مخبر - 1397/09/14 - قیمت گذاری خودرو در «حاشیه»

قیمت گذاری خودرو در «حاشیه»
فصل تجارت - پس از تایید و تکذیب های فراوان درباره قیمت گذاری خودروهای داخلی در حاشیه بازار، شنیده ها از آن حکایت دارد که این فرمول به تایید دولت، مجلس شورای اسلامی و زنجیره خودروسازی رسیده و قیمت جدید خودروها به احتمال زیاد اوایل هفته آینده اعلام خواهد شد.
قیمت گذاری خودرو در «حاشیه»


طبق توافق صورت گرفته، قرار است قیمت خودروهای داخلی براساس فرمول «پنج درصد زیر نرخ بازار»، تعیین و به خودروسازان ابلاغ شود. بر این اساس، قیمت کارخانه ای خودروهای تولید داخل به پنج درصد کمتر از نرخ روز بازار افزایش خواهد یافت تا پس از حدود یک دهه قیمت گذاری دستوری توسط ارکان مختلف، به نوعی شبه آزادسازی قیمت خودرو کلید بخورد.
تا پیش از این، گفته می شد حسن روحانی رئیس جمهوری با افزایش قیمت خودرو مخالف است، با این حال آن طور که رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده، روحانی مخالفتی با این موضوع ندارد. البته وزیر صنعت نیز تا به امروز هیچ گاه تعیین قیمت خودروهای داخلی براساس فرمول «قیمت گذاری در حاشیه بازار» را مورد تایید قرار نداده و در آخرین اظهارات خود عنوان کرد سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در حال انجام کار کارشناسی برای تعیین قیمت جدید خودروها است. از آن سو نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز موضع موافقی درباره افزایش قیمت خودرو به خصوص براساس فرمول حاشیه بازار، نداشتند و حتی وزیر صنعت را به استیضاح تهدید کردند.
همه این مواضع مخالف در حالی بود که زنجیره خودروسازی کشور به خصوص قطعه سازان، طی چند ماه گذشته مصرانه خواستار افزایش قیمت خودرو براساس حاشیه بازار شدند. آنها حتی با ارسال نامه ای به رئیس جمهور، تاکید کردند که در صورت ادامه قیمت گذاری دستوری، موجی بزرگ از بیکاری، صنایع خودرو و قطعه کشور را دربر خواهد گرفت. هرچند با تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، زنجیره خودروسازی کشور بالاخره به یکی از آرزوهای خود یعنی حذف شورای رقابت رسید، با این حال، در ادامه، شرایط به دلخواه آنها پیش نرفت. طبق مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار، جایگزین شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو شدند و قرار شد قیمت های جدید پس از انجام کار کارشناسی و لحاظ کردن مسائل اجتماعی، ابلاغ شود.
هرچند مسوولان سازمان حمایت اعلام کردند قیمت جدید خودروها را تعیین و به ستاد تنظیم بازار فرستاده اند، با این حال، ستاد موردنظر قیمت ها را اعلام نکرد. تعلل ستاد تنظیم بازار در اعلام قیمت های جدید در حالی بود که زنجیره خودروسازی پیوسته از کاهش تولید و افزایش بیکاری صحبت به میان می آوردند. در ادامه اگرچه روزنامه رسمی دولت دو هفته پیش خبر از تصویب قیمت گذاری خودروهای داخلی براساس فرمول «پنج درصد زیر نرخ بازار» داد، با این حال هیچ مقام رسمی آن را تایید نکرد و حتی وزیر صنعت، مهر تکذیب بر این موضوع زد.
شنیده ها از آن حکایت داشت که شخص رئیس جمهوری با افزایش قیمت خودرو متناسب با حاشیه بازار، مخالف است و قیمت های جدید نیز به همین دلیل اعلام نمی شود. حتی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به نقل از مقامات وزارت صنعت اعلام کرد که رئیس جمهوری مخالف افزایش قیمت خودرو است. این اظهارنظر البته به فاصله کوتاهی توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت تکذیب و وی اعلام کرد روحانی با افزایش قیمت خودروهای داخلی مخالف نیست. در نهایت اما گفته می شود مسوولان دولت، مجلسی ها و زنجیره خودروسازی کشور بر سر قیمت گذاری خودروهای داخلی 5 درصد زیر نرخ بازار، به توافق رسیده و موافقت رئیس جمهوری نیز در این مورد اخذ شده است. بر این اساس، قرار است قیمت جدید خودروهای داخلی اوایل هفته آینده اعلام شود تا قیمت گذاری دستوری تقریبا به بایگانی برود.
