مخبر - 1397/09/14 - در تامین مواد اولیه صنایع غذایی مشکل داریم/ افزایش نرخ ارز حاشیه سود صنایع را کم کرده است

در تامین مواد اولیه صنایع غذایی مشکل داریم/ افزایش نرخ ارز حاشیه سود صنایع را کم کرده است
فصل اقتصاد - رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های توزیع وفروش محصولات غذایی، با اشاره به اینکه تولید در اقتصاد ایران به شدت به واردات کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه وابسته است، اظهار کرد: با درنظرگرفتن چنین شرایطی، تضعیف ارزش پول ملی، افزایش هزینه های تولید، رکود و تعطیلی صنایع را در پی ...
در تامین مواد اولیه صنایع غذایی مشکل داریم/ افزایش نرخ ارز حاشیه سود صنایع را کم کرده است


مهدی کریمی تفرشی ، یکی از مهم ترین عواملی را که می تواند زمینه توسعه رقابت پذیری صنایع غذایی در ایران را فراهم کند، دسترسی به مواد اولیه باکیفیت و قیمت مناسب دانست و گفت: صنایع تبدیلی و غذایی ایران از این نظر دچار مشکل است. از آنجا که مواد اولیه این صنعت محصولات فصلی است، در زمان خاص و کوتاهی باید تمامی مقدار مورد نیاز از کشاورزان که تمایلی به فروش قسطی و نسیه ندارند نقدی خریداری شود و به همین دلیل چرخش سرمایه در این صنعت به زمانی طولانی نیاز دارد. بنابراین یکی از بزرگترین مشکلات تولیدکنندگان به ویژه در صنایع غذایی حجم کلان سرمایه مورد نیاز است.
وی با بیان اینکه بخش عمده ای از محصولات کشاورزی در مقیاس نامناسب، تولید و به بازار عرضه می شود، افزود: کوچک بودن اراضی کشاوزی، یکپارچه نبودن، هدر فت منابع آبی و محدودیت های مالی کشاوزان را دچار مضیغه کرده و باعث می شود دلالان و واسطه ها فعال شوند. در این میان هزینه های حمل و نقل بالا می رود و کیفیت مواد غذایی به دلیل شرایط نامناسب حمل و نگهداری پایین می آید.
رئیس هیئت مدیره تعاونی تولیدکنندگان محصولات غذایی ادامه داد: در واقع سیاست های اخیر ارزی کشور به گونه ای بوده که واحدهای تولیدی ما در تامین مواد اولیه خود با مشکل جدی مواجه شده اند که با ادامه این روند شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی و از دست رفتن اشتغال ایجاد شده خواهیم بود. اگر واحدهای تولیدی ما نتوانند مواد اولیه خود را تامین کنند، چرخه اقتصاد ما دچار مشکلات بزرگ تری خواهد شد. همه واحدهای تولیدی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با مشکل تامین مواد اولیه روبه رو هستند.
کریمی تفرشی تصریح کرد: به دلیل پرهیز تامین کنندگان خارجی از انعقاد قراردادهای بلندمدت و تمایل آنها به انجام معاملات نقدی، قیمت مواد و تجهیزات از نوسانات بیشتری برخوردار است که این موضوع، سودآوری صنایع داخلی را با تردید بیشتری مواجه کرده است. تاخیر در انجام مبادلات بین المللی و ورود موارد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.
نائب رئیس هیئت مدیره انجمن علوم وفناوری غلات ایران معتقد است که در حال حاضر نحوه تخصیص ارز به واردات مواد اولیه، از دغدغه های اصلی فعالین اقتصادی به ویژه صنعت غذا است.
کریمی تفرشی با اشاره به اینکه تولید در اقتصاد ایران به شدت به واردات کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه وابسته است، اظهار کرد: با درنظرگرفتن چنین شرایطی، تضعیف ارزش پول ملی، افزایش هزینه های تولید، رکود و تعطیلی صنایع را در پی خواهد داشت. افزایش نرخ ارز به شدت حاشیه سود اکثر صنایع کشور را کم کرده و هزینه های تولید آنها را افزایش داده است، زیرا رابطه ی نرخ ارز با واردات، رابطه ی معکوس و منفی است؛ یعنی با افزایش نرخ ارز، قیمت کالاهای وارداتی بالا می رود.
