مخبر - 1397/09/14 - ایران پس از برجام به جامعه بین المللی نپیوست

ایران پس از برجام به جامعه بین المللی نپیوست
مایک پامپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده که در بروکسل به سر می برد، در سخنانی اتهامات دولت آمریکا علیه ایران را تکرار کرد.
ایران پس از برجام به جامعه بین المللی نپیوست

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده که در بروکسل به سر می برد، در سخنانی اتهامات دولت آمریکا علیه ایران را تکرار کرد.

وزیر خارجه آمریکا در ابتدای سخنرانی در «بنیاد آلمانی مارشال» در بروکسل، به مرگ «جورج هربرت واکر بوش» (بوش پدر) اشاره کرد و به تمجید از چهل و یکمین رئیس جمهور آمریکا پرداخت.

او در این بنیاد که به نام «جورج مارشال» نامگذاری شده، درباره پیوندهای مستحکم آمریکا و اروپا در دهه های متمادی اشاره کرد. مارشال یکی از فرماندهان ارشد نظامی ارتش آمریکا در زمان جنگ جهانی دوم، وزیر دفاع سال های 1950 تا 1951 و وزیر خارجه سال های 1947 تا 1949 بود و بانی طرح موسوم به طرح مارشال بود تا به کشورهای اروپای غربی برای بازسازی اقتصادی بعد از جنگ کمک کند.

پامپئو در بروکسل گفت: «مردانی که تمدن غربی را بعد از جنگ جهانی دوم بازسازی کردند از قبیل سلف من وزیر خارجه (جورج) مارشال می دانستند که فقط یک آمریکای قوی در هماهنگی با دوستان و متحدانمان می توانند کشورهای مستقل را در سراسر جهان متحد کنند».

وی سپس به مواضع آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم و آنچه کمک این کشور برای بازسازی کشورهایی از قبیل کشورهای اروپایی و ژاپن تاکید کرد و همچنین گفت: «ما ناتو را تاسیس کردیم تا امنیت خودمان و متحدانمان را تضمین کنیم».

به ادعای پامپئو، آمریکا و اروپا با اتحاد در کنار هم توانستند «بزرگ ترین موفقیت ها» را به دست آوردند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: « ما در جنگ سرد پیروز شدیم، ما در صلح به پیروزی رسیدیم، با مواضع رئیس جمهور جورج هربرت واکر بوش ما توانستیم با هزینه ای کم، آلمان را دوباره متحد کنیم. این آن نوع رهبری است که رئیس جمهور ترامپ شجاعانه به دنبال آن است».

وی سپس با اشاره به برخی ناکامی ها در تحولات بین المللی بعد از جنگ جهانی دوم به رغم در پیش گرفتن «چندجانبه گرایی» گفت: «این موضوع سبب شکست ما و همچنین برخی از شما (اروپایی ها) شد، در بسیاری از اوقات، چندجانبه گرایی خودش صرفا به یک هدف تبدیل شد نه اینکه ابزاری برای رسیدن به هدف باشد، اینطور شده که انگار هر چه ما بیشتر معاهده امضا کنیم، فرض بر این است که ما امن تر خواهیم شد. آیا واقعا این موضوع صحیح است؟ سوال مرکزی آن است که آیا سیستمی که امروز وجود دارد، سیستمی موثر است و برای همه مردم جهان موثر است و کار می کند؟ »

پامپئو ادامه داد: «امروز ماموریت های حقظ صلح سازمان ملل برای دهه ها ادامه پیدا کرده است اما ما را به صلح نزدیک تر نکرده است، برخی کشورها معاهده سازمان ملل در رابطه با تغییرات آب و هوایی را ابزاری برای تقسیم ثروت ارزیابی می کنند و تعصب ضد اسرائیلی هم در سازمان ملل نهادینه شده است. قدرت های منطقه ای با هم ساخت و پاخت می کنند تا کوبا و ونزوئلا عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل شوند. سازمان ملل به عنوان یک سازمانی تاسیس شد تا از کشورهای عاشق صلح استقبال کند اما من امروز سوال می کنم آیا این سازمان همچنان در حال انجام صادقانه ماموریت خود است؟»

وی سپس به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: «برگزیت اگر هیچ چیز نباشد، یک زنگ هشدار سیاسی است. آیا اتحادیه اروپا در حال اطمینان یافتن از این است که منافع کشورها و مردم عضو اتحادیه فراتر از منافع بوروکرات های بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) باشد؟ اینها سوالاتی معتبر هستند».

