مخبر - 1397/10/06 - کارگاه سد سازی در ایلام/ انقلاب آبی در حال وقوع است

کارگاه سد سازی در ایلام/ انقلاب آبی در حال وقوع است
ایلام - ایرنا - حرکت بسیار بزرگی به منظور استفاده هرچه بیشتر از روان آب ها با احداث سدهای مختلف در استان ایلام آغاز شده که نویدبخش انقلابی بزرگ در جهت بهره برداری مناسبی از منابع آبی استان است.
کارگاه سد سازی در ایلام/ انقلاب آبی در حال وقوع است

به گزارش ایرنا، استان ایلام با وسعتی در حدود 19045 کیلومتر مربع حدود 5،1 درصد مساحت کل کشور و جمعیتی بالغ بر 580 هزار نفر (حدود 0،8 درصد جمعیت کشور را داراست.
ریزش های جوی بر پهنه جغرافیایی استان حدود هشت میلیارد متر مکعب در سال برآورد شده است که از آن 9،4 میلیارد مترمکعب (61 درصد) تبخیر و تعرق می شود و 2،1 میلیارد متر مکعب (15 درصد ) نفوذ می کند ، 9،1 میلیارد متر مکعب (24 درصد ) در رودخانه ها جریان می یابند.
استان ایلام دارای 11 دشت مهم با کد مطالعاتی مشخص بوده که تنها یک دشت از میان آنها به نام دشت عباس در شهرستان جنوبی دهلران ممنوع است.
** آب های زیرزمینی
پتانسیل آب های زیرزمینی در حدود 350 میلیون متر مکعب برآورد می شود که از طریق 1233 حلقه چاه عمیق ونیمه عمیق کشاورزی ، شرب و صنعت حدود 250 میلیون متر مکعب ( 71 درصد ) از آن برداشت می شود .
کار بزرگی در زمینه مهار آب در ایلام در حال انجام است که با نهایی شدن آن تحول بزرگی در استان ایجاد و زمینه اشتغال فراوانی برای جوانان در بخش کشاورزی و دیگر بخش ها فراهم خواهد شد.
اکنون کارگاه بزرگی در پروژه های سد سازی ایلام در حال فعالیت هستند و اقدام های بزرگی در مهار آب در مناطق مختلف استان در حال اجرا است.
** سد گلال 82 درصد پیشرفت فیزیکی دارد
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان ایلام می گوید: هدف از اجرای سد گلال، تامین آب آشامیدنی بخش چوار و همچنین تامین آب بخش صنعت شهرستان ایلام به ویژه مجتمع پتروشیمی و پالایشگاه گاز است.
علی احمد پوراحمد افزود: سد گلال هم اکنون 82 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برنامه آبگیری آن نیز تا پایان سال در دست اقدام است.
در صورت بهره برداری از مرحله دوم مجتمع پترشیمی ایلام مصرف آب پتروشیمی از 90 لیتر در ثانیه به 200 لیتر در ثانیه خواهد رسید که بر این اساس باید تا قبل از بهره برداری از فاز دوم مجتمع پتروشیمی ایلام سد گلال افتتاح و آبگیری شود.
** سد میمه سد 55 درصد پیشرفت دارد
وی سد مخزنی میمه را نیز از جمله مهمترین طرح های آبی استان برشمرد و تاکید کرد: این پروژه بزرگ با هدف تامین آب 6 هزار هکتار از اراضی دشت دهلران با پیشرفت فیزیکی 55 درصد در حال احداث است.
سد میمه با هدف مهار و کنترل سیلاب و تنظیم 60 میلیون متر مکعب آب در سال برای مصارف کشاورزی ایجاد خواهد شد.
این سد از نوع خاکی با هسته GC و به ارتفاع 72 متر از پی و طول تاج یک هزار و 350 متر ساخته می شود و حجم کل مخزن آن 72 میلیون متر مکعب و حجم مفید مخزن 68 میلیون متر مکعب است.
** پیشرفت 15 درصدی سد مخزنی سیکان
پوراحمد افزود: این سد با هدف تامین آب آشامیدنی سه شهرستان بدره، دره شهر و آبدانان نیز از طرح های مهم آبی در استان است که هم اکنون با پیشرفت فیزیکی بیش از 15 درصد در دست اجرا است.
