مخبر - 1397/10/11 - چه چیزی باعث اعتراضات در سودان شد؟

چه چیزی باعث اعتراضات در سودان شد؟
خرداد: اعتراضات سودان که به دليل افزايش هزينه هاي نان و سوخت آغاز شد، اکنون با فراخواني براي سرنگوني البشير گسترش يافته است.
چه چیزی باعث اعتراضات در سودان شد؟

خرداد: اعتراضات سودان که به دلیل افزایش هزینه های نان و سوخت آغاز شد، اکنون با فراخوانی برای سرنگونی البشیر گسترش یافته است.

اعتراضات ضد دولتی از هفته گذشته چندین شهر را در سودان تکان داده است.

به گزارش اعتمادآنلاین، اعتراضات به دلیل افزایش هزینه های نان و سوخت آغاز شد، اما با فراخوان برای سرنگونی رئیس جمهور این کشور، عمر البشیر که مدت طولانی بر سر کار است، گسترش یافت.

در کمتر از یک هفته، تظاهراتی که در 19 دسامبر در شهر اتبار آغاز شده بود به سرعت در سراسر کشور از جمله به پایتخت کشور، خرطوم، گسترش یافت.

در برخی از شهرها، نیروهای امنیتی در برخورد با معترضین از گاز اشک آور استفاده کردند و شاهدان استفاده از باتون و مهمات نظامی توسط پلیس ضد شورش را گزارش دادند. معترضان تلاش کرده اند به ساختمان های اداری یورش ببرند و لاستیک ها را در خیابان آتش بزنند.

طبق برآوردهای رسمی، حداقل 12 نفر کشته شده اند. گروههای مخالف می گویند که تعداد تلفات بیشتر است.

سودانی ها محدودیت دسترسی به اینترنت را گزارش داده اند و دولت را متهم به مسدودسازی برنامه های شبکه های اجتماعی کرده اند، اگرچه مقامات این اتهامات را رد می کنند.

مقامات، معترضان را به «نفوذی» بودن متهم می کنند. روز یکشنبه، خبرگزاری رسمی سودان SUNA گزارش داد که مقامات یک «واحد خرابکاری» را که برنامه ای برای «انجام اعمال خرابکارانه در پایتخت» برنامه ریزی کرده بودند، دستگیر کردند.

سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی فوری کسانی که دستگیر شده اند، برقراری مجدد اینترنت و «احترام به حق مردم برای دسترسی به اطلاعات» شد.

بر اساس گزارش SUNA، البشیر روز دوشنبه، در اولین اظهار نظر عمومی خود پس از آغاز اعتراضات، به شهروندان در برابر واکنش به «تلاش برای القا ناامیدی» هشدار داد. همچنین در این گزارش آمده است که که رئیس جمهور و نیروهای امنیتی ملاقات کرده اند. بر اساس این گزارش بشیر وعده داده که دولت «در حال ادامه دادن اصلاحات اقتصادی است که زندگی شایسته ای را برای شهروندان فراهم می آورد.»

چرا مردم اعتراض می کنند؟

مهمترین عامل شروع اعتراضات اخیر، تصمیم دولت برای افزایش قیمت نان از یک پوند سودان به 3 پوند بود (حدود 0.02 به 0.06).

اما به دلیل افزایش هزینه ها و سایر دشواری های اقتصادی، شامل افزایش تورم و محدودیت در برداشت بانکی، خشمی در سراسر سودان به غلیان درآمد و بعضی این وضعیت را «یک انبار باروت» توصیف کرده اند.

یوسف الحاق 29 ساله که در اعتراضات خارطوم شرکت داشته است، گفت: «در بسیاری از موارد پول نقد در دستگاههای خودپرداز وجود ندارد. بانک ها تنها با پرداخت 500 پوند سودان (در حدود 10.50 دلار در نرخ مبادلات رسمی) به مردم آن ها را رهسپار خانه هایشان می کنند، مبلغی که به سختی برای یک روز کفایت می کند.»

در سال 2011، سودان جنوبی از سودان جدا شد و بیشتر حوزه های نفتی که همسایه شمالی کنونی اش برای تقویت اقتصاد خود بدان متکی بود از آن خود کرد.

اگرچه ایالات متحده در اکتبر سال 2017 میلادی، تحریم های بازرگانی 20 ساله خود را بر سودان لغو کرد، این کشور قادر به جبران از دست دادن سه چهارم تولید نفت خود نبوده است.

