مخبر - 1397/09/14 - خاطرات یک روزنامه نگار زن از مصاحبه با سران حکومت در دهه 60

خاطرات یک روزنامه نگار زن از مصاحبه با سران حکومت در دهه 60
بعد از 22 سال گزارش نویسی در روزنامه «کیهان» و تجربه خبرنگاری در سال های پرتلاطم تاریخ معاصر ایران، حالا فضای روزنامه نگاری امروزِ ایران را از اصول حرفه ای به دور می داند و معتقد است بخش اعظم این مشکل بر دوش مدیران مسؤول رسانه ها است. مینو بدیعی که از سال 52 به عنوان کارآموز به روزنامه «کیهان» رفت ...
خاطرات یک روزنامه نگار زن از مصاحبه با سران حکومت در دهه 60

شعار سال: مینو بدیعی که از سال 52 به عنوان کارآموز به روزنامه «کیهان» رفت و سال 78 برای همیشه تحریریه این روزنامه را ترک کرد، هنوز قلم خود را زمین نگذاشته است و همچنان برای رسانه های مختلف گزارش می نویسد.

این روزنامه نگار قدیمی برای روایت خاطرات سال ها حضور در تحریریه «کیهان» و تجربه روزنامه نگاری در سال های پراتفاق تاریخ ایران از انقلاب 57 گرفته تا دوران هشت سال دفاع مقدس، به ایسنا آمد و همان گونه که انتظار می رفت، صحبت هایش از همان ابتدا رنگ و بوی زنانه به خود گرفت و در میان خاطراتش، باافتخار از زنان موفق در عرصه روزنامه نگاری یاد می کرد.

بدیعی سال 50 در رشته روزنامه نگاری در مؤسسه عالی مطبوعات به تحصیل مشغول شد و بعد از دو سال به پیشنهاد برخی از استادان دانشکده و به همراه برخی دیگر از همکلاسی هایش همانند حسین قندی، مهدی فرقانی و نوشابه امیری، برای تجربه عملی این حرفه به تحریریه روزنامه «کیهان» رفت؛ «استاد صدرالدین الهی ما را از سال دوم دانشکده به روزنامه ها معرفی می کرد. درواقع تمام استادان آن زمان اعتقاد داشتند که آموزش های تئوری روزنامه نگاری باید با تجربه حضور در تحریریه ها هم همراه شود

او پس از فارغ التحصیلی در سال 56 به صورت رسمی به روزنامه «کیهان» جذب شد و تا سال 78 نیز به کار خود در این روزنامه ادامه داد. «وقتی وارد تحریریه شدیم خیلی ما را جدی نگرفتند و بسیار سخت گیرانه برخورد می کردند. اصلا تعارف نداشتند و خیلی صریح نظرشان را می گفتند. بعدها متوجه شدیم که مخصوصا سخت می گرفتند تا خبرنگاران تازه کار خاک تحریریه را بر پوست بدنشان لمس کنند و کار یاد بگیرند

بدیعی با بیان اینکه «روزنامه کیهان فضای باز و آزادتری نسبت به روزنامه های دیگر داشت»، ادامه می دهد: زمان ورودم به تحریریه «کیهان»، سردبیر امیر طاهری بود. در واقع آقای طاهری راهنمای عملی ما بود و من به شخصه به ایشان مدیون هستم. شیوه کار طاهری این گونه بود که با تمام کارآموزانی که به روزنامه می آمدند، به صورت مستقیم و جداگانه کار می کرد و این عملکرد حرفه ای او باعث می شد تا روزنامه نگاران از همان ابتدا به صورت حرفه ای کارشان را آغاز کنند؛ موضوعی که جای خالی آن در فضای رسانه ای امروز به شدت احساس می شود. در واقع می توان گفت یکی از دلایلی که روزنامه نگاری دیگر موفق نیست و مردم مخاطب روزنامه ها نیستند، این است که دیگر با روزنامه نگاران جوان کار نمی شود

«متاسفانه الان برای آموزش روزنامه نگارانی که به رسانه ها معرفی می شوند، وقت چندانی صرفی نمی شود. این در حالی است که هر رسانه ای باید محلی برای آموزش داشته باشد تا ایرادهای روزنامه نگاران جوان و تازه کار از همان مراحل ابتدایی برطرف شود

مصاحبه های تلفنی با آیت الله خامنه ای

بدیعی که معتقد است فضای روزنامه نگاری امروز اصلا با گذشته قابل مقایسه نیست، این تفاوت ها را تنها به روزنامه نگاران ارجاع نمی دهد و پاسخگو نبودن مسؤولان و سیاسی و غیرحرفه ای بودن مدیران مسوول رسانه ها را هم از دیگر دلایل مهم تغییرات فضای رسانه ای عنوان می کند.