به گفته وی در سال جاری 500 میلیارد ریال برای آغاز عملیات اجرایی سد سیکان اختصاص یافته است.
پوراحمد با اشاره به اینکه این سد برای تمام بخش ها از آب کشاورزی تا آب شرب اهمیت دارد، یادآور شد: سد سیکان سنگریزه ای با هسته رسی با 11.8 میلیون متر مکعب حجم مخزن، 38.55 میلیون متر مکعب در سال حجم آب تنظیمی شده است.
** پیشرفت مناسب شبکه آبیاری و زهکشی حوزه جنوبی ایلام
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای ایلام گفت: در بحث احداث شبکه های آبیاری و زهکشی با توجه به این که شغل اکثر مردم استان ایلام کشاورزی است، بر همین اساس آب کشاورزی مورد نیاز برای مردم استان حیاتی است.
پوراحمد تصریح کرد: طرح های بسیار بزرگی به نام شبکه آبیاری و زهکشی دشت عباس، عین خوش و فکه شامل 53 هزار هکتار با پیشرفت مناسب در حال اجرا است
وی اضافه کرد: از این میزان 20 هزار هکتار آن ثقلی و 33 هزار هکتار آن نیز به صورت آبیاری تحت فشار است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای ایلام تاکید کرد: تفاوت این آبیاری تحت فشار با دیگر آبیاری های کشور این است که در دیگر مناطق وسیله قدرت موتور و برق فشار مورد نیاز ایستگاه ها و آب پاش ها را تامین می کنند در حالی که در شبکه آبیاری استان از توپوگرافی زمین استفاده کردیم که هزینه بهره برداری آن بسیار پایین است.
پوراحمد گفت: این شبکه آبیاری منحصر به فرد دارای 6.7 کیلومتر تونل است، کانال اصلی دشت عباس 15 کیلومتر با آب گذری 80 متر مکعب بر ثانیه است.
به گفته وی در این شبکه 60 کیلومتر کانال اصلی و 123 کیلومتر کانال درجه یک و 2 و 270 کیلومتر لوله گذاری و حدود چهار هزار هکتار سازه فنی وجود دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام ادامه داد: 20 هزار هکتار ثقلی این طرح مدت پنج سال است که در حال بهره برداری است و از 33 هزار هکتار آبیاری تحت فشار آن 20 هزار هکتار شبکه فرعی آن اجرا شده و آماده بهره برداری است.
پوراحمد یادآور شد:: 10 هزار هکتار آن نیز در سال گذشته آبرسانی شده و مابقی نیز تا پایان سال 97 به مرحله بهره برداری می رسد، یعنی در سال آینده کل 53 هزار هکتار اراضی را می توانیم آبی و زیر کشت ببریم.
** وضعیت مطلوب منابع آبی سدهای ایلام
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای ایلام گفت: با توجه به ورودی آب ناشی از بارش های مطلوب پائیزی حجم آب سدهای سه گانه ایلام چم گردلان و دویرج تکمیل و سرریز شده اند.
احسان یارمحمدی اظهار داشت: حجم کلی سد ایلام 64 میلیون مترمکعب است که در بارندگی های قبلی آبان ماه سال جاری حجم این سد تکمیل و سرریز کرد.
وی افزود: حجم کلی سد کنگیر ایوان نیز 19 میلیون متر مکعب است که تا قبل بارندگی های پایانی پائیز نزدیک به چهار میلیون متر مکعب تا سرریز شدن فاصله داشت.
یارمحمدی با اشاره به وضعیت آب موجود در سد دویرج دهلران نیز تصریح کرد: حجم کلی این سد 205 میلیون متر مکعب است که در بارندگی های اواخر آبان ماه بیش از 21 میلیون متر مکعب آب وارد این سد شد و حجم آن به 171 میلیون مترمکعب رسید.
** اجرای طرح تعادل بخشی آب و مسدود کردن چاه های غیر مجاز در استان
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای ایلام از اجرای طرح های تعادل بخشی آب در استان خبر داد و گفت: استفاده از آب های مجازی به ویژه در بخش کشاورزی باید مورد توجه قرار گیرد و یکی از راه های پیشنهادی برای بهبود آینده آبی استفاده از آب های مجازی و تحقق ارزش اقتصادی آن است.