این مقام ارشد دولت «دونالد ترامپ» که شاخصه آن نقض قوانین و تعهدات بین المللی آمریکا بوده، به صحبت درباره «بازیگران بد» در جهان پرداخت.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: «بازیگران بد از فقدان رهبری ما به نفع خودشان سودجویی کرده اند و این میوه مسموم ناشی از عقب نشینی آمریکا بوده و رئیس جمهور ترامپ مصمم به برهم زدن این روند است. توسعه اقتصادی چین به در آغوش گرفتن دموکراسی توسط این کشور و ثبات منطقه ای منتهی نشد بلکه به سرکوبگری بیشتر سیاسی و اقدامات تحریک آمیز منطقه ای منجر شد. ما از ورود چین به نظم لیبرال استقبال کردیم اما هرگز رفتار این کشور را اداره و کنترل نکردیم، چین به صورت مستمر با استفاده از گریزگاه ها و روزنه های موجود در سازمان تجارت جهانی سوءاستفاده کرده، محدودیت های موجود در قوانین این سازمان را روی بازار اعمال کرده، (دیگر کشورها را) به انتقال تکنولوژی خارجی به این کشور وادار کرد و دارایی ها را به سرقت برد و می دانست که قوانین جهانی قدرتی برای متوقف کردن این موضوعات یا مسئول شناختن چین به دلیل نقض حقوق بشر ندارد».

وزیر خارجه آمریکا درباره ایران ادعا کرد: «ایران بعد از امضای توافق هسته ای به جامعه بین المللی نپیوست و منابع مالی که تازه به دست آورده بود را برای تامین مالی تروریست ها و دیکتاتورها صرف کرد. تهران چندین آمریکایی را گروگان گرفته و رابرت لوینسون برای 11 سال است که در آنجا مفقود شده است. ایران صراحتا قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است، به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای خودش دروغ گفته و تحریم های سازمان ملل را هم نقض کرده است. همین هفته قبل موشکی بالستیک آزمایش و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد.

پامپئو به شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری نیز اشاره کرد و شکایت ایران را بی پایه و اساس خواند.

او در ادامه مثال زدنش درباره «بازیگران بد در جهان» به سراغ روسیه رفت.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «روسیه ارزش های غرب درباره آزادی و همکاری های بین المللی را در آغوش نگرفته و به جای آن ترجیه داده که اپوزیسیون و مخالفان را سرکوب کند و به کشورهای مستقلی از قبیل گرجستان و اوکراین تهاجم کرد. مسکو همچنین در خاک کشوری خارجی از گاز اعصاب استفاده کرد، همین جا در اروپا این کار را کرد و اقدامش نقض قوانین کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی بوده است، کنوانسیونی که خود روسیه عضو آن است. روسیه همچین برای سال های طولانی پیمان منع موشک های میان برد (INF) را نقض می کرده است».

پامپئو افزود: «لیست کشورهای بد ادامه دارد، ما برای پیش گرفتن مسیر رو به جلو، باید مسئولیتمان را در قبال نظم جهانی امروزی انجام دهیم و در همین راستا استراتژی امنیت ملی ما با واقع گرایی اصول مند، در پی آن است. از نظر من این موضوع برگرفته از عقل سلیم است و تک تک کشورها باید صادقانه مسئولیت خودش را بپذیرد و از شهروندانش بپرسد که آیا نظم کنونی جهانی آیا در جهت منافع مردمش است یا نه؟ اگر اینطور نیست باید سوال کنیم که چطور می توانین این کار را انجام دهیم. این کار است که رئیس جمهور ترامپ دارد انجام می دهد، او در حال بازگرداندن آمریکا به نقش سنتی و مرکزی رهبری این کشور در جهان است. او جهان را آنگونه که هست می بیند نه آنطور که ما دوست داریم جهان آن طوری باشد. او می داند که هیچ چیز نمی تواند جایگزین دولت ملی برای تضمین آزادی و منافع ملی شود، او می داند همانطور که جورج هربرت واکر بوش هم می دانست، یک جهان امن تر به شجاعت آمریکا در صحنه جهانی نیاز مستمر دارد و زمانی که همه ما مسئولیت هایمان را در قبال سازمان هایی که خودمان تشکیل دادیم را نادیده بگیریم، دیگران از این وضعیت سوءاستفاده خواهند کرد.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: «منتقدان در جاهایی چون ایران و چین، کشورهایی که واقعا در حال تضعیف نظم بین المللی هستند، می گویند که دولت ترامپ دلیل این موضوع هستند که سیستم کنونی در حال فروپاشی است، آنها مدعی هستند که آمریکا در حال اقدامات یکجانبه است و چندجانبه عمل نمی کند، طوری که انگار تعریف هر چیزی که چند جانبه باشد، انگار مطلوب است. حتی دوستان اروپایی ما هم برخی اوقات می گویند که ما در حال اقدامات به نفع منافع جهان نیستیم، این موضوعی غلط است، ماموریت ما این است که بار دیگر حاکمیت مستقل خودمان را باز یابیم و نظم لیبرال را اصلاح کنیم و از دوستانمان می خواهیم که به ما کمک کنند تا بدان وسیله حاکمیت خودشان را هم بازیابی کنند. ما خواهان سیستمی هستیم که به شهروندانمان خدمت کند نه اینکه آنها را تحت کنترل بگیرد. آمریکا خواهان رهبری در حال حاضر و برای همیشه است. تحت زعامت رئیس جمهور ترامپ ما به دنبال رها کردن رهبری بین المللی مان یا رهبری دوستانمان در سیستم نیستیم بلکه قضیه کاملا برعکس است. فقط به یک مثال توجه کنید. به تعداد بسیار زیاد کشورهایی که ما ذیل کارزار فشار حداکثری مان علیه کره شمالی قرار گرفتند، نگاه کنید. هیچ کشوری در جهان نمی توانست صدها کشور در سراسر جهان را دور هم جمع کند تا آنها علیه رژیم پیونگ یانگ تحریمها را اعمال کنند»

