مخبر - 1397/10/20 - افزایش 6 برابری سرانه رفاه عمومی پس از انقلاب/ در اقتصاد هنوز انقلاب نکرده ایم

افزایش 6 برابری سرانه رفاه عمومی پس از انقلاب/ در اقتصاد هنوز انقلاب نکرده ایم
یک اقتصاددان با بیان این که جمهوری اسلامی تا 100 سال دیگر هم از اثر تحریم ها تکان نمی خورد، گفت: جریانی که بخواهد تمدن جدیدی ایجاد کند باید در 3 رکن فرهنگ، علم و اقتصاد پیشرفت های زیادی داشته باشد، ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اقتصاد «انقلاب» نکردیم.
افزایش 6 برابری سرانه رفاه عمومی پس از انقلاب/ در اقتصاد هنوز انقلاب نکرده ایم

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، حجت اله عبدالملکی صبح امروز در نشست علمی تخصصی چیستی و چرایی جنگ اقتصادی دشمنان و راهکارهای مقابله با آن اظهار کرد: واقعیت جنگ اقتصادی این است که تنها راهکار مقابله با آن اجرای اقتصاد مقاومتی است.

افزایش 6 برابری سرانه رفاه عمومی پس از انقلاب

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با ارائه تعریفی از اقتصاد مقاومتی افزود: اقتصادی که در شرایط دشواری، تهدید و دشمنی به اهداف خود برسد را اقتصاد مقاومتی می گویند؛ «استقلال اقتصادی»، «رفاه عمومی» و «پیشرفت» از جمله اهداف اصلی اقتصادی انقلاب اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: وابستگی جمعیتی ایران به فروش نفت خام با پیش از انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست و به یک نهم کاهش یافته است؛ همچنین در خصوص مسأله خودکفایی در غذا، 90 درصد مواد غذایی در داخل کشور تولید می شود.

عبدالملکی با اشاره به شاخص رفاه عمومی در ایران اذعان داشت: سرانه شاخص رفاه عمومی مردم ایران نسبت به پیش از انقلاب به 6 برابر و به 5.5 تا 6 رسیده و ضریب جینی از 0.5 به زیر 0.4 رسیده است.

80 درصد تحریم ها داخلی است

وی با بیان این که نیمه های خالی لیوان را هم می بینیم، تصریح کرد: البته همچنان وابستگی داریم، بیش از 6 میلیون بیکار واقعی در کشور داریم، بیش از 70 درصد مردم تحت فشار جدی تورم هستند؛ پس از 60 سال تولید خودرو، هنوز یک خودروی درخور مردم ایران تولید نشده است.

این اقتصاددان عنوان داشت: واقعیت تحریم ها همچنان درک نشده و 20 درصد آن خارجی است و 80 درصد آن تحریم های داخلی است؛ اخیراً معاون اول رئیس جمهور اشاره های اندکی به آن 80 درصد هم می کند.

وی تأکید کرد: روش شکستن تحریم های خارجی از طریق اقتصاد مقاومتی با روش کنونی دولت برای شکست تحریم ها بسیار متفاوت است؛ اگر تحریم های داخلی را از بین ببریم، تحریم های خارجی به طور کلی از بین خواهد رفت.

اروپا از تحریم های ایران خسارت می بیند

عبدالملکی عنوان داشت: در تحریم ها علیه ایران، غربی ها به شدت خسارت می بینند و آمریکا نیز از سال 1995 تا 2004 بین 203 تا 271 میلیارد دلار خسارت دیده است و این برای آمریکا عدد بزرگی است؛ اتحادیه اروپا در بین سال های 2010 تا 2014 حدود 220 درصد از خسارتی که آمریکا از تحریم ها علیه ایران دیده، بیشتر خسارت دیده است.

وی با بیان این که چگونگی نگاه به تمدن اسلامی و تمدن غرب مبنای تعارض آمریکا با انقلاب اسلامی است، اضافه کرد: محمود سریع القلم که مشاور اقتصادی دولت بود و اخیراً کمی از دولت فاصله گرفته است، نگاهی مشابه جبهه غرب دارد و واقعاً باید تأسف خورد که کسانی فکر می کنند اروپا و آمریکا با یکدیگر متفاوت هستند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) ادامه داد: جریانی که بخواهد تمدن جدیدی ایجاد کند باید در 3 رکن فرهنگ، علم و اقتصاد پیشرفت های زیادی داشته باشد، ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اقتصاد انقلاب نکردیم.

