مخبر - 1397/09/15 - جزئیات برخورد با پرمصرف های برق

جزئیات برخورد با پرمصرف های برق
معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر زمان آغاز اجرای برخورد تعرفه ای با مشترکان پرمصرف برق را ابتدای خردادماه 98 اعلام کرد و گفت: هزینه قبوض مشترکان پرمصرف برق بین 50 تا 70 درصد افزایش می یابد.
جزئیات برخورد با پرمصرف های برق

به گزارش خبرداغ ، محمودرضا حقی فام معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر و سخنگوی صنعت برق ایران اظهار داشت: در تابستان به خاطر مصرف بالای برق به خصوص بار مصرفی وسایل سرمایشی، با مشکل تولید برق روبه رو هستیم.
وی افزود: مردم شریف ایران شاهد بودند که در تابستان سال جاری به خاطر مصرف بسیار زیاد برق در کشور و همچنین کاهش بارش ها که روی میزان تولید نیروگاه های برق آبی تأثیر گذاشته بود، باعث شد که ما نتوانیم بار کامل را برای شبکه برق کشور تأمین کنیم.
معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر تصریح کرد: بررسی کردیم که اگر بخواهیم الگوی مصرف را کنترل کرده و مشترکان پرمصرف را به سمت اینکه بتوانند الگوی مصرف را رعایت کنند، هدایت کنیم؛ چه راهکارهای اجرایی باید مدنظر قرار گیرد که در این زمینه وزارت نیرو کارهای متعددی را انجام داده بود و در مورد بارهای صنعتی، تجاری، اداری و دولتی اقداماتی انجام شده بود، اما بخشی که مغفول مانده بود در ارتباط با بارهای خانگی بود.
وی افزود: در زمان پیک سراسری شبکه برق کشور تقریبا 52 درصد بار شبکه مربوط به بار مصرف برق خانگی است که عدد بسیار بزرگ و قابل توجهی است.
سخنگوی صنعت برق ایران با بیان اینکه "تصمیم بر این شد تا به جای آنکه قسمت های مولد مثل بخش های صنعتی و کشاورزی را تحت فشار قرار دهیم، به الگوی مصرف به ویژه در بخش خانگی توجه کنیم"، گفت: هدفگذاری ما بر این اساس است که در ارتباط با بارهای خانگی بتوانیم بدمصرف ها را به جرگه خوش مصرف ها وارد کنیم.
وی ادامه داد: در طی سالهای گذشته کاری که صورت می گرفت بر این اساس بود که عمدتا با روش های تشویقی و با اجرای راهکارهای فرهنگی موارد مربوطه را هدایت می کردیم و اثرات مثبتی نیز از اجرای این راهکارها بدست می آمد اما کافی نبود و احساس بر این بود که ما باید از سیگنال های قیمتی نیز برای مشترکان پرمصرف استفاده کنیم تا اثرگذاری، جامع تر و مطلوب تر باشد.
حقی فام اذعان داشت: وزارت نیرو شاخصی را تعیین کرد که اصولا پرمصرفی را تعریف کند و بدانیم اگر بالاتر از چه ارقامی مصرف برق صورت بگیرد، مشترک به عنوان یک مشترک پرمصرف شناخته می شود که در این خصوص، در مناطق عادی ماهانه 300 کیلووات ساعت و در مناطق گر مسیر ماهانه 2000 کیلووات ساعت به عنوان الگوی مصرف لحاظ شده و تعیین آن هم به این صورت بود که یک منزل معمولی مسکونی را مثلا در شهر اهواز در نظر گرفتیم و به گونه ای که زندگی مختل نشود و استفاده از برق به اندازه کافی با استفاده از یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی، روشنایی و ... صورت بگیرد، الگوی مصرف تعیین شده؛ که در این زمینه برای هر شهر دمای آن شهر نیز مدنظر قرار داده ایم و براساس یک مطالعه جامع آماری این اعداد را به عنوان الگوی مصرف تعیین کرده ایم.
