مخبر - 1397/11/21 - روایت امام جمعه ارومیه از موفقیت های انقلاب؛ رهنمودهای رهبری دشمنان را ناامید می کند+فیلم

روایت امام جمعه ارومیه از موفقیت های انقلاب؛ رهنمودهای رهبری دشمنان را ناامید می کند+فیلم
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: استقلال سیاسی مهمترین دستاورد انقلاب در 4 دهه اخیر است و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و مقاومت مردم ضامن بقای کشور و مایوس کننده همیشگی دشمنان است.
روایت امام جمعه ارومیه از موفقیت های انقلاب؛ رهنمودهای رهبری دشمنان را ناامید می کند+فیلم

روایت امام جمعه ارومیه از موفقیت های انقلاب؛ رهنمودهای رهبری دشمنان را ناامید می کند+فیلم - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، آذربایجان غربی با 967 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور جزو استان های دور از مرکز و پایتخت ویژگی های زیادی دارد که در مقایسه با سایر استان ها منحصر به فرد جلوه می کند مثلاً رژیم شاهنشاهی 20 روز زودتر از سایر نقاط کشور در شهر ارومیه از مردم شکست خورد و در قیام مسلحانه مردم این شهر در 2 بهمن 57 در مسجد اعظم با رودرویی با مردم تعدادی از انقلابیون را به خاک و خون کشید و همین حرکت سبب شد تا سقوط این رژیم در آذربایجان غربی زودتر از سایر نقاط کشور رقم بخورد.

در چند سال اخیر دشمنان پیوسته می گفتند که انقلاب اسلامی ایران 40 سالگی خود را نخواهد دید و تبلیغات رسانه ای و سیاسی زیادی در این ارتباط انجام دادند اما باز هم این آرزویشان محقق نشد بنابراین با 40 ساله شدن انقلاب خبرگزاری تسنیم گفت وگوی اختصاصی با حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه انجام داده است که دربردارنده مسائل مربوط به آذربایجان غربی در دوران قبل و بعد از انقلاب و تبیین کننده علل استمرار انقلاب است که مشروح آن از نظر می گذرد.

تسنیم: نخستین حرکت های انقلابی مردم ارومیه از چه سال هایی و با محوریت کدام افراد یا جریان ها شروع شد؟

قریشی: جریان انقلاب اسلامی و زمینه های ظهور و بروز انقلاب اسلامی در استان آذربایجان غربی به سال 1342 برمی گردد، زمانی که امام خمینی (ره) قیام و نهضت خود را شروع کردند در آذربایجان غربی علما به تبعیت از علمای قم و تهران فعالیت های خود را علیه رژیم شاهنشاهی شروع کردند و در حقیقت نطفه پیروزی انقلاب اسلامی و جریان انقلاب در این آذربایجان غربی مانند سایر استان ها از زمان شروع نهضت امام (ره) آغاز شد.

در ارومیه علما اعلامیه های امام خمینی (ره) را در سال 42 که علیه رژیم پهلوی انتشار می دادند با دست خود می نوشتند و بین مردم پخش می کردند و در حقیقت با حرکت امام حرکت به طرف انقلاب و نهایت پیروزی انقلاب اسلامی در آذربایجان غربی هم از سال 42 شروع شد اما با تدبیر امام خمینی (ره) و دستگیری مبارزان در تهران، قم و سایر شهرها این حرکت مقداری به افول گرایید تا در سال 1356 این مسئله به تدریج دوباره شروع شد و قوت گرفت و در نهایت در اردیبهشت سال 57 تقریباً با افزایش مبارزات نهضت امام به مسیر ظهور رسید.

ملت ایران برای حفظ انقلاب اسلامی در مقابل توطئه های دشمنان ایستادگی می کنندانقلاب اسلامی چه تأثیری بر جریان داستان نویسی ایرانی ها گذاشت؟رجای واثق دارم که نسل سوم، انقلاب اسلامی را حفظ می کند

در ایام پیروزی انقلاب در اوایل بهمن ماه ندای نهضت امام به اوج خود رسید و روز دوم بهمن ماه 57 در ارومیه نیروهای رژیم پهلوی به مردم انقلابی حمله کردند و در نهایت گنبد مسجد اعظم را به توپ بستند.