یارمحمدی افزود: با توجه به منابع آبی محدود در سطح استان و کشور نیاز است تا به سمت مدیریت مصرف گام برداشته شود که در این راستا استفاده از کنتورهای هوشمند یکی از عوامل در راستای مدیریت مصرف است.
وی یادآور شد: روند نصب کنتورهای هوشمند ابتدا در دشت های ممنوعه استان ایلام شروع شده و بر روی چاه های عمیقی که دارای آبدهی بالا و یا اضافه برداشت بود، نصب شده اند.
یارمحمدی به ویژگی های خاص نصب کنتورهای هوشمند اشاره کرد و یادآور شد: کنتورهای هوشمند، میزان برداشت آب از هر چاه را مطابق پروانه بهره برداری و برابر میزان حجم برداشت سالیانه مندرج در پروانه مزبور تنظیم نموده و از برداشت اضافی جلوگیری و آب برداشتی از چاه ها را اندازه گیری می کند.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای ایلام با اشاره به شناسایی و پلمپ چاه های غیر مجاز آب در استان اضافه کرد: با احتساب شناسایی چاه های غیر مجاز در سال گذشته و امسال، 96 حلقه چاه غیرمجاز در استان شناسایی شد که از این تعداد 63 مورد پر و مسدود گردید.
وی افزود: پر و مسدود کردن چاه های غیر مجاز آب در مناطق مختلف استان ادامه دارد و این موضوع اکنون به یک مطالبه عمومی تبدیل شده و این شرکت در همه مناطق و دشت های استان بر ممانعت از حفاری چاه غیر مجاز اشراف و نظارت کامل دارد.
3032/7177

انتهای پیام /*

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
رودخانه   پتروشیمی   کشاورزی   مرحله دوم   سیلاب   پالایشگاه   منابع آبی   شرکت آب منطقه ای   سد سازی   عملیات اجرایی   مخزن   دره شهر   ایلام   مجتمع پتروشیمی   جغرافیا   متر مکعب   دهلران   آبیاری و زهکشی   تعرق   آبدانان   تبخیر   میمه   اشتغال   صنعت  
اخبار مرتبط
عملیات اجرایی تصفیه خانه آب ملایر 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد
مهر نیوز
بازدید معاون سازمان برنامه کشور از سدهای گیلان
ایرنا
با حضور وزیر نیرو طرح های حوزه آب گلستان افتتاح شد
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
سد مخزنی گلال تا پایان سال آبگیری می شود
ایرنا
7 پروژه شرکت آب منطقه ای در سفر دولت به گلستان افتتاح و کلنگ زنی می شود
تسنیم
افتتاح و کلنگ زنی 7 پروژه شرکت آب منطقه ای درسفر روحانی به گلستان
مهر نیوز
19هزار هکتار آبیاری نوین و 11هزار اشتغال پایدار ماحصل طرح های آبی استان
خبرگزاری بسیج
تصفیه خانه آب شرب شهر ازنا در دهه فجر امسال افتتاح می شود
خبرگزاری موج
21 هزار و 720 هکتار شبکه در پایاب سدهای خراسان شمالی اجرا شد
ایرنا
راه آهن و جاده سمنان در خطر فرونشست
عصر ایران
مشارکت بخش خصوصی در تامین آب شرب از سد نرماب مینودشت
ایرنا
170 میلیارد متر مکعب ؛ اضافه برداشت آب های زیرزمینی
همشهری آنلاین
10 راهکار دانشگاه ایلام برای حل چالش های رسوب سد استان اعلام شد
خبرگزاری دانشجو
کارگاه سد سازی در ایلام انقلاب آبی در حال وقوع است
سایت جماران
بزرگترین طرح آبیاری استان تکمیل می شود
شعار سال
آخرین وضعیت سدهای ایلام
شهر فردا
آخرین وضعیت طرح های آبی در استان
صدا و سیما
آخرین وضعیت سدهای ایلام/ بزرگترین طرح آبیاری استان تکمیل می شود
مهر نیوز
راست آزمایی 15 هزار شغل و افزایش سرمایه گذاری ها در استان اردبیل
سایت جماران
صنعت نفت و گاز ایلام / از تولید خوب تا اشتغال ضعیف
