مخبر - 1397/10/16 - گشتی در خانه یک دندان پزشک هنرمند

گشتی در خانه یک دندان پزشک هنرمند
به بهانه نمایشگاه اسناد تاریخی پزشکی و دندان پزشکی در خانه موزه دکتر امیراسماعیل سندوزی؛ به معرفی این مرکز پرداخته ایم.
گشتی در خانه یک دندان پزشک هنرمند

به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، خانه موزه «دکتر سندوزی» از سال 1382 در مجموعه سازمان فرهنگی هنری شهردار تهران فعال شد. این خانه موزه متعلق به دندان پزشکی هنرمند است که خانه و مطب شخصی خود را وقف مردم تهران کرد تا تبدیل به خانه موزه شود.
البته دکتر سندوزی تنها یک دندانپزشک نیست بلکه هنرمندی است توانمند که آثار بسیاری در زمینه نقاشی، طراحی و مجسمه سازی از خود به یادگار گذاشته است. این خانه موزه اکنون محل نگهداری آثار هنری اوست که در کنار نمایشگاه دائمی این آثار، محلی برای برگزاری نشست های تخصصی هنری، جشنواره های مختلفی با عنوان جشنواره طراحی معاصر، پزشکان هنرمند، پرستاران هنرمند و... نیز هست.
گشتی در خانه یک دندان پزشک هنرمند
سندوزی 90 ساله، دندانپزشکی است که دنیای پزشکی او را راضی نمی کرد و در کنار حرفه اش با هنرهای تجسمی آشنا شد و به مطالعه در این زمینه پرداخت. او در اوقات فراغتش دست به کار هنر شد و علاوه بر طراحی و نقاشی، مجسمه های بسیار زیبایی به سبک های کوبیسم، امپرسیونیسم و رئالیسم خلق کرد. حاصل کار هنری دکتر سندوزی، حدود 180 اثر هنری است که در خانه موزه اش به نمایش درآمده است. دکتر سندوزی سال 1377، پس از آن که ناگزیر شد برای جراحی به خارج از کشور سفر کند، مطبش را به همراه تمامی تجهیزات، کتابخانه شخصی، آثار هنری نقاشی، طراحی، مجسمه ها، دستنوشته ها و حتی یادگاری های دوستانش برای استفاده مردم تهران اهدا کرد.
گشتی در خانه یک دندان پزشک هنرمند
«منظری را که در نظر دارم، به من حکم می کند در قید نامی که بماند یا نماند، نمانم. به همین دلیل آن هنگامی که تصمیمم پیوستن به حضرتش بود بدین کار خرد اقدام کردم، فقط برای ادای دینی که از مردم بر دل و جانم ـ نه بر گردنم ـ احساس می کردم بود نه نام. اگر آن محل را با وسایلش و آثارم می فروختم، پولش را به کجا می بایست می بردم؟ در حالی که با همگانی شدنش به اهداف انسانی ام جامه عمل می پوشاندم: اول این که این محل بر خلاف سندش، از آن من نبود. خشت خشت آن را مردم به من دادند، به من سپردند تا من آن را روی هم بگذارم، روی هم گذاریش با من بود. حال که وقت رفتن است «مال مردم» مال خودشان. دوم، وقتی جوانانی که به تماشا می آیند ببینند که: وجدان حرفه ای داشتن سازنده و سودآور است، اقبال مردمی، نعمتی بی کران و تمام ناشدنی و سازنده است که می توان دندانپزشکی صادق و ساده بود و گوشه چشمی هم هر چند ابتدایی و ناچیز به هنر داشت. سوم، که انسان موجودی خلاق و چند بعدی است از ابعاد دیگر وجودمان که حضرتش به ما بخشیده غافل نمانیم که کفر نعمت است....» اینها را خود دکتر سندوزی گفته است و بهانه اوست برای بخشیدن بخش مهمی از دارایی اش به مردم.
گشتی در خانه یک دندان پزشک هنرمند
این روزها نمایشگاه اسناد تاریخی پزشکی و دندان پزشکی که مجموعه ارزشمندی شامل 30 اثر از اسناد قدیمی پزشکی و دندان پزشکی است تا 12 بهمن در موزه سندوزی به نمایش درمی آید و بهانه خوبی است که گشتی در این خانه موزه متفاوت بزنید.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.