مخبر - 1397/10/18 - نخستین طرح نوین آبیاری زیرسطحی در ابرکوه اجرا شد

نخستین طرح نوین آبیاری زیرسطحی در ابرکوه اجرا شد
مهدي غيب الهي روز سه شنبه در گفت گو با خبرنگار ايرنا افزود: توسعه آبياري نوين با حمايت دولت در دستور کار قرار دارد و افزون بر 900 ميليون ريال هزينه ها از محل کمک هاي بلاعوض دولتي پرداخت مي شود.
نخستین طرح نوین آبیاری زیرسطحی در ابرکوه اجرا شد

مهدی غیب الهی روز سه شنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا افزود: توسعه آبیاری نوین با حمایت دولت در دستور کار قرار دارد و افزون بر 900 میلیون ریال هزینه ها از محل کمک های بلاعوض دولتی پرداخت می شود.
وی یادآور شد: مصرف کم و توزیع بهتر آب، یکنواختی و جذب بیشتر، تبخیر پایین، آهکی شدن کمتر زمین ، امکان کار روی زمین و کاهش هزینه کارگر از مزایای طرح است.
غیب الهی افزایش راندمان آبیاری تا 84 درصد، جلوگیری از رویش علف های هرز، تزریق کود و مواد غذایی موردنیاز به طور مستقیم به ریشه، جلوگیری از هدر رفت آب، حذف کود حیوانی و استفاده از کودهای کلاته و یا کودهایی با حلالیت بالا، کاهش هزینه های مصرف کود را از دیگر مزایای استفاده از آبیاری زیرسطحی ذکر کرد.
این مسئول بخش کشاورزی شهرستان تأکید کرد: آبیاری زیرسطحی بیشتر در باغ ها و برخی زراعت ها و در مناطقی با شیب های تند استفاده می شود .
وی بابیان اینکه این طرح در دهه فجر به بهره برداری می رسد، اظهار کرد: به زودی مرحله دوم اجرای آن در مزارع کشاورزی در 10 هکتار اجرا می شود.
این مسئول محلی تأکید کرد: توسعه فعالیت های کشاورزی با بهره گیری بیشتر از روش آبیاری نوین و علمی در کاهش مصرف آب در دستور کار است.
غیب الهی اظهار کرد: برای استفاده بهینه از آب تاکنون سه هزار و 500 هکتار آبیاری نوین قطره ای و تیپ در اراضی و باغ های ابرکوه اجراشده است.
وی بیان کرد: دولت در راستای توسعه طرح های آبیاری نوین با کمک های رایگان ، کشاورزان را کمک می کند، و هم اکنون در 500 هکتار باغ ها و اراضی آبیاری نوین در دست اجراست.
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه از بهره برداران و کشاورزان خواست، برای صرفه جویی آب، پیشگیری از کاهش افت سطح آب های زیرزمینی و بهره وری بیشتر در بخش کشاورزی، مزارع و باغ های خود را به آبیاری نوین قطره ای ، بارانی و تیپ تجهیز کنند.
35 درصد اشتغال شهرستان ابرکوه به کشت 15هزار هکتار اراضی باغی و زراعی و فعالیت های دامداری و دامپروری وابسته است که هفت هزار و 500 خانوار از این طریق امرارمعاش می کنند.
منابع آب های زیرزمینی ابرکوه عمدتاً از حوزه شمال فارس تغذیه می شود که به دلیل برداشت بی رویه در بالادست توسط کشاورزان استان خطر کم آبی و بی آبی ابرکوه را تهدید می کند .
مرکز شهرستان 53 هزارنفری ابرکوه در140کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
7540/ 2047/
انتهای پیام

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.