وی افزود: اعتقاد داریم این محدوده تعیین شده 300 کیلووات ساعت برای مناطق عادی و 2000 کیلووات ساعت برای مناطق گرمسیر، اخلالی در زندگی مردم از نظر رفاه ایجاد نمی کند و یک سطح مناسبی است که ما آن را به عنوان الگوی مصرف رعایت کنیم.
معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر در خصوص جزئیات پیشنهاد وزارت نیرو برای برخورد با پرمصرف های برق گفت: پیشنهاد وزارت نیرو این بود که تا حد رعایت این الگوی مصرف، با یک نظام سوبسیدی قابل توجه برق را به دست مردم برساند و برای بالاتر از آن نرخ هایی تعیین کنیم که بازدارندگی داشته باشد.
وی ادامه داد: تعیین این نرخ ها با این هدف نیست که بخواهیم پول از مشترکان بگیریم، بلکه می خواهیم با این سیگنال قیمتی، مشترکان پرمصرف را تشویق کنیم که به جمع مشترکان خوش مصرف بپیوندند.
حقی فام تصریح کرد: طبق بررسی هایی که ما انجام دادیم عمده مصرف برق مشترکان پرمصرف در بخش وسایل سرمایشی است و راهکارهای مدیریت مصرف برق در این بخش نیز بسیار ساده و قابل اجرا است؛ مثلا در منازل مشترکان پرمصرف در برخی نقاط، کولرها به طور مداوم در تابستان روشن است در حالی که می توانند در زمان خروج از منزل، کولرهای خود را خاموش کنند و یا به جای اینکه روی درجات بسیار پایین آن را تنظیم کنند، کولرهای خود را روی درجاتی تنظیم کنند که در عین برقراری هوای مطبوع برای محل سکونت آنها، برق کمتری نیز توسط این وسایل مصرف شود.
وی افزود: در خصوص اینکه چه تعداد از مشترکان برق، پرمصرف هستند، نه تنها آمار کشوری را در اختیار داریم، بلکه برای آنکه برخورد تعرفه ای با مشترکان پرمصرف به صورت کامل مبتنی بر واقعیات و آمار صحیح باشد، شهر به شهر اقدام به بررسی، مطالعه و استخراج آمار مشترکان کرده ایم و در حال حاضر می دانیم که در هر شهر چه تعداد از مشترکین پرمصرف و چه تعداد خوش مصرف هستند.
معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر اذعان داشت: حتی در کلانشهری مثل تهران، مناطق شهرداری را جدا کرده و آمار هر نقطه از شهر را از نظر تعداد مشترکان خوش مصرف و پرمصرف استخراج کرده ایم.
وی ادامه داد: در حالت کلی، نزدیک به 85 درصد مشترکان برق کشور خوش مصرف هستند و این یک رقم عالی در بخش مصرف برق است و در خصوص این 85 درصد از جمعیت کشور، اصلا نظام تعرفه گذاری جدید اثری نخواهد داشت؛ چرا که تمام تصمیمات تعرفه گذاری جدید برای 15 درصد از جمعیت کشور است که خوش مصرف نیستند.
سخنگوی صنعت برق کشور در خصوص سازوکار اعمال تعرفه های جدید برای تشویق مشترکین بدمصرف به پیوستن به جمع مشترکان خوش مصرف گفت: هدفگذاری صورت گرفته برای برخورد تعرفه ای با مشترکان پرمصرف 4 ماهه است؛ یعنی از ابتدای خرداد هر سال تا انتهای شهریور همان سال، زمان هدفگذاری شده اجرای برنامه جدید تعرفه گذاری خواهد بود و برای بقیه ماه های سال ما هیچ هدفگذاری در بخش تغییر تعرفه گذاری نکرده ایم.
وی افزود: برای این 4 ماه کاری که انجام می شود بر این اساس است که برای مشترکان پرمصرفی که شناسایی شده اند، در صورت ابلاغ تصویب دولت در این زمینه، ابتدا به این مشترکین اطلاع رسانی می شود که شما به عنوان مشترک پرمصرف شناسایی شده اید و در صورت ادامه روند مصرف بدین شکل، قبوض برق شما با ارقام بیشتری صادر خواهد شد.
