مخبر - 1397/09/14 - در تامین مواد اولیه صنایع غذایی مشکل داریم/ افزایش نرخ ارز حاشیه سود صنایع را کم کرده است

در تامین مواد اولیه صنایع غذایی مشکل داریم/ افزایش نرخ ارز حاشیه سود صنایع را کم کرده است
فصل اقتصاد - رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های توزیع وفروش محصولات غذایی، با اشاره به اینکه تولید در اقتصاد ایران به شدت به واردات کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه وابسته است، اظهار کرد: با درنظرگرفتن چنین شرایطی، تضعیف ارزش پول ملی، افزایش هزینه های تولید، رکود و تعطیلی صنایع را در پی ...
در تامین مواد اولیه صنایع غذایی مشکل داریم/ افزایش نرخ ارز حاشیه سود صنایع را کم کرده است


مهدی کریمی تفرشی ، یکی از مهم ترین عواملی را که می تواند زمینه توسعه رقابت پذیری صنایع غذایی در ایران را فراهم کند، دسترسی به مواد اولیه باکیفیت و قیمت مناسب دانست و گفت: صنایع تبدیلی و غذایی ایران از این نظر دچار مشکل است. از آنجا که مواد اولیه این صنعت محصولات فصلی است، در زمان خاص و کوتاهی باید تمامی مقدار مورد نیاز از کشاورزان که تمایلی به فروش قسطی و نسیه ندارند نقدی خریداری شود و به همین دلیل چرخش سرمایه در این صنعت به زمانی طولانی نیاز دارد. بنابراین یکی از بزرگترین مشکلات تولیدکنندگان به ویژه در صنایع غذایی حجم کلان سرمایه مورد نیاز است.
وی با بیان اینکه بخش عمده ای از محصولات کشاورزی در مقیاس نامناسب، تولید و به بازار عرضه می شود، افزود: کوچک بودن اراضی کشاوزی، یکپارچه نبودن، هدر فت منابع آبی و محدودیت های مالی کشاوزان را دچار مضیغه کرده و باعث می شود دلالان و واسطه ها فعال شوند. در این میان هزینه های حمل و نقل بالا می رود و کیفیت مواد غذایی به دلیل شرایط نامناسب حمل و نگهداری پایین می آید.
رئیس هیئت مدیره تعاونی تولیدکنندگان محصولات غذایی ادامه داد: در واقع سیاست های اخیر ارزی کشور به گونه ای بوده که واحدهای تولیدی ما در تامین مواد اولیه خود با مشکل جدی مواجه شده اند که با ادامه این روند شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی و از دست رفتن اشتغال ایجاد شده خواهیم بود. اگر واحدهای تولیدی ما نتوانند مواد اولیه خود را تامین کنند، چرخه اقتصاد ما دچار مشکلات بزرگ تری خواهد شد. همه واحدهای تولیدی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با مشکل تامین مواد اولیه روبه رو هستند.
کریمی تفرشی تصریح کرد: به دلیل پرهیز تامین کنندگان خارجی از انعقاد قراردادهای بلندمدت و تمایل آنها به انجام معاملات نقدی، قیمت مواد و تجهیزات از نوسانات بیشتری برخوردار است که این موضوع، سودآوری صنایع داخلی را با تردید بیشتری مواجه کرده است. تاخیر در انجام مبادلات بین المللی و ورود موارد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.
نائب رئیس هیئت مدیره انجمن علوم وفناوری غلات ایران معتقد است که در حال حاضر نحوه تخصیص ارز به واردات مواد اولیه، از دغدغه های اصلی فعالین اقتصادی به ویژه صنعت غذا است.
کریمی تفرشی با اشاره به اینکه تولید در اقتصاد ایران به شدت به واردات کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه وابسته است، اظهار کرد: با درنظرگرفتن چنین شرایطی، تضعیف ارزش پول ملی، افزایش هزینه های تولید، رکود و تعطیلی صنایع را در پی خواهد داشت. افزایش نرخ ارز به شدت حاشیه سود اکثر صنایع کشور را کم کرده و هزینه های تولید آنها را افزایش داده است، زیرا رابطه ی نرخ ارز با واردات، رابطه ی معکوس و منفی است؛ یعنی با افزایش نرخ ارز، قیمت کالاهای وارداتی بالا می رود.