هفته پیش در همین صفحه به بررسی قیمت جدید خودروها طبق «فرمول حاشیه بازار» پرداختیم و مشخص شد قیمت ها حداقل 10 میلیون تومان بالا خواهد رفت. به عنوان مثال، پراید به عنوان یکی از پرتیراژترین خودروهای داخلی، پس از اعمال فرمول جدید قیمت گذاری، با قیمتی بیش از 32 میلیون تومان در کارخانه به فروش خواهد رسید. همچنین پژو 206 نیز که دیگر خودرو پرتیراژ داخلی به شمار می رود، پس از اعمال سیاست «پنج درصد» افزایشی شدید را تجربه خواهد کرد. بر این اساس، تیپ 2 این محصول با در نظر گرفتن سیاست موردنظر، با نرخ کارخانه ای 57 میلیون تومان به دست مشتریان خواهد رسید.
تبعات شبه آزادسازی قیمت خودرو
توافق بر سر قیمت گذاری خودروها در حاشیه بازار را به نوعی می توان شبه آزادسازی قیمت خودرو دانست. هرچند قرار است قیمت ها متناسب با نرخ بازار محاسبه شوند، با این حال چون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و همچنین ستاد تنظیم بازار بر روند قیمت گذاری نظارت داشته و اعمال نظر خواهند کرد، نمی توان واژه «آزادسازی» را در این ماجرا به کار برد. البته تردیدی وجود ندارد که با توجه به رشد نجومی قیمت ها در بازار، فرمول جدید قیمت گذاری، منافع خودروسازان را تامین خواهد کرد، زیرا آنها می توانند افزایش هزینه های تولید خود از ناحیه ارز و مواد اولیه و... را تا حد زیادی جبران کنند.
طبق وعده خودروسازان، افزایش قیمت محصولات متناسب با حاشیه بازار، مزایایی به نفع مصرف کنندگان دارد، هرچند در کوتاه مدت شوکی بزرگ به آنها وارد خواهد کرد. این شوک به خصوص دامان ثبت نام کنندگانی را می گیرد که قراردادهای مابین آنها و خودروسازان براساس قیمت روز محصول، منعقد شده و بنابراین مجبورند محصولات پیش خریدی را با قیمت روز تحویل بگیرند. از سوی دیگر، مشتریانی که تازه قصد خرید خودرو (از ناحیه خودروسازان) دارند نیز چاره ای جز کنار آمدن با قیمت های جدید نخواهند داشت. این شوک اولیه در حالی است که طبق وعده خودروسازان، قیمت گذاری در حاشیه بازار می تواند در درازمدت به نفع مشتریان تمام شود.
طبق وعده آنها، نزدیک شدن قیمت کارخانه و بازار خودروها، عملا دلال ها و واسطه گران را از بازار دور خواهد کرد و بنابراین تقاضا برای خرید پایین می آید و در نتیجه، نمودار قیمت به سمت نزولی شدن میل خواهد کرد. این وعده البته در صورتی عملی خواهد شد که خودروسازان روندی مناسب را در عرضه پیش گرفته و مقدمات ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا را فراهم بیاورند. به عبارت بهتر، اگر قرار باشد خودروسازان در راستای افزایش قیمت (طبق فرمول جدید) همچنان عرضه را کنترل کنند، نه تنها کاهش قیمتی در کار نخواهد بود، بلکه موجی جدید از افزایش قیمت نیز دامان مشتریان را خواهد گرفت.
