مخبر - 1397/11/21 - استرس مزمن میتواند پوست راخراب کند!

استرس مزمن میتواند پوست راخراب کند!
استرس باعث می شود پوست تان ناخواسته وارد نبردی سخت شود. افزایش کورتیزول، پیام هایی را که عصب های تان تصمیم می گیرند بفرستند مختل کرده و موجب جوش و کهیر و خطوط ریزی از چین و چروک روی پوست می شود.
استرس مزمن میتواند پوست راخراب کند!

ناطقان: همه ی ما از این ور و آن ور شنیده ایم که زیبایی از درون نشات می گیرد، و دلیل خوبی هم دارد: پوست شما، بزرگترین اندام بدن شماست. جلوه های بیرونی می توانند علامت گویایی از جنگی باشند که در درون تان آشوب به پا کرده است.
همه ی ما از این ور و آن ور شنیده ایم که زیبایی از درون نشات می گیرد، و دلیل خوبی هم دارد: پوست شما، بزرگترین اندام بدن شماست. جلوه های بیرونی می توانند علامت گویایی از جنگی باشند که در درون تان آشوب به پا کرده است. هرچند انواع و اقسام ابزار های زیبایی تا حدودی به کمک تان می آیند، اما باز هم برای ایجاد تعادل در هورمون هایی که زیر لایه ی ظاهری پوست در جدالند کافی نیستند.
استرس باعث می شود پوست تان ناخواسته وارد نبردی سخت شود. افزایش کورتیزول، پیام هایی را که عصب های تان تصمیم می گیرند بفرستند مختل کرده و موجب جوش و کهیر و خطوط ریزی از چین و چروک روی پوست می شود. البته رژیم غذایی و محصولات مراقبت از پوست نیز می توانند مشکلاتی برای پوست ایجاد کنند، اما نمی توانند نقش استرس را به عنوان عاملی بالقوه بپوشانند، مخصوصا وقتی که سایر عوامل را تحت کنترل گرفته اید و نمی دانید یک جوش بدنما ناگهان از کجا پیدایش شده! در ادامه به تغییرات پوستی اشاره می کنیم که استرس های فیزیکی و روحی و هورمونی در آن دخیلند.
نور خورشید و تضعیف دفاع پوست
یک عامل بسیار قوی فیزیکی که می تواند به پوست تان استرس وارد کرده و دفاعش را تضعیف کند، اشعه ی فرابنفش خورشید است. این پرتو، عامل سرطانزایی است که می تواند تاثیر بسیار منفی بر پوست بگذارد. پرتو فرابنفش چه به شکل طبیعی آن باشد و چه به صورت مصنوعی (اتاقک های سولاریوم)، جذب آن توسط پوست می تواند به سلول های خون سیگنال دهد که به سمت قسمت مورد نظر حمله ور شده و آن را ترمیم کنند. این اتفاق موجب آفتاب سوختگی می شود، اما ماجرا همینجا تمام نمی شود! زیاد قرار گرفتن در معرض پرتو فرابنفش خورشید می تواند منجر به لکه های تیره، خال و حتی سرطان پوست شود.
بهترین راه مقابله با اشعه های مضر خورشید، استفاده ی مداوم از ضد آفتاب است. از برند های معتبری استفاده کنید که فاقد چربی اند و می توانید هر روز از آن ها استفاده کنید. همچنین خیلی خوب است که لایه ای از روغن های طبیعی روی پوست تان قرار دهید. طبق پژوهش ها، روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن نعنا فلفلی، بیشترین میزان SPF را دارند. هر چند این روغن ها نمی توانند جای ضد آفتاب را بگیرند، اما می توانند کمک زیادی به مراقبت از پوست بکنند.
علاوه بر استفاده ی موضعی از کرم ها و روغن ها، از درون نیز می توانید با آسیب های ناشی از نور خورشید بجنگید. برخی از مواد مغذی این توانایی را دارند که دفاع طبیعی پوست را تقویت کنند. مثلا لیمونن که ماده ی شیمیایی مشتق شده از پوست مرکبات است چنین خاصیتی دارد. همچنین خوردن این میوه ها، بویژه پوست مرکبات نیز می تواند دفاع طبیعی پوست تان را قوی کند. میوه هایی که آنتی اکسیدان و ویتامین C. فراوانی دارند، مانند انار و توت فرنگی، این قابلیت را دارند که از سلولهای تان در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید مراقبت کنند.