وی اظهار کرد: بسیاری از مواد اولیه غذایی ناگزیر است که از دیگر کشورها تأمین شود . به عنوان مثال مهد ادویه جات کشور هندوستان است و تولیدکنندگان چاره ای جز واردات بسیاری از مواد اولیه تولیدات خود ندارند. ضمن اینکه علیرغم پیشرفت های بسیاری که در صنعت، تکنولوژی کشور و رشد و خودکفایی تولیدات صورت گرفته، هنوز ما ناچار به واردات بسیاری از ماشین آلات و دستگاه ها از سایر کشورها هستیم . بسته بندی ما هنوز به خودکفایی کامل نرسیده و ما چاره ای جز واردات بسیاری از مواد اولیه بسته بندی خود نداریم.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های توزیع و فروش محصولات غذایی اضافه کرد: تمام این موارد قطعاً متأثر از نوسانات نرخ ارز خواهد بود و افزایش نرخ ارز به شدت تولیدکنندگان را تحت فشار قرار می دهد، به ویژه اینکه تولید کننده مجبور است مواد اولیه و ملزومات خود را با نرخ بالای ارز وارد کند و این قطعاً هزینه تولید و قیمت تمام شده محصول را بالا می برد. تولیدکننده با در نظر گرفتن توان مالی مردم و حفظ رقابت در بازار و حضور در بازار رقابتی نمی تواند قیمت محصول را چندان افزایش دهد. ضمن اینکه تولیدکننده با وجدان برای حفظ منافع اقتصادی خود هرگز حاضر به کاستن از کیفیت محصول نخواهد بود .
کریمی تفرشی مهمترین تاثیرات نوسانات نرخ در افزایش هزینه های تولید، کاهش حاشیه سود و کاهش توان رقابتی، کمبود سرمایه در گردش بنگاه ها، اختلال در سیستم خریدها و معاملات اقتصادی دانست و افزود: در چنین شرایطی، تولیدکنندگان نیز ملزم به خرید نقدی مواد اولیه هستند که به دلیل حجم بالای نیاز آنها با مشکل مواجه می شوند.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه کشور ما کشوری چهار فصل است و موقعیت خوبی از لحاظ اقلیمی و جغرافیایی دارد؛ از پتانسیل بالایی در تولید انواع محصولات کشاورزی برخوردار است که باید با اصلاح مناسب زیرساخت های کشاورزی و پاسخگویی به نیازهای کشاورزان از این پتانسیل بالا به نحو مطلوبی بهره برداری کرد. به ویژه در شرایط حساس اقتصادی کشور که باید مسئله ارز در کشور به نحو بهینه ای مدیریت شود بهره برداری از حداکثر ظرفیت های تولیدات کشاورزی کشور و جلوگیری از واردات غیرضروری کالاهایی که امکان تولید آن ها در کشور فراهم است نقش کلیدی در مدیریت اقتصادی کشور ایفا می کند. ضمن اینکه به این طریق از اشتغال و کارآفرینی و پتانسیل های روستایی کشورمان حمایت می شود و مانع خروج بی رویه ارز از کشور برای کالاهای غیراساسی خواهد شد.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های توزیع و فروش محصولات غذایی با اشاره به اینکه سالانه بیش از صد میلیون تن موادغذایی در کشور تولید می شود، گفت: در ایران حدود 50 میلیون هکتار زمین زراعی مناسب وجود دارد که 20 میلیون هکتار از آن زیرکشت است. کشور ما در حال حاضر در تولید بیشتر محصولات استراتژیک در مسیر خودکفایی قرار دارد. سالانه به حدود 20 هزار تن برنج نیاز داریم. تولید داخلی ما در زمینه محصول برنج و چای به میزانی است که نیاز داخل را برطرف می کند و ما در زمینه این محصولات تولید خوبی داریم و نیازی به واردات نداریم. در حل حاضر با تولید 8 میلیون و 50 هزار تن چغندر قند در کشور و با احتساب شکر نیشکری، بیش از یک میلیون و 920 هزار تن شکر که در کشور تولید شده نیازی به واردات این محصول در سال 97 نداریم.
کریمی تفرشی ادامه داد: همچنین در زمینه تولید دانه های روغنی با توجه به ظرفیت بالای تولید کلزا در کشور رسیدن به خودکفایی در این زمینه در سال های آینده دور از دسترس نیست. حبوبات از جمله محصولاتی است که امکان تولید آن در کشور فراهم است و متاسفانه واردات غیرضروری این محصولات با ارز دولتی باعث خروج میلیون ها دلار از ثروت ملی کشور می شود.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های توزیع وفروش محصولات غذایی معتقد است که ایران پتانسیل و ظرفیت تولیدی کافی و لازم را برای رسیدن به خودکفایی در تولید حبوبات دارد اما آمار و ارقام وزارت جهادکشاورزی نشان می دهد که حجم واردات برخی از اقلام حبوبات به کشور هر ساله افزایش پیدا می کند به طوری که در حال حاضر ایران یکی از بزرگ ترین واردکنندگان حبوبات در دنیاست.
