مخبر - 1397/11/21 - امام(ره) فرمود در جنگ فرزند عاشورا و در تحریم فرزند رمضانیم/هرگاه به حرف ولایت فقیه گوش دادیم، پیروز شدیم

امام(ره) فرمود در جنگ فرزند عاشورا و در تحریم فرزند رمضانیم/هرگاه به حرف ولایت فقیه گوش دادیم، پیروز شدیم
حجت الاسلام ماندگاری گفت: امام خمینی روز اول فرمود اگر جنگ شود فرزند عاشوراییم و اگر تحریم شود فرزند رمضانیم. امروز جمهوری اسلامی عاشورایی و رمضان وار در برابر دشمن مقاومت می کند.
امام(ره) فرمود در جنگ فرزند عاشورا و در تحریم فرزند رمضانیم/هرگاه به حرف ولایت فقیه گوش دادیم، پیروز شدیم

امام(ره) فرمود در جنگ فرزند عاشورا و در تحریم فرزند رمضانیم/هرگاه به حرف ولایت فقیه گوش دادیم، پیروز شدیم - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، شکل گیری انقلاب اسلامی در این برهه از زمان، هدیه و تحفه ای بزرگ از جانب خداوند بر همگان بوده است که آن را بر ما منّت نهاد و وظیفه همگان شکر و سپاس شایستهء آن است. از جمله مصادیق شکرگزاری آن این است که تصویر زیبایی از این نعمت را نه تنها در خود بلکه در اذهان عمومی ایجاد کنیم، طوری که همه متوجهء اهمیت و جایگاه آن شوند. در همین راستا، گفتگویی را با حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی ماندگاری استاد حوزه و از کارشناسان برجستهء صدا و سیما ترتیب دادیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

* در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مهم ترین دغدغه مسئولان را به ویژه در دستگاه های فرهنگی چه می دانید؟

ما معتقدیم انقلاب اسلامی الگو گرفته شده از انقلاب حضرت فاطمه زهرا (س) است، ما مدل انقلاب فاطمی زیاد داریم: انقلاب فاطمی یک نفره پیروز می شود (ماجرای حضرت زهراء (س))، پج نفره پیروز می شود (قضیهء مباهله)، هفتاد و دو نفره پیروز می شود (قضیهء کربلا)، 36 میلیون نفره پیروز می شود (انقلاب اسلامی ایران) و ان شاءالله میلیون ها نفره هم پیروز می شود (انقلاب امام زمان علیه السلام).

هر مسئولی که قیامش برای خدا نباشد، به جمهوری اسلامی ضربه زده است

انقلاب های فاطمی سه ویژگی دارد: مبنای الهی دارد (قیام لله) محور ولایی دارد مبنای جهادی دارد، این سه ویژگی باعث می شود در انقلاب های فاطمی شکست وجود نداشته باشد. من می خواهم سؤالی از مسئولان بپرسم: آیا هر قدمی که در این چهل سال برداشته اید، قیام برای خدا بوده یا قیام برای به دست آوردن مقام و منصب؟ هر کسی برای پست و مقام و شهرت قیام کرده قیام فاطمی نکرده و شکست هم خورده ولو رئیس جمهور یا آیت الله شده باشد، در مقابل در ایام راهپیمایی اربعین شاهد قیام لله هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری در گفتگو با تسنیم

قیام امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری قیام لله است، اینکه امام خمینی (ره) در جماران و جاهای دیگر دستشان را تکان می دادند این هم برای خدا بوده است، ایشان هر قدمی بر می داشت برای خدا بود، اگر در این مملکت قیام لله حفظ شود، همانطور که انقلاب پیروز شد، پیروزمندانه پیش خواهد رفت، هر مسئولی که قیامش لله نباشد، هم به خودش ضربه زده، هم به جمهوری اسلامی و هم به مکتب فاطمهء زهرا (س) ضربه زده است. هر مسئولی که به مکتب اهل بیت (علیهم السلام) و اسلام ضربه بزند، خدا او را ذلیل خواهد کرد. پس اولین ویژگی که باید در نظام جمهوری اسلامی حفظ شود، قیام لله است.