آمریکایی ها با مذاکره توانستند نفوذ ایجاد کنند

وی یادآور شد: با روند فعلی جایگاه اقتصادی ما تا سال 2050 از رتبه 18 دنیا به رتبه 25 افت خواهد کرد؛ تولید ملی ایران در سال 96 حدود هزار و 640 میلیارد دلار بوده که ناشی از رشد کشاورزی و صنایع وابسته، فرآوری نفت و گاز و دیگر موارد بوده است.

عبدالملکی اظهار داشت: استفاده از ابزارهای «نفوذ»، «تحریم» و «مذاکره» الگوی نبرد اقتصادی آمریکا با جمهوری اسلامی است؛ باید اعتراف کنیم که آمریکایی ها با مذاکره توانستند در دیوار بتنی انقلاب اسلامی نفوذ ایجاد کنند.

وی افزود: تحریم های نفتی، بانکی، کشتیرانی و کالایی از سال 89 به تحریم های فلج کننده تبدیل شد و دلیل نخست آن مسأله بیداری اسلامی در جهان اسلام بود؛ دلیل دیگر آن آشوب های سال 88 بود که دشمن نظام را به لب پرتگاه رساند.

این اقتصاددان با بیان این که هدف آمریکا از تحریم ها «تورم»، «بیکاری» و «قحطی» است، گفت: آمریکا با اعمال تحریم ها علیه ایران درصدد آن است تا مسیر ایران را با مسیر کشور ترکیه یکی کند؛ اقتصاد ایران بسیار بزرگ و پرظرفیت است و مردم ایران پرتوان، پرتلاش و خلاق هستند، به همین دلیل تحریم های خارجی قدرت فلج کنندگی نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: در سال 2012 که اوج تحریم ها علیه ایران بود، یکی از مقامات رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اقتصاد ایران در مقابل تحریم ها شکست نخواهد خورد؛ آمریکایی ها در شدت اعمال تحریم ها علیه ما دچار خطای محاسباتی شدند.

عبدالملکی بیان داشت: تحریم های آمریکا اگر تا 100 سال دیگر هم ادامه پیدا کند، نظام جمهوری اسلامی تکان نخواهد خورد؛ خدا لعنت کند مسؤولی را که از کنار زجر معیشتی مردم به راحتی می گذرد، هیچ اقدامی نمی کند و شب ها سر آسوده زمین می گذارد.

در کشور انواع تحریم های داخلی را داریم

وی اضافه کرد: «گران فروشی»، «احتکار» و «کیفیت بد محصولات» جزو تحریم های داخلی است که تولیدکنندگان علیه مردم اعمال می کنند و «نخریدن کالای ایرانی با کیفیت و با قیمت مناسب» جزو تحریم هایی است که مردم علیه تولیدکنندگان اعمال می کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان این که «احتکار» منجر به قحطی، تورم و بیکاری می شود، اذعان داشت: «برندگرایی»، «قرار گرفتن تحت تأثیر تبلیغات» و «غفلت» از جمله معضلاتی است که مردم ایران دچار آن می شوند.

وی با بیان این که «عدم تخصیص عمده تسهیلات به تولید» تحریم بانک علیه تولیدکنندگان محسوب می شود، ادامه داد: «واردات بی رویه»، «بدهی به بخش خصوصی» و «بروکراسی معیوب» جزو تحریم های دولت علیه تولیدکنندگان است.

خسارت اقتصادی فتنه 88 چقدر بود؟

عبدالملکی متذکر شد: «فساد»، «سیاسی کاری» و «بی کفایتی» جزو تحریم های مدیران علیه مردم محسوب می شود؛ براساس تحقیقات انجام شده، بین 5 تا 7 درصد از 25 هزار مدیر در جمهوری اسلامی فاسد هستند که این میزان قابل قبول نیست.

