مخبر - 1397/10/01 - خروج امریکا از سوریه باعث تضعیف تل آیو می شود

خروج امریکا از سوریه باعث تضعیف تل آیو می شود
به نوشته هاآرتص خروج آمریکا از سوریه و استعفای جیمز ماتیس ، اسرائیل را مبهوت کرده است و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را تضعیف خواهد کرد.
خروج امریکا از سوریه باعث تضعیف تل آیو می شود

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما ، هاآرتص نوشت: خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از سوریه و استعفای جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا، اسرائیل را مبهوت کرده است و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را تضعیف خواهد کرد.
استعفای ماتیس 24 ساعت پس از تصمیم غافلگیر کننده ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، افراد زیادی را در دنیای غرب مبهوت و نگران کرد. این تصمیم به منزله فرو پاشیدن سیاست های امنیت ملی نسبتا محدود ترامپ و نشانه ای بالقوه از بی ثباتی خطرناک در ماههای آینده تلقی می شود.
اما امواج شوک ممکن است در اسرائیل ، تاثیر بیشتری داشته باشد. اسرائیل تمام سیاست امنیت ملی خود را بر اساس دوستی ترامپ قرار داده و یکی از چندین مکانی است که در آن رئیس جمهور آمریکا به طور گسترده ای مورد تحسین قرار گرفته است.
این هرج و مرج در واشنگتن این خطر را به همراه دارد که اعتماد عمومی مردم اسرائیل به قدرت رهبری کردن آمریکا و همچنین به طور گسترده تر، حمایت سیاسی از بنیامین نتانیاهو، مدافع اصلی ترامپ را تضعیف کند.
واکنش رسمی در اسرائیل به خروج آمریکا از سوریه تاکنون عموما خنثی بوده است. نتانیاهو و وزرای وی از اظهار نظر خودداری کرده اند و می گویند: "ما می دانیم چگونه از خودمان دفاع می کنیم" بدون اینکه درباره تأثیرات تصمیم ناگهانی ترامپ به صورت مستقیم اظهار نظر کنند. با وجود این، جلسات خصوصی با روزنامه نگاران، اختلاف شدید بین تشکیلات سیاسی و دفاعی را آشکار کرده است. تشکیلات سیاسی تلاش کرده اند تأثیر خروج آمریکا بر امنیت اسرائیل را کاهش دهند، در حالی که تشکیلات دفاعی این موضوع را یک فاجعه تمام عیار توصیف کرده اند.
استعفای ماتیس که با استعفاء نامه به طور غیر معمول صریح و انتقادی وی تکمیل شده است، احتمالا نگرانی های
ژنرال های اسرائیلی و مقامات امنیتی را بیشتر می کند. ماتیس فرمانده پیشین ناتو و فرماندهی مرکزی آمریکا، در بیشتر جهان غرب، آخرین فرد بالغ و مسئول در محفل داخلی ترامپ محسوب می شد. مقامات ارشد که از استقبال کنترل نشده نتانیاهو از رئیس جمهور آمریکا نگران شده بودند به سبب حضور افراد سالخورده و مورد اعتمادی مانند ماتیس، جان کلی رئیس کارکنان کاخ سفید و اچ آر مک مستر مشاور امنیت ملی در محفل داخلی ترامپ آرام می شدند. اکنون با استعفای ماتیس، هر سه این افراد از کاخ سفید رفته اند.
در حالی که عموم مردم اسرائیل تا کنون نحوه برخورد بحث برانگیز ترامپ با ناتو، روسیه و کره شمالی را نادیده گرفته اند، خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه به مراتب ضربات بیشتری به اسرائیل وارد می کند. توصیف نتانیاهو از ترامپ به عنوان بهترین دوستی که اسرائیل تاکنون در کاخ سفید داشته است، با خروج یکجانبه واشنگتن از سوریه که به طور گسترده ای به صورت رها کردن اسرائیل برای دفاع از خود در برابر روسیه و ایران به نظر می رسد مطابقت ندارد. بنابراین، این سوء ظن ها که تاکنون رد شده اند مطرح می شود که ترامپ همان گونه که منتقدانش ادعا می کنند، آلت دست ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه است.
این موضوع ناامید کننده در سوریه ممکن است بر ایدئولوگهای راستگرا و صهیونیست های مذهبی و معتقد به آخر الزمان تاثیر چندانی نداشته باشد که تنها دغدغه شان ، حفظ سلطه اسرائیل بر کرانه باختری رود اردن و به حاشیه راندن مستمر فلسطینی هاست. اما از نظر بخشی بزرگ و منطقی از افکار عمومی اسرائیل که نتانیاهو آنها را متقاعد کرده است ترامپ از اسرائیل حمایت می کند، خروج آمریکا از سوریه و افغانستان همراه با استعفای ماتیس، به منزله هشداری نگران کننده است.
با داشتن دوستانی مانند ترامپ، برخی افراد ممکن است از خود بپرسند که چه کسی به باراک اوباما نیاز دارد؟
نتانیاهو اغلب مبالغه می کند که اسرائیل با حمایت ترامپ، از لحاظ نظامی و دیپلماتیک قوی تر از هر زمان دیگری خواهد بود. در پی خروج از سوریه، استعفای ماتیس و احتمال تداوم ریاست جمهوری ترامپ در آینده، اسرائیل ناگهان نسبت به گذشته ضعیف تر و به طور بالقوه، منزوی تر به نظر خواهد رسید.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.