هرگاه به حرف ولایت فقیه گوش دادیم، پیروز شده ایم

دومین ویژگی که باید در انقلاب اسلامی حفظ شود، محور ولایت است. سال ها پیش محور ولایت حضرت فاطمه زهرا (س) امیرالمؤمنین (علیهالسلام) بود و امروز محور ولایت ما ولایت فقیه است، باید حق او رعایت شود و این یعنی از او حرف شنوی داشته باشیم. در طول این چهل سال هر جا مردم و مسئولان گوش به فرمان ولایت بودند، پیروز بوده ایم و هرگاه حرف شنوی نداشته اند، پشیمان شده اند. روزی ناوگان آمریکا به خلیج فارس آمد و امام خمینی (ره) فرمود این ناوگان را بزنید و نابود کنید، برخی نظامیان گفتند اگر بزنیم جنگ جهانی می شود و امام (ره) هم به آنها فرمود یک روزی از این کارتان پشیمان می شوید که امروز پشیمان شدند.

امام خمینی بنیانگذار تمدن نوین اسلامی در عصر معاصر است/فریاد و سکوت امام برای خدا بودامام خمینی پس از ورود به ایران به زیارت کدام امامزاده رفت؟

امروز هم رهبر معظم انقلاب می فرماید به آمریکا و اروپا اعتماد نکنید، اگر حرف شنوی داشته باشیم پیروز خواهیم شد و اگر حرف گوش نکنیم ذلیل می شویم. در این سال ها که رهبری مدام شعارهایی حول اقتصاد مقاومتی انتخاب کردند، اگر مسئولان برای تحقق شعار ایشان عزم خود را جزم می کردند، قطعاً مشکلات راحت تر حل می شد. حرکت جهادی دیگر محوری است که باید در کشور مورد توجه باشد. حرکت جهادی یعنی در کار کم نگذاریم، امروز تمام مشکلات ما به خاطر کم کاری برخی افراد است.

کشف گنج های بزرگ انسانی دستاورد بزرگ انقلاب است

* به نظر شما مهم ترین دستاورد های انقلاب اسلامی در طول چهل سال اخیر چیست؟

راجع به دستاوردهای انقلاب اسلامی باید ساعت ها صحبت کرد. انبیا و رسولان (علیهم السلام) مأمور بودند گنج ها رو پیدا کنند، منظور از گنج، انسانی است که در این دنیای پر زرق و برق حضور داشته باشد ولی دل به آنها ندهد بلکه دل به آخرت بدهد، حضرت نوح 950 سال زحمت کشید و 81 گنج پیدا کرد. انقلاب اسلامی ایران بیش از دویست هزار گنج پیدا کرده که خداوند آنها را خریده است «إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ ...» بنابراین (کشف گنج های بزرگ انسانی) یکی از بزرگ ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است. انقلاب اسلامی ایران هزاران گنج کشف کرد که 85 درصد آنها زیر سی سال بودند.

خداوند اهل بیت (علیهم السلام) را به عنوان برترین گنج های عالم معرفی می کند، اهل بیتی که از سه روز افطار خود گذشتند و آنها را به مسکین، یتیم و اسیر اهدا کردند «وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً»، امروز هم هستند کسانی که در دوران دفاع مقدس ماسک را از صورت خود بر می دارد و روی صورت مجروح عراقی می گذارد، این یعنی گنج. امروز نوجوانی داریم که بدون هیچ چشمداشت مالی و در حالیکه دانشجوست به روستاها می رود و کار جهادی می کند، اینها گنج های انسانی و در حقیقت دستاوردهای انقلاب اسلامی هستند.