او در توضیح پاسخگو نبودن مسوولان امروز به سراغ خاطرات خود در سال های نخست انقلاب می رود و می گوید: زمانی که هنوز آیت الله خامنه ای رییس جمهور نشده بودند و از اعضای رده بالای حزب جمهوری اسلامی بودند، با ایشان مصاحبه های زیادی انجام می دادم. هنوز هم دفترچه ای از آن دوران دارم که شماره مستقیم آقای خامنه ای را در آن یادداشت کرده بودم و برای موضوعات مختلف با ایشان تماس می گرفتم. آقای خامنه ای هم خیلی با احترام جواب می دادند و حافظه بسیار قوی هم داشتند؛ اتفاقا تا همین چند سال پیش هم من را به عنوان خبرنگار «کیهان» که با ایشان تماس می گرفتم به یاد داشتند و حتی چند سال پیش هم از سوی دفترشان برای شرکت در مراسم روز زن دعوت شدم.

این روزنامه نگار قدیمی یادآور می شود: آقای خامنه ای بسیار فرد باسوادی بودند و من هم برای تبیین مفاهیم مهم در نگاه حزب جمهوری اسلامی و شعارهایی که آن زمان داده می شد، با ایشان مصاحبه می کردم. حتی یادم است که یک بار تلفنی در حال مصاحبه بودیم که صدای اذان شنیده شد و ایشان گفتند که خانم بدیعی اجازه بدهید من برای نماز بروم و بعد خودم با شما تماس می گیرم. واقعا هم نیم ساعت بعد خودشان تماس گرفتند و مصاحبه را ادامه دادند.

نشست های هفتگی شهید بهشتی با خبرنگاران

بدیعی همچنین در ادامه صحبت های خود به مصاحبه های مطبوعاتی شهید بهشتی در سال های نخست بعد از انقلاب اشاره می کند و می گوید: اوایل انقلاب آقای بهشتی به عنوان رییس قوه قضاییه هر هفته مصاحبه مطبوعاتی برگزار می کرد. همه خبرنگاران از بی بی سی و رادیو آلمان گرفته تا خبرنگاران داخلی در این نشست خبری شرکت می کردند و می توانستند هر سوالی که می خواهند بپرسند. آقای بهشتی هم که به زبان های آلمانی، انگلیسی و عربی مسلط بودند، به تمام سوالات خبرنگاران با تسلط کامل پاسخ می دادند.

او با بیان اینکه «به طور کلی در دهه شصت پرسشگری از مسوولان بسیار راحت بود»، ادامه می دهد: نه تنها اوایل دهه شصت بلکه اواخر آن و در دوره نخست وزیری آقای موسوی هم خبرنگاران برای سؤال پرسیدن بسیار آزاد بودند. البته آقای موسوی خودشان زیاد اهل مصاحبه نبود و بیشتر خانم رهنورد به عنوان کارشناس مصاحبه می کردند که من هم مصاحبه های زیادی با او داشتم.

بدیعی با اعتقاد بر اینکه خبرنگار شخصیتی مستقل، وجدان آگاه جامعه و نماینده مردم است، خودباختگی دربرابر یک مسئول را بزرگترین فاجعه برای یک خبرنگار می داند و می گوید: من در طور دوره خبرنگاری ام با مسئولین زیادی مصاحبه کردم. یادم است زمانی که آقای ولایتی، وزیر امور خارجه بود، من با ایشان مصاحبه های زیادی داشتم. تلفن می کردم و او هم جواب سؤالاهایم را خیلی کامل می داد و حتی اغلب اوقات خودش تلفن را جواب می داد. اما الان برای گفت وگو با یک مسئول رده پایین هم باید از پیش وقت گرفته شود!