حقی فام تصریح کرد: ما اقدام بی نظیری در بخش صدور قبوض در برنامه داریم که برای اولین بار اقدام به صدور پیش قبض کنیم، بدین صورت که الگوی مصرف سال گذشته هر مشترک پرمصرف با تعرفه های جدید محاسبه شده و برای وی ارسال می شود تا بداند اگر امسال نیز همچون گذشته پرمصرف باشد، چه ارقامی بابت مصرف برق باید بپردازد و در واقع پیش از مصرف، از نتیجه کار خود در هزینه قبوض برق مطلع شود که فکر می کنیم صدور این پیش قبض ها، بسیار کمک خواهد کرد که مشترک اقدام به اصلاح رفتار مصرفی خود کند.
وی ادامه داد: میزان افزایش تعرفه برق برای پرمصرف ها را برای شهرهای مختلف حساب کرده ایم، این رقم تقریبا به طور متوسط در مورد مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت نکنند و آخرین پله مصرفی را داشته باشند، یعنی بسیار پرمصرف باشند، نزدیک به 50 تا 70 درصد، مبلغ پرداختی در قبوض برق شان افزایش خواهد یافت که می توانند با مختصری کنترل مصرف خود، به این بحث ها و افزایش تعرفه ها وارد نشوند.
معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر در خصوص زمان تصویب این پیشنهاد وزارت نیرو برای برخورد تعرفه ای با مشترکان پرمصرف برق گفت: قطعا اجرای این طرح برای سال 98 (ابتدای خردادماه سال آینده) در دستور کار است، تا امروز نیز کمیسیون زیربنایی دولت این طرح را تصویب کرده و اکنون به دولت رفته تا ملاحظات هیئت محترم دولت نیز در این طرح لحاظ شود و اگر بحث خاصی در مورد آن نباشد، من فکر می کنم تا انتهای آذرماه تکلیف طرح برخورد تعرفه ای با مشترکان پرمصرف نهایی شود؛ که در این صورت ما زمان مناسب 5 تا 6 ماهه ای را در اختیار داریم تا هم راهکارهای مدیریت مصرف را به مردم گوشزد کنیم و هم فرصتی باشد که بتوانیم پیش قبض ها را صادر کنیم که اگر این فرصت کافی در اختیار ما باشد می توانیم به راحتی مردم را آگاه کنیم و سعی ما این است که به سمتی که از مردم هزینه بالاتری در قبوض دریافت کنیم، نرویم.
وی افزود: فکر می کنیم با تصویب این پیشنهاد و اجرایی شدن این طرح، با ضریب الاستیسیتی که حساب کردیم پیش بینی ما این است که حدود 1500 مگاوات از پیک بار شبکه برق در زمان پیک مصرف تابستانه کم شود که اگر مردم بخواهند مقایسه ای داشته باشند تا این مقدار 1500 مگاواتی را بهتر درک کنند، میزان سرمایه گذاری که نباید برای این رقم انجام دهیم، یعنی برای نیروگاهی که فقط برای تابستان این مقدار را برای ما تأمین کند، چیزی در حدود 3 میلیارد دلار است که این مقدار صرفه جویی شده و این رقم سودی است که اجرای این طرح برای اقتصاد کشور به دنبال دارد.
معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر در خصوص دیگر برنامه های مدیریت شبکه برق کشور برای پیک مصرف برق تابستان 98 اذعان داشت: ما یک برنامه 098 را برای بخش های صنعتی، اداری، کشاورزی، تجاری و .. آماده کرده ایم که در این زمینه می توان به برنامه تغییر ساعت اداری ارگان های دولتی، قطع برق 4 ساعت پیک برای بخش کشاورزی و استفاده رایگان 20 ساعته این بخش از برق در ساعات غیرپیک، رصد مصرف مشترکان دولتی و الزام به کاهش مصرف نسبت به سال قبل، تأمین 20 درصد بار مجموعه های اداری کشور از طریق انرژی های نو و ... اشاره کرد.