التهاب و پوست بینهایت حساس
کهیر، پسوریازیس، اگزما، درماتیت، رزاسه و ...، اغلب نتیجه ی التهاب هستند، اما مطالعات نیز نشان داده اند وقتی مغزتان بیش از اندازه فعال است می تواند توانایی دفاعی پوست را سرکوب کند. به عبارتی دیگر، استرس باعث می شود پوست سخت تر بتواند تنظیم و تعادلش را برقرار کند؛ بنابراین تعجبی ندارد اگر بعد از یک هفته بدخوابی یا بعد از یک جروبحث شدید، چند جوش روی صورت تان پیدا شود.
التهاب هم می تواند موجب جوش و آکنه شود، اما یادتان باشد برخی از بیماری های پوستی مانند رزاسه می توانند شبیه آکنه به نظر برسند. دانستن علت بروز جوش و آکنه، در انتخاب درمان لازم است. مثلا آیا علت حساسیت و جوش تان استرس و آلرژیست یا استفاده از محصول پوستی نامناسب؟
مبارزه با التهاب ناشی از استرس با برطرف کردن علت آن شروع می شود. پیدا کردن دلیل اصلی استرس می تواند سخت و یا حتی ناممکن باشد، اما راه هایی برای کنترل آن وجود دارد مثلا از طریق غذا، ورزش یا درمان دارویی.
افزایش ترشح چربی پوست
چه از آزمونی که آخر هفته دارید ترس و دلهره داشته باشید و چه در حادثه ای ناگهانی دل تان شکسته باشد به هر حال در معرض جوش و آکنه قرار خواهید گرفت. علم دریافته که نوعی از استرس که ارتباط زیادی با آکنه دارد (مخصوصا در خانمها)، می تواند سیگنال های عصبی پوست را مختل کرده و موجب بهم خوردن تعادل هورمون ها و مواد شیمیایی شود که ترشح چربی پوست را افزایش می دهند.
البته نمی توانیم استرس را کاملا از زندگی حذف کنیم، اما می توانیم کنترلش کنیم. خوب است تکنیکی مناسب شرایط و روحیه خودتان پیدا کنید تا هر وقت لازم شد با کمک آن، استرس خود را تحت کنترل بگیرید.
خوشبختانه بیشتر آکنه ها به درمان های موضعی جواب می دهند. عامل پنهان در بیشتر محصولات ضد جوش و آکنه.
بتاهیدروکسید اسید است که به نام اسید سالیسیلیک معروف است. این ماده شیمیایی محلول در چربی، خیلی خوب در حفره های پوستی نفوذ کرده و آن ها را پاکسازی می کند، اما عوارضی هم دارد. اسید سالیسیلیک اگر زیاد مصرف شود یا خیلی قوی باشد می تواند پوست را خشک و حساس کند؛ بنابراین با کاربرد مناسب باید قسمت مورد نظر را بدون اینکه به پوست اطراف آسیب برسانید.
ریزش مو، پوسته شدن پوست سر و لایه لایه شدن ناخن ها
تا به حال شده ناخودآگاه موی سرتان را بکشید، ناخن تان را بجوید یا اصلا هر دو کار را انجام دهید؟ این هورمون کورتیزول است که واکنش جنگ یا گریز را در بدن تان برانگیخته می کند. پیش از اینکه تصور کنید مشکل تان استرس است، باید با متخصص پوست مشورت کنید تا سایر علت ها را بررسی کنید. مثلا در مورد پوسته شدن پوست سر، ممکن است علت اگزما باشد. در مورد ریزش مو یا لایه لایه شدن ناخن هم ممکن است مشکل از تغذیه ی نادرست باشد.
فعلا بهتر است برای حمام کردن از آب خیلی داغ استفاده نکنید تا بیشتر از این به پوست و کف سرتان آسیب نزنید. با ورزش منظم و داشتن رژیم غذایی متعادل و سالم شامل میوه ها و سبزی ها نیز مواد مغذی لازم را برای بدن تان تامین کنید.
نازک و حساس شدن پوست
اگر میزان کورتیزول بالا باشد پوست ممکن است نازک و حساس شود. کورتیزول منجر به تخریب پروتئین های پوستی می شود که می تواند ظاهر پوست را نیز نازک تر جلوه دهد و حتی باعث کبودی یا پارگی پوست شود.
البته این علائم بیشتر مرتبط با سندرم کاشینگ هستند که به نام هیپرکورتیزولیسم نیز شناخته می شود. این بیماری هورمونی شامل علائم بیشتری مانند عدم تحمل گلوکز، ضعف عضلانی و ضعف سیستم ایمنی می شوند.
