مخبر - 1397/09/19 - تخلیه 17 تریلی لجن پالایشگاهی از عسلویه در سایت محمدآباد دفن زباله های صنعتی بدون مجوز و موارد زیست محیطی در سایت

تخلیه 17 تریلی لجن پالایشگاهی از عسلویه در سایت محمدآباد دفن زباله های صنعتی بدون مجوز و موارد زیست محیطی در سایت
عضو شوراي شهر قزوين گفت: ورود پسماندهاي صنعتي از استان هاي ديگر بدون رعايت کوچکترين اصول کارشناسي به قزوين ، تهديد جدي براي مردم استان است.
تخلیه 17 تریلی لجن پالایشگاهی از عسلویه در سایت محمدآباد دفن زباله های صنعتی بدون مجوز و موارد زیست محیطی در سایت

عضو شورای شهر قزوین گفت: ورود پسماندهای صنعتی از استان های دیگر بدون رعایت کوچکترین اصول کارشناسی به قزوین ، تهدید جدی برای مردم استان است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، محسن حق شناس در دومین نشست هم اندیشی با نمایندگان مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی، مدیران استانی ،شهری و رئیس و اعضای شورای شهر قزوین، گفت: مجموعه سایت محمدآباد از ابتدا برای پذیرش پسماند عادی و خانگی طراحی شد که در نوع خود ایده ای ناب بود. زمین این مجموعه در کنار مزایایی که از آن برخوردار بود، یک ایراد جدی نیز داشت و آن این است که سطح آب های زیرزمینی آن بالاتر از مناطق دیگر است. به همین علت هم در این مجموعه لندفیلد به صورت تلسکوپی طراحی و اجرا شده است، که در نوع خود در کشور منحصر به فرد است.

وی افزود: در سال 93 مجوز دفن زباله های صنعتی در سایت محمدآباد صادر شد. تفاوت این زباله ها با سایر پسماند ها در این است که آلودگی آن ها ماندگار است، زیراحاوی فلزات سنگین، مثل کادمیوم، نیکل، جیوه و ... مواد شیمیایی خطرناک و غیر قابل امحا هستند.

وی ادامه داد: زباله های عفونی امکان بی خطرسازی دارد، اما با پسماند های صنعتی همانند لجن خروجی کارخانجات رنگسازی، پتروشیمی، پالایشگاهی و... چه کار باید کرد؟ در صورت ورود مواد آلاینده به منابع آب های زیر زمینی، خطرات و خسارت جبران ناپذیری به محیط زیست و مردم استان وارد خواهد شد.به عبارتی پذیرش پسماند از استان های دیگر به قزوین این استان را با خطر جدی زیست محیطی مواجه می کند.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین افزود: به دلیل اینکه جمع آوری پسماند صنعتی استان برای شرکتی که فعلا نمی خواهم نامی از آن بیاورم سود آور نیست؛ مجوزی از کار گروه استان برای این شرکت صادر شده که پسماند های صنعتی را از استان های دیگر نظیر ایلام ،تهران و اصفهان ،پتروشیمی تخت جمشید، پالایشگاه گاز کاویان، پالایشگاه گاز فجر قم، نفت پارس، ایرانول، قلعه جیغ مرز ترکمنستان، برق همدان و ... آن هم نه در گنجایش یک کامیون بلکه در قواره های خیلی حجیم 1000 تنی جمع آوری کرده و به قزوین منتقل می کند که این کار خلاف قانون است.

حق شناس افزود: برای نمونه چند مدت پیش فقط در یک مرحله 17 تریلی لجن پالایشگاهی از عسلویه آورده اند و هزاران مواد سمی و خطرناک دیگر مثل لوله های آزمایشی و آشکار ساز های نفت جنوب و اقلام دیگر را در این منطقه خالی کردند. آیا این اتفاق باعث آلودگی محیط زیست و آب های زیرزمینی نخواهد شد؟

وی افزود : اگرچه از اردیبهشت ماه با ورود مدیریت جدید محیط زیست استان این رویه به صورت قانونی متوقف شده اما با روش های دیگر و به صورت غیر قانونی در حال انجام است و هنوز هم وارد استان می شود و بدون رعایت کوچکترین اصول کارشناسی زباله ها در منطقه ما دفن می شوند و تهدیدی جدی برای مردم ایجاد شده است.

امیدوارم با توجه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیریت ارشد استان و شهرداری جلوی این کار غیر اخلاقی و غیر حرفه ای گرفته شود. زیرا نباید به واسطه سود جویی عده ای و غفلت مسئولان،قزوین به یکی از مناطق آلوده زیست محیطی در کشور و پایتخت پسماندصنعتی ایران تبدیل شود که فاجعه ای تاسف بار و خطایی نابخشودنی است.

محسن حق شناس افزود: مگر نه اینکه قزوین دشت کشاورزی است و بیشترین تولید کشاورزی را دارد چرا قزوین محل دفن زباله صنعتی باشد؟ قزوین تامین کننده بخش اعظمی از غذای مردم ایران و پایتخت است و کدام عقل سلیم مرکز تولید مواد غذایی خود را در نزدیکی مواد سمی خطرناک قرار می دهد؟

انتهای پیام

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.