به گفته او، سازمان های بین المللی باید ارزش های «جهان آزاد» را تسهیل کنند و اگر چنین نکنند، باید اصلاح یا برچیده شوند.

پامپئو که کشورش ناقض نوافقات بین المللی مختلفی بوده است، در بروکسل خطاب به دیگر کشورها گفت: «وقتی معاهدات نقض شدند، باید با ناقضان مقابله شود و این معاهدات یا باید اصلاح شوند یا برچیده شوند. کلمات(حاضر در توافق) باید معنا داشته باشند. دولت ما قانونا در حال خروج یا مذاکره مجدد درباره توافقات منسوخ یا مضر است، توافقات تجاری و دیگر توافقات بین المللی که به نفع منافع مستقل ما یا منافع متحدان ما نیستند».

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد: «ما در توافق هسته ای ایران، مسیرمان را از توافق جدا کردیم و از جمله دلایل این کار اقدامات بی ثبات کننده این کشور و نقض قوانین بین المللی توسط ایران بوده است، اقداماتی که از بین برنده روح توافق بوده و امنیت مردم آمریکا و متحدانمان را در معرض خطر قرار داده است. ما در حال رهبری کردن تلاش ها برای مهار کردن جاه طلبی های انقلابی ایران و پایان دادن به کارزار جهانی تروریسم ایران هستیم و ما به یک بوروکراسی تازه برای انجام این کار نیازی نداریم، ما همچنان به این نیاز داریم که به ایجاد ائتلاف ادامه دهیم تا به این نتایج برسیم، حصول به این نتایج مردم منطقه خاورمیانه، اروپا و کل جهان را از تهدید ایران حفاظت خواهد کرد».

وزیر خارجه دولت «دونالد ترامپ» در نشست امروز بروکسل به برخی نهادهای سازمان ملل از قبیل دیوان بین المللی کیفری واژه «سازمان های سرکش» داد.

چندی قبل مشاور امنیت کلی کاخ سفید به دیوان بین المللی کیفری درباره تحت تعقیب قرار دادن نظامیان آمریکایی متهم به انجام جنایت جنگی در اماکنی از قبیل افغانستان هشدار و از احتمال تحریم قضان این دادگاه جهانی خبر داده بود.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «دادستان های دیوان بین المللی کیفری در تلاش برای آغاز تحقیقات از پرسنل(ارتش و سیا) آمریکا در رابطه با جنگ افغانستان هستند و ما برای حفاظت از مردم مان و همچنین مردمان کشورهای متحدمان که در داخل افغانستان در کنار ما جنگیدند در برابر این تعقیب قضایی ناعادلانه از همه ابزارهای ضروری استفاده خواهیم کرد».

