مخبر - 1397/10/16 - نیروهای امنیتی سودان شماری از معترضان را بازداشت کردند

نیروهای امنیتی سودان شماری از معترضان را بازداشت کردند
الجزیره-ایرنا- منابع سودانی روز یکشنبه اعلام کردند در نوزدهمین روز تظاهرات مردمی در این کشور، نیروهای امنیتی شماری از تظاهرات کنندگان و از جمله چند استاد دانشگاه را بازداشت کردند.
نیروهای امنیتی سودان شماری از معترضان را بازداشت کردند

به گزارش ایرنا، تارنمای سودانی « الراکوبه » نوشت، نیروهای امنیتی شماری از اعضای هیات علمی دانشگاه خارطوم را پس از مشارکت آن ها در اعتراض های ضد دولتی بازداشت کردند.
شاهدان عینی گفتند، نیروهای امنیتی مانع خارج شدن اساتید ازدانشگاه خارطوم برای مشارکت در تظاهرات شده و دست کم هشت نفر از آن ها را بازداشت کردند.
خبرگزاری رویترز نیز نوشت، این نخستین بار است که اساتید قدیمی ترین موسسه آموزش عالی سودان در تظاهرات مردمی در این کشور که از 28 آذر آغاز شده، شرکت کرده و خواستار کناره گیری عمر البشیر از قدرت می شوند.
در بیرون از دیوارهای دانشگاه خارطوم نیز سودانی ها روز یکشنبه در سه منطقه پایتخت به هدف رسیدن به کاخ ریاست جمهوری تظاهرات برگزار کردند اما نیروهای پلیس آن ها را با گاز اشک آور پراکنده کردند.
شاهدان عینی همچنین اعلام کردند نیروهای پلیس به تظاهرات کنندگان در «ود مدنی » دومین شهر بزرگ سودان حمله کرده و آن ها را متفرق کردند.
«عمر البشیر » رئیس جمهوری سودان که از حدود 30 سال پیش قدرت را در این کشور در دست دارد ، روز شنبه در واکنش به کسانی که خواستار کناره گیری او از قدرت شده اند، گفت، آن ها باید در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 در پی تغییر باشند زیرا او اکنون با رای مردم رئیس جمهوری است و اینگونه با کناره گیری از قدرت مخالفت کرد.
مردم سودان در شهرهای مختلف از 28 آذر در اعتراض به وضعیت معیشتی خود و گرانی کالاها دست به تظاهرات زده اند و کم کم خواسته اصلی معترضان ،سرنگونی نظام حاکم شده است. دولت ناچار به اعلام حالت فوق العاده در برخی استان ها و تعطیل کردن مدارس و دانشگاه ها و از جمله دانشگاه های پایتخت این کشور شده است.
سازمان عفو بین الملل اعلام کرده است طی این مدت دست کم 37 نفر از معترضان کشته شده اند و صدها تن دیگر نیز زخمی شده اند و این در حالی است که دولت شمار کشته ها را 19 نفر اعلام کرده است.
خاورم **2041**

انتهای پیام /*

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.