وی اظهار کرد: بسیاری از مواد اولیه غذایی ناگزیر است که از دیگر کشورها تأمین شود . به عنوان مثال مهد ادویه جات کشور هندوستان است و تولیدکنندگان چاره ای جز واردات بسیاری از مواد اولیه تولیدات خود ندارند. ضمن اینکه علیرغم پیشرفت های بسیاری که در صنعت، تکنولوژی کشور و رشد و خودکفایی تولیدات صورت گرفته، هنوز ما ناچار به واردات بسیاری از ماشین آلات و دستگاه ها از سایر کشورها هستیم . بسته بندی ما هنوز به خودکفایی کامل نرسیده و ما چاره ای جز واردات بسیاری از مواد اولیه بسته بندی خود نداریم.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های توزیع و فروش محصولات غذایی اضافه کرد: تمام این موارد قطعاً متأثر از نوسانات نرخ ارز خواهد بود و افزایش نرخ ارز به شدت تولیدکنندگان را تحت فشار قرار می دهد، به ویژه اینکه تولید کننده مجبور است مواد اولیه و ملزومات خود را با نرخ بالای ارز وارد کند و این قطعاً هزینه تولید و قیمت تمام شده محصول را بالا می برد. تولیدکننده با در نظر گرفتن توان مالی مردم و حفظ رقابت در بازار و حضور در بازار رقابتی نمی تواند قیمت محصول را چندان افزایش دهد. ضمن اینکه تولیدکننده با وجدان برای حفظ منافع اقتصادی خود هرگز حاضر به کاستن از کیفیت محصول نخواهد بود .
کریمی تفرشی مهمترین تاثیرات نوسانات نرخ در افزایش هزینه های تولید، کاهش حاشیه سود و کاهش توان رقابتی، کمبود سرمایه در گردش بنگاه ها، اختلال در سیستم خریدها و معاملات اقتصادی دانست و افزود: در چنین شرایطی، تولیدکنندگان نیز ملزم به خرید نقدی مواد اولیه هستند که به دلیل حجم بالای نیاز آنها با مشکل مواجه می شوند.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه کشور ما کشوری چهار فصل است و موقعیت خوبی از لحاظ اقلیمی و جغرافیایی دارد؛ از پتانسیل بالایی در تولید انواع محصولات کشاورزی برخوردار است که باید با اصلاح مناسب زیرساخت های کشاورزی و پاسخگویی به نیازهای کشاورزان از این پتانسیل بالا به نحو مطلوبی بهره برداری کرد. به ویژه در شرایط حساس اقتصادی کشور که باید مسئله ارز در کشور به نحو بهینه ای مدیریت شود بهره برداری از حداکثر ظرفیت های تولیدات کشاورزی کشور و جلوگیری از واردات غیرضروری کالاهایی که امکان تولید آن ها در کشور فراهم است نقش کلیدی در مدیریت اقتصادی کشور ایفا می کند. ضمن اینکه به این طریق از اشتغال و کارآفرینی و پتانسیل های روستایی کشورمان حمایت می شود و مانع خروج بی رویه ارز از کشور برای کالاهای غیراساسی خواهد شد.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های توزیع و فروش محصولات غذایی با اشاره به اینکه سالانه بیش از صد میلیون تن موادغذایی در کشور تولید می شود، گفت: در ایران حدود 50 میلیون هکتار زمین زراعی مناسب وجود دارد که 20 میلیون هکتار از آن زیرکشت است. کشور ما در حال حاضر در تولید بیشتر محصولات استراتژیک در مسیر خودکفایی قرار دارد. سالانه به حدود 20 هزار تن برنج نیاز داریم. تولید داخلی ما در زمینه محصول برنج و چای به میزانی است که نیاز داخل را برطرف می کند و ما در زمینه این محصولات تولید خوبی داریم و نیازی به واردات نداریم. در حل حاضر با تولید 8 میلیون و 50 هزار تن چغندر قند در کشور و با احتساب شکر نیشکری، بیش از یک میلیون و 920 هزار تن شکر که در کشور تولید شده نیازی به واردات این محصول در سال 97 نداریم.
