مخبر - 1397/11/22 - دهمین روز جشنواره فیلم فجر به روایت تسنیم| سینما در فقدان "نظارت" رنج می برد + فیلم و عکس

دهمین روز جشنواره فیلم فجر به روایت تسنیم| سینما در فقدان "نظارت" رنج می برد + فیلم و عکس
به تعبیر برخی از هنرمندان و سینماگران، نبود نظارت در سال های اخیر سینما، عامل تولیدات نازل خروجی سینما شده است.
دهمین روز جشنواره فیلم فجر به روایت تسنیم| سینما در فقدان "نظارت" رنج می برد + فیلم و عکس

دهمین روز جشنواره فیلم فجر به روایت تسنیم| سینما در فقدان - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، آخرین روز جشنواره فیلم فجر روز شلوغ پردیس سینمایی چارسو بود. در اولین سانس فیلم سینمایی «آن جا همان ساعت» به کارگردانی و تهیه کنندگی سیروس الوند به نمایش درآمد. استقبال هنرمندان، فیلمسازان، منتقدین و اصحاب رسانه از ساعت 16:30 سرعت بیشتری گرفت.صف های طولانی برای تماشای «طلا» پرویز شهبازی و «غلامرضا تختی» بهرام توکلی تشکیل شد. البته سانس پایانی که اختصاص به اکران فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» سعید روستایی داشت با جمعیت بیشتری مواجه شد؛ تا جائیکه بسیاری از تماشاگران روی پله های سالن ها نشستند.

کتایون ریاحی، محمد معتمدی، کمال تبریزی، نوید محمدزاده و سعید روستایی، کامبیز دیرباز و بهرنگ علوی، مهراوه شریفی نیا و محمدرضا شریفی نیا، مجید مظفری و نیکی مظفری، طناز طباطبایی و هانیه توسلی، پیمان یوسفی و مجید زین العابدین(مدیر شبکه یک) و ابوالقاسم طالبی و دیگر هنرمندان و منتقدین در پردیس سینمایی چارسو، سه اثر باقیمانده از اکران های سینمای هنرمندان را تماشا کردند. شاید یکی از حاشیه های اصلی جشنواره در روز آخر فریاد "الله اکبر" یکسری از مخاطبین در طبقات پردیس سینمایی چارسو باشد که ابوالقاسم طالبی همراه با این گروه، "الله اکبر" گفت.

حاشیه دیگر جشنواره هم جشن تولد مجید مظفری بود که در کافه مجاور سالن سینماهای هنرمندان با حضور سینماگران برگزار شد.

یکی از حاشیه های دیگر هم حضور کتایون ریاحی در جمع سینماگران و هنرمندان بود که به تماشای فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» نشست.

فقدان نظارت کافی در عرصه سینما،موضوع دوربین تسنیم در آخرین روز جشنواره فیلم فجر بود. حلقه مفقوده ای که هر وقت صحبت از آن می شود خواه ناخواه موضوع مافیا، رانت، سهمیه، انحصارطلبی دفاتر سینمایی، حضور چهره های متنفذ بی ربط با هنر و خیلی از مسائل دیگر که آسیب زا و معضل آفرین برای فرهنگ و هنر این مرز بوم است، به میان می آید.

مهراوه شریفی نیا که برای تماشای کار همکارانش به چارسو آمده بود خودش هم فیلم سینمایی «مدیترانه» را در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر داشته که البته به تعبیر خودش فقط قرار به اکران محدود بوده زیرا در هیچ کدام از بخش ها پذیرفته نشده است.او در جلوی دوربین تسنیم قرار گرفت و به این نکته اشاره کرد: من از همان 8 سالگی همیشه برای اثبات استعدادهایم و هنرنمایی در صحنه هنر سینما، تلویزیون و تئاتر تلاش کرده ام. چون هنر و هنرمند برایم ارزشمند بوده و امیدوارم در این راستا به پختگی و تکامل بیشتری دست پیدا کنم.