فارس

انتهای پیام/

171 / 156

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آلمان   ژاپن   بریتانیا   نظامی   ونزوئلا   آمریکا   ناتو   جنگ سرد   معاهده   کوبا   رییس جمهور آمریکا   وزیر دفاع   وزیر خارجه   رئیس جمهور   بروکسل   تمدن   مواضع آمریکا   کشور اروپایی   مارشال   واکر   جنگ جهانی   مایک پامپئو   قدرت های منطقه ای   بوش پدر   اتحادیه اروپا   دونالد ترامپ   سازمان ملل متحدد   دولت آمریکا  
اخبار مرتبط
اعتراض مالی ترامپ به کشورهای ارپوایی
خبرنامه دانشجویان
در خواست ترامپ از کشورهای اروپایی
ساعت 24
تاکید ترامپ بر ناکارآمدی ایده تشکیل ارتش اروپایی
ایرنا
اولتیماتوم 60 روزه آمریکا به روسیه برای "نجات" معاهده سلاح های هسته ای میان برد
فرتاک نیوز
انتقاد اروپا از سخنرانی "غیر دیپلماتیک" وزیر خارجه آمریکا در بروکسل
تیتر شهر
اولتیماتوم 60 روزه آمریکا به روسیه
پارسینه
اولتیماتوم 60 روزه آمریکا به روسیه برای پایبندی به معاهده سلاح های هسته ای میان برد
انتخاب
آیا آمریکا نماد خیر و چین و روسیه نماد شرند ؟
ساعت 24
پامپئو: ایران پولهای حاصل از برجام را به تروریست ها و دیکتاتورها داد
افق تازه
پمپئو مدعی تخطی چین، روسیه و ایران از معاهدات بین المللی شد
ایرنا
شکایت ایران از آمریکا بی اساس است
بولتن نیوز
ایران پس از برجام به جامعه بین المللی نپیوست
اقتصاد آنلاین
پامپئو: ایران پس از برجام به جامعه بین المللی نپیوست
افکار نیوز
پامپئو: ایران پولهای حاصل از برجام را به تروریست ها و دیکتاتورها داد/ایران تعدادی گروگان آمریکایی در اختیار دارد
ملیت
ایران پس از برجام به جامعه بین المللی نپیوست/ تعدادی گروگان آمریکایی در اختیار ایران است/ تهران به بازرسان آژانس دروغ گفت
العالم
ایده «ارتش واحد اروپایی»؛ انعکاس شکاف در دو سوی آتلانتیک
شعار سال
مهمترین خبرهای جهان
صدا و سیما
ارتش اروپا، گزینه روی میز چشم آبی ها مقابل آمریکا+ فیلم
مشرق نیوز
مارک فینو: خروج یک جانبه ترامپ از برجام ضربه ای برای امنیت اروپا بود
شفقنا
اختلافات آمریکا و اروپا موجب تضعیف« ناتو» خواهد بود/ خروج آمریکا از برجام به امنیت اروپا ضربه زد
خبر فوری
خروج آمریکا از برجام ضربه ای به امنیت اروپا بود
تسنیم
خروج آمریکا از برجام ضربه ای به امنیت اروپا بود – خبرگزاری مهر - اخبار ایران و جهان
هفت روز خبر
«ارتش واحد اروپایی» در میانه چالش درون- برون اتحادیه ای
ایرنا
بوی جنگ جهانی سوم؛ ترامپ به کشورهای اروپایی تاخت
العالم
انتقاد شدید ترامپ از مکرون: اگر آمریکا نبود فرانسوی ها باید در پاریس آلمانی یاد می گرفتند
صدای ایران
یکجانبه گرایی آمریکا؛ مانعی در مسیر صلح جهانی
ایرنا
آیا جنگ سرد جدیدی در راه است؟
نسیم
ناگفته های تحریم های جدید آمریکا علیه ایران به روایت اشپیگل
تیک نیوز
اشپیگل: تحریم های واشنگتن علیه ایران برای ترامپ و هم پیمانانش هم هزینه دارد
دیده بان
تحریم های واشنگتن علیه ایران برای ترامپ و هم پیمانانش هم هزینه دارد
تیتر یک
هزینه تحریم های واشنگتن علیه ایران برای ترامپ
پارس نیوز
هشدار بی سابقه پوتین به شرکای اروپایی واشنگتن/ تحلیل
آریا
ترامپ ضربه هسته ای را زد
افق تازه
آمریکا و تعارض دکترینی در سیاست خارجی
صدا و سیما
همه چیز درباره سخنان ترامپ در مجمع عمومی
ایرنا
ماکرون پیشنهاد محدودکردن برنامه موشکی ایران را دوباره مطرح می کند
ایسکانیوز
ماکرون پیشنهاد محدود کردن برنامه موشکی ایران را دوباره مطرح می کند
ریشه
