مخبر - 1397/12/23 - دستاورد های یک استراتژی

دستاورد های یک استراتژی
سفر موفقیت آمیز رئیس جمهور به کشور عراق و توافقات صورت گرفته در این سفر محصول یک استراتژی نظام اسلامی است که طی سال های اخیر علاوه بر دشمنان نظام اسلامی بسیاری از فعالان سیاسی و حتی مسئولان اجرایی کشور در ادوار مختلف با آن مخالفت کرده و آن را هزینه بر برای نظام اسلامی می دانستند و در پوشش این به ...
دستاورد های یک استراتژی

سفر موفقیت آمیز رئیس جمهور به کشور عراق و توافقات صورت گرفته در این سفر محصول یک استراتژی نظام اسلامی است که طی سال های اخیر علاوه بر دشمنان نظام اسلامی بسیاری از فعالان سیاسی و حتی مسئولان اجرایی کشور در ادوار مختلف با آن مخالفت کرده و آن را هزینه بر برای نظام اسلامی می دانستند و در پوشش این به ظاهر دلسوزی برای ایران، نیرو های مخلص و جان برکف سپاه و مدافعان حرم را متهم به قدرت طلبی یا عدم درک دیپلماسی و سیاست ورزی در دنیای معاصر می کردند.
اگرچه در آغاز حمایت های ایران از نیرو های جبهه مقاومت یا کمک به دولت های سوریه و عراق برای مقابله با گروه های تروریستی، اصلاً منافع مادی و یا حتی تلاش برای حوزه نفوذ ایران مطرح نبوده و صرفاً براساس تکالیف مذهبی و انسانی و البته عمل به قانون اساسی، کمک های مستشاری یا احیاناً مادی به این نیرو ها صورت می گرفت، اما به رغم آن کم نبودند مسئولان، دولتمردان یا حتی به ظاهر متفکران سیاسی که این اقدام نظام اسلامی را به دلیل اینکه با سیاست های قدرت های استکباری در منطقه در تعارض بود از پیش شکست خورده تلقی و نظام اسلامی را به هدر دادن خون جوانان متهم می کردند.
اکنون، اما درستی این مسیر را در ابعاد مختلف می توان به ارزیابی نشست و اگرچه ممکن است بعضی اکنون از صرفه های آن بخواهند برای تعاملات سیاسی استفاده کنند، ولی برای جان برکفان و ایثارگرانی که طی این سال های اخیر مظلومانه بیشترین مجاهدت و تلاش را کرده و حتی گاهی اوقات همرزمان شهیدشان را ناچار می شدند که در گمنامی و سکوت به خاک بسپارند، این افتخار دیگری است که توانستند بار دیگر محصول تلاش های شان را در اعتلا و عزت هرچه بیشتر نظام اسلامی و عصبانیت دشمنان ببینند.
برایان هوک، نماینده ویژه امریکا در امور ایران در وزارت خارجه امریکا در واکنش به این سفر و در امتداد تلاش های تفرقه افکنانه امریکا در منطقه مدعی شده بود که قصد ایران از این سفر این است که عراق را به یکی از استان های خود تبدیل کند.
او با ادعای اینکه امریکا دوست عراق است نه ایران، همچنین مدعی می شود در حالی که مردم عراق همه خود را عراقی می دانند، ایران درصدد است که هویت ملی عراق را تغییر داده و یک هویت شیعی را جایگزین آن کند.
این اظهارات اگرچه نشانگر آن است که کاخ سفید هیچ شناختی از واقعیت های منطقه و مردم عراق و ایران ندارد، اما در عین حال اذعان به ناتوانی امریکا در اثر گذاری در روند معادلات منطقه و صرفاً دامن زدن ایران هراسی است که البته کارکرد خود را برای بسیاری از مسلمانان منطقه از دست داده است.
