستاد تنظیم بازار، بخش عمده ای از مدیریت توزیع گوشت را به اتاق تعاون داده است چرا که ظرفیت خوبی در توزیع کالا برای جامعه هدف دارند، خاطرنشان کرد: اداره های دولتی(برای پرسنل خود) در صورت نیاز به گوشت دولتی می توانند به اتاق تعاون نامه بزنند تا مشمول این طرح شوند.

مگر در روغن و شکر صف داریم

وی در پاسخ به این سؤال که توزیع ناموفق وزارت صمت باعث شد که توزیع گوشت دولتی در فروشگاه های زنجیره ای متوقف شود، گفت: سپردن توزیع گوشت دولتی به اتاق تعاون هیچ ربطی به نحوه توزیع وزارت صمت ندارد. مگر اکنون در زمینه توزیع روغن، شکر، برنج و سایر کالاهای اساسی مشکلی وجود دارد؟ و آیا صف در سایر کالاها وجود دارد؟ وقتی کمبود در یک محصول اتفاق بیفتد و فاصله قیمتی بین محصول دولتی و آزاد ایجاد شود، تقاضا روند افزایشی به خود می گیرد، این همان اتفاقی است که در مورد گوشت رخ داد.

گوشت به جامعه هدف نرسید

وی با بیان این که وقتی کالایی نیست، صف برای خرید آن ایجاد می شود، خاطرنشان کرد: از روز شنبه توزیع گوشت در فروشگاه ها متوقف و از روز یکشنبه توزیع به صورت هدفمند صورت گرفته است. قبادی افزود: ستاد تنظیم بازار هر استان با توجه به شرایطی که دارند توزیع گوشت دولتی را دنبال می کنند. وی تأکید کرد: هدفمند سازی عرضه گوشت به منزله عدم ارائه گوشت دولتی به مردم نیست. هدف ما رساندن گوشت به مصرف کننده واقعی است.طی این مدت اکثر کسانی گوشت های دولتی را خریداری کردند که جامعه هدف دولت نبوده اند.

٦ هزار فروشگاه تعاونی فعال داریم

همچنین محمد علی ضیغمی معاون امور اقتصادی و بین الملل اتاق تعاون ایران که این بخش با نظر ستاد تنظیم بازار مسئول توزیع گوشت دولتی به شهروندان شده است، گفت: از بعد از انقلاب اسلامی توزیع کالاها از سوی تعاونی ها صورت گرفته و این بخش یکی از ابزارهای مورد اتکا و اعتماد دولت و مردم بوده است چرا که توانسته به جامعه هدف ارزاق را برساند. وی با بیان این که شبکه تعاون کشور بزرگترین بخش توزیع و زنجیره ای کشور است، افزود: ٦ هزار فروشگاه تعاونی در کشور فعالیت مستمر و شفاف دارند.

پایان صف گوشت

معاون امور اقتصادی و بین الملل اتاق تعاون ایران ادامه داد: بر اساس آنچه ستاد تنظیم بازار تصمیم گیری کرده است گوشت دولتی از اتحادیه های سراسری کارکنان دولت، اتحادیه سراسری فرهنگیان کشور، اتحادیه مرکزی کارگران و فروشگاه های زنجیره ای نیروهای مسلح(اتکا) توزیع خواهد شد. این مجموعه ها به صورت مستقیم با اعضای خودشان در ارتباط هستند و می توانند گوشت را به مصرف کننده اصلی برسانند.

وی با بیان این که دولت می خواهد گوشت دولتی را به مصرف کننده نهایی برساند، افزود: تعاونی ها سابقه بسیار خوبی در توزیع کالاهای سهمیه ای و سبد کالا دارند. بدین جهت در زمینه توزیع گوشت دیگر شاهد صف و آزار و اذیت مردم نخواهیم بود.

توزیع گوشت منجمد را آغاز کردیم

ضیغمی ادامه داد: از هفته های پیش توزیع گوشت منجمد به فرهنگیان را آغاز کردیم. در این طرح ابتدا گوشت منجمد به شبکه های تعاونی می آید و بعد از آن عرضه گوشت گرم را خواهیم داشت(هنوز توزیع گوشت گرم به اتاق تعاون ابلاغ نشده است). بدین جهت با جمع بندی در مورد جامعه هدف و چگونگی اطلاع رسانی به آنها برای دریافت گوشت گرم می توان توزیع مناسبی داشت. وی درباره این که به غیر از اتحادیه هایی که اشاره شد به کدام بخش ها گوشت دولتی داده می شود، گفت: کمیته امداد و بهزیستی هم که لیست خود را دادند می توانند گوشت دولتی خریداری کنند. در این میان تفاهمنامه هایی هم با اصناف داریم که آنها می توانند در زمینه توزیع گوشت با ما همکاری کنند.