بنابراین نظارت بر روند عرضه خودروهای داخلی از سوی نهادهای ناظر مانند ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت، می تواند تا حد زیادی سبب ایجاد تعادل عرضه و تقاضا در بازار خودرو شود و صد البته قیمت ها را به دلیل حذف دلالی و واسطه گری، رو به کاهش ببرد. نکته دیگر اینجاست که در این سال ها همواره یکی از دلایل کیفیت نامناسب خودروهای داخلی، کمبود نقدینگی ناشی از قیمت گذاری دستوری (به ادعای خودروسازان) بوده است. خودروسازان می گویند سرکوب قیمتی سبب شده قیمت تمام شده خودروها با هزینه های تولید متناسب نباشد، بنابراین امکان پرداخت سر وقت مطالبات آنها نیست.نتیجه این روند، کاهش کیفیت قطعات و در نتیجه پایین آمدن سطح کیفی خودروهای داخلی است. حال با لغو قیمت گذاری دستوری، انتظار می رود خودروسازان علاوه بر افزایش تیراژ، سطح کیفی محصولات خود را نیز بالا ببرند، موضوعی که به نفع مشتریان تمام خواهد شد.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
وزیر صنعت   وزارت صنعت   قیمت گذاری   قیمت ها   بیکاری   قطعه سازان   قیمت خودرو   مجلس شورای اسلامی   فرمول   استیضاح   قیمت خودروهای داخلی   مسائل اجتماعی   وزیر صنعت معدن و تجارت   قیمت کارخانه   رئیس جمهور   سازمان حمایت از مصرف کنندگان   ستاد تنظیم بازار   نماینده مجلس شورای اسلامی   قیمت گذاری خودرو   نرخ بازار   شورای رقابت   قیمت جدید   کاهش تولید   قیمت گذاری خودروهای داخلی   حاشیه بازار   کار کارشناسی   روزنامه   اقتصاد   بازار   حسن روحانی   کالای ایرانی   افزایش قیمت   خودروسازان  
اخبار مرتبط
وامانده در تردید
خبر خودرو
دور جدید افزایش قیمت خودرو
آرمان پرس
وزیر صنعت برای بالا بردن قیمت خودرو از فشار افکار عمومی می ترسد؟
9 صبح
تردید وزارت صنعت در شبه آزاد سازی قیمت خودرو
خودروکار
وامانده در تردید؛ وضعیت نامعلوم وزارت صنعت در قبال قیمت جدید خودرو
خودرو بانک
چه کسی درباره ارز 4200 تومانی راست می گوید؟/ خودروسازان پیش چشم دولت مردم را زیر گرفتند/ تکذیب کاهش قیمت لوازم خانگی
مشرق نیوز
قیمت گذاری خودرو آزاد شد؟
صدای ایران
شبه آزادسازی قیمت خودرو کلید خورد
جام نیوز
آیا سرانجام قیمت جدید خودروهای داخلی هفته آینده اعلام می شود؟
پارس نیوز
فرمول «پنج درصد زیر نرخ بازار» به نفع خودروسازان یا مردم؟
خودرو بانک
روند آزادسازی و افزایش قیمت خودروهای داخلی آغاز شد
فصل اقتصاد
قیمت دیگر خودروهای داخلی بزودی و طبق فرمول اعلام خواهد شد
عصر مالی
قیمت جدید خودروهای داخلی احتمالا هفته آینده اعلام می شود
شعار سال
بازی دوسرباخت قیمت خودرو
فانوس نیوز
قیمت رسمی خودرو حداقل 10 میلیون گران می شود
عصر بانک
افزایش 10 میلیون تومانی قیمت خودرو
عصر تعادل
مجلس و دولت و خودروسازان کنار آمدند
صبحانه با خبر
مجلس و دولت و خودروسازان کنار آمدند/ قیمت رسمی خودرو حداقل 10 میلیون گران می شود
خرداد نیوز
قیمت های جدید خودروها به احتمال زیاد اوایل هفته آینده اعلام خواهد شد
عصر مالی
قیمت خودرو حداقل 10 میلیون گران می شود
صبحانه پرس
تعیین قیمت های جدید خودرو در ابهام!/ افزایش 10 میلیون تومانی یک فضاسازی رسانه ای؟
سایت جماران
افزایش بیش از 10میلیونی قیمت رسمی خودرو؟
تین نیوز
قیمت رسمی خودرو حداقل 10میلیون تومان گران می شود /مجلس و دولت و خودروسازان کنار آمدند /فرمول «پنج درصد زیر نرخ بازار» به نفع خودروسازان یا مردم؟
پارس نیوز
زمان اعلام قیمت جدید خودروهای داخلی
آرمان پرس
قیمت رسمی خودرو تا10میلیون تومان بالا می رود
بهار نیوز
احتمال افزایش 10 میلیون تومانی قیمت خودرو
رشت پرس
قیمت جدید کارخانه ای خودروها چقدر خواهد شد؟(اینفوگرافی)
تجارت نیوز
قیمت رسمی خودرو حداقل 10 میلیون گران میشود
خلیج فارس
قیمت رسمی خودرو حداقل 10میلیون تومان گران می شود
اکو فارس
قیمت رسمی خودرو حداقل 10 میلیون گران می شود؟
سایت جماران
