مخبر - 1397/09/25 - عواقب دیدار احتمالی بن سلمان با نتانیاهو

عواقب دیدار احتمالی بن سلمان با نتانیاهو
شفقنا- دیدار احتمالی ولیعهد عربستان با نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس جمهوری آمریکا بدون تردید به بمب رسانه ای تبدیل خواهد شد اما هر سه در وضعیت سقوط به سر می برند و به دنبال نجات خود هستند. «سید هادی سید افقهی»، کارشناس مسائل منطقه در تشریح دلایل دیدار احتمالی ولیعهد عربستان با بنیامین نتانیاهو و ...
عواقب دیدار احتمالی بن سلمان با نتانیاهو

شفقنا- دیدار احتمالی ولیعهد عربستان با نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس جمهوری آمریکا بدون تردید به بمب رسانه ای تبدیل خواهد شد اما هر سه در وضعیت سقوط به سر می برند و به دنبال نجات خود هستند.

«سید هادی سید افقهی»، کارشناس مسائل منطقه در تشریح دلایل دیدار احتمالی ولیعهد عربستان با بنیامین نتانیاهو و دونالد ترامپ اظهار کرد: گمانه زنی و اخباری که در مورد دیدار احتمالی ولیعهد عربستان با نخست وزیر رژیم صهیونیستی و  رئیس جمهوری آمریکا از سوی برخی از رسانه های و اندیشکده ها منتشر شده نشان می دهد که حیثیت و حیات سیاسی هر سه نفر در خطر است و به دنبال راه گریز برای خروج از وضعیت فعلی هستند. به گونه ای که محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد سعودی پس از رسوایی قتل خاشقجی، محاصره قطر و ادامه تجاوز به یمن در وضعیت خوبی قرار ندارد و حتی ادامه برخوردها  با مخالفان داخلی وضعیت را برای او بدتر کرده است. از این جهت بسیاری از مقامات امنیتی و تحلیلگران سیاسی در ریاض و خارج از خاک عربستان بر این عقیده هستند که ابقاء محمد بن سلمان در جایگاه ولیعهدی بسیار بعید به نظر می رسد.

وی ادامه داد: داده های موجود سیاسی و میدانی از داخل عربستان و همچنین تغییر نگاه جامعه ملل به عملکرد و شخصیت محمد بن سلمان نشان می دهد که ولیعهد سعودی به احتمال زیاد به پادشاهی نخواهد رسید و این موضوع برای شخص بن سلمان قابل لمس و به وضوح مشخص است. از این منظر او چیزی برای از دست دادن ندارد و حالا که اوضاع وخیم شده است، به فکر فعال کردن لابی یهود در آمریکا و اسرائیل افتاده است. مشابه این وضعیت را در کاخ سفید شاهد هستیم؛ دونالد ترامپ به عنوان رئیس قوه مجریه و سُکان دارِ امور ایالات متحده همچنان در زیر تهدیدهای دموکرات ها به کار خود ادامه می دهد اما اخیراً  در حال تجربه کردن فشار بی سابقه ای است. او به صورت علنی نه تنها با جناح رقیب بلکه با جمهوری خواهانی که به او رای اعتماد داده اند و هم حزبی وی قلمداد می شوند وارد مجادله ای بسیار سخت و خطرناک شده که نتیجه این روند برای او بسیار تخریب کننده خواهد بود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه مخالفان او به دنبال ایجاد هجمه بر ترامپ برای کاهش روابط با عربستان هستند، گفت: پرونده دخالت روسیه در انتخابات 2016 آمریکا باعث شده تا حیثیت داخلی ترامپ زیر سوال قرار بگیرد و از سوی دیگر همنوایی و حمایت بی قید و شرط از ولیعهد سعودی پس از قتل جمال خاشقجی موجب شده تا رئیس جمهوری آمریکا بیش از پیش زیر فشار قرار بگیرد. تا جایی که طرح تحریم و اعمال فشار بر ولیعهد عربستان توسط سناتور باب کروکر در مجلس سنا به تصویب رسید که تا به امروز چنین موضوعی سابقه نداشته است. این نشان می دهد که شکاف بسیار عظیم و بزرگی میان ترامپ و کنگره آمریکا به وجود آمده که در آینده با ورود دموکرات ها به مجلس نمایندگان این اوضاع وخیم تر خواهد شد.

وی افزود: سنای آمریکا اصرار دارد که کمک به عربستان تعلیق شود و شخص ولیعهد هم مورد تحریم قرار بگیرد اما به صورت واضح، رئیس جمهوری ایالات متحده این درخواست را وتو خواهد کرد. اگر دفعه بعد دو سوم سنا این طرح را تصویب کنند، ترامپ حق وتو نخواهد داشت و فشار بر او و ولیعهد سعودی افزایش پیدا خواهد کرد. در سوی دیگر نتانیاهو به عنوان نخست وزیر اسرائیل حضور دارد که فساد مالی و مشکلات سیاسی – امنیتی در داخل سرزمین های اشغالی موجودیت سیاسی وی را تهدید جدی کرده و از این منظر او همانند بن سلمان و ترامپ به دنبال عادی کردن وضعیت به نفع خود است. بدون تردید اگر هر سه نفر در کنار یکدیگر جمع شوند، شاهد به وجود آمدن یک بمب رسانه ای در سطح جهانی خواهیم بود و البته نیت آنها فقط تبلیغاتی نیست؛ بلکه آنها در بخشی از سناریوی خود عملیاتی کردن معامله قرن را در دستور کار دارند تا بتوانند از این فضا برای تثبیت خود بهره برداری کنند.

ابه گزارش ایلنا، فقهی در پایان در پاسخ به این پرسش که پیامدهای دیدار احتمالی ولیعهد عربستان با نخست وزیر اسرائیل چه خواهد بود، عنوان کرد: همانگونه که پیش تر اشاره کردم، ولیعهد سعودی هیچ چیزی برای از دست دادن ندارد و اگر این دیدار انجام شود باید آن را خودزنی بن سلمان قلمداد کنیم. در داخل عربستان به دلیل فشار حداکثری در خصوص سانسور اخبار و مدل برخورد با مخالفان، شاهد واکنش خاصی نخواهیم بود و حتی ممکن است اگر کسی علیه منافع ولیعهد سخن بگوید، اعدام شود. از این منظر در داخل عربستان مخالفت خاصی صورت نخواهد گرفت و تنها برخی از سنی ها و تندروهای مذهبی به صورت تلویحی به این موضوع واکنش نشان خواهند داد که تاثیری در کلیات موضوع ندارد. جامعه جهانی از ولیعهد سعودی فاصله گرفته و تا حدودی هم این فاصله را افزایش خواهد داد اما کشورهای عربی به دلیل وابستگی اقتصادی به ریاض در کنار ولیعهد خواهند بود. آنچه مشخص است، نظاهرات مردمی و واکنش آنها به این موضوع خواهد بود و نشان می دهد که افکار عمومی در کنار فلسطین خواهند بود ولی دولتمردان سناریوی خود را پیش خواهند برد.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.