پذیرش پشت میز نشینی؛ آفت رسانه های امروز

بدیعی با بیان اینکه «به طور کلی فضای کار روزنامه نگاری تغییر کرده است»، می گوید: زمانی که وارد تحریریه «کیهان» شدم، روش کار به این صورت بود که همه باید برای تهیه خبر بیرون می رفتند و حتی من هم که در سرویس گزارش کار می کردم، حق پشت میزنشینی نداشتم. بارها بر این موضوع تاکید شده است که یکی از مشکلات اصلی امروز روزنامه نگاری، پشت سیستم نشستن و فقط سرچ کردن است. درحالی که یکی از مهمترین کارهای ما این بود که هر روز به حوزه هایمان سر بزنیم و خبر اختصاصی داشته باشیم و باید از زیر سنگ هم که شده بود، خبر پیدا می کردیم؛ مثل امروز نبود که خبرهای خبرگزاری های مختلف را به عنوان گزارش با هم مخلوط کنیم و منبع را هم ذکر نکنیم!

او ادامه می دهد: ما هم در سرویس گزارش به همین صورت کار می کردیم؛ باید برای تهیه گزارش به هر جایی می رفتیم. به ما یاد داده بودند که گزارشگر باید محقق و پژوهشگر باشد، بتواند آمارهای دقیق به دست بیاورد و مصاحبه های عمقی و چالشی بگیرد. به همین خاطر هم از آنجا که کار گزارش نویسی سخت بود کمتر خانم ها در این سرویس کار می کردند.

این روزنامه نگار پیشکسوت یادآور می شود: البته بعد از انقلاب سرویس گزارش به صورت جدی تر با دبیری آقای فرقانی شروع به کار کرد. تعدادی از روزنامه نگاران قدیمی پاک سازی شده بود و تعداد کمی از قدیمی ها باقی مانده بودند که در این میان آقای فرقانی دبیر سرویس گزارش شد و من هم معاون او بودم. کلا روزنامه «کیهان» در آن دوره به صورت شورای سردبیری اداره می شد و آقایان مبشری، شمس الواعظین، خانیکی، رخ صفت، عطریان فر و ... از جمله سردبیران بعد از انقلاب روزنامه، در زمان مدیریت آقای خاتمی بودند.

زمانی که زنان به نیروی کار ارزان روزنامه ها تبدیل شدند

بدیعی می گوید: برخلاف امروز، پیش و اوایل انقلاب سردبیر و دبیر شدن اصلا کار آسانی نبود! از دهه هفتاد که درهای روزنامه ها باز شد و اغلب رسانه ها، شاخصه های مشخصی برای جذب خبرنگاران نداشتند و کسانی امتیاز روزنامه ها را گرفتند که سابقه رسانه ای بسیار کمی داشتند یا اصلا نداشتند، تعداد زیادی خبرنگار وارد فضای رسانه ای کشور شد.

او با اشاره به حضور چشمگیر خبرنگاران زن در دهه هفتاد، ادامه می دهد: از اوایل دهه هفتاد که اقبال خانم ها به شغل خبرنگاری و روزنامه زیاد شد، نقش خانم ها هم در فضای رسانه ای کشور تغییر پیدا کرد؛ در این دوره مدیران رسانه ها به خانم ها بیشتر با نگاه نیروی کار ارزان نگاه می کردند و در بسیاری مواقع حتی قرارداد هم نمی بستند، دیگر چه برسد به بیمه! روزنامه های پرطمطراق دوران اصلاحات که خیلی هم صدا کرده بودند و آخر هم توقیف شدند، اغلب به همین شیوه کار می کردند و از نیروهای کار خانم به عنوان نیروهای ارزان سوءاستفاده می کردند. از طرفی هم کسی نبود که از آنها حمایت کند؛ انجمن صنفی روزنامه نگاران هم در این دوره آنقدر کار سیاسی کرد که آخر بسته شد. این در حالی است که در دوره ما هدف اصلی سندیکای روزنامه نگاران فارغ از نگاه ها و فعالیت های سیاسی رسیدگی به روزنامه نگاران و شرایط کاری و رفاهی آن ها بود.