کریمی تفرشی ادامه داد: همچنین در زمینه تولید دانه های روغنی با توجه به ظرفیت بالای تولید کلزا در کشور رسیدن به خودکفایی در این زمینه در سال های آینده دور از دسترس نیست. حبوبات از جمله محصولاتی است که امکان تولید آن در کشور فراهم است و متاسفانه واردات غیرضروری این محصولات با ارز دولتی باعث خروج میلیون ها دلار از ثروت ملی کشور می شود.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های توزیع وفروش محصولات غذایی معتقد است که ایران پتانسیل و ظرفیت تولیدی کافی و لازم را برای رسیدن به خودکفایی در تولید حبوبات دارد اما آمار و ارقام وزارت جهادکشاورزی نشان می دهد که حجم واردات برخی از اقلام حبوبات به کشور هر ساله افزایش پیدا می کند به طوری که در حال حاضر ایران یکی از بزرگ ترین واردکنندگان حبوبات در دنیاست.
وی افزود: چرا این قبیل محصولات نباید از کشاورزان کشور خریداری شود و اگر کمبودی در زمینه کشت و تولید آن هست چرا نباید در صدد رفع آن برآییم و امکانات کافی در اختیار کشاورز قرار گیرد؟ استان کرمانشاه، لرستان و خوزستان از جمله استان هایی هستند که قابلیت بسیار زیادی برای کشت و تولید حبوبات دارند. هر چند در سال های اخیر بروز خشکسالی های متعدد آسیب های زیادی را به کشاورزان وارد کرده و نیز مصرف سرانه حبوبات در کشورمان نیز به دلیل کاهش قدرت خرید مردم برای خرید مرغ و گوشت افزایش پیدا کرده است.
کریمی تفرشی اظهار کرد: باید در جهت افزایش بهروری از کشاورزی با کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، بهبود تولید و متعادل کردن مصرف به صورت درست و منسجم برنامه ریزی کرد . دولت ها و مسئولین باید در جهت تقویت زیرساخت های کشاورزی و افزایش بهره وری، اصلاح سیستم های آبیاری و توجه به صنایع تبدیلی و ایجاد فضاهای مدرن کشاورزی تلاش کنند و بخش عمده ای از تسهیلات به این بخش تعلق گیرد. اصلاح زیر ساخت های کشاورزی با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و کمک هرچه بیشتر به کشاورزان و فراهم کردن شرایط و تسهیلات مناسب برای فعالیت آنها می تواند به افزایش تولید و متعاقباً بهبود کیفیت و کاهش قیمت مواد اولیه و محصولات کشاورزی منجر شود. استفاده بهینه از نیروی کار متخصص نیز در کاهش هزینه های تولید موثر است.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
حمل و نقل   هندوستان   صنایع غذایی   نگهداری   کالاهای وارداتی   محصولات کشاورزی   خودکفایی   مواد اولیه   واحدهای تولیدی   کشاورزان   محصولات غذایی   منابع آبی   ماشین آلات   کالاهای سرمایه ای   علوم   ادویه جات   نائب رئیس   تکنولوژی   صنایع تبدیلی   مهدی کریمی   نوسان نرخ ارز   قیمت دلار   بسته بندی   هزینه های تولید   واردات مواد اولیه   هیئت مدیره اتحادیه   واسطه ها   مبادلات بین المللی   اشتغال   اقتصاد   بازار   صنعت   افزایش قیمت دلار   سرمایه   اقتصاد ایران   مواد غذایی  
اخبار مرتبط
صنایع تبدیلی حلقه مفقوده زنجیره تولید در بخش کشاورزی
سایت جماران
پتانسیل های صادراتی صنعت غذا
شعار سال
حمایت معقول و کارشناسی دولت از تولید و صنعت داخلی
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