پیمان یوسفی مجری و گزارشگر برنامه های ورزشی تلویزیون که چندی است به عنوان مجری برنامه «ورزش و مردم» در شبکه یک فعالیت دارد معتقد است در میان فیلم هایی که دیده، «سرخپوست» نیما جاویدی استحقاق دریافت جایزه و سیمرغ در چند بخش را دارد.

علی ربیعی وزیر سابق کار و رفاه اجتماعی هم دو فیلم «ماجرای نیمروز2/رد خون» محمدحسین مهدویان و «شبی که ماه کامل شد» نرگس آبیار که بخشی از تاریخ معاصر است را نقطه عطفی در جشنواره فیلم فجر دانست و گفت: بیان واقعیت های این دو فیلم برای نسل جدید سخت و دشوار بود اما فیلمسازان با نگاه درست و صحیح به روایت، توانستند حقیقت را به درستی بیان کنند.»

کاخ جشنواره فجر(1)| «ژانرزدایی» منجر به مرگ سینمای ایران نخواهد شد؟ + فیلمروز دوم جشنواره فیلم فجر؛ "دوربین تسنیم" در کاخ هنرمندانسومین روز جشنواره فیلم فجر به روایت تسنیم/ چرا سینمای ایران "قهرمان" ندارد؟+ فیلمروز چهارم جشنواره فیلم فجر به روایت تسنیم|آیا وجود پول های کثیف در سینمای ایران واقعیت دارد؟پنجمین روز جشنواره فیلم فجر به روایت تسنیم| چرا کارگردانان سینمای ایران به سراغ سوژه نوجوانانه نمی روند؟+ فیلمششمین روز جشنواره فیلم فجر به روایت تسنیم| جایگاه خانواده در سینمای ایران کجاست؟ + فیلمهفتمین روز جشنواره فیلم فجر به روایت تسنیم| نفوذ دفاتر سینمایی و انحصارطلبی در سینما حقیقت دارد؟ +فیلمهشتمین روز جشنواره فیلم فجر به روایت تسنیم| آدم های جدید، معیشت و امور صنفی اهالی سینما را مختل کرده اند + فیلمنهمین روز جشنواره فیلم فجر به روایت تسنیم| فیلم های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از نظر اهالی فرهنگ و هنر+فیلم

مجید زین العابدین مدیر شبکه یک سیما هم در مقابل دوربین تسنیم به این نکته اشاره کرد که سینمای بعد از انقلاب توانست ساختارمند بشود و از آن سینمای بی هویت و غیرساختارمند، فاصله بگیرد. او با اشاره به حوزه نظارت در سینما و تلویزیون تأکید کرد: به نظرمن با ممیزی نباید مضمون را در سینما و تلویزیون نظارت کنیم. چون حوزه تولیدات فرهنگی حوزه اغنایی است و ما باید با اغنا و مفاهمه به خلق یک اثری برسیم که آن اثر برای جامعه مفید باشد.

محمدرضا مالکی بازیگر که دو فیلم «دیدن این فیلم جرم است» و «غلامرضا تختی» را در جشنواره فیلم فجر داشت و «لحظه گرگ و میش» همایون اسعدیان را هم روی آنتن شبکه سه سیما دارد؛ او یکی از مشکلاتی که سینما در راستای ساختارمندی و انسجام با آن روبروست، فیلمنامه است. برخی از آثار را می بینیم که بازیگر، پلان، صحنه پردازی و همه چیز ایده آل است اما کسی به حفره فیلمنامه فکر نکرده است. یعنی من احساس می کنم تمام این سرمایه و انرژی که گذاشته می شود نمی تواند مخاطب را راضی کند.

