مخبر - 1397/11/21 - پارگی تاندون آشیل

پارگی تاندون آشیل
به گزارش بهداشت نيوز: تاندون آشيل نواري قوي و از جنس فيبر در ناحيه پاييني ساق پاست.
پارگی تاندون آشیل

به گزارش بهداشت نیوز: تاندون آشیل نواری قوی و از جنس فیبر در ناحیه پایینی ساق پاست. این تاندون عضلات پشت ساق پا را به پاشنه پا متصل می کند. تاندون آشیل بزرگ ترین تاندون بدن است و در راه رفتن، دویدن و پریدن به فرد کمک می کند.

در برخی موارد، تاندون آشیل می تواند شکاف بردارد یا پاره شود. این مورد اغلب در اثر یک نیروی قوی و ناگهانی است و می تواند حین یک فعالیت ورزشی سخت، اتفاق بیفتد. همچنین، این پارگی می تواند در اثر سریع تر شدن ناگهانی حرکت فرد و پیچش پا ایجاد شود.

تاندون آشیل پاره شده می تواند سبب ایجاد درد و تورم در نزدیکی پاشنه پا شود. امکان دارد فرد مبتلا قادر به حرکت پنجه پای خود به سمت پایین نباشد.

علاوه بر این موارد، تاندون آشیل می تواند تحلیل برود. چنین وضعیتی «تاندینوپاتی» نامیده می شود. این پدیده ممکن است علائمی مانند درد و سفت شدن امتداد تاندون آشیل و پشت پاشنه پا ایجاد کند.

تاندینوپاتی بیشتر مواقع ناشی از استفاده بیش از حد یا وارد شدن فشارهای مکرر روی تاندون است. تاندینوپاتی مخصوصاً هنگامی که فرد به تازگی فعالیت بیشتری داشته، می تواند در اثر وارد شدن فشارهای مکرر به تاندون ایجاد شود.

کوتاه بودن عضلات پشت ساق پا می تواند خطر ابتلا به تاندینوپاتی را افزایش دهد. حین جراحی، یک برش روی قسمت پشتی ساق پا ایجاد می شود. در صورتی که تاندون پاره شده باشد، جراح دو قسمت تاندون را به یکدیگر بخیه می زند. در صورتی که تاندون تحلیل رفته باشد، جراح قسمت آسیب دیده آن را جدا کرده و دیگر نواحی سالم را با بخیه زدن ترمیم می کند.

اگر آسیب به بیشتر نواحی تاندون شدید باشد، امکان دارد جراح تمام تاندون آشیل یا قسمتی از آن را تعویض کند. این کار با برداشتن یک تاندون از ناحیه دیگری از پا انجام می شود. در برخی موارد، جراحی ترمیم تاندون آشیل می تواند به صورت یک جراحی با تهاجم کم انجام شود. در این فرآیند به جای یک برش بزرگ، یک یا چند برش کوچک ایجاد می شود. همچنین، امکان دارد برای کمک به ترمیم از آرتروسکوپ استفاده شود.

چرا امکان دارد که من به جراحی ترمیم تاندون آشیل نیاز داشته باشم؟

در صورت پاره شدن تاندون، امکان دارد فرد به جراحی تاندون آشیل نیازمند باشد. انجام جراحی در بسیاری از موارد پارگی تاندون آشیل توصیه می شود. با این حال، در برخی موارد پزشک می تواند انجام روش های درمانی دیگری را ابتدا پیشنهاد دهد. این روش های درمانی شامل مصرف داروهای مسکن و گچ گیری برای جلوگیری از حرکت پا می شوند.

همچنین، در صورت ابتلا به برخی بیماری های خاص امکان دارد پزشک انجام جراحی را توصیه نکند. از جمله این بیماری ها می توان به دیابت و نوروپانی پا اشاره کرد. البته این موارد منع مطلق جراحی تاندون نیستند.

علاوه بر این موارد، در صورت ابتلا به تاندینوپاتی نیز امکان دارد فرد به انجام جراحی ترمیم تاندون آشیل نیازمند باشد. به این حال در اغلب موارد می توان از دیگر درمان ها برای درمان تاندینوپاتی استفاده کرد. این درمان ها شامل استراحت دادن به پا، اعمال یخ و مصرف داروهای مسکن و همچنین استفاده از یک آتل پا و دیگر ابزارها برای بی حرکت کردن پا می شوند.

فیزیوتراپی نیز می تواند مفید باشد. در صورتی که با گذشت چند ماه معمولاً 12- 6 ماه فرد هنوز به علائم مبتلاست، پزشک می تواند انجام جراحی را توصیه کند.

با توجه به نوع مشکلی که فرد به آن ابتلا دارد، نتیجه جراحی تاندون آشیل متفاوت است. فرد باید در ارتباط با مزایا و معایب انتخاب هایی که پیش رو دارد با پزشک خود صحبت کند.