وی افزود: چرا این قبیل محصولات نباید از کشاورزان کشور خریداری شود و اگر کمبودی در زمینه کشت و تولید آن هست چرا نباید در صدد رفع آن برآییم و امکانات کافی در اختیار کشاورز قرار گیرد؟ استان کرمانشاه، لرستان و خوزستان از جمله استان هایی هستند که قابلیت بسیار زیادی برای کشت و تولید حبوبات دارند. هر چند در سال های اخیر بروز خشکسالی های متعدد آسیب های زیادی را به کشاورزان وارد کرده و نیز مصرف سرانه حبوبات در کشورمان نیز به دلیل کاهش قدرت خرید مردم برای خرید مرغ و گوشت افزایش پیدا کرده است.
کریمی تفرشی اظهار کرد: باید در جهت افزایش بهروری از کشاورزی با کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، بهبود تولید و متعادل کردن مصرف به صورت درست و منسجم برنامه ریزی کرد . دولت ها و مسئولین باید در جهت تقویت زیرساخت های کشاورزی و افزایش بهره وری، اصلاح سیستم های آبیاری و توجه به صنایع تبدیلی و ایجاد فضاهای مدرن کشاورزی تلاش کنند و بخش عمده ای از تسهیلات به این بخش تعلق گیرد. اصلاح زیر ساخت های کشاورزی با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و کمک هرچه بیشتر به کشاورزان و فراهم کردن شرایط و تسهیلات مناسب برای فعالیت آنها می تواند به افزایش تولید و متعاقباً بهبود کیفیت و کاهش قیمت مواد اولیه و محصولات کشاورزی منجر شود. استفاده بهینه از نیروی کار متخصص نیز در کاهش هزینه های تولید موثر است.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
حمل و نقل   هندوستان   صنایع غذایی   نگهداری   کالاهای وارداتی   محصولات کشاورزی   خودکفایی   مواد اولیه   واحدهای تولیدی   کشاورزان   محصولات غذایی   منابع آبی   ماشین آلات   کالاهای سرمایه ای   علوم   ادویه جات   نائب رئیس   تکنولوژی   صنایع تبدیلی   مهدی کریمی   نوسان نرخ ارز   قیمت دلار   بسته بندی   هزینه های تولید   واردات مواد اولیه   هیئت مدیره اتحادیه   واسطه ها   مبادلات بین المللی   اشتغال   اقتصاد   بازار   صنعت   افزایش قیمت دلار   سرمایه   اقتصاد ایران   مواد غذایی  
اخبار مرتبط
ابرچالش ها از نگاه فعالان اقتصادی
فصل تجارت
سالانه بیش از 80 هزار تن گوشت مرغ در آذربایجان شرقی تولید می شود
مهر نیوز
صنعتی سازی راهبردی برای توسعه اقتصاد روستا
شعار سال
کشاورزی و نقش آن در تولید ناخالص ملی و اشتغال کشور
آوای رود کوف
پرتاب سنگ مقررات بر بار شیشه گران
ایران اکونومیست
پیشنهاداتی برای خروج از رکود تورمی
اقتصادگردان
بدون نمایشگاه چرخ توسعه صادرات غیرنفتی لنگ می زند
ایکنا
هستند تولید کنندگانی که بدون توجه به افزایش قیمت های بی دلیل، باحداقل سود به نفع مردم تولید می کنند
شفقنا
برخی تولیدکنندگان بدون افزایش چشگیر قیمت ها با حداقل سود در حال تامین مایحتاج مردم هستند
فصل اقتصاد
پیش‎بینی تورم 40 درصد در سال 98
افکار نیوز
مردم، صاحبان اصلی پتانسیل ها و دستاوردها
مرد سالاری
مردم، صاحبان اصلی پتانسیل ها و دستاوردهای چهل ساله
شفقنا
فعال شدن تعاونی ها برای واردات مواد اولیه صنعت چاپ
صدا و سیما
صادرات پرتقال ایران از کشور همسایه!