صادرات صنایع چوبی قم 300 درصد رشد یافت
ایرنا
صنعت غذایی از مزرعه تا سفره مردم امتداد دارد/ شیرینی و شکلات در صدر تولیدات مواد غذایی
خبرگزاری بسیج
مدیرکل دفتر صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت: مشکلات تنظیم بازار را به گردن صادرات نیندازیم
پانا
اثر تحریم بر صنعت غذای کشور
اکو فارس
سهم صنایع غذایی در اقتصاد
فصل اقتصاد
چرا قیمت پوشاک با کاهش نرخ ارز ارزان نشد؟
صبح تهران
توان تولید رقابت پذیر در صنایع غذایی را نداریم
شعار سال
عدم امکان پیش بینی وضعیت ارزی امنیت سرمایه گذاران را تهدید می کند/ توان تولید رقابت پذیر در صنایع غذایی را نداریم
فصل اقتصاد
سرعت اثر کاهش نرخ ارز بر قیمت ها پایین است
پانا
وضعیت سبدخانوار در شب عید چگونه می شود؟
تجارت نیوز
نیاز قطب شیرینی و شکلات کشور به نقشه راه
ایرنا
تحریم های غیرقانونی آمریکا، مخل امنیت غذایی در ایران است
فصل اقتصاد
دولت چگونه می تواند با تحریم مقابله کند؟
آفتاب
تحریم های غیرقانونی آمریکا، مخل امنیت غذایی در ایران
فصل تجارت
400 هکتار از مزارع سیمرغ زیر کشت مجدد و رتون قرار گرفتند
بلاغ مازندران
صنعت غذا جاذبه گردشگری در خراسان رضوی
ایرنا
تولید مواد غذایی در ایران کار راحتی نیست
فصل تجارت
مشتریان تازه برای سیب ایرانی/هند و روسیه مقصد جدید
فصل اقتصاد
تورم اقتصادی ناشی از پدیده تورم صادراتی
شفقنا
اخبار مرتبط
bltسایت جماران : صنایع تبدیلی حلقه مفقوده زنجیره تولید در بخش کشاورزی
bltشعار سال : پتانسیل های صادراتی صنعت غذا
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : حمایت معقول و کارشناسی دولت از تولید و صنعت داخلی
bltایرنا : صادرات صنایع چوبی قم 300 درصد رشد یافت
bltخبرگزاری بسیج : صنعت غذایی از مزرعه تا سفره مردم امتداد دارد/ شیرینی و شکلات در صدر تولیدات مواد غذایی
bltپانا : مدیرکل دفتر صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت: مشکلات تنظیم بازار را به گردن صادرات نیندازیم
bltاکو فارس : اثر تحریم بر صنعت غذای کشور
bltفصل اقتصاد : سهم صنایع غذایی در اقتصاد
bltصبح تهران : چرا قیمت پوشاک با کاهش نرخ ارز ارزان نشد؟
bltشعار سال : توان تولید رقابت پذیر در صنایع غذایی را نداریم
bltفصل اقتصاد : عدم امکان پیش بینی وضعیت ارزی امنیت سرمایه گذاران را تهدید می کند/ توان تولید رقابت پذیر در صنایع غذایی را نداریم
bltپانا : سرعت اثر کاهش نرخ ارز بر قیمت ها پایین است
bltتجارت نیوز : وضعیت سبدخانوار در شب عید چگونه می شود؟
bltایرنا : نیاز قطب شیرینی و شکلات کشور به نقشه راه
bltفصل اقتصاد : تحریم های غیرقانونی آمریکا، مخل امنیت غذایی در ایران است
bltآفتاب : دولت چگونه می تواند با تحریم مقابله کند؟
bltفصل تجارت : تحریم های غیرقانونی آمریکا، مخل امنیت غذایی در ایران
bltبلاغ مازندران : 400 هکتار از مزارع سیمرغ زیر کشت مجدد و رتون قرار گرفتند
bltایرنا : صنعت غذا جاذبه گردشگری در خراسان رضوی
bltفصل تجارت : تولید مواد غذایی در ایران کار راحتی نیست
bltفصل اقتصاد : مشتریان تازه برای سیب ایرانی/هند و روسیه مقصد جدید
bltشفقنا : تورم اقتصادی ناشی از پدیده تورم صادراتی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.