مخبر - 1397/10/11 - ادامه اعتراض ها در سودان و دعوت رئیس جمهور از معارضان برای گفت وگو

ادامه اعتراض ها در سودان و دعوت رئیس جمهور از معارضان برای گفت وگو
هم زمان با مقابله دولت سودان با تظاهرات و اعتراض ها، رئیس جمهور این کشور از معارضان برای گفت وگو دعوت کرد.
ادامه اعتراض ها در سودان و دعوت رئیس جمهور از معارضان برای گفت وگو

العالم- سودان

منابع خبری در سودان گزارش کردند که نیروهای امنیتی این کشور با تظاهرات و اعتراض های روز دوشنبه (دیروز) در خارطوم و دیگر شهرهای سودان مقابله کردند.

معترضان روز دوشنبه (دیروز) بنا به درخواست انجمن مشاغل حرفه ای این کشور تظاهرات کرده و با راهپیمایی به سمت کاخ ریاست جمهوری، برکناری «عمر البشیر» رئیس جمهور این کشور از قدرت را خواستار شدند.

طی دو هفته گذشته این دومین تظاهرات در اطراف کاخ ریاست جمهوری بود.

شبکه خبری الجزیره نیز گزارش کرد که پلیس سودان تعدادی از معترضان از جمله «زینب الصادق المهدی» عضو دفتر سیاسی حزب «الأمه» را بازداشت کرد.

کمیته مرکزی پزشکان نیز اعلام کرد که نیروهای امنیتی سودان برای سرکوب معترضان از گلوله جنگی استفاده کرده اند.

در بیانیه این کمیته ادعا شده است که دولت همچنین به استفاده از نیروهای غیرنظامی در کنار نیروهای امنیتی، پلیس، ارتش و دفاع مردمی جهت سرکوب تظاهرات ها روی آورده است.

تظاهرات در سودان در اعتراض به گرانی برخی کالاهای اساسی از جمله نان و اوضاع بد معیشتی از دو هفته پیش در شهر عطبره (شمال شرقی خارطوم) آغاز شده و به سرعت به 15 ایالت دیگر از مجموع 18 ایالت سودان، گسترش یافت.

دولت سودان اذعان کرده که تا کنون در این تظاهرات ها 19 نفر کشته شده اند اما سازمان عفو بین الملل شمار کشته ها را 37 نفر اعلام کرده است.

دعوت البشیر از معارضان برای گفت وگو

رئیس جمهور سودان روز دوشنبه (دیروز) هم زمان با اعتراضات دیروز، در سخنانی به مناسبت شصت وسومین سالروز استقلال سودان، گروه های سیاسی و حزبی را به تعامل مثبت با بحران اقتصادی کنونی فراخواند.

البشیر گفت که دولت درد و رنج و مشکلات کشور را درک می کند اما به عبور از این مرحله دشوار و گذرا نزدیک شده است.

البشیر همچنین گروه های معارض را به گفت وگو و آمادگی جدی برای مشارکت در انتخابات آتی دعوت و همچنین دستور تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره حوادث اخیر در کشور را صادر کرد.

در همین ارتباط «موسی فکی» رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا نیز گفت که با نگرانی شدید تحولات سیاسی سودان را دنبال می کند.

فکی همه طرف های سودان را به خویشتنداری فراخواند و گفت که این مرحله آزمونی برای سودان است.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.