وی با بیان این که فتنه سال 88 تحریم جریان های سیاسی علیه مردم ایران بود و جزو تحریم های داخلی محسوب می شود، خاطرنشان کرد: خسارت اقتصادی فتنه 88 به جمهوری اسلامی بیش از 100 میلیارد دلار و معادل فروش 2 سال نفت ایران بود.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان این که باید فرهنگ مصرف را درست کنیم، گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای تلاش برای رفع تحریم های داخلی است؛ «نمی توانیم» کلیدواژه نفوذ دشمن در جنگ اقتصادی است.

«تورم توهمی» باعث تورم واقعی می شود

وی با بیان این که تورم و بیکاری دو معضل اصلی اقتصاد کشور است، تصریح کرد: سیر صعودی قیمت دلار از دی ماه 96 و تشدید سرعت افزایش آن در بهار 97، قیمت سایر دارایی ها افزایش یافت و تورم کلی در تولید و مصرف تشدید شد.

عبدالملکی ادامه داد: افزایش نسبی هزینه تولید، عوامل روانی و توهم افزایش قیمت ها از جمله دلایل تأثیر افزایش قیمت دلار بر تورم و گرانی است؛ اقتصاد ایران دچار یک بیماری شده و به همین دلیل «تورم توهمی» باعث تورم واقعی می شود.

وی عنوان داشت: «خروج آمریکا از برجام»، «بازگشت تحریم ها» و «اعمال تحریم های جدید» جزو ریشه های توهمی معضل اقتصادی  و «دلاریزه بودن اقتصاد ایران»، «شرطی شدن اقتصاد ایران نسبت به خبر تحریم» و «خلق نقدینگی 3 برابری» از ریشه های واقعی معضلات اقتصادی سال 97 جمهوری اسلامی است.

پاره شدن برجام اقتصاد ایران را نسبت به خبر تحریم ها «شرطی» کرد

این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: اقتصاددانان ایرانی هنوز آمریکایی فکر می کنند و مسؤولان ایرانی هم هنوز آمریکایی سیاست گذاری می کنند؛ پاره شدن برجام پمپاژ یک خبر مأیوس کننده برای مردم بود و اقتصاد ایران را نسبت به خبر تحریم ها «شرطی» کرد.

وی با بیان این که دولت طی 5 سال گذشته تلاشی برای دور زدن تحریم ها نداشت، ادامه داد: ذخایر خارجی در سال 97 به 4 برابر میزان قبلی رسید و حجم نقدینگی در سال 97 به عدد هزار و 600 رسید.

عبدالملکی با بیان این که الگوی خلق پول در ایران بدون پشتوانه است، اذعان داشت: شبکه بانکی کشور حجم نقدینگی کل در اقتصاد را در سال 97 به بیش از 8 رسانده است؛ در یک فضای مسموم دلاریزه، خبر «بازگشت تحریم ها» یک چاشنی بود که انرژی ذخیره شده در یک بمب که همان «نقدینگی» بود را آزاد کرد.

آماده سازی شبکه فرماندهان جنگ نرم در بسیج اساتید

محمد باقری نیز در این نشست گفت: سازمان بسیج اساتید استان اصفهان با رویکرد جدید تحول و اثربخشی برنامه ها، در مباحث راهبردی بصیرت افزایی حوزه جنگ نرم ورود کرده و نقش خود را به درستی تبیین کرده است.

رئیس بسیج اساتید استان اصفهان افزود: شبکه فرماندهان جنگ نرم آماده شده که امیدواریم از ظرفیت اساتید و هادیان سیاسی در جهت تبیین راهکارهای مقابله با استکبار استفاده شود؛ بسیج اساتید با هدف انجام اقدامات معنوی، علمی، بصیرتی و کارهای زمین مانده فعالیت های خوبی داشته که امیدواریم این سلسله نشست ها در راستای اهداف مهم ثمربخش باشد.

برخی از تحلیل گران اقتصادی فقط به دولت و مجلس هجمه دارند

حجت الاسلام محسن طالب پور نیز در این نشست تخصصی بیان کرد: مقام معظم رهبری چند سالی است که واژه جنگ تمام عیار اقتصادی را به کار می برند و از سال 89 که تحریم ها به طور جدی اعمال شد، رهبر معظم انقلاب تأکید داشتند که آمریکایی ها در جنگ فرهنگی، سیاسی و اقتصادی شکست خواهند خورد.