خطرات جراحی ترمیم

هر عمل جراحی با خطراتی همراه است. خطرات جراحی ترمیم تاندون آشیل شامل این موارد می شوند:

خونریزی شدید، آسیب عصبی، عفونت، لخته خون، مشکلات ترمیم زخم، ضعف عضله پشت ساق پا، عوارض ناشی از بی حسی یا بیهوشی، درد مداوم در پا و مچ آن.

با توجه به سن فرد، شکل پا، عضلات پا، تاندون های پا، سلامت عمومی و نوع جراحی خطرات مرتبط با جراحی فرد متفاوت هستند. فرد باید هر گونه نگرانی خود را با پزشک در میان بگذارد. او می تواند خطراتی که بیشترین احتمال بروز را دارند برای بیمار بیان کند.

آمادگی برای جراحی

باید در ارتباط با نحوه آماده شدن برای جراحی با پزشک خود صحبت کرد. فرد باید تمامی داروهای مصرفی خود را برای پزشک بیان کند. این داروها شامل داروهای بدون نسخه مانند آسپرین نیز می شوند. ممکن است لازم باشد فرد مصرف برخی داروها مانند داروهای رقیق کننده خون را قطع کند. فرد باید مصرف سیگار را قبل از جراحی متوقف کند. مصرف سیگار می تواند بهبود را به تأخیر بیندازد. در صورت نیاز به کمک برای ترک سیگار باید این موضوع را با پزشک خود در میان گذاشت.

امکان دارد قبل از جراحی نیاز به انجام برخی آزمایش های تصویربرداری باشد. این موارد شامل سونوگرافی، اشعه ایکس و ام آرآی می شوند.

باید از خوردن و نوشیدن پس از نیمه شب قبل از روز جراحی اجتناب شود. فرد باید پزشک خود را از هرگونه تغییرات اخیر در سلامت خود (مانند تب) مطلع کند. امکان دارد بیمار برای کمک به بهبود خود نیاز به برنامه ریزی تغییراتی در خانه خود داشته باشد. دلیل چنین موردی این است که فرد برای مدتی قادر نیست به صورت طبیعی روی پای خود راه برود. بیمار باید با فردی دیگر برای رساندن او از بیمارستان به خانه هماهنگ کند.

پس از جراحی

پس از بیدار شدن بیمار، احتمالاً مچ پای او در گچ یا آتل قرار می گیرد. این کار برای بی حرکت کردن مچ پا انجام می شود. جراحی تاندون آشیل اغلب فرآیندی بدون نیاز به بستری است و به این معناست که فرد در همان روز جراحی به خانه فرستاده می شود.

فرد پس از جراحی مخصوصاً در چند روز اول درد را تجربه خواهد کرد. داروهای مسکن به تسکین درد او کمک می کنند. بیمار باید به دفعات هرچه بیشتر پای خود را در سطحی بالاتر از بدن قرار دهد. این کار می تواند به کاهش تورم و درد کمک کند. در صورت ابتلا به تب شدید یا دردی پیشرونده در مچ پا یا عضله پشت ساق، باید این موضوع با پزشک در میان گذاشته شود. پس از جراحی فرد به استفاده از عصای زیر بغل نیاز خواهد داشت. این عصا به فرد کمک می کند وزن قرار گرفته روی پای خود را کاهش دهد.

حدود 14- 10 روز پس از جراحی، فرد باید برای خارج کردن بخیه ها از پا به پزشک مراجعه کند. امکان دارد در این هنگام پزشک آتل یا گچ پای بیمار را تعویض کند. در این صورت، فرد باید برای خشک نگه داشتن گچ از تمامی توصیه ها پیروی کند. در غیر این صورت، پزشک می تواند به جای آتل یک air cast (نوعی گچ) به او بدهد.

پزشک در ارتباط با هنگامی که فرد می تواند وزنی را روی پای خود قرار دهد، توصیه هایی را به او ارائه می کند. او چگونگی تقویت مچ پا و عضلات پا را حین بهبود به بیمار آموزش خواهد داد.

امکان دارد فرد برای کمک به دوره بهبود خود به فیزیوتراپی نیاز داشته باشد. باید در ارتباط با پیروی از تمامی توصیه های پزشک درباره داروها، مراقبت از زخم و ورزش ها اطمینان به دست آورد. این کار به موفقیت آمیز بودن جراحی کمک می کند.