تسنیم: اولین جنگ مسلحانه رژیم پهلوی چرا توسط ارومیه ای ها شروع شد؟

قریشی: این مسئله علل متفاوتی دارد، یکی از این علت ها این است که آذربایجان غربی یک استان مرزی است و طبیعتاً ورود اسلحه به صورت قاچاق در استان های مرزی راحت تر بود.

از طرف دیگر جریان مبارزه مسلحانه را مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حسنی شروع کردند و معتقد به مبارزه مسلحانه با طاغوت بودند و این مسئله سبب شد تا وی در رأس این افراد قرار گیرد و با نیروهای انقلابی اسلحه تهیه کردند و آذربایجان غربی اولین استانی بود که بر علیه رژیم پهلوی دست به اسلحه برد و حتی کار به جایی رسید که بعد از آن که امام خمینی (ره) به ایران آمدند و انقلاب به پیروزی رسید، مرحوم حسنی اولین امام جمعه ای بودند که محضر امام با اسلحه رفتند و عکس این رویداد نیز به یادگار مانده است.

تسنیم: ریشه دشمنی آمریکا با انقلاب اسلامی ایران چیست و چرا از روز اول پیروزی این انقلاب آمریکا دشمنی خود را شروع کرد؟

قریشی: آن زمان آمریکا منافع بسیار زیادی در ایران داشت شاید بتوان گفت که مهم ترین منفعت آمریکا مسئله نفت ایران بود که بسیار ساده به یغما می بردند و از طرف دیگر می توان گفت که کشور آن موقع به عنوان ژاندارم منطقه عامل آمریکا بود و به نوعی مستعمره آمریکا بود.

برای هر کاری که رژیم پهلوی می خواست تصمیم بگیرد و انجام دهد با اجازه آمریکایی ها بود حتی بحث تغییر وزرا، نخست وزیر و کارهای اساسی که در کشور می خواست انجام شود با اجازه از دولت آمریکا امکان پذیر بود.

تسنیم: از حدود 2 سال پیش شاهد تبلیغات زیادی در مورد اینکه انقلاب اسلامی ایران به 40 سالگی نخواهد رسید بودیم ولی امروز جشن 40 سالگی را برگزار می کنیم، به نظر شما چرا دشمنان نمی توانند در مقابل انقلاب اسلامی به پیروزی برسند؟

قریشی: اولین مسئله عنایت خداوند نسبت به انقلاب اسلامی ایران است که سبب شده تا دشمنان همواره شکست بخورند و دلیل بعدی استقامت ملت ایران است که سبب شده نقشه های آمریکا یکی پس از دیگری با شکست مواجه شوند.

مسئله دوم و عامل بسیار مهم، هدایت های عالمانه مقام معظم رهبری است که ایشان با دور اندیشی و مدیریتی که در برابر دشمنان دارند سبب شده تا آمریکا نتواند به اهداف خود مخصوصاً در مورد آرزویی که می خواستند عید کریسمس را در تهران برگزار کنند برسند.

عامل مهم دیگر مردم بصیر ایران هستند، با اینکه مشکلات اقتصادی بسیار زیادی در حال حاضر دامن گیر مردم است اما وقتی مردم احساس می کنند که آمریکا در صدد این است تا این نظام و این انقلاب را از بین ببرد عزم خود را جزم کردند تا از انقلاب دفاع کنند و با همه این فشارهای اقتصادی که الان در کشور است که بسیاری از آن ها به خاطر تحریم های ظالمانه آمریکا و غرب بوده، مردم انقلابی ایران ذره ای در دفاع از ارزش های خود کوتاه نمی آیند.

تسنیم: به نظر شما اکنون به تمام آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی رسیده ایم و از منظر شما چه راه های نرفته ای باقی مانده است؟

قریشی: مهم ترین اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی در شعار مهم استقلال آزادی جمهوری اسلامی جمع شده است و ما از این اهداف و این شعارهای متینی که در حقیقت محور همه اهداف نظام مقدس جمهوری است به مقداری رسیده ایم و به مقداری هنوز نرسیده ایم و در راه هستیم.

ما به مسئله اقتصاد سیاسی دست پیدا کرده ایم کشور ما قبل از انقلاب اسلامی کاملاً در اختیار و مدیریت بیگانگان بود اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با شعار نه شرقی نه غربی در عرض این 40 سال این موضوع را به اثبات رساندیم.