محصول این سفر و دستاور دهای اقتصادی و فرهنگی آن اگرچه در جای خود قابل بررسی است و باید به ابعاد مهم آن در نزدیکی بیشتر دو کشور قدرتمند منطقه، حل اختلافات دیرینه در مورد توافقنامه 1975 الجزایر، زدودن بیشتر آثار ناشی از جنگ تحمیلی، ایجاد فرصتی برای ایران برای کاهش آثار تحریم ها و... پرداخته شود، اما در سطح کلان واجد پیام های مهمی برای تعاملات منطقه ای است نظیر:
1- سفر آقای روحانی به عراق و دستاورد های آن ناشی از استراتژی درست ایران در پیشبرد تعاملات منطقه ای و درونی سازی امنیت است. این استراتژی در عین شکست گروه های تکفیری و افراطی، نشان از ناکامی استراتژی فرامنطقه ای امریکایی ها چه در طرح خاورمیانه بزرگ و چه دکترین اقدام پیشدستانه و جنگ های نیابتی دارد.
2- راهبرد ایران، سناریوی طراحی شده از سوی قدرت های استکباری برای تجزیه کشور های منطقه را به شکست کشاند و ثابت کرد که مردم در هریک از این کشور ها قادرند با اتکا به ظرفیت های درونی و البته حمایت های ایران وحدت و انسجام درونی خود را حفظ کنند.
3- استراتژی ایران ثابت کرد که حضور کشور های سلطه در منطقه جز به افزودن ناامنی و تنش در منطقه تأثیر نداشته و کشور های منطقه قادرند خود امنیت شان را حفظ کنند و آن ها چاره ای جز اخراج از منطقه ندارند.
4- اهتمام آقای روحانی در این سفر در تعامل با سران قبایل و همه فعالان سیاسی در عراق که ناشی از برنامه ریزی قبلی عزیزان نیروی قدس است بیانگر این است که ایران بیش از دیگر کشور های غربی و منطقه ای به وحدت و انسجام ملی در عراق اهتمام داشته و ثبات و امنیت در عراق برایش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
اما به رغم دستاوردهای مهم این سفر، استقبال سرد جریان رسانه ای مدعی حمایت از اصلاحات و دولت نشان داد که آن ها در مقایسه منافع ملی با منافع جناحی، با ترجیح منافع جناحی حاضر به اذعان به سیاست ها و جریان سازی های غلط گذشته خود علیه نیرو های مقاومت و استراتژی حمایت ایران از این نیرو ها نیستند و حتی آنجا هم که به تجلیل از این سفر می پردازند، برداشت جناحی برای شان اهمیت بیشتری دارد که مصداق آن را می توان کلیپ جنجالی پایگاه اطلاع رسانی دولت در مورد پیامد های دیدار رئیس جمهور با آیت الله سیستانی دانست که البته مسئولان پایگاه ناچار به حذف آن شدند، اما نباید به آسانی از کنار این تحرکات انحرافی مغرضانه گذشت چرا که پیام آن همان تفرق مورد نظر کاخ سفید است.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   مسلمانان   مدافعان حرم   آمریکا   سوریه   دیپلماسی   ایران ستیزی   جبهه مقاومت   کاخ سفید   گروه های تروریستی   رئیس جمهور   نفوذ ایران   مردم عراق   هویت ملی   گروه های تکفیری   وزارت خارجه امریکا   مسئولان اجرایی   قانون اساسی   الجزائر   کمک به دولت   منافع مادی   خاور میانه   نماینده ویژه   مظلومانه   قدرت طلبی   گمنامی   اقتصاد   فرهنگی   دشمنان   اسلامی   طراحی   آثار   عصبانیت   اظهارات   دولتمردان   عراقی   جان   استراتژی   فعالان سیاسی   صورت   دست   امریکایی  