امام (ره) فرمود در جنگ فرزند عاشورا و در تحریم فرزند رمضانیم

امروز جوانان این کشور پرچم علمی، صنعتی، صنایع موشکی، پزشکی، سد سازی، تکنولوژی نانو و شبیه سازی و ... کشور را بالا بردند. امروز انقلاب اسلامی الگویی برای مظلومان جهان شده است، امروز انقلاب اسلامی مدافع مظلومان جهان در بحرین، میانمار، یمن، عراق و سوریه و فلسطین و ... شده است. دیروز شاه به اسرائیل کمک می کرد و مسلمانان و زوّار را بمب باران می کرد اما امروز جمهوری اسلامی به ام القرای جهان اسلام تبدیل شده است. این پیشرفت ها هزینه هم دارد، لذا امام خمینی (ره) روز اول فرمود اگر جنگ شود ما فرزند عاشوراییم و اگر تحریم شود فرزند رمضانیم، جمهوری اسلامی امروز دارد عاشورایی و رمضان وار مقاومت می کند.

* امام خمینی (ره) بارها درباره خطر اشرافیت روحانیت هشدارهایی داده بودند. این قشر حداقلی چه توجیهی برای اقدامات تجملی خود به اسم دین دارند؟

ما در چهل سالگی انقلاب سه دسته تکلیف داریم، یک دسته تکلیف نسبت به قبل انقلاب، یک دسته تکلیف نسبت به امروزِ انقلاب و یک دسته تکلیف دربارهء آینده انقلاب. اولاً نسبت به گذشته شاکر باشیم که خدا نعمت جمهوری اسلامی را ما ارزانی داشته که شایسته است بگوییم: «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی هَدانا لِهذا وَ ما کُنَّا لِنَهْتَدِیَ لَوْ لا أَنْ هَدانَا اللَّهُ». خداوند در آیه 3 سوره مائده می فرماید: «الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذِینَ كَفَرُوا مِن دِینِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ»؛ وقتی با ولایت همراه هستید نباید از کسی یا چیزی بهراسید، اما اگر کفران ولایت کنید دچار عذاب شدید می شوید، مردم مدینه نسبت به ولایت کفران کردند و خدا حجاج بن یوسف ثقفی را بر آنان مسلط کرد، هزاران شهید در طول سال ها داده شد تا نعمت ولایت و جمهوری اسلامی برقرار شده است، این حکومت معصوم و امام زمان (عج) نیست، اما نیازمند شکرگزاری است.

هیچ چیزی از اشرافی گری برای روحانیت بدتر نیست

منِ طلبه می گویم که در طول این چهل سال روحانیت هم کوتاهی هایی کرده است، شاید آنطور که باید و شاید در تبلیغ و معرفی اسلام تلاش نکرده است، شاید آنطور که باید از ارزشهای دین دفاع نکردیم، شاید آنطور که باید ساده زستی نداشته ایم، امام خمینی (ره) فرمود هیچ چیزی از اشرافی گری برای روحانیت بدتر نیست، امروز عده ای اندک تجملاتی و اشرافی رفتار می کنند اما همین این قشر حداقلی هم با توجه به توقعاتی مردم از آنها دارند، اصلاً کارشان قابل توجیه نیست.