با کانون بازنشستگان مکاتبه کردیم

معاون امور اقتصادی و بین الملل اتاق تعاون ایران در پاسخ به این سؤال که بازنشستگان می توانند گوشت دولتی خریداری کنند، خاطرنشان کرد: با کانون بازنشستگان کشور مکاتبه کردیم که اطلاعات بازنشستگان را دریافت کنیم. لذا گوشت دولتی به بازنشستگان کارگری هم می رسد.بازنشستگان سایر ارگان ها هم از طریق اتحادیه های خود می توانند این محصول را بگیرند.

سهمیه هنوز مشخص نیست

وی درباره این که میزان عرضه گوشت منجمد و حتی گرم، هنوز از سوی وزارت صمت اعلام نشده است، تصریح کرد: میزان توزیع گوشت ماهانه را سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص می کند. وی تأکید کرد: به غیر از اتحادیه های گفته شده دیگر فروشگاه های زنجیره ای توزیع کننده گوشت نیستند.

دولت به دنبال بهترین تصمیم

محمد قبله مدیر دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز درباره توزیع گوشت دولتی و تغییر فرآیند توزیع آن اظهارداشت: هدف از عرضه گوشت دولتی رساندن آن به مصرف کننده واقعی است نه این که دلالان با هجومی که می آورند گوشت به مردم نرسد. وی افزود: تصمیمی که در عرضه گوشت دولتی صورت گرفته به منزله آن نیست که دولت تنها همین راه را قبول دارد. اگر احساس کنیم که در تصمیم گرفته شده مشکلاتی وجود دارد امکان بازنگری وجود دارد تا تصمیم بهتری اتخاذ شود.

گوشت دولتی برای جامعه هدف

قبله با بیان این که گوشت گرم و منجمد در فروشگاه های زنجیره ای چون شهروند و رفاه توزیع نمی شود، خاطرنشان کرد: دولت به جامعه هدف شناسایی شده و از طریق تعاونی ها گوشت توزیع می کند. وی گفت: عمده مصرف گوشت کشور در بیمارستان ها، ناهار خوری ها، پادگان ها و پزنده ها است. لذا با تفکیک مصرف مردمی و سایر مصارف می توان وضعیت بازار را کنترل کرد.

گوشت منجمد به تمام تعاونی ها، اتحادیه ها و ارگان ها داده می شود

قبله با اشاره به این که کسانی که کارگر و یا کارمند نیستند می توانند از گوشت تنظیم بازار استفاده کنند، افزود: این افراد از روش های مختلف شناسایی شده اند و نباید نگرانی از عدم عرضه گوشت در فروشگاه های زنجیره ای داشته باشند. گوشت منجمد به تمام تعاونی ها، اتحادیه ها و ارگان ها داده می شود.

همه سهمیه گوشت دارند

وی تأکید کرد: سرپرستان خانوارها که در هیچ کدام از اتحادیه ها، تعاونی و ارگان های عنوان شده نباشند هم سهمیه گوشت دارند. اسامی این افراد مشخص است و گوشت منجمد و حتی گرم در روزهای آینده به آنها تعلق می گیرد.

عرضه با سرعت گوشت گرم به مردم

مدیر دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره چگونگی توزیع گوشت گرم، اذعان داشت: گوشت گرم مانند گوشت منجمد ماندگاری ندارد، حداقل زمانی که می توان آن را در تعاونی ها و اتحادیه ها نگه داشت بین 24 ساعت تا 48 ساعت است. لذا به دنبال سازوکاری هستیم که بتوان با سرعت به مصرف کنندگان زمان عرضه گوشت گرم را اعلام کنیم. وی بیان کرد: تا هفته آینده جزئیات عرضه گوشت گرم مشخص می شود.

جاماندگان نگران نباشند

مدیر دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: تمام توان خود را خواهیم گذاشت که حداقل ماهانه یا هر دو ماه یکبار به جامعه هدف بین 3 تا 4 کیلو گوشت داده شود. افرادی که به هر دلیلی از لیست دریافت گوشت دولتی بازماندند می توانند ثبت نام کنند. بزودی سایر جزئیات مصوبات تنظیم بازار و نحوه چگونگی عرضه گوشت اعلام خواهد شد.

10نکته

1-سرانه مصرف گوشت در کشور 926 هزار تن است که حدود 800 هزار تن آن را باید وزارت جهاد کشاورزی تأمین کند و مابقی از طریق واردات است. آنگونه که منابع مطلع اعلام کردند تا پایان بهمن ماه سال جاری وزارت جهاد کشاورزی تنها 330 هزار تن گوشت وارد بازار کرده است(این در حالی است که میزان عرضه بایستی به 750 هزار تن می رسید). البته مسئولان علت این اتفاق را در قاچاق گوشت دانستند.

