مخبر - 1397/09/14 - ورزش های مناسب برای درمان یبوست + تصاویر

ورزش های مناسب برای درمان یبوست + تصاویر
اکوفارس: یبوست یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی است و اعلب افراد برای درمان آن راهکار های مختلفی را امتحان می کنند، انجام چند تمرین ساده کمک زیادی به درمان این مشکل خواهد کرد.
ورزش های مناسب برای درمان یبوست + تصاویر

یبوست یکی از عارضه های دستگاه گوارشی است که هنگام بروز آن دفع از روده بزرگ سخت تر می شود؛ علل بروز این عارضه ممکن است اختلالات رژیم غذایی، نشستن طولانی مدت، مصرف زیاد پنیر، افسردگی، مصرف کم کربوهیدرات ها، مصرف بیش از اندازه فیبر، مصرف بیش از حد کاکائو، در برخی موارد مصرف مرتب ملین ها و بعضی مولتی ویتامین ها، استفاده از مسکن ها، تغییرات هورمونی و غیره باشد.

ورزش های مناسب برای درمان یبوست+ تصاویر

درمان معمول این اختلال اغلب شامل اصلاح رژیم غذایی، مصرف دارو و ورزش است؛ به طور کلی داشتن فعالیت بدنی باعث کاهش مدت زمانی گذر کردن مواد غذایی از روده بزرگ می شود، این کار باعث می شود زمان کمتری برای جذب آب از مواد داخل روده وجود داشته باشد و در نتیجه مدفوع انتهای روده، نرم تر باشد. به علاوه انجام ورزش های هوازی سبب تقویت ضربان قلب و سرعت و عمق تنفس و در نتیجه آن تقویت قدرت انقباض عضلات روده و دفع مدفوع می شود.

ورزش های پیشنهادی برای درمان یبوست مشابه تصویر بنشینید و کف پاهایتان را به یکدیگر بچسبانید. 2-1 دقیقه وضعیت تان را حفظ کنید و 15 ثانیه استراحت؛ 2 بار دیگر آن را تکرار کنید .

ورزش های مناسب برای درمان یبوست+ تصاویر

بنشینید و یک پا را از روی پای دیگر عبور دهید و زانو را به سمت شانه مخالف بکشید و اندکی بالاتنه را به همان جهت بچرخانید. سپس در سمت دیگر حرکت را انجام دهید. تمرین را 4 مرتبه و هر مرتبه 15 ثانیه حفظ کنید. استراحت بین هر مرتبه تمرینی، باید 15 تا 20 ثانیه باشد.

ورزش های مناسب برای درمان یبوست+ تصاویر

در وضعیت خوابیده به پشت با کمک دست ها، پاها را به بدن نزدیک و یک کشش مناسب را در عضلات بازکننده ستون فقرات کمری اعمال کنید. این وضعیت را 3 مرتبه و هر مرتبه 10 ثانیه حفظ کنید. استراحت بین هر مرتبه تمرین باید 15 تا 20 ثانیه باشد.ورزش های مناسب برای درمان یبوست+ تصاویر

به صورت طاقباز دراز بکشید. زانوی راست را خم کنید و مشابه تصویر به پهلو روی زمین بگذارید. 30 ثانیه مکث سپس با پای دیگر تمرین را تکرار کنید. این تمرین را برای هر پا 4 مرتبه اجرا کنید.

ورزش های مناسب برای درمان یبوست+ تصاویر

در وضعیت خوابیده به پشت یک چرخش خلفی در لگن ایجاد و سعی کنید کمر را به زمین بچسبانید. تمرین را 2 تا 6 مرتبه در روز انجام دهید و هر مرتبه 6 تا 10 ثانیه حفظ کنید. استراحت بین هر مرتبه تمرین 15 تا 20 ثانیه باشد.

ورزش های مناسب برای درمان یبوست+ تصاویر

به صورت طاقباز دراز بکشید. دست هایتان در طرفین باشد و جفت پاها را به صورت صاف به اندازه 10 سانتی متر از زمین جدا کنید. 10 ثانیه مکث و 3 مرتبه تمرین را تکرار کنید.

ورزش های مناسب برای درمان یبوست+ تصاویر

در کل یک برنامه پیاده روی منظم به مدت 15-10 دقیقه آن هم چند بار در روز به شما و سیستم گوارشی تان در رسیدن به حداکثر فعالیتش کمک بسیاری خواهد کرد، چنانچه از نظر بدنی آمادگی نسبی دارید، انجام ورزش هوازی را به شما توصیه می کنیم.

نمونه این ورزش ها شامل: دویدن، پیاده روی سریع، شنا و ورزش هایی مثل بسکتبال و اسکیت است، البته ورزش های کششی نیز در درمان این بیماری بسیار موثر هستند.

در کنار ورزش ها، مصرف میوه های آبدار و سبزی های خام را فراموش نکنید، استفاده از شیر کم چرب می تواند کمک کننده باشد؛ همچنین اگر 4 دقیقه بعد از غذا خوردن بنشینید به هضم بهتر غذا کمک می کند.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بیماری   تنفس   کربوهیدرات   مسکن   بسکتبال   افسردگی   فعالیت بدنی   اسکیت   ورزش هوازی   عضلات   مولتی ویتامین   رژیم درمانی   غذا خوردن   مدفوع   نشستن طولانی مدت   ستون فقرات   شایع   مصرف بیش از حد   گوارشی   کم چرب   مشکلات گوارشی   مصرف میوه   ورزش های هوازی   یبوست   ضربان   دارو   مواد غذایی  
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.