مسئولان کار خود را کردند؛ گرانی بی سابقه در انتظار خودروها
پول نیوز
قیمت جدید خودرو اعلام می شود
فرادیبد
قیمت رسمی خودرو تا 10میلیون تومان بالا می رود
برترین ها
قیمت رسمی خودرو حداقل10میلیون گران می شود
دیده بان ایران
مجلس و دولت و خودروسازان کنار آمدند/ قیمت رسمی خودرو حداقل 10میلیون گران می شود
نصف جهان
مجلس و دولت و خودروسازان کنار آمدند/ قیمت رسمی خودرو حداقل10میلیون گران می شود
انتخاب
قیمت جدید خودروهای داخلی هفته آینده اعلام می شود؟
پدال نیوز
توافق بر سر میزان افزایش قیمت خودرو
دنیای اقتصاد
قیمت گذاری خودرو در «حاشیه»
عصر خودرو
پشت پرده التهاب بازار خودرو
برترین ها
اخبار مرتبط
bltخبر خودرو : وامانده در تردید
bltآرمان پرس : دور جدید افزایش قیمت خودرو
blt9 صبح : وزیر صنعت برای بالا بردن قیمت خودرو از فشار افکار عمومی می ترسد؟
bltخودروکار : تردید وزارت صنعت در شبه آزاد سازی قیمت خودرو
bltخودرو بانک : وامانده در تردید؛ وضعیت نامعلوم وزارت صنعت در قبال قیمت جدید خودرو
bltمشرق نیوز : چه کسی درباره ارز 4200 تومانی راست می گوید؟/ خودروسازان پیش چشم دولت مردم را زیر گرفتند/ تکذیب کاهش قیمت لوازم خانگی
bltصدای ایران : قیمت گذاری خودرو آزاد شد؟
bltجام نیوز : شبه آزادسازی قیمت خودرو کلید خورد
bltپارس نیوز : آیا سرانجام قیمت جدید خودروهای داخلی هفته آینده اعلام می شود؟
bltخودرو بانک : فرمول «پنج درصد زیر نرخ بازار» به نفع خودروسازان یا مردم؟
bltفصل اقتصاد : روند آزادسازی و افزایش قیمت خودروهای داخلی آغاز شد
bltعصر مالی : قیمت دیگر خودروهای داخلی بزودی و طبق فرمول اعلام خواهد شد
bltشعار سال : قیمت جدید خودروهای داخلی احتمالا هفته آینده اعلام می شود
bltفانوس نیوز : بازی دوسرباخت قیمت خودرو
bltعصر بانک : قیمت رسمی خودرو حداقل 10 میلیون گران می شود
bltعصر تعادل : افزایش 10 میلیون تومانی قیمت خودرو
bltصبحانه با خبر : مجلس و دولت و خودروسازان کنار آمدند
bltخرداد نیوز : مجلس و دولت و خودروسازان کنار آمدند/ قیمت رسمی خودرو حداقل 10 میلیون گران می شود
bltعصر مالی : قیمت های جدید خودروها به احتمال زیاد اوایل هفته آینده اعلام خواهد شد
bltصبحانه پرس : قیمت خودرو حداقل 10 میلیون گران می شود
bltسایت جماران : تعیین قیمت های جدید خودرو در ابهام!/ افزایش 10 میلیون تومانی یک فضاسازی رسانه ای؟
bltتین نیوز : افزایش بیش از 10میلیونی قیمت رسمی خودرو؟
bltپارس نیوز : قیمت رسمی خودرو حداقل 10میلیون تومان گران می شود /مجلس و دولت و خودروسازان کنار آمدند /فرمول «پنج درصد زیر نرخ بازار» به نفع خودروسازان یا مردم؟
bltآرمان پرس : زمان اعلام قیمت جدید خودروهای داخلی
bltبهار نیوز : قیمت رسمی خودرو تا10میلیون تومان بالا می رود
bltرشت پرس : احتمال افزایش 10 میلیون تومانی قیمت خودرو
bltتجارت نیوز : قیمت جدید کارخانه ای خودروها چقدر خواهد شد؟(اینفوگرافی)
bltخلیج فارس : قیمت رسمی خودرو حداقل 10 میلیون گران میشود
bltاکو فارس : قیمت رسمی خودرو حداقل 10میلیون تومان گران می شود
bltسایت جماران : قیمت رسمی خودرو حداقل 10 میلیون گران می شود؟
bltپول نیوز : مسئولان کار خود را کردند؛ گرانی بی سابقه در انتظار خودروها
bltفرادیبد : قیمت جدید خودرو اعلام می شود
bltبرترین ها : قیمت رسمی خودرو تا 10میلیون تومان بالا می رود
bltدیده بان ایران : قیمت رسمی خودرو حداقل10میلیون گران می شود
bltنصف جهان : مجلس و دولت و خودروسازان کنار آمدند/ قیمت رسمی خودرو حداقل 10میلیون گران می شود
bltانتخاب : مجلس و دولت و خودروسازان کنار آمدند/ قیمت رسمی خودرو حداقل10میلیون گران می شود
bltپدال نیوز : قیمت جدید خودروهای داخلی هفته آینده اعلام می شود؟
bltدنیای اقتصاد : توافق بر سر میزان افزایش قیمت خودرو
bltعصر خودرو : قیمت گذاری خودرو در «حاشیه»
bltبرترین ها : پشت پرده التهاب بازار خودرو
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.