کار روزنامه نگاری به این سمت پیش رفته بود که افراد سیاسی که هیچ سررشته ای از رسانه نداشتند، با نیروهایی که حتی حقوقشان را هم نمی دادند، دفتر روزنامه زدند. ما زمانی که به عنوان کارآموز در «کیهان» کار می کردیم هم ماهی 300 تومان حقوق می گرفتیم، اما سال ها بعد و از دهه هفتاد به بعد حتی به نیروهای ثابت هم حقوق داده نمی شد.

10 شماره گزارش برای افزایش شهریه های دانشگاه آزاد

بدیعی یکی از مهمترین مشکلات بسیاری از رسانه های امروز را غیرحرفه ای و سیاسی بودن مدیران مسؤول می داند و می گوید: تقصیر مدیران مسؤول و سردبیرانی است که خواهشمند یارانه شده اند و بابت پول اندک و امکاناتی که دریافت می کنند، خبرنگار را در جامعه و میان مردم و مسؤولان بی ارزش کنند.

او اضافه می کند: پیشتر شأن روزنامه نگاران در جامعه بسیار بالا بود. پیش از انقلاب، دولت هویدا واقعا از روزنامه نگاران می ترسید و این تاثیرگذاری حتی تا اواخر دهه شصت هم ادامه داشت. یادم است دهه شصت، ما در روزنامه «کیهان» در 10 شماره درباره مسائل دانشگاه آزاد همانند گران کردن شهریه ها و موارد دیگر گزارش های مفصلی تهیه کرده بودیم. هدف اصلی من این بود که بعد از انتشار این گزارش ها و طرح انتقادات، با عبدالله جاسبی (مدیر اسبق دانشگاه آزاد اسلامی) مصاحبه کنم.

این روزنامه نگار قدیمی ادامه می دهد: بعد از انتشار این گزارش ها، یک روز از دفتر آقای جاسبی تماس گرفتند و گفتند حالا که شما اینقدر پیگیر مصاحبه هستید، آقای دکتر جاسبی مصاحبه مطبوعاتی دارند، می خواهند درباره فعالیت های دانشگاه آزاد مصاحبه کنند و شما هم می توانید بیایید، ولی گفتم نمی آیم! چون مصاحبه اختصاصی می خواستم و به دنبال پاسخ انتقادهایی بودم که در گزارش ها به آنها اشاره کرده بودم و شرکت در مصاحبه مطبوعاتی برایم فایده ای نداشت.

او می گوید: البته جالب است بدانید که روزنامه هم من را در این تصمیم حمایت کرد. به طور کلی آن زمان رسانه پشت خبرنگار می ایستاد و از او حمایت می کردند. اما از دهه شصت به بعد جایگاه روزنامه نگار در جامعه تغییر پیدا کرد و شأن روزنامه نگاران پایین آمد.

از چه زمانی حضور زنان در تحریریه ها بیشتر شد؟

بدیعی بار دیگر به سراغ خاطرات «کیهان» در سال های پیش از انقلاب می رود و می گوید: باید حتما از دو نفر که تاثیر بسیاری در روزنامه نگاری مدرن ایرانی داشته اند یاد کنم؛ اول دکتر عباس مسعودی، پایه گذار روزنامه «اطلاعات» که از سال 1304 روزنامه نگاری مدرن را در ایران راه اندازی کرد و سپس دکتر مصباح زاده، پایه گذار روزنامه «کیهان» که سال 1321، 200 هزار تومان از محمدرضا پهلوی گرفت و اولین مؤسسه مطبوعاتی را در ایران راه اندازی کرد. مصباح زاده دکترای روزنامه نگاری و حقوق داشت و معتقد بود که باید نسل جوان آموزش دیده به مطبوعات بپیوندند.