فصل اقتصاد
صنایع تبدیلی حلقه مفقوده زنجیره تولید در بخش کشاورزی
سایت جماران
پتانسیل های صادراتی صنعت غذا
شعار سال
اعتراض به افزایش قیمت خوراک محصولات روانکار صنعتی
خبرگزاری موج
حمایت معقول و کارشناسی دولت از تولید و صنعت داخلی
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
صادرات صنایع چوبی قم 300 درصد رشد یافت
ایرنا
صنعت غذایی از مزرعه تا سفره مردم امتداد دارد/ شیرینی و شکلات در صدر تولیدات مواد غذایی
باشگاه خبرنگاران
تداوم خودکفایی در تولید شکر به شرط توجه دولت
اکو فارس
واردات تاکنون با دلار بیشتر از 8600 تومان نبوده است
ایسکانیوز
بازار شکر قربانی تصمیمات اشتباه/ تداوم خودکفایی شکر در حاشیه جلوگیری از افزایش قیمت ها
بورس نیوز
یک مسئول:واردات تاکنون با دلار بیشتر از 8600 تومان نبوده است
سایت جماران
کلاف سردرگم قیمت گذاری در صنعت لبنیات
اکو فارس
افزایش مصرف سرانه حبوبات به دلیل کاهش خرید مرغ و گوشت/ ضرورت افزایش تعرفه های صادراتی برای کالاهای مورد نیاز بازار
فصل اقتصاد
بررسی آخرین وضعیت گرانی ها در بازار
راه دانا
ورشکستگی شرکت های دانش بنیان به علت نوسانات نرخ ارز
تقریب نیوز
نوسانات نرخ ارز شرکت های دانش بنیان را در آستانه ورشکستگی قرار داده است
قم نیوز
قم| نوسانات نرخ ارز شرکت های دانش بنیان را در آستانه ورشکستگی قرار داده است
تسنیم
اخبار مرتبط
bltفصل تجارت : ابرچالش ها از نگاه فعالان اقتصادی
bltمهر نیوز : سالانه بیش از 80 هزار تن گوشت مرغ در آذربایجان شرقی تولید می شود
bltشعار سال : صنعتی سازی راهبردی برای توسعه اقتصاد روستا
bltآوای رود کوف : کشاورزی و نقش آن در تولید ناخالص ملی و اشتغال کشور
bltایران اکونومیست : پرتاب سنگ مقررات بر بار شیشه گران
bltاقتصادگردان : پیشنهاداتی برای خروج از رکود تورمی
bltایکنا : بدون نمایشگاه چرخ توسعه صادرات غیرنفتی لنگ می زند
bltشفقنا : هستند تولید کنندگانی که بدون توجه به افزایش قیمت های بی دلیل، باحداقل سود به نفع مردم تولید می کنند
bltفصل اقتصاد : برخی تولیدکنندگان بدون افزایش چشگیر قیمت ها با حداقل سود در حال تامین مایحتاج مردم هستند
bltافکار نیوز : پیش‎بینی تورم 40 درصد در سال 98
bltمرد سالاری : مردم، صاحبان اصلی پتانسیل ها و دستاوردها
bltشفقنا : مردم، صاحبان اصلی پتانسیل ها و دستاوردهای چهل ساله
bltصدا و سیما : فعال شدن تعاونی ها برای واردات مواد اولیه صنعت چاپ
bltفصل اقتصاد : صادرات پرتقال ایران از کشور همسایه!
bltسایت جماران : صنایع تبدیلی حلقه مفقوده زنجیره تولید در بخش کشاورزی
bltشعار سال : پتانسیل های صادراتی صنعت غذا
bltخبرگزاری موج : اعتراض به افزایش قیمت خوراک محصولات روانکار صنعتی
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : حمایت معقول و کارشناسی دولت از تولید و صنعت داخلی
bltایرنا : صادرات صنایع چوبی قم 300 درصد رشد یافت
bltباشگاه خبرنگاران : صنعت غذایی از مزرعه تا سفره مردم امتداد دارد/ شیرینی و شکلات در صدر تولیدات مواد غذایی
bltاکو فارس : تداوم خودکفایی در تولید شکر به شرط توجه دولت
bltایسکانیوز : واردات تاکنون با دلار بیشتر از 8600 تومان نبوده است
bltبورس نیوز : بازار شکر قربانی تصمیمات اشتباه/ تداوم خودکفایی شکر در حاشیه جلوگیری از افزایش قیمت ها
bltسایت جماران : یک مسئول:واردات تاکنون با دلار بیشتر از 8600 تومان نبوده است
bltاکو فارس : کلاف سردرگم قیمت گذاری در صنعت لبنیات
bltفصل اقتصاد : افزایش مصرف سرانه حبوبات به دلیل کاهش خرید مرغ و گوشت/ ضرورت افزایش تعرفه های صادراتی برای کالاهای مورد نیاز بازار
bltراه دانا : بررسی آخرین وضعیت گرانی ها در بازار
bltتقریب نیوز : ورشکستگی شرکت های دانش بنیان به علت نوسانات نرخ ارز
bltقم نیوز : نوسانات نرخ ارز شرکت های دانش بنیان را در آستانه ورشکستگی قرار داده است
bltتسنیم : قم| نوسانات نرخ ارز شرکت های دانش بنیان را در آستانه ورشکستگی قرار داده است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.