اگر فکر می کنید سندرم کاشینگ دارید، به پزشک مراجعه کنید. در بیشتر موارد دارو های تجویزی پزشک می تواند سطح کورتیزول را کنترل کند.
تاخیر در ترمیم زخم
در مواجهه با استرس شدید، اپیدرمیس یا همان لایه ی ظاهری پوست تان می تواند فورا ضعیف شده و ریسک عفونت و آلوده شدن به پاتوژن های محیطی را بالا ببرد. ضمنا توانایی طبیعی پوست برای ترمیم زخم و آکنه نیز افت می کند. برای ترمیم لایه ی محافظ پوست، می توانید از محصولاتی که حاوی گلیسرین و اسید هیالورونیک هستند استفاده کنید.
می توانید از محصولات ضد آفتاب نیز برای ترمیم پوست استفاده کنید. خوردن غذا های آنتی اکسیدان دار نیز تاثیر مشابهی دارند و ترمیم را تقویت می کنند.
با نوشیدن آب فراوان، بدن را هیدراته نگه دارید و از غذا های زینک دار بیشتر استفاده کنید تا هم پوست تان رطوبت طبیعی اش را حفظ کند و هم زودتر زخمش را ترمیم نماید.
خستگی چشم و حلقه های تیره پای چشم
تقریبا همه ی ما این تجربه را داریم که به دنبال حتی یک شب کم خوابی، حلقه های تیره پای چشم ها خودنمایی می کنند، و باید بدانید که استرس نیز می تواند چنین کاری بکند. بدن ما تحت شرایط جنگ یا گریز، آدرنالین زیادی تولید می کند و جریان ترشح آن را ادامه می دهد که شامل ساعت هایی از شب که نیازی به آن نداریم هم می شود.
اگر مشکل بدخوابی و کم خوابی دارید حتما به فکر راهکار هایی برای رفع این مشکل باشید. الگوی خواب تان را منظم نگه دارید و تکنیک آرامسازی مناسب با روحیه تان را انتخاب کنید و به تمرین آن ادامه دهید تا نتیجه بگیرید.
خطوط ریزی از چین و چروک
استرس روحی و روانی برای اینکه مدرک غرقابل انکاری از هیجانات و احساسات ما به بقیه ی دنیا ارائه دهد، هر کاری می کند؛ از خط اخم و خط لبخند گرفته تا شیار هایی ریز میان ابرو ها و کنار چشمها. حرکات مکرر صورت ناشی از هیجانات و احساسات می توانند ردپایی جلوه گر از خود به جا بگذارند.
می توانید عضلات صورت را که در طول روز ناخودآگاه بار ها از آن استفاده می کنید با تکنیک های ماساژ در نواحی مانند پیشانی، ابرو ها و خط آرواره هدف بگیرید. این ورزش ها می تواند خطوط در حال شکل گرفتن را منقبض کرده و مقامت و انعطاف بیشتری به پوست بدهند.
چرخه ی استرس را متوقف کنید
استرس روی همه ی افراد اثر یکسان نمی گذارد، اما همه در نهایت به نحوی از آن تاثیر می گیریم. به جای اینکه میزان استرس خود را با دیگران مقایسه کنید، شیوه ی خود مراقبتی مناسب خودتان را پیدا کنید تا هر وقت لازم شد به راحتی از آن استفاده کنید.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مواد مغذی   آفتاب سوختگی   هورمون   ضد آفتاب   سولاریوم   مرکبات   ویتامین   چین و چروک   بدخوابی   رژیم درمانی   سیگنال   مراقبت از پوست   روغن نارگیل   کورتیزول   لکه های تیره   آنتی اکسیدان   توت فرنگی   پرتو فرابنفش   درماتیت   کهیر   سرطان  
اخبار مرتبط
تقویت بدن با رژیم غذایی "رنگین کمانی"
جمهوریت
تیرگی پوست ودلایل پنهان آن
بهداشت نیوز
چگونه با چین و چروک صورت خداحافظی کنیم؟
صدای ایران
چربی هایی که به چربی سوزی کمک می کنند
بهداشت نیوز
خداحافظی با چین و چروک های دور چشم
فانوس نیوز
چربی های سالم و مفید را بشناسید
صدای ایران
این چربی ها چربی های بدنتان را می سوزاند
اقتصاد نیوز
چربی هایی برای چربی سوزی بیشتر!
شمانیوز
استرس مزمن می تواند پوست تان را خراب کند!
شفا آنلاین
تاثیر وحشتناک استرس مزمن می تواند بر پوست !