این روزنامه نگار ادامه می دهد: در واقع می توان گفت از سال 1321 تا 1346 که مؤسسه عالی مطبوعات تاسیس شد، حضور خانم ها در تحریریه کمرنگ بود ولی از سال 46 با تاسیس مؤسسه مطبوعاتی و حمایت افرادی همچون مصباح زاده، تعداد اعضای خانم تحریریه ها افزایش پیدا کرد و به گونه ای بود که وقتی من در سال 52 وارد تحریریه «کیهان» شدم، خانم های زیادی در تحریریه حضور داشتند؛ زنده یاد ثریا صدردانش یکی از روزنامه نگاران برجسته آن دوره بود که برایم حکم استادی داشت. او مسوول دو صفحه خانواده و زن در «کیهان» بود که با افکار روز تولید محتوا می کرد. خانم صدردانش نمونه یکم خانم موفق و مدرن بود و از اینکه اطلاعات و دانش خود را در اختیار تازه واردها بگذارد هیچ ابایی نداشت.

حضور برابر زنان در فعالیت های سیاسی و اجتماعی از زمان مشروطه

او در ادامه این بخش از صحبت های خود به نقش زنان ایرانی در حرفه روزنامه نگاری اشاره می کند و با مروری بر تاریخچه زنان ایرانی که در طول تاریخ پا به عرصه روزنامه نگاری گذاشتند، می گوید: می توان از خانم مریم عمید سمنانی به عنوان یکی از زنان روزنامه نگار معروف یاد کرد. اینکه خانمی بیش از 100 سال پیش وارد این حرفه شود، نشان دهنده تلاش و حتی ایثارگری اوست.

بدیعی با بیان اینکه «خانم ها در طول 180 سال تاریخ روزنامه نگاری در کشور، فعال بوده اند»، یادآور می شود: به طور کلی سابقه اصلی فعالیت روزنامه نگاران زن در ایران به جنبش مشروطه برمی گردد که برابر و همپای آقایان روزنامه نگار فعالیت می کردند. ممکن است در دوره هایی این حضور با محدودیت هایی همراه بوده باشد، اما از نظر کیفی شرایط خوبی داشته است.

او ادامه می دهد: نمی خواهم فمینیستی حرف بزنم، اما حضور زنان در عرصه روزنامه نگاری در تاریخ ایران آنچنان که باید مطرح نشده است و حتی گاهی تصور می شود که به عنوان مثال در دوران مشروطه اصلا روزنامه نگاران خانم وجود نداشتند؛ این درحالی است که در دوره های مختلف زنان روزنامه نگار فعالیت و حتی همپای مردان مبارزه هم می کردند، ولی در سایه حضور پررنگ مردان آن طور که باید دیده نمی شدند؛ این در حالی است که زنان کنار مردان پرچم مبارزه علیه استبداد را بر دوش داشتند و برای آزادی مبارزه می کردند و از آنجا که یکی از مهمترین راه های رسیدن به آزادی، مطبوعات بود، به مرور حضور زنان در این عرصه نیز بیشتر شد.

بدیعی درباره علل این موضوع نیز توضیح می دهد: علت، جامعه مردسالار و حضور سلطه گرانه سنت بوده است. جامعه متعصب آن زمان حضور زنان در فعالیت های اجتماعی و سیاسی را برنمی تابید و حتی هنوز هم با وجود اینکه حضور زنان روزنامه نگار بیشتر و پررنگ تر شده است، اما بسیاری از زنان روزنامه نگار با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.

تحریریه روزنامه «کیهان» اوایل دهه 70 . مینو بدیعی (نشسته در سمت راست)