اسماعیل کوشکوش، روزنامه نگاری مستقل که برای هشت سال از سودان و شرق آفریقا گزارش تهیه می کرد، می گوید:

«بسیاری انتظار داشتند که لغو تحریمها در اکتبر سال 2017 میلادی، سرمایه گذاری خارجی را جذب کند و موجب بهبود وضعیت اقتصادی شود، اما به دلایل متعدد عکس آن اتفاق افتاد.»

بر طبق گفته های کوشکوش، سودانی ها از تصمیم های بانک مرکزی برای کاهش ارزش پوند به خشم آمده اند. ضمن آنکه نرخ تورم نزدیک به 70 درصد افزایش یافته است.

اما آنچه که به عنوان یک اعتراض اقتصادی آغاز شد، اکنون سیاسی شده است و بسیاری از مردم خواستار پایان دادن به حکومت البشیر شده اند.

کوشکوش گفت: «اعتراض هایی که علیه قیمت بالای نان آغاز شده است به خواسته ای برای براندازی رژیم تبدیل شده است.»

بسیای نیز به آنچه که فساد گسترده در داخل دولت می دانند، اشاره کرده اند.

تاریخچه طولانی اعتراضات

سودانی ها دهه هاست که برای بهبود کیفیت زندگی شان مبارزه می کنند.

این کشور در سال 1956 استقلال خود را به دست آورد. دو سال بعد، ابراهیم عبود قدرت را در یک کودتای نظامی در دست گرفت و دولت منتخب غیرنظامی را مجبور به کناره گیری کرد.

در دوران عبود، اقتصاد سودان آسیب دید و منجر به نارضایتی فراوان شد.

در 21 اکتبر سال 1964، پلیس به جلسه اتحادیه دانشجویان دانشگاه خارطوم حمله کرد که اعضای آن در مورد وضعیت سیاسی بحث و گفت وگو می کردند. اعتراضات و اعتصابات توده ای پس از آن منجر به رخدادی شد که از آن به عنوان انقلاب اکتبر سودان یاد می کنند. عبود بیرون رانده شد. در سال های پس از آن، سودان یک سری از کودتاها و درگیری ها را تجربه کرد.

در سال 1989، البشیر قدرت را در یک کودتا به دست گرفت در حالی که کشور در جنگ داخلی به سر می برد. این جنگ رسما در سال 2005 به پایان رسید، اما درگیری های دیگری از جمله در دارفور رخ داد. دیوان کیفری بین المللی دوبار حکم دستگیری برای البشیر صادر و او را متهم به جنایات جنگی، نسل کشی و سایر موارد نقض حقوق بشر کرد که ادعا می شود در غرب کشور مرتکب شده است.

در سال 2013، صدها نفر علیه افزایش هزینه های سوخت و گاز شهری اعتراض کردند. دولت با به کارگیری زور، تظاهرات را سرکوب کرد. افراد زیادی دستگیر شدند و طبق گفته های گروه های حقوق بشر بیشتر از 200 نفر کشته شدند.

در سال 2016، هنگامی که شهروندان برای چندین روز متوالی در نافرمانی مدنی شرکت کردند و بسیاری به جای رفتن بر سر کار، دانشگاه و مدرسه در خانه ماندند، زندگی در خیابان های خارطوم به حالت توقف درآمد. این اعتصابات در واکنش به افزایش چشمگیر قیمت دارو، سوخت و برق صورت گرفت.

اعتراضات به گسترش خود ادامه می دهد

موج کنونی اعترضات در شهرهای مختلف سودان از جمله در خارطوم، اتبار، ام روابه و القضارف در حال روی دادن است.

دولت در چندین شهر معترض، وضعیت اضطراری و حکومت نظامی اعلام کرده است.

الحاق در یک پیام ویدئویی «از سودان به جهان» ارسال کرده است؛ او در این پیام می گوید: «مردم در شمال سودان در شهر اتبار جایی که همه چیز از آنجا شروع شد و همچنین در شرق سودان در شهر القضارف و در غرب سودان در الابیض در استان کردفان در حال اعتراض هستند. نواحی مختلف خارطوم صحنه ی اعتراضات توده ای بوده است.»

کوشکوش افزود که اعتراضات توسط دانش آموزان دبیرستانی در شمال شهر اتبار توجه عمومی را جلب کرده است. افراد از تمام سنین در تظاهرات شرکت می کنند.

در خارطوم، الحاق گفت که میانگین سنی معترضان حدود 17 تا 23 سال است.

چه آینده ای انتظار می رود؟

روز دوشنبه، پزشکانی که عضو مرکز پزشکان مستقل متعهد هستند و به انجمن مستقل متخصصین سودان پیوسته اند، اعتصاب سراسری را آغاز کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این ائتلاف اعلام کرد که پزشکان در جریان اعتصابات به شرایط اضطراری پاسخ خواهند داد. ائتلاف همچنین اعلام کرد که توقف کار با هدف «فلج کردن» دولت بود، و خواسته اش مبتنی بر افزایش درآمدها برای آن اولویت ندارد.