شفا آنلاین
بلایی که استرس برسر پوست می آورد!
ناطقان نیوز
چند قسمت میوه و سبزی را که نباید دور انداخت
خبر داغ
مشکلاتی که استرس ایجاد می کند
اقتصاد نیوز
تغذیه درمانی در واریس
بلاغ مازندران
معجزه کپسول ویتامین برای پوست دور چشم!
شفا آنلاین
فواید فلفل دلمه ای های رنگی
پزشکان بدون مرز
با خوردن عسل شب قبل از خواب چه اتفاقی در بدن می افتد؟
اقتصاد نیوز
آیا می دانید اگر شب ها قبل از خواب عسل بخوریم چه اتفاقی در بدن مان می افتد؟
بهداشت نیوز
خواص و فواید آب چغندر به درد چه کسانی می خورد؟
بهداشت نیوز
6 خاصیت شگفت انگیز میوه پرتقال
بلاغ مازندران
خواص بی نظیر پرتغال که شاید ندانید
افکار نیوز
خواص بی نظیر پرتقال
ناطقان نیوز
با این روغن همیشه جوان بمانید
شفا آنلاین
22 نسخه طبیعی و خانگی برای زیبا و شفاف شدن پوست چرب
پزشکان بدون مرز
مواد موثر در مبارزه با سرطان
روزنامه آرمان
همه آنچه درباره خواص کلم بروکلی باید بدانید
افکار نیوز
برای پیشگیری از سرطان به کدام ویتامین ها نیاز داریم؟
روز پلاس
ویتامین ها و ریزمغذی ها، پیشگیری کننده از کدام سرطان ها هستند؟
سلامت نیوز
پیشگیری از آرتریت با کمک رژیم غذایی
اکو فارس
بهترین غذاهای ضد چین و چروک
ناطقان نیوز
اخبار مرتبط
bltجمهوریت : تقویت بدن با رژیم غذایی "رنگین کمانی"
bltبهداشت نیوز : تیرگی پوست ودلایل پنهان آن
bltصدای ایران : چگونه با چین و چروک صورت خداحافظی کنیم؟
bltبهداشت نیوز : چربی هایی که به چربی سوزی کمک می کنند
bltفانوس نیوز : خداحافظی با چین و چروک های دور چشم
bltصدای ایران : چربی های سالم و مفید را بشناسید
bltاقتصاد نیوز : این چربی ها چربی های بدنتان را می سوزاند
bltشمانیوز : چربی هایی برای چربی سوزی بیشتر!
bltشفا آنلاین : استرس مزمن می تواند پوست تان را خراب کند!
bltشفا آنلاین : تاثیر وحشتناک استرس مزمن می تواند بر پوست !
bltناطقان نیوز : بلایی که استرس برسر پوست می آورد!
bltخبر داغ : چند قسمت میوه و سبزی را که نباید دور انداخت
bltاقتصاد نیوز : مشکلاتی که استرس ایجاد می کند
bltبلاغ مازندران : تغذیه درمانی در واریس
bltشفا آنلاین : معجزه کپسول ویتامین برای پوست دور چشم!
bltپزشکان بدون مرز : فواید فلفل دلمه ای های رنگی
bltاقتصاد نیوز : با خوردن عسل شب قبل از خواب چه اتفاقی در بدن می افتد؟
bltبهداشت نیوز : آیا می دانید اگر شب ها قبل از خواب عسل بخوریم چه اتفاقی در بدن مان می افتد؟
bltبهداشت نیوز : خواص و فواید آب چغندر به درد چه کسانی می خورد؟
bltبلاغ مازندران : 6 خاصیت شگفت انگیز میوه پرتقال
bltافکار نیوز : خواص بی نظیر پرتغال که شاید ندانید
bltناطقان نیوز : خواص بی نظیر پرتقال
bltشفا آنلاین : با این روغن همیشه جوان بمانید
bltپزشکان بدون مرز : 22 نسخه طبیعی و خانگی برای زیبا و شفاف شدن پوست چرب
bltروزنامه آرمان : مواد موثر در مبارزه با سرطان
bltافکار نیوز : همه آنچه درباره خواص کلم بروکلی باید بدانید
bltروز پلاس : برای پیشگیری از سرطان به کدام ویتامین ها نیاز داریم؟
bltسلامت نیوز : ویتامین ها و ریزمغذی ها، پیشگیری کننده از کدام سرطان ها هستند؟
bltاکو فارس : پیشگیری از آرتریت با کمک رژیم غذایی
bltناطقان نیوز : بهترین غذاهای ضد چین و چروک
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.