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار 11 آذر 97، کد مطلب: 97091105271، www.isna.irمحتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   مطبوعات   نوشابه   زنانه   رئیس جمهور   حزب جمهوری اسلامی   فضای باز   فارغ التحصیلی   هشت سال دفاع مقدس   مراحل ابتدایی   کارآموز   امیر طاهری   همکلاسی   مینو بدیعی   روزنامه   روزنامه نگار   روزنامه نگاری  
اخبار مرتبط
دکه نشینی یک روزنامه نگار خسته
ایسنا
تداوم انتقاد از وضعیت آزادی بیان در ترکیه
جهان نیوز
اسماعیلی درگذشت دالوند را تسلیت گفت
برنا
معاون ارتباطات دفتر رئیس جمهوری درگذشت دالوند را تسلیت گفت
ایرنا
از میانمار تا عربستان/ 2018 خونین ترین سال برای روزنامه نگاران
شبستان
آن مسئولین پاسخگو و این مسئولین پاسخنگو!
نصف جهان
خاطرات روزنامه نگار زن از مصاحبه با سران حکومت در دهه 60
اعتدال
خاطرات یک روزنامه نگار زن از مصاحبه با سران حکومت در دهه 60
ایسنا
دختران رئیس جمهور کجا زندگی می کنند؟ +تصاویر
خلیج فارس
دختران رئیس جمهور کجا زندگی می کنند؟ +عکس
ساعت 24
"اصفهان در آیینه مطبوعات" نمایشگاهی از نیم قرن روزنامه نگاری
تسنیم
جایزه مطبوعات آزاد باشگاه مطبوعات ملی آمریکا به خاشقجی اعطا شد
باشگاه خبرنگاران
باشگاه مطبوعات ملی آمریکا جایزه مطبوعات آزاد را به خاشقجی داد
صدا و سیما
ترزا می با محمد بن سلمان دیدار می کند
اقتصاد نیوز
مصاحبه تلفنی مسئولان با رسانه ها موجب تعارض در بیان آمارها می شود: تحلیل نصراللهی درباره پوشش رسانه ها از زلزله کرمانشاه
شفقنا
زندگی آخرین بازمانده 53 نفر چگونه گذشت؟
مرد سالاری
زندگی آخرین بازمانده ی 53 نفر چگونه گذشت؟
ایسنا
قوانین جدید کاخ سفید برای خبرنگاران: فقط یک سوال نه بیشتر
آفتاب
طعم شیرین روزنامه نگاری و نویسندگی
فصل اقتصاد
ژستی که برازنده دختران ایرانی نیست!
ایرنا
کلیت قانون جدید مطبوعات می تواند فضای بهتری برای مطبوعات رقم بزند
الف
 ترکیه با انتشار فایل صوتی مربوط به قتل خاشقجی، فشار بر ریاض را افزایش داد
صدا و سیما
معاون خبر پیشین ایرنا درگذشت
شعار سال
دادگاه نظامی در اعدام فاطمی مستقل عمل نکرد
ایرنا
فکر و منطق امام حسین(ع) برای همیشه زنده خواهد ماند
ایکنا
ناگفته هایی تازه از پرونده قتل های زنجیره ای
نواندیش
ناگفته هایی تازه از قتل های زنجیره ای
ایسنا
میانمار سه خبرنگار بازداشت شده را وساطت رئیس جمهور به قید وثیقه آزاد کرد
انتخاب
وساطت رئیس جمهوری میانمار برای آزادی موقت سه خبرنگار
ایرنا
خبرنگار زن: دنیا باید به دست زن ها اداره شود
دیده بان ایران
آتش تهیه دشمن؛ کار ویژه آقای نایب رییس/ علی مطهری و خاشقجی
جهان نیوز
قتل قاشقجی در روز بیستم
شبکه خبر
کاهش شدید کیفیت روزنامه ها را شاهد هستیم
آریا
نظام جامع اطلاع رسانی ارائه و تصویب شود
آریا
ولیعهد در مخمصه
ایرنا
دانشگاه نقش مهمی برای آینده جامعه و مدیریت آینده جامعه دارد
افق نیوز
رئیس جمهور: برخی اقتصاددان هایی که نامه سرگشاده نوشتند دیدار می کنم/نقد بیش از حد مثالش همان نمک طعام است
عصر تعادل
دانشگاه نقش مهمی در علم، فرهنگ،جامعه پذیری نسل جوان، انضباط، قانون مداری و مهارت آموزی دارد
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
روحانی در دانشگاه تهران: هر روز قیمت اجناس را می بینم/می دانم وضع زندگی مردم چگونه است