مصاحبه از امیرمحسن شیخان

انتهای پیام/


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   آمریکا   خلیج فارس   ولایت فقیه   شهرت   زیارت   نظام جمهوری اسلامی ایران   امام زمان عجل الله   امام علی علیه السلام   ناوگان   جماران   امامزاده   پیروزی انقلاب اسلامی   رئیس جمهور   تمدن   شکرگزاری   حجت الاسلام ماندگاری   جنگ جهانی   حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری   فرمان   مهم ترین دغدغه   علیهم السلام   مباهله   فرهنگی   اتحادیه اروپا   انقلاب اسلامی   امام خمینی (ره)   عاشورا  
اخبار مرتبط
بکشید مارا، ملت بیدار تر می شود/ بیانیه “گام دوم انقلاب” باید سرلوحه امورات ما قرار گیرد
نماینده
پورابراهیمی: در هفته های آینده اصلاح ساختار اقتصادی با حضور سران قوا در دستور کا ر قرار می گیرد
بلاغ مازندران
امام(ره) فرمود "در جنگ فرزند عاشورا و در تحریم فرزند رمضانیم"/هرگاه به حرف ولایت فقیه گوش دادیم، پیروز شدیم
پایگاه وارث
حضور تماشایی و کم نظیر خوزستانی ها در راهپیمایی 22 بهمن/رنگین کمان اقوام ایرانی عزت 40 ساله ایران را فریاد زد
فارس
حضور پرشور مردم هرمزگان در راهپیمایی 22 بهمن/ بارش باران هم مانع خروش مدافعان خلیج فارس نشد
راه دانا
قطعنامه پایانی راهپیمایی 22 بهمن 97
ناطقان نیوز
جهانگیری: انقلاب اسلامی، انقلابی برای همه نسل هاست
فردا نیوز
اراک| پیام 22 بهمن ملت ایران امید به آینده است
تسنیم
امام(ره) فرمود "در جنگ فرزند عاشورا و در تحریم فرزند رمضانیم"
شعار سال
طنین گام های استوار مردم در راهپیمایی 22 بهمن لرزه بر اندام دشمن می اندازد
خبرگزاری دفاع مقدس
قزوین| خون شهدا دلیل پایداری نظام اسلامی است
تسنیم
دعوت سپاه فجر فارس از مردم برای حضور در راهپیمایی 22بهمن
فارس
مردم در 22 بهمن امسال هوشمندانه پاسخ تحریم ها را خواهند داد
ایسنا
مسیرهای ده گانه راهپیمایی یوم الله 22 بهمن در قم اعلام شد
تسنیم
سرلشکر صفوی: مردم در 22 بهمن امسال هوشمندانه پاسخ تحریم ها را خواهند داد
ساعت 24
دولت خسارت های واردشده به مردم سیل زده خوزستان را جبران کند
شوشان
دعوت سپاه فجر از مردم جهت حضور در راهپیمایی 22 بهمن
ایکنا
امام جمعه قم: حضور در 22 بهمن امسال "واجب عینی" است/ به التزام اروپا در پایبندی به برجام اطمینانی نیست
تسنیم
آحاد ملت را به حضور یکپارچه و یک صدا در راهپیمایی 22 دعوت کرد
خبرگزاری حوزه
سرلشکر صفوی: آمریکایی ها داعشی ها را به افغانستان منتقل می کنند
فردا نیوز
اطلاعات دقیق داریم که آمریکایی ها تروریست های داعش را به افغانستان منتقل می کنند
فارس
نفی نظام دو قطبی تفاوت انقلاب ایران با سایر انقلاب ها است
ایرنا
چارچوب انقلاب اسلامی ایران قرآن، سنت، عترت و عقل است
ایکنا
تدابیر رهبر انقلاب سایه جنگ را از ایران دور کرد
خبرگزاری دفاع مقدس
پیاده سازی سند تحول آموزش و پرورش در مدارس دانشگاه آزاد
ایسنا
اصالت، عامل ماندگاری انقلاب اسلامی است
حزب الله نیوز
ولایتی: اصالت، عامل ماندگاری انقلاب اسلامی است
ساعت 24
پیاده سازی سند تحول آموزش و پرورش در مدارس دانشگاه آزاد اسلامی
ملیت
