مخبر - 1397/10/17 - انقلاب در سودان؟

انقلاب در سودان؟
خليج فارس: از 19 دسامبر، در بسياري از شهر هاي سودان، از جمله پايتخت آن، خارطوم، در اعتراض به تصميم دولت براي افزايش قيمت نان، تظاهراتي برپا شد که تعدادي کشته و زخمي برجاي گذاشت.
انقلاب در سودان؟

خلیج فارس: از 19 دسامبر، در بسیاری از شهر های سودان، از جمله پایتخت آن، خارطوم، در اعتراض به تصمیم دولت برای افزایش قیمت نان، تظاهراتی برپا شد که تعدادی کشته و زخمی برجای گذاشت.
به گزارش «خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ مقامات سودان می گویند تاکنون حداقل 19 نفر، از جمله دو نیروی امنیتی، در تظاهرات کشته شده اند، اما سازمان عفو بین الملل تعداد کشته ها را 37 نفر اعلام کرده است. با گذشت بیش از دو هفته از آغاز اعتراضات، شعار های معترضان تندتر شده و برخی خواستار تغییر نظام سودان و سرنگونی عمر البشیر، رئیس جمهور سودان، شده اند. انقلاب در سودان؟
البشیر در پاسخ به این شعار ها گفته آن هایی که می خواهند او را برکنار کنند و به قدرت برسند باید خود را برای انتخابات سال 2020 آماده کنند. البشیر اعلام کرده که دولتش با انتخابات به قدرت رسیده و بنابراین از مشروعیت مردمی برخوردار است.
در حالی که برخی تشکل ها خواستار برگزاری تظاهرات به سوی کاخ ریاست جمهوری شده اند، البشیر، محمد ابوزید مصطفی، وزیر بهداشت را به دلیل بالا رفتن قیمت داروها، برکنار کرد.
بشار جمعه ارو، سخنگوی دولت سودان، با صدور بیانیه ای، ضمن تعهد به حل مشکلات معیشتی مردم سودان، تلاش کرد معترضان را آرام کند. او گفته دولت کشورش تلاش هایی برای تامین کالا های اساسی و خدمات ضروری انجام می دهد.
با این حال به نظر می رسد معترضان از این اطمینان بخشی راضی نشده و برای برگزاری تظاهرات در برابر کاخ ریاست جمهوری مصمم هستند. روز شنبه، اتحادیه صنفی و سندیکا های کارگری سودان طی بیانیه ای گفتند: «از طرفداران مان دعوت می کنیم که در چهار مکان در خارطوم تجمع کنند و سپس به سمت کاخ ریاست جمهوری حرکت کنند.»
در روز های اخیر، انجمن های صنفی معلمان، پزشکان و مهندسان تظاهراتی برگزار کردند که به سرعت توسط نیرو های امنیتی پراکنده شد.
شنبه شب، همزمان با برکناری وزیر بهداشت، نیرو های امنیتی در میدان های صلی پایتخت مستقر شدند. گرانی کالا های اساسی سودانی ها را خشمگین کرده، اما کمبود دارو و افزایش قیمت آن در روز های گذشته، آتش خشم سودانی ها را شعله ور کرد. در پی گسترش اعتراضات، مدارس و دانشگاه های خارطوم از 23 دسامبر به مدت نامعلوم تعطیل شدند.
در سال گذشته، سودان از یک بحران اقتصادی طولانی رنج برد. کالا های اساسی گران و کمیاب شد و میانگین تورم به 70 درصد رسید.
روز یکشنبه، بار دیگر تظاهراتی در یکی از خیابان های نزدیک به کاخ ریاست جمهوری برگزار شد که نیرو های امنیتی با شلیک گاز اشک آور آن را پراکنده کردند. هدف معترضان این بود که یادداشتی درباره برکناری البشیر به او بدهند. علاوه بر این، اساتید دانشگاه خارطوم، که قدیمی ترین دانشگاه این کشور است، تجمعی برپا کردند و خواستار برکناری البشیر شدند. اما نیرو های امنیتی تعدادی از آن ها را بازداشت کردند.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.