اخبار مرتبط
تاملی بر اهداف و نتایج کشتار در نیوزیلند
فارس
اقلیم کردستان عراق امتداد کردستان ایران شده است
ایرنا
سفری استراتژیک با دستاورد سیاسی و اقتصادی
ایرنا
رضایی: ترساندن و ناامید کردن راه مقابله با دشمن است
خبرنامه دانشجویان
سرلشکر باقری در دمشق: نیرو های خارجی غیرقانونی باید ادلب را ترک کنند
خبرگزاری دانشجو
محسن رضایی: ترساندن و نا امید کردن راه مقابله با دشمن است
مشرق نیوز
سرلشکر باقری در دمشق: نیروهای خارجی غیرقانونی باید ادلب را ترک کنند
تسنیم
تاکید سردار باقری بر خروج نیروهای خارجی از سوریه
خبر داغ
دشمن به هیچ تعهدی پایبند نیست/ انقلاب اسلامی به دنبال تمدن بزرگ است
خبرگزاری حوزه
فشارهای خارجی با کارشکنی های داخلی همراه شده است/ برای عبور از گردنه تحریم ها دست به دست هم دهیم/ رقابت های داخلی نباید پیام تفرقه را به دنبال داشته باشد
برنا نیوز
رقابت های داخلی نباید پیام تفرقه را منتقل کند
فانوس نیوز
نگاهی به جایگاه عراق در معادلات منطقه
ایرنا
هوک: سفر ترامپ با روحانی قابل مقایسه نیست
فردا نیوز
ایران را از میلیاردها دلار پول محروم کردیم/رفتار ایران عامل بی ثباتی و کشتار در خاورمیانه است/یک عراق قوی بدون دخالت روحانی و سلیمانی می خواهیم
اقتصاد نیوز
سیاست خارجه ایران به حاکمیت و استقلال کشورهای دیگر احترام نمی گذارد
مرور نیوز
هوک: انتظار داریم بغداد به تحریم های ایران پایبند باشد/ سفر ترامپ با روحانی قابل مقایسه نیست
آفتاب
سرسخت ترین دشمنان هم به نقش استراتژیک و موثر ایران در ثبات منطقه اذعان دارند
خبرگزاری خانه ملت
آل سعود که تبدیل به آل یهود شده است/ ادامه جنایت در یمن
اخبار اقتصاد ایران
آیت الله سید جواد آیت اللهی: اعطای نشان ذوالفقار به سردار سلیمانی، تکریم اندیشه بسیجی است
راه دانا
تحلیل "واشنگتن پست" از پیام ها و دستاوردهای سفر روحانی به عراق
خبرآنلاین
مصاحبه| نویسنده عراقی: سفر روحانی تلاش های جبهه تضعیف کننده روابط ایران و عراق را بی اثر کرد
تسنیم
نقش موثر مدافعان حرم در دستاوردهای سفر روحانی به عراق
باشگاه خبرنگاران
آیا ایران و آمریکا در مورد عراق محرمانه کرده اند؟
خرداد نیوز
درگیری لفظی شدید میان نتانیاهو و اردوغان/واکنش وزیرخارجه آمریکا به سفر رئیس جمهور ایران به عراق/انتشار اسناد جدیدی از حمله آمریکا به عراق/خشم امارات از اخبار مربوط به پیشنهاد قطر به عربستان
تابناک
تحلیل متفاوت بلومبرگ از سفر روحانی به عراق
نواندیش
ظرفیت بسیاری برای خواهرخواندگی اصفهان و سمرقند وجود دارد
ایرنا
سفر روحانی به عراق؛ آغاز بزرگترین همکاری اقتصادی منطقه در «دروازه شرقی»
پایداری ملی
تردستی های واشنگتن علیه ملت عراق
قدس آنلاین
تجربه سفر رئیس جمهور به عراق نشان داد که چه ظرفیت های عظیمی در پیرامون خود داریم
فارس
دلیل عصبانیت آمریکا، موفقیت سفر روحانی به بغداد است
سرمد نیوز
اخبار مرتبط
bltفارس : تاملی بر اهداف و نتایج کشتار در نیوزیلند