2-آخرین وضعیت دام های سبک نشان می دهد که حدود 62 میلیون و 700 هزار رأس گوسفند و بز در دامداری ها موجود است که نسبت به مهرماه 20 درصد افزایش دارد.

3-یک منبع آگاه گفت: تنها 30 درصد گوشت های وارداتی به دست مصرف کنندگان واقعی رسیده است. مواردی بوده که یک فرد در طول یک روز از 26 فروشگاه زنجیره ای آن هم با کارت ملی گوشت دولتی خریداری کرده است. موارد اینچنینی زیادی طی چند ماه اخیر گزارش شده است.

4-توزیع گوشت به افرادی که عضو اتحادیه های سراسری کارکنان دولت، اتحادیه سراسری فرهنگیان کشور، اتحادیه مرکزی کارگران و فروشگاه های زنجیره ای نیروهای مسلح(اتکا) هستند، صورت می گیرد.

5- تمام کسانی که سرپرست خانوار هستند می توانند گوشت تنظیم بازاری خریداری کنند. اسم این افراد مشخص شده است و نباید نگرانی از توزیع داشته باشند.

6- حداقل ماهانه یا هر دو ماه یکبار به جامعه هدف بین 3 تا 4 کیلو گوشت داده خواهد شد.

7- اگر به هر دلیلی تعاونی ها و فروشگاه هایی که عرضه کننده رسمی گوشت هستند نتوانند توزیع را انجام دهند و قدرت جذب این میزان گوشت را نداشته باشند، عرضه از طریق میادین و فروشگاه های زنجیره ای چون شهروند و رفاه خواهد بود.

8- با کانون بازنشستگان کشور مکاتبه کردیم که اطلاعات بازنشستگان را دریافت کنیم. لذا گوشت دولتی به بازنشستگان کارگری هم می رسد.بازنشستگان سایر ارگان ها هم از طریق اتحادیه های خود می توانند گوشت را بگیرند.

9- در مرحله اول گوشت دولتی منجمد به جامعه هدف داده می شود و بعد از آن موضوع عرضه گوشت گرم پیگیری خواهد شد.

