مخبر - 1397/10/20 - از اول بهمن 97 خودرو را با قیمت جدید بخرید +جدول قیمتهای جدید

از اول بهمن 97 خودرو را با قیمت جدید بخرید +جدول قیمتهای جدید
وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از سه ماه کشمکش و بررسی، بالاخره سیاست کلی قیمت گذاری خودروهای داخلی را با محوریت «آزادسازی» اعلام کرد. بنابر اعلام عباس تابش، رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، خودروسازان مجاز هستند قیمت محصولات پرتقاضای (زیر 45 میلیون تومان) خود را که با موعد تحویل ابتدای ...
از اول بهمن 97 خودرو را با قیمت جدید بخرید +جدول قیمتهای جدید

از اول بهمن 97 خودرو را با قیمت جدید بخرید +جدول قیمتهای جدید

وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) بالاخره سیاست نهایی درباره قیمت گذاری خودروهای داخلی را اعلام کرد. بر این اساس، خودروسازان مجازند برای تعهدات خود تا پایان دی امسال، 30 درصد به قیمت محصولاتشان اضافه کنند و از ابتدای بهمن نیز مبنای قیمت گذاری، «حاشیه بازار» خواهد بود. حدودا سه ماه پیش بود که شورای رقابت از پروسه قیمت گذاری خودرو حذف و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان جایگزین آن شد. در این مدت، بارها وعده اعلام قیمت جدید خودروها داده شد، با این حال ملاحظات اجتماعی اجازه انتشار آن را نداد. وزارت صمت البته پیش تر قیمت گذاری خودروهای بالای 45 میلیون تومانی را تقریبا آزاد و در اختیار خودروسازان گذاشت، با این حال برای اعلام سیاست قیمت گذاری سایر خودروها با توجه به تیراژ بالا و حساسیت عمومی، احتیاط به خرج داد و صبر کرد.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ در نهایت اما دیروز بالاخره طلسم شکسته و سیاست کلی و نهایی وزارت صمت درباره قیمت گذاری خودروهای زیر 45 میلیون تومان نیز رونمایی شد. با توجه به گفت وگوی دیروز عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با رادیو، افزایش قیمت خودروهای داخلی در دو مرحله صورت می گیرد. در مرحله اول، خودروسازان مجازند 30 درصد به قیمت محصولات خود اضافه کنند، محصولاتی که موعد تحویل آنها تا پایان دی امسال است. به گفته رئیس سازمان حمایت، تعهدات خودروسازان تا 31 مرداد امسال با قیمت های قبلی محاسبه می شود و آنها مجاز به افزایش قیمت این خودروها نیستند. به عبارت بهتر، خودروهایی که موعد تحویل آنها تا 31 مرداد سال جاری بوده و خودروسازان نتوانسته اند به تعهد خود عمل کنند، با همان قیمت های قبلی واگذار خواهند شد. هرچند رئیس سازمان حمایت به طور شفاف در مورد خودروهای تاخیری (خودروهایی که موعد تحویل آنها گذشته) اظهارنظر نکرده، اما اظهارات وی این موضوع را به ذهن متبادر می کند که تاخیری های شهریور به بعد با قیمت روز تحویل داده خواهند شد. رئیس سازمان حمایت تاکید کرده که تعهدات خودروسازان از ابتدای شهریور تا پایان دی، با قیمت های به روز شده انجام می شوند؛ معنای این اظهارنظر به احتمال قوی این است که خودروهای تاخیری هم با قیمت روز به ثبت نام کنندگان واگذار خواهند شد. به عنوان مثال، کسانی که قرار بوده خودرو خود را در مهر تحویل بگیرند و خودروساز به تعهد خود در این مورد عمل نکرده، مشمول به روز شدن قیمت ها هستند و این یعنی، آنها باید تاوان بدعهدی خودروسازان را بدهند. البته هنوز خودروسازان اظهارنظری رسمی در این مورد نکرده اند، اما اظهارات رئیس سازمان حمایت، بر به روز شدن قیمت خودروهای تاخیری دلالت دارد.
قیمت گذاری در حاشیه بازار