وی ادامه داد: برنامه های مذکور و برنامه های دیگری در قالب بسته برنامه ای با عنوان 098 تدوین شده و در دستور کار است که این عنوان 098 به این معنی است که عزم وزارت نیرو برای گذر بدون خاموشی از پیک سال 98 است.
تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اهواز   وزارت نیرو   کشاورزی   تجاری   توانیر   مصرف برق   مشترکان پرمصرف   سیگنال   میزان تولید   شبکه برق   وسایل سرمایشی   محمودرضا حقی فام   تولید برق   الگوی مصرف   یخچال فریزر   بازدارندگی   برق خانگی   آماری   فرهنگی   صنعت برق  
اخبار مرتبط
ظرفیت برق رسانی در کشور طی 40 سال گذشته 11 برابر شده است
ایسنا
ثمرات انقلاب 40 ساله ــ استان ها| برق رسانی به 430 کیلومتر مرز مشترک در عراق برای پاسگاه های مرزی
تسنیم
ظرفیت نیروگاهی کشور در انقلاب 10 برابر شد/صعود 24 پله ای تولید برق در ایران در چهل سال گذشته
ایران خبر
صعود 24 پله ای تولید برق در ایران در چهل سال گذشته
ایران اکونومیست
برنامه عبور از اوج مصرف سال 98 و کاهش خاموشی ها ابلاغ شد
قدس آنلاین
برنامه عبور از اوج مصرف سال 98 و کاهش خاموشی ها ابلاغ شد/ مدیریت 3 هزار مگاوات مدیریت مصرف برق
فصل تجارت
برنامه جامع عبور از پیک مصرف برق سال 98 ابلاغ شد
تسنیم
جبران 40 درصد از کسری بودجه بااصلاح تعرفه برق پرمصرف ها
افکار نیوز
40 درصد از کسری بودجه چگونه جبران می شود؟
مشرق نیوز
هدف از افزایش تعرفه برق مشترکان پرمصرف درآمدزایی نیست
میزان
صادرات برق به کشور عراق منوط به دریافت مطالبات نیست/ 85 درصد مشترکان الگوی مصرف را رعایت می کنند
فصل اقتصاد
صنعت برق به دنبال خاموشی صفر در تابستان 98
ریشه
خاموشی امسال جزو برنامه های مدیریت مصرف نبود/ خاموشی ها در 98 وابسته به اصلاح الگوی مصرف
برق نیوز
صنعت برق به دنبال خاموشی صفر در تابستان 98 / چند هزار مگاوات کمبود داریم؟
تسنیم
موافقت دولت برای افزایش تعرفه برق پرمصرف ها
مشرق نیوز
موافقت دولت برای تصویب افزایش تعرفه برق پرمصرف ها
فصل تجارت
افزایش تعرفه برق پرمصرف ها تا پایان ماه قطعی می شود
قدس آنلاین
زمان اعلام افزایش تعرفه برق پرمصرفها
خلیج فارس
تکلیف افزایش تعرفه برق پرمصرف ها تا پایان آذرماه مشخص می شود
اقتصادگردان
افزایش تعرفه برق پرمصرف ها تا پایان آذرماه اعلام می شود/ایران پیگیر مطالبات فروش به عراق است
تقریب نیوز
زمان اعلام افزایش تعرفه برق پرمصرف ها؟
ناطقان نیوز
زمان اعلام افزایش تعرفه برق پرمصرف ها
خبرنامه دانشجویان
متولی زاده: افزایش تعرفه برق پرمصرف ها تا پایان ماه قطعی می شود
برق نیوز
مدیریت مصرف برق با کمک شرکت های دانش بنیان
صدا و سیما
صنعت برق نیازمند 600هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است
مهر نیوز
4 اقدام برای بهبود ضریب بار شبکه/ مصرف برق به جای گاز می توانست جلوی افزایش ضریب بار را بگیرد
فارس
پر مصرف ها حواسشان باشد؛ تعرفه های جدید در راه است