«دیپلماسی دفاعی» بازوی پرقدرت «دیپلماسی عمومی»
خبرگزاری دفاع مقدس
اخبار مرتبط
bltخبرنامه دانشجویان : اعتراض مالی ترامپ به کشورهای ارپوایی
bltساعت 24 : در خواست ترامپ از کشورهای اروپایی
bltایرنا : تاکید ترامپ بر ناکارآمدی ایده تشکیل ارتش اروپایی
bltفرتاک نیوز : اولتیماتوم 60 روزه آمریکا به روسیه برای "نجات" معاهده سلاح های هسته ای میان برد
bltتیتر شهر : انتقاد اروپا از سخنرانی "غیر دیپلماتیک" وزیر خارجه آمریکا در بروکسل
bltپارسینه : اولتیماتوم 60 روزه آمریکا به روسیه
bltانتخاب : اولتیماتوم 60 روزه آمریکا به روسیه برای پایبندی به معاهده سلاح های هسته ای میان برد
bltساعت 24 : آیا آمریکا نماد خیر و چین و روسیه نماد شرند ؟
bltافق تازه : پامپئو: ایران پولهای حاصل از برجام را به تروریست ها و دیکتاتورها داد
bltایرنا : پمپئو مدعی تخطی چین، روسیه و ایران از معاهدات بین المللی شد
bltبولتن نیوز : شکایت ایران از آمریکا بی اساس است
bltاقتصاد آنلاین : ایران پس از برجام به جامعه بین المللی نپیوست
bltافکار نیوز : پامپئو: ایران پس از برجام به جامعه بین المللی نپیوست
bltملیت : پامپئو: ایران پولهای حاصل از برجام را به تروریست ها و دیکتاتورها داد/ایران تعدادی گروگان آمریکایی در اختیار دارد
bltالعالم : ایران پس از برجام به جامعه بین المللی نپیوست/ تعدادی گروگان آمریکایی در اختیار ایران است/ تهران به بازرسان آژانس دروغ گفت
bltشعار سال : ایده «ارتش واحد اروپایی»؛ انعکاس شکاف در دو سوی آتلانتیک
bltصدا و سیما : مهمترین خبرهای جهان
bltمشرق نیوز : ارتش اروپا، گزینه روی میز چشم آبی ها مقابل آمریکا+ فیلم
bltشفقنا : مارک فینو: خروج یک جانبه ترامپ از برجام ضربه ای برای امنیت اروپا بود
bltخبر فوری : اختلافات آمریکا و اروپا موجب تضعیف« ناتو» خواهد بود/ خروج آمریکا از برجام به امنیت اروپا ضربه زد
bltتسنیم : خروج آمریکا از برجام ضربه ای به امنیت اروپا بود
bltهفت روز خبر : خروج آمریکا از برجام ضربه ای به امنیت اروپا بود – خبرگزاری مهر - اخبار ایران و جهان
bltایرنا : «ارتش واحد اروپایی» در میانه چالش درون- برون اتحادیه ای
bltالعالم : بوی جنگ جهانی سوم؛ ترامپ به کشورهای اروپایی تاخت
bltصدای ایران : انتقاد شدید ترامپ از مکرون: اگر آمریکا نبود فرانسوی ها باید در پاریس آلمانی یاد می گرفتند
bltایرنا : یکجانبه گرایی آمریکا؛ مانعی در مسیر صلح جهانی
bltنسیم : آیا جنگ سرد جدیدی در راه است؟
bltتیک نیوز : ناگفته های تحریم های جدید آمریکا علیه ایران به روایت اشپیگل
bltدیده بان : اشپیگل: تحریم های واشنگتن علیه ایران برای ترامپ و هم پیمانانش هم هزینه دارد
bltتیتر یک : تحریم های واشنگتن علیه ایران برای ترامپ و هم پیمانانش هم هزینه دارد
bltپارس نیوز : هزینه تحریم های واشنگتن علیه ایران برای ترامپ
bltآریا : هشدار بی سابقه پوتین به شرکای اروپایی واشنگتن/ تحلیل
bltافق تازه : ترامپ ضربه هسته ای را زد
bltصدا و سیما : آمریکا و تعارض دکترینی در سیاست خارجی
bltایرنا : همه چیز درباره سخنان ترامپ در مجمع عمومی
bltایسکانیوز : ماکرون پیشنهاد محدودکردن برنامه موشکی ایران را دوباره مطرح می کند
bltریشه : ماکرون پیشنهاد محدود کردن برنامه موشکی ایران را دوباره مطرح می کند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : «دیپلماسی دفاعی» بازوی پرقدرت «دیپلماسی عمومی»
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.