ابوالقاسم طالبی نویسنده و کارگردان که این روزها در حال نگارش فیلمنامه ای اجتماعی است درباره نظارت عبارت جالبی را به کار برد: "نظارتی که الان می شود در طول چهار دهه همین طور به یک شکل جلو می رود روش ها و انواع نظارت باید تغییر کنند. به این شکل معلوم است که جوابگو نیست".

علی ربیعی وزیر سابق کار و رفاه اجتماعی هم درباره فقدان نظارت در سینمای ایران، گفت: من با شما موافقم که نباید پولشویی در سینمای ایران اتفاق بیفتد. من هم دوست دارم نظارت باعث شود فیلم های خوبی با مضامین اجتماعی امیدوار کننده و شاداب و فردا و آینده ای بهتر ساخته شوند اما واقعیت این است هر وقت آمدیم نظارت کنیم کار را خراب تر کرده ایم.

مهشید افشارزاده بازیگر و کارگردان که چندی پیش «پنج ستاره» را در مقام فیلمساز به سینماها آورد نقش وزارت ارشاد را در نظارت سینمای ایران کلیدی دانست و گفت: وزارت ارشاد باید در میدان باشد دو سه سال جریانی حاکم شده که آن ها هستند بدون نظارت وزارت ارشاد فیلم هایشان را می سازند و بیانیه های شخصی شان را صادر می کنند.

کیوان کثیریان رئیس شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران هم به نکته جالب توجهی اشاره کرد که: تجربه در سال های اول نشان داده که هیئت انتخاب حتی اگر سینمایی صرف هم در آن ها زیاد باشند هیچ وقت انتخاب هایشان صدردصدی نیست و انتخاب های 50، 60 درصدی است. یعنی شما کلی فیلم می توانید در جشنواره پیدا کنید که با کیفیت و مضمونی که دارند شما را متعجب می کنند که چطور مجوز حضور در جشنواره را پیدا کرده اند. به لحاظ کیفی این ها چگونه مچجوز حضور در جشنوماره را پیدا کرده اند.

علی قوی تن بازیگر و کارگردانی است که رویای سهراب را تولید کرده و منتظر اکران آن است. البته چهره اش همه چیز را می گوید که من هم یک جورایی سهراب سپهری هستم! او هم درباره نظارت می گوید: بعضاً دیده می شود که فیلم هایی با پروانه ساخت فیلم های ویدئویی هم به جشنواره فیلم فجر می آیند که این اتفاق، همان نکته فقدان نظارت در سینمای ایران را فریاد می کند.

مریم معصومی بازیگری است که شاید بیشتر مخاطبین او را با سریال «سه دونگ سه دونگ» یا فیلم سینمایی «خالتور» بشناسند؛ او اعتقاد دارد وقتی جشنواره از آن حالت واقعی خارج می شود همه چیز با پارتی بازی جلو می رود و آن شور و هیجان فیلمساز و بازیگر را از بین می برد. چرا که منِ بازیگر وقتی با یک فیلمنامه سخت مواجه می شوم حتی پول کمی هم به عنوان دستمزد بپردازند می دانم با این کار کاندید، نامزد و حتی جایزه می گیرم؛ مطمئناً دوست دارم در آن رقابت حضور پیدا کنم و کار سخت را انجام دهم. اما جشنواره واقعی انتخاب و داوری نشود هیچ ذوق و شوقی برای کار سخت باقی نمی ماند. این همان فقدان نظارت در سینمای ایران است که چنین اتفاقاتی را رقم می زند.