ایران خبر
جزئیات برخورد با مشترکان پرمصرف برق
اتاق خبر
برخورد با مشترکان پرمصرف برق+جزئیات
فرتاک نیوز
هزینه های سرسام آور نیروگاه های خاموش
برق نیوز
اخبار مرتبط
bltایسنا : ظرفیت برق رسانی در کشور طی 40 سال گذشته 11 برابر شده است
bltتسنیم : ثمرات انقلاب 40 ساله ــ استان ها| برق رسانی به 430 کیلومتر مرز مشترک در عراق برای پاسگاه های مرزی
bltایران خبر : ظرفیت نیروگاهی کشور در انقلاب 10 برابر شد/صعود 24 پله ای تولید برق در ایران در چهل سال گذشته
bltایران اکونومیست : صعود 24 پله ای تولید برق در ایران در چهل سال گذشته
bltقدس آنلاین : برنامه عبور از اوج مصرف سال 98 و کاهش خاموشی ها ابلاغ شد
bltفصل تجارت : برنامه عبور از اوج مصرف سال 98 و کاهش خاموشی ها ابلاغ شد/ مدیریت 3 هزار مگاوات مدیریت مصرف برق
bltتسنیم : برنامه جامع عبور از پیک مصرف برق سال 98 ابلاغ شد
bltافکار نیوز : جبران 40 درصد از کسری بودجه بااصلاح تعرفه برق پرمصرف ها
bltمشرق نیوز : 40 درصد از کسری بودجه چگونه جبران می شود؟
bltمیزان : هدف از افزایش تعرفه برق مشترکان پرمصرف درآمدزایی نیست
bltفصل اقتصاد : صادرات برق به کشور عراق منوط به دریافت مطالبات نیست/ 85 درصد مشترکان الگوی مصرف را رعایت می کنند
bltریشه : صنعت برق به دنبال خاموشی صفر در تابستان 98
bltبرق نیوز : خاموشی امسال جزو برنامه های مدیریت مصرف نبود/ خاموشی ها در 98 وابسته به اصلاح الگوی مصرف
bltتسنیم : صنعت برق به دنبال خاموشی صفر در تابستان 98 / چند هزار مگاوات کمبود داریم؟
bltمشرق نیوز : موافقت دولت برای افزایش تعرفه برق پرمصرف ها
bltفصل تجارت : موافقت دولت برای تصویب افزایش تعرفه برق پرمصرف ها
bltقدس آنلاین : افزایش تعرفه برق پرمصرف ها تا پایان ماه قطعی می شود
bltخلیج فارس : زمان اعلام افزایش تعرفه برق پرمصرفها
bltاقتصادگردان : تکلیف افزایش تعرفه برق پرمصرف ها تا پایان آذرماه مشخص می شود
bltتقریب نیوز : افزایش تعرفه برق پرمصرف ها تا پایان آذرماه اعلام می شود/ایران پیگیر مطالبات فروش به عراق است
bltناطقان نیوز : زمان اعلام افزایش تعرفه برق پرمصرف ها؟
bltخبرنامه دانشجویان : زمان اعلام افزایش تعرفه برق پرمصرف ها
bltبرق نیوز : متولی زاده: افزایش تعرفه برق پرمصرف ها تا پایان ماه قطعی می شود
bltصدا و سیما : مدیریت مصرف برق با کمک شرکت های دانش بنیان
bltمهر نیوز : صنعت برق نیازمند 600هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است
bltفارس : 4 اقدام برای بهبود ضریب بار شبکه/ مصرف برق به جای گاز می توانست جلوی افزایش ضریب بار را بگیرد
bltایران خبر : پر مصرف ها حواسشان باشد؛ تعرفه های جدید در راه است
bltاتاق خبر : جزئیات برخورد با مشترکان پرمصرف برق
bltفرتاک نیوز : برخورد با مشترکان پرمصرف برق+جزئیات
bltبرق نیوز : هزینه های سرسام آور نیروگاه های خاموش

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.