مخبر - 1397/10/15 - ستون های پوسیده حکومت «عمر البشیر» در حال فرو ریختن است

ستون های پوسیده حکومت «عمر البشیر» در حال فرو ریختن است
یک کارشناس مسائل منطقه ای با اشاره به گسترده شدن اعتراضات مردمی در سودان، نوشت: پیوستن آموزگاران، مهندسان، پزشکان و روزنامه نگاران به جمع معترضان و تلاش برای کشاندن تظاهرات به مقابل کاخ ریاست جمهوری در کنار رود نیل، نشان از فرو ریختن ستون های پوسیده حکومت البشیر دارد.
ستون های پوسیده حکومت «عمر البشیر» در حال فرو ریختن است

به گزارش ایسنا، مرتضی محمدی در یادداشتی در تشریح علل اعتراضات اخیر مردمی در سودان و واکنش های کشورهای جهان نسبت به این اعتراضات نوشت: «کشور آفریقایی سودان با 40 میلیون تن جمعیت، در سال 1956 از زیر سیطرهء مشترک انگلیس و مصر خارج شده و استقلال یافت. سودان قبل از تجزیه به دو بخش در سال 2011، پهناورترین کشور مسلمان به حساب می آمد. برگزاری همه پرسی در سال 2011، موجب جدایی بخش جنوبی کشور و تشکیل سودان جنوبی شد. به واسطهء این تجزیه، سه چهارم منابع نفتی سودان از دست رفت. پیش از این جدایی، صادق المهدی، نخست وزیر وقت برای توافق با شورشیان در جنوب، مذاکراتی را آغاز کرده بود ولی مخالفت ارتش با این مذاکرات، آن را ناکام گذاشت. ارتش که از زمان استقلال سودان، حاکم بی چون و چرای کشور بوده، در سال 1989 با اجرای کودتایی علیه دولت صادق المهدی، عمر البشیر، رییس جمهوری کنونی را به قدرت رساند.

جدایی سودان جنوبی، مشکلات بخش شمالی را حل نکرد و آفریقایی های اصیل که از سال 2003 با به دست گرفتن سلاح، می جنگند، به جنگ خود علیه دولت مرکزی که در کنترل اعراب است، ادامه دادند. آنان دولت مرکزی را متهم به تبعیض، ضعیف نگه داشتن و به حاشیه راندن خود می کنند. در ماجرای جنگ خونین بخش شمالی با نیروهای دولتی، تاکنون هزاران تن کشته شده اند. تداوم چنین وضعیتی نشان از ضعف دولت مرکزی و رئیس جمهوری کشور در برقراری صلح و آرامش میان جامعهء چندقومی و چندمذهبی است. با این که عمر البشیر به دلیل جنایات انجام شده در غرب دارفور و به اتهام جنایت علیه بشریت، تحت تعقیب دادگاه بین المللی کیفری است ولی آزادانه به کشورهای مختلف خاورمیانه و آفریقا سفر می کند.

سودان علاوه بر رنج از ناآرامی های سیاسی، طی سال های گذشته از بحران اقتصادی نیز رنج می برد. اوایل سال 2018، پول ملی این کشور شناور شد و در نتیجه ارزش دینار کاهش یافته و ارزهای خارجی هم نایاب شد. تورم به بیش از 70 درصد رسید و قیمت ها و نقدینگی به طرز وحشتناکی سیر صعودی به خود گرفت. در چنین شرایطی حتی دولت مجبور شد در کنار سایر تمهیدات، نسبت به برداشت پول از حساب های بانکی، محدودیت ایجاد کند. جرقهء اعتراضات دو هفته گذشته هنگامی زده شد که قیمت هر قرص نان به ناگاه سه برابر شد. روز 28 آذرماه، اعتراضاتی در شهر «آتبارا» شروع شد و این اعترضا سریعا به تمام نقاط کشور گسترش یافت. با گذشت یکی دو روز، شعارها از شکل درخواست های اقتصادی خارج و رنگ و بوی سیاسی گرفته و نهایتا به خواست عمومی برای سرنگونی دیکتاتوری 29 سالهء عمرالبشیر تبدیل شد.

نافرجام بودن انقلاب های عربی موجب نشده است که معترضان مأیوس باشند و از شعار معروف انقلابات عربی تحت عنوان «ملت خواهان سقوط نظام است»، بهره نجویند. پلیس تاکنون با استفاده از گاز اشک آور، باتوم و گلوله های جنگی، تظاهرات را سرکوب و معترضین را به خاک و خون کشیده است. گفته می شود تاکنون طی سرکوب در شهرهای مختلف به ویژه خارطوم 19 تن کشته شده اند. رییس جمهور، تظاهرکنندگان را خائن، مزدور و جاسوس خوانده و با پیش کشیدن پاسخ تکراری همیشگی، تحریم های بین المللی و دشمنان سودان عامل اصلی تمامی بدبختی های سودان معرفی کرده است. گرچه عمرالبشیر به واسطهء فشارهای جهانی، از پلیس خواسته است که از حداکثر زور علیه تظاهرات استفاده نکند ولی در بازگرداندن آرامش به کشور، ناکام بوده است. پیوستن آموزگاران، مهندسان، پزشکان، روزنامه نگاران و... به مردم کوچه و بازار و تلاش برای کشاندن تظاهرات به مقابل کاخ ریاست جمهوری در کنار رود نیل، نشان از فرو ریختن ستون های پوسیده حکومت البشیر دارد. این در حالی است که چند ماه پیش، نمایندگان طرفدار وی در پارلمان تلاش کردند با اصلاح قانون اساسی، زمینه را برای شرکت چندباره عمر البشیر در انتخابات سال 2020 فراهم کنند.

در حوادث اخیر، کشورهای مصر، قطر و بحرین از عمر البشیر حمایت کرده اند ولی تاکنون واکنشی از امارات متحده عربی و عربستان سعودی به عنوان دو پشتیبان مهم عمرالبشیر دیده نشده است. سکوت آنها نشان از این است که عمر البشیر را متحد قابل اعتمادی نمی دانند یا اینکه به خوبی فهمیده اند که وی پایگاه مردمی خود را کلا از دست داده است. با این وجود، ارتش سودان اعلام داشته است که به حمایت از وی ادامه خواهد داد. عمر البشیر، تاکنون علائمی از تسلیم در برابرخواست معترضان نشان نداده و تنها به وعدهء انجام اصلاحات اقتصادی بسنده کرده است؛ وعده ای که در میان معترضان ارزشی ندارد. به نظر می رسد با تداوم و گسترش تظاهرات و طولانی شدن بحران در سودان، نهایتا ارتش نیز پشت او را خالی کرده و خود اقدام به برکناری او کند.»

انتهای پیام


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.