10- افرادی که به هر دلیلی از لیست دریافت گوشت دولتی بازماندند می توانند ثبت نام کنند. بزودی سایر جزئیات مصوبات تنظیم بازار و نحوه چگونگی عرضه گوشت اعلام خواهد شد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه ایران ، تاریخ انتشار:20اسفند1397 ، کدخبر: 504321: www.iran-newspaper.comمحتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
گوشت قرمز   برنج   وزیر صنعت   تنظیم بازار   تعاون   مصرف کنندگان   فرهنگیان   سازمان بهزیستی   قبله   وزارت جهاد کشاورزی   اتاق تعاون   ستاد تنظیم بازار   آزار جنسی   پرسنل   کارکنان دولت   منابع داخلی   امور اقتصاد   شعار سال   کمیته امداد امام خمینی(ره)   عرضه   تعاونی   دولتی   فروشگاه های زنجیره ای   متقاضیان   اختصاص   صورت   بازار گوشت   توزیع گوشت   تعاونی ها   سرپرستان خانوار   تهرانی ها   جمعیت تهران  
اخبار مرتبط
میوه تنظیم بازار با کمترین نرخ کشور در استان توزیع می شود
اخبار اقتصاد ایران
توزیع میوه در 418 مرکز عرضه در آذربایجان غربی آغاز شد
اخبار اقتصاد ایران
اتاق تعاون بازوی قوی برای توزیع اقلام اساسی/ تزریق گوشت قرمز به اقشار هدف در جامعه
فصل اقتصاد
اتاق تعاون بازوی قوی برای توزیع اقلام اساسی در بازارهاست/ تزریق گوشت قرمز به اقشار هدف در جامعه
باشگاه خبرنگاران
آغاز توزیع میوه طرح تنظیم بازار در 418 مرکز عرضه در استان آذربایجان غربی
برنا نیوز
جزییات توزیع گوشت ارزان قیمت اعلام شد
راه دانا
صف های گوشت جمع شد
افق تازه
شیوه ی جدید توزیع گوشت تنظیم بازاری
شیعه نیوز
صف گوشت جمع شد
آرمان پرس
حذف صف های گوشت از مقابل قصابی ها
ایران آنلاین
شیوه ی جدید توزیع گوشت تنظیم بازاری/ صف های گوشت جمع شدند
شفقنا
صف های گوشت جمع شد/جزئیات شیوه جدید توزیع گوشت
آفتاب
جزئیات شیوه جدید توزیع گوشت/ صف ها جمع شد
تدبیر و امید
جزئیات شیوه جدید توزیع گوشت
دنیای اقتصاد
شیوه توزیع گوشت قرمز تنظیم بازاری تغیر کرد
اقتصاد آنلاین ایران
جزئیات شیوه جدید توزیع گوشت/ صف های گوشت جمع شد
تیک نیوز
1150 تن میوه شب عید از 26 اسفندماه در قم توزیع می شود
قم نیوز
واگذاری مدیریت توزیع گوشت تنظیم بازاری به اتاق تعاون
فیدوس
مدیریت توزیع گوشت منجمد این بار به اتاق تعاون سپرده شد
جوان آنلاین
مدیریت توزیع گوشت تنظیم بازاری به اتاق تعاون سپرده شد
اقتصاد آنلاین
ارگان ها برای گوشت تنظیم بازاری به اتاق تعاون درخواست دهند
فصل تجارت
اتاق تعاون مسئول توزیع گوشت تنظیم بازاری شد
ایران آنلاین
توزیع گوشت تنظیم بازار به تعاونی ها سپرده شد
فارس
پایان صف گوشت
خرداد نیوز
سازوکار جدید دولت برای توزیع گوشت اعلام شد
صدای ایران
صف کشی ایرانی ها برای خرید گوشت تمام شد
خبر خودرو
صف کشی ایرانی هابرای خرید گوشت تمام شد
بهار نیوز
تعاونی های مصرف مسئول توزیع گوشت دولتی شدند
اکو فارس
توزیع روزانه 126 تن گوشت قرمز در تهران
نوای رودبار
رمزگشایی از قیمت هر کیلو گوشت در میادین تره بار
فیدوس
اخبار مرتبط
bltاخبار اقتصاد ایران : میوه تنظیم بازار با کمترین نرخ کشور در استان توزیع می شود
bltاخبار اقتصاد ایران : توزیع میوه در 418 مرکز عرضه در آذربایجان غربی آغاز شد
bltفصل اقتصاد : اتاق تعاون بازوی قوی برای توزیع اقلام اساسی/ تزریق گوشت قرمز به اقشار هدف در جامعه
bltباشگاه خبرنگاران : اتاق تعاون بازوی قوی برای توزیع اقلام اساسی در بازارهاست/ تزریق گوشت قرمز به اقشار هدف در جامعه
bltبرنا نیوز : آغاز توزیع میوه طرح تنظیم بازار در 418 مرکز عرضه در استان آذربایجان غربی
bltراه دانا : جزییات توزیع گوشت ارزان قیمت اعلام شد
bltافق تازه : صف های گوشت جمع شد
bltشیعه نیوز : شیوه ی جدید توزیع گوشت تنظیم بازاری
bltآرمان پرس : صف گوشت جمع شد
bltایران آنلاین : حذف صف های گوشت از مقابل قصابی ها
bltشفقنا : شیوه ی جدید توزیع گوشت تنظیم بازاری/ صف های گوشت جمع شدند
bltآفتاب : صف های گوشت جمع شد/جزئیات شیوه جدید توزیع گوشت
bltتدبیر و امید : جزئیات شیوه جدید توزیع گوشت/ صف ها جمع شد
bltدنیای اقتصاد : جزئیات شیوه جدید توزیع گوشت
bltاقتصاد آنلاین ایران : شیوه توزیع گوشت قرمز تنظیم بازاری تغیر کرد
bltتیک نیوز : جزئیات شیوه جدید توزیع گوشت/ صف های گوشت جمع شد
bltقم نیوز : 1150 تن میوه شب عید از 26 اسفندماه در قم توزیع می شود
bltفیدوس : واگذاری مدیریت توزیع گوشت تنظیم بازاری به اتاق تعاون
bltجوان آنلاین : مدیریت توزیع گوشت منجمد این بار به اتاق تعاون سپرده شد
bltاقتصاد آنلاین : مدیریت توزیع گوشت تنظیم بازاری به اتاق تعاون سپرده شد
bltفصل تجارت : ارگان ها برای گوشت تنظیم بازاری به اتاق تعاون درخواست دهند
bltایران آنلاین : اتاق تعاون مسئول توزیع گوشت تنظیم بازاری شد
bltفارس : توزیع گوشت تنظیم بازار به تعاونی ها سپرده شد
bltخرداد نیوز : پایان صف گوشت
bltصدای ایران : سازوکار جدید دولت برای توزیع گوشت اعلام شد
bltخبر خودرو : صف کشی ایرانی ها برای خرید گوشت تمام شد
bltبهار نیوز : صف کشی ایرانی هابرای خرید گوشت تمام شد
bltاکو فارس : تعاونی های مصرف مسئول توزیع گوشت دولتی شدند
bltنوای رودبار : توزیع روزانه 126 تن گوشت قرمز در تهران
bltفیدوس : رمزگشایی از قیمت هر کیلو گوشت در میادین تره بار
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.