منبع: هفته نامه سلامت


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بیماری   تورم   بهداشت   دیابت   مسکن   جراح   عضلات   پارگی   پزشک   پاشنه   دویدن   آشیل  
اخبار مرتبط
صافی کف پا + راه های تشخیص و درمان آن
بهداشت نیوز
قرص آسپرین می تواند برای شما هم عوارض داشته باشد
تندرست نیوز
پارگی تاندون آشیل
بهداشت نیوز
آیا جراحی دیسک کمر را درمان می کند؟
بهداشت نیوز
نشانه های کم کاری تیروئید
بهداشت نیوز
30 دلیل درد شانه
بهداشت نیوز
قرص ناپروکسن و عوارض آن را بشناسید
شفا آنلاین
7نوع پا درد که از آن بی خبر هستید
فرتاک نیوز
این دلایل باعث می شود همیشه سردتان باشد
بهداشت نیوز
فلج معده چیست؟
بهداشت نیوز
علائم نشان دهنده سکته مغزی و دیابت در چشم ها
بهداشت نیوز
منشا اصلی اختلالات پا ضربدری و پا پرانتزی
بهداشت نیوز
موارد استفاده و تاثیرگذاری آگریمونی
پزشکان بدون مرز
انسداد روده چه زمانی رخ میدهد؟
بهداشت نیوز
3 دلیل اصلی درد زانو و درمان آن
بهداشت نیوز
چرا پاشنه پایم درد می کند؟
بهداشت نیوز
دیسک گردن، علل بروز و روشهای درمان
بهداشت نیوز
7 نشانه که می گوید زانوی شما بیمار است
بلاغ مازندران
چرا بدن شما همیشه درد می کند؟
تندرست نیوز
دلیل سوزش کف پا
بهداشت نیوز
همه چیز درباره صافی کف پا+ ورزش های مخصوص برای درمان
بهداشت نیوز
دردی که با درد گردن اشتباه گرفته می شود
بهداشت نیوز
3توصیه برای اینکه هیچوقت زانوهایتان درد نگیرد
بهداشت نیوز
وقتی چشم ها راز بیماری را برملا می کند
بهداشت نیوز
آشنایی با داروهایی که باعث یبوست می شوند
بهداشت نیوز
زخم پا در این بیماران خطر دارد
تیتر شهر
علائم زایمان زودرس، چیست؟
نی نی بان
چگونه شروع به دویدن کنیم؟
بهداشت نیوز
خارج کردن توده 5 کیلویی از شکم بیمار سردشتی
صدا و سیما
بررسی دلیل درد پایین کمر
بهداشت نیوز
اخبار مرتبط
bltبهداشت نیوز : صافی کف پا + راه های تشخیص و درمان آن
bltتندرست نیوز : قرص آسپرین می تواند برای شما هم عوارض داشته باشد
bltبهداشت نیوز : پارگی تاندون آشیل
bltبهداشت نیوز : آیا جراحی دیسک کمر را درمان می کند؟
bltبهداشت نیوز : نشانه های کم کاری تیروئید
bltبهداشت نیوز : 30 دلیل درد شانه
bltشفا آنلاین : قرص ناپروکسن و عوارض آن را بشناسید
bltفرتاک نیوز : 7نوع پا درد که از آن بی خبر هستید
bltبهداشت نیوز : این دلایل باعث می شود همیشه سردتان باشد
bltبهداشت نیوز : فلج معده چیست؟
bltبهداشت نیوز : علائم نشان دهنده سکته مغزی و دیابت در چشم ها
bltبهداشت نیوز : منشا اصلی اختلالات پا ضربدری و پا پرانتزی
bltپزشکان بدون مرز : موارد استفاده و تاثیرگذاری آگریمونی
bltبهداشت نیوز : انسداد روده چه زمانی رخ میدهد؟
bltبهداشت نیوز : 3 دلیل اصلی درد زانو و درمان آن
bltبهداشت نیوز : چرا پاشنه پایم درد می کند؟
bltبهداشت نیوز : دیسک گردن، علل بروز و روشهای درمان
bltبلاغ مازندران : 7 نشانه که می گوید زانوی شما بیمار است
bltتندرست نیوز : چرا بدن شما همیشه درد می کند؟
bltبهداشت نیوز : دلیل سوزش کف پا
bltبهداشت نیوز : همه چیز درباره صافی کف پا+ ورزش های مخصوص برای درمان
bltبهداشت نیوز : دردی که با درد گردن اشتباه گرفته می شود
bltبهداشت نیوز : 3توصیه برای اینکه هیچوقت زانوهایتان درد نگیرد
bltبهداشت نیوز : وقتی چشم ها راز بیماری را برملا می کند
bltبهداشت نیوز : آشنایی با داروهایی که باعث یبوست می شوند
bltتیتر شهر : زخم پا در این بیماران خطر دارد
bltنی نی بان : علائم زایمان زودرس، چیست؟
bltبهداشت نیوز : چگونه شروع به دویدن کنیم؟
bltصدا و سیما : خارج کردن توده 5 کیلویی از شکم بیمار سردشتی
bltبهداشت نیوز : بررسی دلیل درد پایین کمر
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
پايگاه بانک مردم
1397/11/23 - 13:02


 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.