bltایرنا : اقلیم کردستان عراق امتداد کردستان ایران شده است
bltایرنا : سفری استراتژیک با دستاورد سیاسی و اقتصادی
bltخبرنامه دانشجویان : رضایی: ترساندن و ناامید کردن راه مقابله با دشمن است
bltخبرگزاری دانشجو : سرلشکر باقری در دمشق: نیرو های خارجی غیرقانونی باید ادلب را ترک کنند
bltمشرق نیوز : محسن رضایی: ترساندن و نا امید کردن راه مقابله با دشمن است
bltتسنیم : سرلشکر باقری در دمشق: نیروهای خارجی غیرقانونی باید ادلب را ترک کنند
bltخبر داغ : تاکید سردار باقری بر خروج نیروهای خارجی از سوریه
bltخبرگزاری حوزه : دشمن به هیچ تعهدی پایبند نیست/ انقلاب اسلامی به دنبال تمدن بزرگ است
bltبرنا نیوز : فشارهای خارجی با کارشکنی های داخلی همراه شده است/ برای عبور از گردنه تحریم ها دست به دست هم دهیم/ رقابت های داخلی نباید پیام تفرقه را به دنبال داشته باشد
bltفانوس نیوز : رقابت های داخلی نباید پیام تفرقه را منتقل کند
bltایرنا : نگاهی به جایگاه عراق در معادلات منطقه
bltفردا نیوز : هوک: سفر ترامپ با روحانی قابل مقایسه نیست
bltاقتصاد نیوز : ایران را از میلیاردها دلار پول محروم کردیم/رفتار ایران عامل بی ثباتی و کشتار در خاورمیانه است/یک عراق قوی بدون دخالت روحانی و سلیمانی می خواهیم
bltمرور نیوز : سیاست خارجه ایران به حاکمیت و استقلال کشورهای دیگر احترام نمی گذارد
bltآفتاب : هوک: انتظار داریم بغداد به تحریم های ایران پایبند باشد/ سفر ترامپ با روحانی قابل مقایسه نیست
bltخبرگزاری خانه ملت : سرسخت ترین دشمنان هم به نقش استراتژیک و موثر ایران در ثبات منطقه اذعان دارند
bltاخبار اقتصاد ایران : آل سعود که تبدیل به آل یهود شده است/ ادامه جنایت در یمن
bltراه دانا : آیت الله سید جواد آیت اللهی: اعطای نشان ذوالفقار به سردار سلیمانی، تکریم اندیشه بسیجی است
bltخبرآنلاین : تحلیل "واشنگتن پست" از پیام ها و دستاوردهای سفر روحانی به عراق
bltتسنیم : مصاحبه| نویسنده عراقی: سفر روحانی تلاش های جبهه تضعیف کننده روابط ایران و عراق را بی اثر کرد
bltباشگاه خبرنگاران : نقش موثر مدافعان حرم در دستاوردهای سفر روحانی به عراق
bltخرداد نیوز : آیا ایران و آمریکا در مورد عراق محرمانه کرده اند؟
bltتابناک : درگیری لفظی شدید میان نتانیاهو و اردوغان/واکنش وزیرخارجه آمریکا به سفر رئیس جمهور ایران به عراق/انتشار اسناد جدیدی از حمله آمریکا به عراق/خشم امارات از اخبار مربوط به پیشنهاد قطر به عربستان
bltنواندیش : تحلیل متفاوت بلومبرگ از سفر روحانی به عراق
bltایرنا : ظرفیت بسیاری برای خواهرخواندگی اصفهان و سمرقند وجود دارد
bltپایداری ملی : سفر روحانی به عراق؛ آغاز بزرگترین همکاری اقتصادی منطقه در «دروازه شرقی»
bltقدس آنلاین : تردستی های واشنگتن علیه ملت عراق
bltفارس : تجربه سفر رئیس جمهور به عراق نشان داد که چه ظرفیت های عظیمی در پیرامون خود داریم
bltسرمد نیوز : دلیل عصبانیت آمریکا، موفقیت سفر روحانی به بغداد است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.