ایرنا
پیش بینی 5 میلیارد ریال برای آبرسانی زمین های دیم در گچساران
صدا و سیما
توسعه ی اقتصادی دهلران، قابلیت ها و محدودیت ها
کورد پرس
سرریز شدن جام «دویرج» از باران پائیزی دهلران + فیلم
فارس
عدم ذخیره روان آب ها برای استفاده در صنعت، کشاورزی و شرب در بوشهر
راه دانا
نماینده مجلس: انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان در دستور کار مجلس قرار گرفته است
انتخاب
سد شهید شاهچراغی دامغان بهسازی شد
سایت جماران
اختصاص 120 میلیارد تومان از طریق درآمدهای نفتی به ایلام
مهر نیوز
سد دویرج سرریز شد
شعار سال
دهلران دوباره زنده شد/ سد دویرج سرریز شد
ایران اکونومیست
سرریز شدن آب سد دویرج و خوشحالی کشاورزان دهلرانی
مهر نیوز
اخبار مرتبط
bltمهر نیوز : عملیات اجرایی تصفیه خانه آب ملایر 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد
bltایرنا : بازدید معاون سازمان برنامه کشور از سدهای گیلان
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : با حضور وزیر نیرو طرح های حوزه آب گلستان افتتاح شد
bltایرنا : سد مخزنی گلال تا پایان سال آبگیری می شود
bltتسنیم : 7 پروژه شرکت آب منطقه ای در سفر دولت به گلستان افتتاح و کلنگ زنی می شود
bltمهر نیوز : افتتاح و کلنگ زنی 7 پروژه شرکت آب منطقه ای درسفر روحانی به گلستان
bltخبرگزاری بسیج : 19هزار هکتار آبیاری نوین و 11هزار اشتغال پایدار ماحصل طرح های آبی استان
bltخبرگزاری موج : تصفیه خانه آب شرب شهر ازنا در دهه فجر امسال افتتاح می شود
bltایرنا : 21 هزار و 720 هکتار شبکه در پایاب سدهای خراسان شمالی اجرا شد
bltعصر ایران : راه آهن و جاده سمنان در خطر فرونشست
bltایرنا : مشارکت بخش خصوصی در تامین آب شرب از سد نرماب مینودشت
bltهمشهری آنلاین : 170 میلیارد متر مکعب ؛ اضافه برداشت آب های زیرزمینی
bltخبرگزاری دانشجو : 10 راهکار دانشگاه ایلام برای حل چالش های رسوب سد استان اعلام شد
bltسایت جماران : کارگاه سد سازی در ایلام انقلاب آبی در حال وقوع است
bltشعار سال : بزرگترین طرح آبیاری استان تکمیل می شود
bltشهر فردا : آخرین وضعیت سدهای ایلام
bltصدا و سیما : آخرین وضعیت طرح های آبی در استان
bltمهر نیوز : آخرین وضعیت سدهای ایلام/ بزرگترین طرح آبیاری استان تکمیل می شود
bltسایت جماران : راست آزمایی 15 هزار شغل و افزایش سرمایه گذاری ها در استان اردبیل
bltایرنا : صنعت نفت و گاز ایلام / از تولید خوب تا اشتغال ضعیف
bltصدا و سیما : پیش بینی 5 میلیارد ریال برای آبرسانی زمین های دیم در گچساران
bltکورد پرس : توسعه ی اقتصادی دهلران، قابلیت ها و محدودیت ها
bltفارس : سرریز شدن جام «دویرج» از باران پائیزی دهلران + فیلم
bltراه دانا : عدم ذخیره روان آب ها برای استفاده در صنعت، کشاورزی و شرب در بوشهر
bltانتخاب : نماینده مجلس: انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان در دستور کار مجلس قرار گرفته است
bltسایت جماران : سد شهید شاهچراغی دامغان بهسازی شد
bltمهر نیوز : اختصاص 120 میلیارد تومان از طریق درآمدهای نفتی به ایلام
bltشعار سال : سد دویرج سرریز شد
bltایران اکونومیست : دهلران دوباره زنده شد/ سد دویرج سرریز شد
bltمهر نیوز : سرریز شدن آب سد دویرج و خوشحالی کشاورزان دهلرانی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.