ائمه جمعه اهل سنت در بیان مباحث خود آزاد هستند/ مردم کردستان نیازمند توجه بیشتر هستند
کورد پرس
رمز ماندگاری انقلاب، جذب جوانان انقلابی است
جوان آنلاین
اخبار مرتبط
bltنماینده : بکشید مارا، ملت بیدار تر می شود/ بیانیه “گام دوم انقلاب” باید سرلوحه امورات ما قرار گیرد
bltبلاغ مازندران : پورابراهیمی: در هفته های آینده اصلاح ساختار اقتصادی با حضور سران قوا در دستور کا ر قرار می گیرد
bltپایگاه وارث : امام(ره) فرمود "در جنگ فرزند عاشورا و در تحریم فرزند رمضانیم"/هرگاه به حرف ولایت فقیه گوش دادیم، پیروز شدیم
bltفارس : حضور تماشایی و کم نظیر خوزستانی ها در راهپیمایی 22 بهمن/رنگین کمان اقوام ایرانی عزت 40 ساله ایران را فریاد زد
bltراه دانا : حضور پرشور مردم هرمزگان در راهپیمایی 22 بهمن/ بارش باران هم مانع خروش مدافعان خلیج فارس نشد
bltناطقان نیوز : قطعنامه پایانی راهپیمایی 22 بهمن 97
bltفردا نیوز : جهانگیری: انقلاب اسلامی، انقلابی برای همه نسل هاست
bltتسنیم : اراک| پیام 22 بهمن ملت ایران امید به آینده است
bltشعار سال : امام(ره) فرمود "در جنگ فرزند عاشورا و در تحریم فرزند رمضانیم"
bltخبرگزاری دفاع مقدس : طنین گام های استوار مردم در راهپیمایی 22 بهمن لرزه بر اندام دشمن می اندازد
bltتسنیم : قزوین| خون شهدا دلیل پایداری نظام اسلامی است
bltفارس : دعوت سپاه فجر فارس از مردم برای حضور در راهپیمایی 22بهمن
bltایسنا : مردم در 22 بهمن امسال هوشمندانه پاسخ تحریم ها را خواهند داد
bltتسنیم : مسیرهای ده گانه راهپیمایی یوم الله 22 بهمن در قم اعلام شد
bltساعت 24 : سرلشکر صفوی: مردم در 22 بهمن امسال هوشمندانه پاسخ تحریم ها را خواهند داد
bltشوشان : دولت خسارت های واردشده به مردم سیل زده خوزستان را جبران کند
bltایکنا : دعوت سپاه فجر از مردم جهت حضور در راهپیمایی 22 بهمن
bltتسنیم : امام جمعه قم: حضور در 22 بهمن امسال "واجب عینی" است/ به التزام اروپا در پایبندی به برجام اطمینانی نیست
bltخبرگزاری حوزه : آحاد ملت را به حضور یکپارچه و یک صدا در راهپیمایی 22 دعوت کرد
bltفردا نیوز : سرلشکر صفوی: آمریکایی ها داعشی ها را به افغانستان منتقل می کنند
bltفارس : اطلاعات دقیق داریم که آمریکایی ها تروریست های داعش را به افغانستان منتقل می کنند
bltایرنا : نفی نظام دو قطبی تفاوت انقلاب ایران با سایر انقلاب ها است
bltایکنا : چارچوب انقلاب اسلامی ایران قرآن، سنت، عترت و عقل است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تدابیر رهبر انقلاب سایه جنگ را از ایران دور کرد
bltایسنا : پیاده سازی سند تحول آموزش و پرورش در مدارس دانشگاه آزاد
bltحزب الله نیوز : اصالت، عامل ماندگاری انقلاب اسلامی است
bltساعت 24 : ولایتی: اصالت، عامل ماندگاری انقلاب اسلامی است
bltملیت : پیاده سازی سند تحول آموزش و پرورش در مدارس دانشگاه آزاد اسلامی
bltکورد پرس : ائمه جمعه اهل سنت در بیان مباحث خود آزاد هستند/ مردم کردستان نیازمند توجه بیشتر هستند
bltجوان آنلاین : رمز ماندگاری انقلاب، جذب جوانان انقلابی است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.