نماینده ولی فقیه در مجتمع دانشگاهی امیرالمومنین(ع) افزود: غفلت از اصل توطئه اقتصادی جایز نیست و باید راهکارهای عملی مقابله با جنگ اقتصادی را بدانیم؛ فشارها، تحریم ها و ضعف دستگاه های نظام از جمله مسائلی است که دشمن روی آن متمرکز شده است.

وی ابراز داشت: 20 تا 25 درصد علت مشکلات اقتصاد به تحریم ها بازمی گردد که عوامل دیگر بر این عامل سوار می شوند؛ امروز برخی از تحلیل گران اقتصادی فقط به دولت و مجلس هجمه دارند و به عوامل خارجی بی توجه هستند.

طالب پور بیان کرد: هدف ما در این نشست بررسی ابعاد خارجی مشکلات اقتصادی و طرح های دشمن برای جنگ اقتصادی است؛ دشمن در سال 97 موفق به اجرای تابستان داغ نشد و نتوانست در کشور آشوب ایجاد کند.

انتهای پیام/قمحتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اصفهان   خسارات   تورم   مردم ایران   کشاورزی   نفت و گاز   خودکفایی   رفاه   بیکاری   نفت خام   آمریکا   نشست علمی   جنگ اقتصادی   ونیز   پیروزی انقلاب اسلامی   محمود سریع القلم   تمدن   کشتیرانی   مشاور اقتصادی   امام جعفر صادق علیه السلام   اقتصاد دان   عبدالملکی   معاون اشتغال   اقتصاد   اتحادیه اروپا   اقتصاد مقاومتى   انقلاب اسلامی   کمیته امداد امام خمینی(ره)   معاون اول رئيس جمهور   مواد غذایی   تحریم های ایران  
اخبار مرتبط
خبر خوش وزیر اقتصاد برای مستاجرین؛ 400 هزار مسکن اجتماعی برای طبقه ی متوسط می سازیم
بلاغ مازندران
وزیر اقتصاد: 400 هزار واحد مسکن اجتماعی می سازیم
خبرآنلاین
دولت 400 هزار واحد مسکن اجتماعی می سازد
ایرنا
ملت ایران با حضور باشكوه خود آمریكا را به چالش كشیدند
فارس
تعرفه واردات گوشت صفر می شود
صدا و سیما
مشاور رهبری: تحولات منطق از زمینه های ظهور است!
ستاره
سرلشکر صفوی: قدرت از غرب عالم به سمت شرق عالم در حال حرکت است
خبرآنلاین
مشاور رهبری: تحولات منطق از زمینه های ظهور است!/ غرب در حال سقوط است
ساعت 24
مشاور رهبری: تحولات منطق از زمینه های ظهور است!| غرب در حال سقوط است
آفتاب
باید دارای پیش دستی راهبردی و هجومی نسبت به رخدادهای آینده باشیم
ایسنا
اسلام یکی از قطب های جدید قدرت در جهان خواهد بود
باشگاه خبرنگاران
تحولات منطقه از زمینه های ظهور است/ لبیرایسم دیگر الهام بخش نیست
نسیم
قدرت از غرب به شرق در حال حرکت است/ تبیین بروز و ظهور قطب قدرت جهان اسلام در قرن حاضر
ایکنا
سرلشکر صفوی: لیبرالیسم دیگر الهام بخش نیست
جوان آنلاین
سرلشکر رحیم صفوی: لیبرالیسم دیگر الهام بخش نیست
دیده بان ایران
لیبرالیسم غربی در حال تمام شدن است
قدس آنلاین
تحولات منطقه از زمینه های ظهور است/ لیبرالیسم دیگر الهام بخش نیست
ایران خبر
سرلشکر صفوی: تحولات منطقه از زمینه های ظهور است
فردا نیوز
سرلشکر صفوی: تحولات منطقه از زمینه های ظهور است/ لیبرالیسم دیگر الهام بخش نیست
تقریب نیوز
مفاسد اقتصادی فرهنگ تولید را تهدید می کند
صدا و سیما
آمریکا قصد تحریک مردم علیه نظام از طریق تورم شدید، بیکاری و قحطی را دارد
خبرگزاری حوزه
تسهیلات بانکی به تعداد اندکی از تولیدکنندگان واقعی پرداخت می شود
تسنیم
جهانگیری: دامن نظام را از فساد پاک کنید
تیک نیوز
