مخبر - 1397/10/14 - هشدار درباره کودتا در سودان و تبدیل آن به «سوریه جدید»

هشدار درباره کودتا در سودان و تبدیل آن به «سوریه جدید»
احزاب طرفدار «عمر البشیر» رئیس جمهور سودان به درخواست احزاب معارض برای تغییر و تشکیل دولت انتقالی به منظور حل بحران فعلی در کشور، پاسخ دادند.
هشدار درباره کودتا در سودان و تبدیل آن به «سوریه جدید»

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پس از گذشت دو هفته از تظاهرات در سودان در اعتراض به گرانی کالاهای اساسی و اوضاع بد معیشتی، احزاب معارض ائتلافی را تحت عنوان «الجبهة الوطنیة للتغییر» متشکل از 22 حزب و یک فراکسیون مستقل تشکیل داده و طی آن خواستار تشکیل دولت انتقالی در کشور، انحلال پارلمان و دعوت از ارتش برای حمایت از معترضان شدند.

احزاب حامی البشیر نیز در پاسخ به این دعوت احزاب مخالف، هشدار دادند که این خواسته آنها دعوت به کودتای نظامی است و حتی برخی احزاب نیز شدت هشدارها را بیشتر کرده و درباره حضور داعش در سودان در صورت گسترش اعتراضات و حتی تبدیل سودان به «سوریه جدید» هشدار داده اند.

به نوشته روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن، حزب «المؤتمر الوطنی» (کنگره ملی) حاکم سودان و 40 حزب حامی البشیر روز چهارشنبه با برگزاری کنفرانسی، تأکید کردند که دعوت ائتلاف جبهه ملی برای تغییر از ارتش سودان جهت حمایت از ملت و معترضان، دعوت صریح به کودتای نظامی است.

شرکت کنندگان در این کنفرانس، خروج گروهی از احزاب از خط گفت وگوی ملی و دعوت به انحلال دولت و پارلمان را محکوم کردند.

«عبدالرحمن الخضر» رئیس بخش سیاسی حزب «المؤتمر الوطنی» در این کنفرانس گفت که خروج تعدادی از احزاب از خط گفت وگوی ملی، اقدامی غیراخلاقی و تلاشی برای نابودی سند ملی توافق شده بین گروه های سیاسی است.

وی افزود که در این کنفرانس به شدت درخواست از نیروهای مسلح برای دخالت و حمایت از معترضان را محکوم کردیم.

«محمد المعتصم حاکم» نماینده حزب «الاتحادی الدیمقراطی الأصل» نیز گفت که حزب وی و بقیه احزاب به گفت وگو ادامه می دهند.

وی درباره پیآمدهای استمرار اعتراضات و تبدیل شدن سودان به «سوریه جدید» و نفود داعش به کشور هشدار داد.

تظاهرات سودانی ها در اعتراض به گرانی برخی کالاهای اساسی از جمله نان و اوضاع بد معیشتی از دو هفته پیش در شهر عطبره (شمال شرقی خارطوم) آغاز شد و به سرعت به 15 ایالت دیگر از مجموع 18 ایالت سودان، گسترش یافت.

دولت سودان اذعان کرده که تا کنون در این تظاهرات ها 19 نفر کشته شده اند و این در حالی است که سازمان عفو بین الملل شمار کشته ها را 37 نفر اعلام کرده است.

رئیس جمهور سودان هفته پیش در سخنانی به مناسبت شصت و سومین سالروز استقلال سودان، گروه های سیاسی و حزبی را به تعامل مثبت با بحران اقتصادی کنونی فراخواند.

انتهای پیام/محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.