تصویربردار و تدوینگر: محمدرضا کشت دار و مهدی کماسی

گزارش و گفتگوها: مجتبی برزگر

انتهای پیام/


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
سهمیه   تئاتر   هنرمند   ابوالقاسم طالبی   گزارشگر   مجید مظفری   سینما   محمدحسین مهدویان   ماه کامل   کار و رفاه اجتماعی   طناز طباطبایی   هنرنمایی   شبکه یک   اکران   پرویز شهبازی   الوند   تماشا   سعید روستایی   تهیه کنندگان   مجری برنامه   کتایون ریاحی   پیمان یوسفی   نرگس آبیار   مجید زین العابدین   مافیا   هنر سینما   کامبیز دیرباز   الله اکبر   کثیف   هنرمندان و سینماگران   مخاطبین   نوید محمدزاده   بهرام توکلی   بهرنگ علوی   محمدرضا شریفی نیا   هانیه توسلی   پردیس   علی ربیعی   فرهنگی   تلوزیون   درآمد   سینمای ایران   فیلم سینمایی   فرهنگ و هنر   جشنواره فیلم فجر   هنرمندان   حضور   جمعیت  
اخبار مرتبط
با 7 فیلم اکران دوم زمستان آشنا شوید
فرهنگ و هنر
گیلان جزو سه استان برتر کشور در اکران فجر شناخته شد استقبال مردم شگفت انگیز بود
سایت جماران
حاشیه های اختتامیه جشنواره فیلم فجر+ فیلم
ریشه
منتقدان و اهالی رسانه سیمرغ های جشنواره را بررسی کردند / در حق ماجرای نیمروز اجحاف شد
میزان
گیلان جزو سه استان برتر کشور در اکران فجر شناخته شد
ایرنا
تمام حواشی اختتامیه جشنواره فجر/ از یک «لوس بازی زننده» تا کنایه به نیروی انتظامی
افکار نیوز
هفت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر برای "شبی که ماه کامل شد" / تماشاگران "متری شیش و نیم" را انتخاب کردند
تیتر یک
کارنامه جشنواره 37
فصل تجارت
سیمرغ های بلورین جشنواره فجر صاحبان خود را شناختند/ «شبی که ماه کامل شد» همه را درو کرد
رویداد 24
دهمین روز جشنواره فیلم فجر و سینمایی که از "فقدان نظارت" رنج می برد + تصاویر
قدس آنلاین
هجوم مشتریان بازار چارسو به ته دیگ جشنواره فیلم!
نسیم
رقابت نفس گیر میان معادی، محمدزاده و شکیبا/ نرگس آبیار بیشترین سیمرغ را از آن خود می کند؟
باشگاه خبرنگاران
اعلام نامزدهای جشنواره فیلم فجر 97
نیک صالحی
از تب و تاب اعلام نامزدها تا نشست کمی جنجالی «ماجرای نیمروز»
نصف جهان
مسئولان جشنواره فجر نمی توانند مرا حذف کنند
بولتن نیوز
وقتی امیر حاج رضایی روزنامه 51 سال پیش را به تماشاگران «تختی» نشان داد
خبرآنلاین
آقای بازیگر: در این سینما باید مثل احمد نجفی رفتار کرد!
فردا نیوز
اکران ویژه «23 نفر» برای خانواده شهدای مدافع حرم
نسیم
مجید مظفری: مسئولان جشنواره فجر نمی توانند مرا حذف کنند/ در این سینما باید مثل احمد نجفی رفتار کرد
فانوس نیوز
اکران فیلم های فجر در مازندران از نگاه مخاطبان
ایرنا
جنگ نیابتی دو سوپراستار بیرون از پرده سینما!
پارس نیوز
آرامش پیش از طوفان در جشنواره فیلم فجر/دو روز تعطیلی و انتظار برای ماجرای نیمروز 2
میزان
دو روز تعطیلی و انتظار برای ماجرای نیمروز 2
اقتصاد آنلاین
آرامش پیش از طوفان در جشنواره فیلم
همشهری آنلاین
جشنواره فیلم فجر در قم به خط پایان رسید
شبستان
تقابل عشق و افراطی گری دینی در «شبی که ماه کامل شد»/نویسندگان متعهد، نیاز سینمای امروز
فارس