انتظار می رود که اعتصاب در میان دیگر حرفه ها نیز در این هفته آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حزب کنگره ملی حاکم می گوید که نگرانی های معترضان را درک می کند، اما یکی از سخنگویان این حزب همچنین ناآرامی در اسرائیل و «احزاب دست چپی که امید به بی ثبات کردن دولت دارند» را مورد انتقاد قرار داد.

روز یکشنبه SUNA یک بیانیه نظامی منتشر ساخت که عنوان می کند، «نیروهای مسلح بر حمایت خود از رهبری شان و اشتیاق شدیدشان برای حراست از دستاوردهای مردم و امنیت ملی، و ایمنی جان، مال و ناموس تأکید می کنند.»

کوشکوش گفت اگر دولت مانند 2013 که بیش از 200 نفر کشته شدند بر معترضان فشار آورد شگفت زده خواهد شد.

در نهایت او گفت نتیجه اعتراضات «بسته به معترضان، مخالفت هایی که فعالان سازمان می دهند، اقداماتی دولت و متحدانش انجام دهد و چگونگی واکنش جهانی شکل می گیرد. اعتراضات و قیامها منطق خاص خودشان را دارند.»

الحاق افزود: مردم سودان صرفاً «خواستار سبک زندگی، حقوق بشر و زندگی بهتری هستند.»

رئیس جمهور سودان دستور تشکیل کمیته حقیقت یاب داد

در پی بالا گرفتن اعتراضات مردمی در سودان، رئیس جمهور این کشور دستور تشکیل کمیته حقیقت یاب را صادر کرد.

«عمر حسن البشیر» رئیس جمهوری سودان در بیانیه ای که توسط خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شد، مولانا محمد احمد سالم، وزیر دادگستری را به ریاست این کمیته منصوب کرد.

