مخبر - 1397/10/20 - کارگران چه می شوند؟

کارگران چه می شوند؟
رهبر معظم انقلاب روز گذشته در جریان دیدار خود با مردم قم تأکید مهمی در خصوص توجه ویژه مسئولان به موضوع معیشت مردم داشتند؛ اتفاقی که این روز ها به یکی از مطالبات جدی اقشار مختلف مردم در حوزه اقتصادی تبدیل شده، اما به نظر می رسد که دولت هنوز اهتمام ویژه ای به این موضوع ندارد.
کارگران چه می شوند؟

رهبر معظم انقلاب روز گذشته در جریان دیدار خود با مردم قم تأکید مهمی در خصوص توجه ویژه مسئولان به موضوع معیشت مردم داشتند؛ اتفاقی که این روز ها به یکی از مطالبات جدی اقشار مختلف مردم در حوزه اقتصادی تبدیل شده، اما به نظر می رسد که دولت هنوز اهتمام ویژه ای به این موضوع ندارد. یکی از مهم ترین اقشار مردم که به نظر می رسد با بی مهری دولت در حوزه تأمین معیشت مواجه شده، قشر کارگر است؛ قشری که پس از افزایش شدید نرخ ارز و متعاقب آن بروز تورم، فشار شدیدی را احساس کرد، اما تلاش چندباره برای جبران قدرت خرید آن ها ناکام ماند. موضوع اینجا بود که مطابق همیشه در جریان برگزاری شورای حقوق و دستمزد که به اصرار نماینده کارگران برگزار شد، بار دیگر دولت به سمت کارفرمایان غش کرد و با توجیه اینکه افزایش حقوق کارگران می تواند در شرایط فعلی به تولید لطمه بزند، پرونده افزایش حقوق کارگران در سال جاری را برای همیشه بست.
البته در این میان دولت که زیر فشار کارگران برای جبران قدرت خرید خود بود، تصمیم گرفت تا کارگران را نیز مشمول دریافت بسته حمایتی قرار دهد. بر این اساس هیئت وزیران در تاریخ 27 آبان ماه به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستورالعمل بسته پرداخت کمک جبرانی و حمایت غذایی از گروه های کم درآمد جامعه را تصویب کرد. در راستای این طرح چهار گروه مشمول بسته حمایتی می شوند که کارگران در گروه چهار قرار دارند.
مشمولان گروه چهارم شامل خانوار های با درآمد ماهانه کمتر از 30 میلیون ریال در گروه های کارگران ساختمانی، قالی بافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش فرمایان، رانندگان بین شهری و درون شهری، زنبورداران، کارگران باربر، شاغلان کسب و کار های خانگی، کارگران کارگاه های متفرقه، عشایر و روستاییان، بازنشستگان، دریافت کنندگان بیمه بیکاری و دیگر گروه های مشمول که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می شوند.
اما جالب اینجاست که به رغم آنکه مرحله اول بسته حمایتی 200 هزار تومانی به بسیاری از اقشار حتی کارمندان دولت هم پرداخت شده و همه آن ها آماده دریافت بسته دوم هستند، هنوز بیش از 14 میلیون کارگر بسته حمایتی خود را دریافت نکرده اند و تأمین اجتماعی هم اعلام کرده است هنوز برنامه مدونی در خصوص نحوه پرداخت این بسته وجود ندارد. البته اگر از این پرسش بگذریم که دریافت یک کمک 200 هزارتومانی تا چه حد می تواند عقب ماندگی های زندگی کارگران را در شرایط فعلی اقتصادی کشور تأمین کند، باید سؤال مهم تری در این خصوص از دولت پرسید که چرا دولتی ها در تأمین اعتبار لازم برای سبد حمایتی بیش از 14 میلیون کارگران تعلل می کند.
بسته به سرنوشت افزایش حقوق دچار شد
حالا پس از آنکه پرونده افزایش حقوق ها در سال 97 با وعده پرداخت بسته حمایتی از سوی دولت برای همیشه بسته شد که به نظر می رسد دولتی ها در حال طراحی بازی تازه ای هستند که پرداخت این بسته حمایتی را نیز به سرنوشت افزایش حقوق ها مبتلا کنند. مؤید این ادعا، اظهارات حاتم شاکرمی، معاون وزیر کار در امور روابط کار است که خبر از بررسی افزایش حق مسکن کارکنان مشمول قانون کار در نشست هفته آینده شورای عالی کار خبر داده است. وی با اشاره به برگزاری نشست شورای عالی کار طی هفته آینده اظهار داشت: در جلسه هفته آینده موضوع بررسی افزایش حق مسکن کارگران و همچنین اصلاح آیین دادرسی در دستور کار قرار دارد.
بنابراین اگر بخواهیم گفته های این مقام مسئول را به صورت ساده بازگو کنیم، بدان معناست که وزارت کار نه تن ها از موضوع افزایش حقوق ها در سال 97 گذشته است، بلکه با مسکوت گذاشتن پرونده پرداخت بسته حمایتی به کارگران به سراغ چانه زنی بر سر حقوق سال 98 کارگران رفته و عملاً کارگران نباید در این خصوص منتظر باشند. حال باید منتظر ماند و دید که آیا تذکر مهم روز گذشته رهبر معظم انقلاب در خصوص رسیدگی به معیشت اقشار مختلف مردم توسط مسئولان باعث تلنگر به مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای توجه به معیشت 14 میلیون کارگر خواهد شد یا خیر؟

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.