مرحله دوم افزایش قیمت خودروهای زیر 45 میلیون تومان اما از ابتدای بهمن امسال کلید می خورد. به گفته رئیس سازمان حمایت، خودروسازان مجاز هستند از ابتدای بهمن امسال قیمت محصولات خود را مطابق با حاشیه بازار تعیین کنند. به عبارت بهتر، قیمت خودروهای داخلی از 10 روز دیگر تا 5 درصد زیر نرخ بازار افزایش خواهد یافت تا شبه آزادسازی قیمت خودرو رسما در بازار زیر 45 میلیونی ها کلید بخورد. با این حساب، پیش فروش خودروهای داخلی از ابتدای بهمن براساس قیمت های حاشیه بازار است و باید منتظر ماند و دید آیا استقبالی از فروش های آتی خودروسازان با توجه به صعود حداقل 10 میلیون تومانی قیمت محصولات آنها خواهد شد. اما نکته دیگری که در اظهارات رئیس سازمان حمایت وجود دارد، به محدوده مجاز خودروسازان برای فروش فوری محصولات مربوط می شود. به گفته تابش، خودروسازان مجازند تنها 20 درصد از محصولات تولیدی خود را به فروش فوری اختصاص دهند و 80 درصد دیگر را باید صرف عمل به تعهدات کنند.
قیمت جدید خودروها

هرچند تا لحظه تنظیم این گزارش، تنها ایران خودرو قیمت محصولات خود را به روز کرده، با این حال با توجه به فرمولی که وزارت صمت برای قیمت گذاری خودروهای داخلی در نظر گرفته، می توان قیمت جدید محصولات سایپا را نیز محاسبه کرد.

ایران خودرویی ها اواخر وقت سه شنبه قیمت پژو 405، سمند، پارس، رانا و 206 را به روز کردند تا حداقل 10 میلیون تومان به قیمت آنها اضافه شود. بر این اساس، قیمت پژو پارس دوگانه سوز 54 میلیون و 914 هزار تومان، پژو پارس سال 52 میلیون و 775 هزار تومان، پژو پارس سال با سیستم اخطار سرقت و یورو 4 بهینه 53 میلیون تومان، پژو 405 بنزینی GLX 42 میلیون و 829 هزار تومان، پژو 405 دوگانه سوز GLX 45 میلیون و 170 هزار تومان، پژو 405 بنزینی اس ال ایکس 45 میلیون و 638 هزار تومان، سمند LX سال 43 میلیون و 597 هزار تومان، سمند LX مدل EF7 پایه گازسوز 46 میلیون و 908 هزار تومان، سمند LX مدل EF7 پایه گازسوز با مخزن 100 لیتری 47 میلیون و 63 هزار تومان، سمند LX مدل EF7 44 میلیون و 640 هزار تومان، پژو 206 تیپ دو 47 میلیون و 174 هزار تومان، پژو 206 تیپ پنج 54 میلیون و 526 هزار تومان، پژو 206 صندوق دار مدل V8، 55 میلیون و 593 هزار تومان و رانا ال ایکس، 51 میلیون و 363 هزار تومان تعیین شد.

همچنین با توجه به مجاز شدن خودروسازان به افزایش قیمت 30 درصدی محصولات، نرخ احتمالی خودروهای سایپا نیز قابل حدس است. بر این اساس، قیمت پراید مدل 111 به حدود 29 میلیون و 250 هزار تومان می رسد و پراید 131 نیز قیمتی برابر با 29 میلیون و 250 هزار تومان خواهد داشت. همچنین تیبای معمولی نیز با قیمتی معادل 35 میلیون و 750 هزار تومان عرضه می شود و قیمت ساینا دنده ای هم به 40 میلیون و 300 هزار تومان می رسد. مدل اتومات این خودرو نیز با قیمت 54 میلیون و 600 هزار تومان تحویل مشتریان داده خواهد شد. این قیمت ها با توجه به مجوز 30 درصدی سازمان حمایت محاسبه شده و ممکن است سایپایی ها تصمیم بگیرند در راستای جلوگیری از انصراف مشتریان، قیمت ها را کمتر از 30 درصد بالا ببرند.

از اول بهمن 97 خودرو را با قیمت جدید بخرید +جدول قیمتهای جدید

به روز زندگی کنید با زندگی امروز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.