رهیاب نیوز
مطالبه رهبری از سران قوا
ایرنا
اخبار مرتبط
bltایسنا : دکه نشینی یک روزنامه نگار خسته
bltجهان نیوز : تداوم انتقاد از وضعیت آزادی بیان در ترکیه
bltبرنا : اسماعیلی درگذشت دالوند را تسلیت گفت
bltایرنا : معاون ارتباطات دفتر رئیس جمهوری درگذشت دالوند را تسلیت گفت
bltشبستان : از میانمار تا عربستان/ 2018 خونین ترین سال برای روزنامه نگاران
bltنصف جهان : آن مسئولین پاسخگو و این مسئولین پاسخنگو!
bltاعتدال : خاطرات روزنامه نگار زن از مصاحبه با سران حکومت در دهه 60
bltایسنا : خاطرات یک روزنامه نگار زن از مصاحبه با سران حکومت در دهه 60
bltخلیج فارس : دختران رئیس جمهور کجا زندگی می کنند؟ +تصاویر
bltساعت 24 : دختران رئیس جمهور کجا زندگی می کنند؟ +عکس
bltتسنیم : "اصفهان در آیینه مطبوعات" نمایشگاهی از نیم قرن روزنامه نگاری
bltباشگاه خبرنگاران : جایزه مطبوعات آزاد باشگاه مطبوعات ملی آمریکا به خاشقجی اعطا شد
bltصدا و سیما : باشگاه مطبوعات ملی آمریکا جایزه مطبوعات آزاد را به خاشقجی داد
bltاقتصاد نیوز : ترزا می با محمد بن سلمان دیدار می کند
bltشفقنا : مصاحبه تلفنی مسئولان با رسانه ها موجب تعارض در بیان آمارها می شود: تحلیل نصراللهی درباره پوشش رسانه ها از زلزله کرمانشاه
bltمرد سالاری : زندگی آخرین بازمانده 53 نفر چگونه گذشت؟
bltایسنا : زندگی آخرین بازمانده ی 53 نفر چگونه گذشت؟
bltآفتاب : قوانین جدید کاخ سفید برای خبرنگاران: فقط یک سوال نه بیشتر
bltفصل اقتصاد : طعم شیرین روزنامه نگاری و نویسندگی
bltایرنا : ژستی که برازنده دختران ایرانی نیست!
bltالف : کلیت قانون جدید مطبوعات می تواند فضای بهتری برای مطبوعات رقم بزند
bltصدا و سیما :  ترکیه با انتشار فایل صوتی مربوط به قتل خاشقجی، فشار بر ریاض را افزایش داد
bltشعار سال : معاون خبر پیشین ایرنا درگذشت
bltایرنا : دادگاه نظامی در اعدام فاطمی مستقل عمل نکرد
bltایکنا : فکر و منطق امام حسین(ع) برای همیشه زنده خواهد ماند
bltنواندیش : ناگفته هایی تازه از پرونده قتل های زنجیره ای
bltایسنا : ناگفته هایی تازه از قتل های زنجیره ای
bltانتخاب : میانمار سه خبرنگار بازداشت شده را وساطت رئیس جمهور به قید وثیقه آزاد کرد
bltایرنا : وساطت رئیس جمهوری میانمار برای آزادی موقت سه خبرنگار
bltدیده بان ایران : خبرنگار زن: دنیا باید به دست زن ها اداره شود
bltجهان نیوز : آتش تهیه دشمن؛ کار ویژه آقای نایب رییس/ علی مطهری و خاشقجی
bltشبکه خبر : قتل قاشقجی در روز بیستم
bltآریا : کاهش شدید کیفیت روزنامه ها را شاهد هستیم
bltآریا : نظام جامع اطلاع رسانی ارائه و تصویب شود
bltایرنا : ولیعهد در مخمصه
bltافق نیوز : دانشگاه نقش مهمی برای آینده جامعه و مدیریت آینده جامعه دارد
bltعصر تعادل : رئیس جمهور: برخی اقتصاددان هایی که نامه سرگشاده نوشتند دیدار می کنم/نقد بیش از حد مثالش همان نمک طعام است
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : دانشگاه نقش مهمی در علم، فرهنگ،جامعه پذیری نسل جوان، انضباط، قانون مداری و مهارت آموزی دارد
bltرهیاب نیوز : روحانی در دانشگاه تهران: هر روز قیمت اجناس را می بینم/می دانم وضع زندگی مردم چگونه است
bltایرنا : مطالبه رهبری از سران قوا
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.