دعوای حقوقی، پول کثیف و یک ممنوع التصویر
فارس
نهمین روز جشنواره فیلم فجر به روایت تسنیم| فیلم های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از نظر اهالی فرهنگ و هنر+فیلم
تسنیم
حاشیه های هشتمین روز فیلم فجر37
همشهری آنلاین
فیلم لاکچری و رژه اشرافی خانم بازیگر!
فردا نیوز
اخبار مرتبط
bltفرهنگ و هنر : با 7 فیلم اکران دوم زمستان آشنا شوید
bltسایت جماران : گیلان جزو سه استان برتر کشور در اکران فجر شناخته شد استقبال مردم شگفت انگیز بود
bltریشه : حاشیه های اختتامیه جشنواره فیلم فجر+ فیلم
bltمیزان : منتقدان و اهالی رسانه سیمرغ های جشنواره را بررسی کردند / در حق ماجرای نیمروز اجحاف شد
bltایرنا : گیلان جزو سه استان برتر کشور در اکران فجر شناخته شد
bltافکار نیوز : تمام حواشی اختتامیه جشنواره فجر/ از یک «لوس بازی زننده» تا کنایه به نیروی انتظامی
bltتیتر یک : هفت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر برای "شبی که ماه کامل شد" / تماشاگران "متری شیش و نیم" را انتخاب کردند
bltفصل تجارت : کارنامه جشنواره 37
bltرویداد 24 : سیمرغ های بلورین جشنواره فجر صاحبان خود را شناختند/ «شبی که ماه کامل شد» همه را درو کرد
bltقدس آنلاین : دهمین روز جشنواره فیلم فجر و سینمایی که از "فقدان نظارت" رنج می برد + تصاویر
bltنسیم : هجوم مشتریان بازار چارسو به ته دیگ جشنواره فیلم!
bltباشگاه خبرنگاران : رقابت نفس گیر میان معادی، محمدزاده و شکیبا/ نرگس آبیار بیشترین سیمرغ را از آن خود می کند؟
bltنیک صالحی : اعلام نامزدهای جشنواره فیلم فجر 97
bltنصف جهان : از تب و تاب اعلام نامزدها تا نشست کمی جنجالی «ماجرای نیمروز»
bltبولتن نیوز : مسئولان جشنواره فجر نمی توانند مرا حذف کنند
bltخبرآنلاین : وقتی امیر حاج رضایی روزنامه 51 سال پیش را به تماشاگران «تختی» نشان داد
bltفردا نیوز : آقای بازیگر: در این سینما باید مثل احمد نجفی رفتار کرد!
bltنسیم : اکران ویژه «23 نفر» برای خانواده شهدای مدافع حرم
bltفانوس نیوز : مجید مظفری: مسئولان جشنواره فجر نمی توانند مرا حذف کنند/ در این سینما باید مثل احمد نجفی رفتار کرد
bltایرنا : اکران فیلم های فجر در مازندران از نگاه مخاطبان
bltپارس نیوز : جنگ نیابتی دو سوپراستار بیرون از پرده سینما!
bltمیزان : آرامش پیش از طوفان در جشنواره فیلم فجر/دو روز تعطیلی و انتظار برای ماجرای نیمروز 2
bltاقتصاد آنلاین : دو روز تعطیلی و انتظار برای ماجرای نیمروز 2
bltهمشهری آنلاین : آرامش پیش از طوفان در جشنواره فیلم
bltشبستان : جشنواره فیلم فجر در قم به خط پایان رسید
bltفارس : تقابل عشق و افراطی گری دینی در «شبی که ماه کامل شد»/نویسندگان متعهد، نیاز سینمای امروز
bltفارس : دعوای حقوقی، پول کثیف و یک ممنوع التصویر
bltتسنیم : نهمین روز جشنواره فیلم فجر به روایت تسنیم| فیلم های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از نظر اهالی فرهنگ و هنر+فیلم
bltهمشهری آنلاین : حاشیه های هشتمین روز فیلم فجر37
bltفردا نیوز : فیلم لاکچری و رژه اشرافی خانم بازیگر!
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.