نظام ما استقلال سیاسی دارد و مردم خود برای سرنوشت کشور چه درست و یا غلط تصمیم می گیرند که ما معتقد هستیم که درست است.

اما استقلال اقتصادی هم لازم داریم و در مسیر استقلال اقتصادی هنوز به اهداف نهایی نرسیده ایم ولی مسیر را درست طی می کنیم و در این ارتباط مقام معظم رهبری فرمودند اقتدار علمی اقتدار اقتصادی هم می آورد.

در بحث آزادی می شود گفت که در قله های رفیع آزادی قرار داریم و به بسایری از اهداف مورد نظر رسیده ایم.

مقام معظم رهبری بارها فرموده اند که ما از نظر اسلامی هنوز خیلی راه در پیش داریم و تا به امروز 25 آل 30 درصد از مباحث دینی را در کشور جاری کرده ایم.

تسنیم: به نظر شما مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی چیست؟

قریشی: مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی همین شعار استقلال آزادی و جمهوری اسلامی است.

ایران کشور آزادی است و با عزتی که انقلاب اسلامی برای مردم به ارمغان آورده سینه سپر می کنیم هرچند مشکلاتی نیز داریم و در هر کجای دنیا مظلومی باشد ما از آن حمایت می کنیم.

مهم ترین دست آورد انقلاب که از آن بعضی وقت ها غفلت می کنیم خود اسلام و نظام دینی است که تفکر غرب و شرق را به چالش کشیده است.