مسئولان باید حتی نزدیک ترین افراد به خود که رانتجو هستند را کنار بگذارند
پایتخت ما
جهانگیری: باید دامن جمهوری اسلامی را از فساد پاک کنیم
نواندیش
باید دامن جمهوری اسلامی را از فساد پاک کنیم
بهار نیوز
باید به جایگاهی در شان ملت ایران در دنیا برسیم
صدای ایران
برنامه هایی برای رفع مشکلات معیشتی داریم/رانت خواران حذف شوند
تقریب نیوز
سرافرازانه اعلام کرده ایم که می توانیم تحریم های سخت را مدیریت و برنامه ریزی کنیم
فارس
جهانگیری:باید دامن جمهوری اسلامی را از فساد پاک کنیم
تدبیر و امید
اخبار مرتبط
bltبلاغ مازندران : خبر خوش وزیر اقتصاد برای مستاجرین؛ 400 هزار مسکن اجتماعی برای طبقه ی متوسط می سازیم
bltخبرآنلاین : وزیر اقتصاد: 400 هزار واحد مسکن اجتماعی می سازیم
bltایرنا : دولت 400 هزار واحد مسکن اجتماعی می سازد
bltفارس : ملت ایران با حضور باشكوه خود آمریكا را به چالش كشیدند
bltصدا و سیما : تعرفه واردات گوشت صفر می شود
bltستاره : مشاور رهبری: تحولات منطق از زمینه های ظهور است!
bltخبرآنلاین : سرلشکر صفوی: قدرت از غرب عالم به سمت شرق عالم در حال حرکت است
bltساعت 24 : مشاور رهبری: تحولات منطق از زمینه های ظهور است!/ غرب در حال سقوط است
bltآفتاب : مشاور رهبری: تحولات منطق از زمینه های ظهور است!| غرب در حال سقوط است
bltایسنا : باید دارای پیش دستی راهبردی و هجومی نسبت به رخدادهای آینده باشیم
bltباشگاه خبرنگاران : اسلام یکی از قطب های جدید قدرت در جهان خواهد بود
bltنسیم : تحولات منطقه از زمینه های ظهور است/ لبیرایسم دیگر الهام بخش نیست
bltایکنا : قدرت از غرب به شرق در حال حرکت است/ تبیین بروز و ظهور قطب قدرت جهان اسلام در قرن حاضر
bltجوان آنلاین : سرلشکر صفوی: لیبرالیسم دیگر الهام بخش نیست
bltدیده بان ایران : سرلشکر رحیم صفوی: لیبرالیسم دیگر الهام بخش نیست
bltقدس آنلاین : لیبرالیسم غربی در حال تمام شدن است
bltایران خبر : تحولات منطقه از زمینه های ظهور است/ لیبرالیسم دیگر الهام بخش نیست
bltفردا نیوز : سرلشکر صفوی: تحولات منطقه از زمینه های ظهور است
bltتقریب نیوز : سرلشکر صفوی: تحولات منطقه از زمینه های ظهور است/ لیبرالیسم دیگر الهام بخش نیست
bltصدا و سیما : مفاسد اقتصادی فرهنگ تولید را تهدید می کند
bltخبرگزاری حوزه : آمریکا قصد تحریک مردم علیه نظام از طریق تورم شدید، بیکاری و قحطی را دارد
bltتسنیم : تسهیلات بانکی به تعداد اندکی از تولیدکنندگان واقعی پرداخت می شود
bltتیک نیوز : جهانگیری: دامن نظام را از فساد پاک کنید
bltپایتخت ما : مسئولان باید حتی نزدیک ترین افراد به خود که رانتجو هستند را کنار بگذارند
bltنواندیش : جهانگیری: باید دامن جمهوری اسلامی را از فساد پاک کنیم
bltبهار نیوز : باید دامن جمهوری اسلامی را از فساد پاک کنیم
bltصدای ایران : باید به جایگاهی در شان ملت ایران در دنیا برسیم
bltتقریب نیوز : برنامه هایی برای رفع مشکلات معیشتی داریم/رانت خواران حذف شوند
bltفارس : سرافرازانه اعلام کرده ایم که می توانیم تحریم های سخت را مدیریت و برنامه ریزی کنیم
bltتدبیر و امید : جهانگیری:باید دامن جمهوری اسلامی را از فساد پاک کنیم
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.