به گزارش اعتمادآنلاین، وی در این بیانیه از اعتقاد کاملش به توانمندی در عبور از این شرایط سخت به سوی توسعه فراگیر در کشور سخن گفت.محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اینترنت   تورم   خودپرداز   وضعیت اقتصادی   پوند   آمریکا   معترضان   سودان   سرنگونی   الحاق   مهمات   شورش   البشیر   عمر البشیر   آفریقا   لغو تحریم   سازمان عفو بین الملل   حق مردم   فراخوانی   رئیس جمهور   مبادلات   لاستیک   معترضین   یورش   گاز اشک آور   خرطوم   اقتصاد   پلیس   بانک مرکزی   روزنامه نگاری   درآمد   افزایش قیمت   سرمایه گذاری   شبکه های اجتماعی  
اخبار مرتبط
پایبندی مخالفان سودانی به ادامه اعتراض ها تا براندازی البشیر
شبستان
درخواست از سازمان ملل برای تحقیق درباره تظاهرات سودان
تسنیم
حرکت معترضان سودانی به سمت پارلمان؛ درخواست برای کناره گیری البشیر
تسنیم
صدور حکم بازداشت 38 خبرنگار در سودان
ایران آنلاین
ناآرامی در زیمبابوه/ قطع گسترده اینترنت/ 3 کشته و 150 نفر دستگیر
عصر ایران
قطعی گسترده اینترنت در زیمبابوه
تدبیر و امید
قطع اینترنت در زیمبابوه در ادامه سرکوب معترضان
برترین ها
قطعی گسترده اینترنت در زیمبابوه در ادامه سرکوب معترضان
ایسنا
عمرالبشیر: قدرت را به ارتش واگذار می کنم/ کشاندن مردم به خیابان ها توطئه است + عکس
باشگاه خبرنگاران
سودان یک ماه پس از تظاهرات گسترده مردمی/ عمرالبشیر: قدرت را به ارتش واگذار می کنم/ کشاندن مردم به خیابان ها توطئه است + عکس
مشرق نیوز
سودان حقوق ها را افزایش داد؛ معترضان امروز هم تظاهرات کردند
خبرگزاری دانشجو
دولت سودان حقوق ها را افزایش داد؛ معترضان امروز هم تظاهرات کردند
العالم
سودانی ها امروز هم تظاهرات کردند
مشرق نیوز
مخالفان سودانی دولت البشیر را در اینترنت و شبکه های اجتماعی به چالش کشیده اند
صدا و سیما
حمایت متحدان عربی-آمریکایی از «البشیر» مقابل معترضان
شبستان
معترضان زیمبابوه ای جاده ها را مسدود کردند
تدبیر و امید
ادامه تظاهرات ها در سودان برای کناره گیری "البشیر"
تسنیم
تظاهرات موافقان و مخالفان در سودان
فردا نیوز
تظاهرات موافقان و مخالفان در سودان؛ دو نفر دیگر در ناآرامی ها جان باختند
فارس
واشنگتن پست: عمر البشیر از جایش تکان نمی خورد
شبکه الکوثر
البشیر رفتنی نیست
افکار نیوز
عمر البشیر از جایش تکان نمی خورد
حزب الله نیوز
دستگیری 800 شهروند سودانی در تظاهرات ضددولتی
تسنیم
انقلاب در سودان؟
راه امروز
پلیس مانع رسیدن معترضان به محل اقامت عمرالبشیر شد
مهر نیوز
تظاهرات جدید به سمت کاخ ریاست جمهوری سودان
شبستان
جلیقه زردها به دنبال سرنگونی دولت ماکرون
بلاغ مازندران
ستون های پوسیده حکومت «عمر البشیر» در حال فرو ریختن است
نسیم
سودان برای جلوگیری از اعتراض ها شبکه های اجتماعی را فیلتر کرد
سایت جماران
فراخوان احزاب سیاسی سودان برای تشکیل «شورای انتقالی»
شبکه الکوثر
اخبار مرتبط
bltشبستان : پایبندی مخالفان سودانی به ادامه اعتراض ها تا براندازی البشیر
bltتسنیم : درخواست از سازمان ملل برای تحقیق درباره تظاهرات سودان
bltتسنیم : حرکت معترضان سودانی به سمت پارلمان؛ درخواست برای کناره گیری البشیر
bltایران آنلاین : صدور حکم بازداشت 38 خبرنگار در سودان
bltعصر ایران : ناآرامی در زیمبابوه/ قطع گسترده اینترنت/ 3 کشته و 150 نفر دستگیر
bltتدبیر و امید : قطعی گسترده اینترنت در زیمبابوه
bltبرترین ها : قطع اینترنت در زیمبابوه در ادامه سرکوب معترضان
bltایسنا : قطعی گسترده اینترنت در زیمبابوه در ادامه سرکوب معترضان
bltباشگاه خبرنگاران : عمرالبشیر: قدرت را به ارتش واگذار می کنم/ کشاندن مردم به خیابان ها توطئه است + عکس
bltمشرق نیوز : سودان یک ماه پس از تظاهرات گسترده مردمی/ عمرالبشیر: قدرت را به ارتش واگذار می کنم/ کشاندن مردم به خیابان ها توطئه است + عکس
bltخبرگزاری دانشجو : سودان حقوق ها را افزایش داد؛ معترضان امروز هم تظاهرات کردند
bltالعالم : دولت سودان حقوق ها را افزایش داد؛ معترضان امروز هم تظاهرات کردند
bltمشرق نیوز : سودانی ها امروز هم تظاهرات کردند
bltصدا و سیما : مخالفان سودانی دولت البشیر را در اینترنت و شبکه های اجتماعی به چالش کشیده اند
bltشبستان : حمایت متحدان عربی-آمریکایی از «البشیر» مقابل معترضان
bltتدبیر و امید : معترضان زیمبابوه ای جاده ها را مسدود کردند
bltتسنیم : ادامه تظاهرات ها در سودان برای کناره گیری "البشیر"
bltفردا نیوز : تظاهرات موافقان و مخالفان در سودان
bltفارس : تظاهرات موافقان و مخالفان در سودان؛ دو نفر دیگر در ناآرامی ها جان باختند
bltشبکه الکوثر : واشنگتن پست: عمر البشیر از جایش تکان نمی خورد
bltافکار نیوز : البشیر رفتنی نیست
bltحزب الله نیوز : عمر البشیر از جایش تکان نمی خورد
bltتسنیم : دستگیری 800 شهروند سودانی در تظاهرات ضددولتی
bltراه امروز : انقلاب در سودان؟
bltمهر نیوز : پلیس مانع رسیدن معترضان به محل اقامت عمرالبشیر شد
bltشبستان : تظاهرات جدید به سمت کاخ ریاست جمهوری سودان
bltبلاغ مازندران : جلیقه زردها به دنبال سرنگونی دولت ماکرون
bltنسیم : ستون های پوسیده حکومت «عمر البشیر» در حال فرو ریختن است
bltسایت جماران : سودان برای جلوگیری از اعتراض ها شبکه های اجتماعی را فیلتر کرد
bltشبکه الکوثر : فراخوان احزاب سیاسی سودان برای تشکیل «شورای انتقالی»

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.