فیلم و گزارش از یوسف عباسی و سهند احمدزاده

انتهای پیام/ش


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   اسلحه   مردم ایران   دستاورد   مسلحانه   آذربایجان غربی   امام جمعه   پیروزی انقلاب اسلامی   ارومیه   شاهنشاهی   استانها   مبارزات   مرز مشترک   نماینده ولی فقیه   طاغوت   نیروهای انقلابی   مسجد اعظم   نسل سوم انقلاب   مردم انقلابی   قاچاق   انقلاب اسلامی   امام خمینی (ره)   داستانی  
اخبار مرتبط
بیانیه رهبری نقشه راه برای مسئولان و مردم است
ایرنا
تقدیر آیت الله سعیدی از حضور گسترده مردم قم در راهپیمایی 22 بهمن‎
ایکنا
حضور باشکوه مردم و مسئولین شهر آب پخش در راهپیمایی بزرگ 22 بهمن/ تصاویر
اتحاد خبر
امروز دنیا شاهد یک پدیده استثنایی بود /«انقلاب ادامه دارد»
فارس
بهمن تماشایی 97| مردم بوشهر با حضور با شکوه در راهپیمایی 22 بهمن حماسه ای دیگر خلق کردند+فیلم
تسنیم
بهمن تماشایی 97| دشمنان انقلاب اسلامی سرافکنده تاریخ هستند
تسنیم
حضور گسترده در راهپیمایی مشت محکم مردم ایران بر دهان آمریکاست
ایرنا
بهمن تماشایی 97| امام جمعه بوشهر: مردم اوج بصیرت، استکبار ستیزی و ولایتمداری خود را نشان دادند
تسنیم
سپاه شهدای آذربایجان غربی از مردم برای راهپیمایی 22 بهمن دعوت کرد
فارس
رنگین کمان اقوام آماده خلق حماسه/ همه می آیند
مهر نیوز
پیام مشترک نماینده ولی فقیه در استان و استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی
آناج
دعوت مسوولان مهاباد از مردم برای شرکت گسترده در راهپیمایی 22 بهمن
ایرنا
دعوت شورای تبیین مواضع دانشجویی از مردم برای حضور در جشن انقلاب
فارس
دعوت احزاب و شخصیت های سیاسی استان ها از مردم برای شرکت در راهپیمایی 22 بهمن
تسنیم
دهه فجر و یوم الله 22 بهمن تجلی شکوه و ایثار مردم همیشه سرافراز و آزاده کشور است
خبرگزاری حوزه
دهه فجر، مقطع درخشان رهایی ملت ایران از ظلم حکومت طاغوت است
صاحب نیوز
دعوت امام جمعه یزد از مردم برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن
ایکنا
دعوت نهادها از مردم قم برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن
قم نیوز
دعوت نماینده ولی فقیه و استاندار آذربایجان شرقی به راهپیمایی
مهر نیوز
دعوت مسوولان قرچک و ورامین از مردم برای حضور گسترده در راهپیمایی 22 بهمن
فارس
پیام مشترک نماینده ولی فقیه و استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب
ایکنا
دعوت نماینده ولی فقیه در گیلان از مردم برای حضور وحدت آفرین در راهپیمایی فردا
صدا و سیما
بیانیه سپاه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب
پارسینه
دعوت مسئولان و شخصیت های فارس از مردم برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن
شیرازه
تبیین دستاوردها؛ ضرورت ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی
باشگاه خبرنگاران
دعوت مراکز و نهادهای حوزوی فارس از مردم ولایتمدار
خبرگزاری حوزه
دعوت نماینده ولی فقیه در گیلان از مردم انقلابی
خبرگزاری حوزه
آزادی عمل یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است
برنا
دوران کمال نظام اسلامی برای مقابله با استکبار
ایرنا
فراخوان امام جمعه تبریز برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن
وقت نیوز
اخبار مرتبط
bltایرنا : بیانیه رهبری نقشه راه برای مسئولان و مردم است
bltایکنا : تقدیر آیت الله سعیدی از حضور گسترده مردم قم در راهپیمایی 22 بهمن‎
bltاتحاد خبر : حضور باشکوه مردم و مسئولین شهر آب پخش در راهپیمایی بزرگ 22 بهمن/ تصاویر
bltفارس : امروز دنیا شاهد یک پدیده استثنایی بود /«انقلاب ادامه دارد»
bltتسنیم : بهمن تماشایی 97| مردم بوشهر با حضور با شکوه در راهپیمایی 22 بهمن حماسه ای دیگر خلق کردند+فیلم
bltتسنیم : بهمن تماشایی 97| دشمنان انقلاب اسلامی سرافکنده تاریخ هستند
bltایرنا : حضور گسترده در راهپیمایی مشت محکم مردم ایران بر دهان آمریکاست
bltتسنیم : بهمن تماشایی 97| امام جمعه بوشهر: مردم اوج بصیرت، استکبار ستیزی و ولایتمداری خود را نشان دادند
bltفارس : سپاه شهدای آذربایجان غربی از مردم برای راهپیمایی 22 بهمن دعوت کرد
bltمهر نیوز : رنگین کمان اقوام آماده خلق حماسه/ همه می آیند
bltآناج : پیام مشترک نماینده ولی فقیه در استان و استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی
bltایرنا : دعوت مسوولان مهاباد از مردم برای شرکت گسترده در راهپیمایی 22 بهمن
bltفارس : دعوت شورای تبیین مواضع دانشجویی از مردم برای حضور در جشن انقلاب
bltتسنیم : دعوت احزاب و شخصیت های سیاسی استان ها از مردم برای شرکت در راهپیمایی 22 بهمن
bltخبرگزاری حوزه : دهه فجر و یوم الله 22 بهمن تجلی شکوه و ایثار مردم همیشه سرافراز و آزاده کشور است
bltصاحب نیوز : دهه فجر، مقطع درخشان رهایی ملت ایران از ظلم حکومت طاغوت است
bltایکنا : دعوت امام جمعه یزد از مردم برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن
bltقم نیوز : دعوت نهادها از مردم قم برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن
bltمهر نیوز : دعوت نماینده ولی فقیه و استاندار آذربایجان شرقی به راهپیمایی
bltفارس : دعوت مسوولان قرچک و ورامین از مردم برای حضور گسترده در راهپیمایی 22 بهمن
bltایکنا : پیام مشترک نماینده ولی فقیه و استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب
bltصدا و سیما : دعوت نماینده ولی فقیه در گیلان از مردم برای حضور وحدت آفرین در راهپیمایی فردا
bltپارسینه : بیانیه سپاه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب
bltشیرازه : دعوت مسئولان و شخصیت های فارس از مردم برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن
bltباشگاه خبرنگاران : تبیین دستاوردها؛ ضرورت ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی
bltخبرگزاری حوزه : دعوت مراکز و نهادهای حوزوی فارس از مردم ولایتمدار
bltخبرگزاری حوزه : دعوت نماینده ولی فقیه در گیلان از مردم انقلابی
bltبرنا : آزادی عمل یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است
bltایرنا : دوران کمال نظام اسلامی برای مقابله با استکبار
bltوقت نیوز : فراخوان امام جمعه تبریز برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.