مخبر - 1397/09/14 - ائتلاف غالب در بازار ارز

ائتلاف غالب در بازار ارز
در چهارمین روز هفته، قیمت دلار از مرز 11 هزار و 500 تومان عقب نشینی کرد؛ ولی در برابر نزول به زیر مرز 11 هزار تومانی مقاومت کرد.
ائتلاف غالب در بازار ارز

ائتلاف غالب در بازار ارز روز سه شنبه، شاخص ارزی 150 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 11 هزار و 350 تومان رسید. به گفته فعالان، در روز های اخیر ائتلاف بازارساز با برخی صرافی های منتخب عامل اصلی بوده است که توانسته قیمت را به سوی سطوح پایین تر هدایت کند. در برابر این ائتلاف، معامله گران غیررسمی و تقاضای افراد عادی وجود دارد که چندان توان مقاومت در برابر ائتلاف غالب بازارساز و شماری از صرافی های منتخب را نداشته است. به گزارش دنیای اقتصاد، به گفته برخی کارشناسان، در صورتی که طی روز های آینده همچنان چنین توازنی به سود این ائتلاف در بازار وجود داشته باشد، قیمت ها دچار نوسان شدیدی نخواهند شد، ولی اگر سمت عرضه تضعیف شود یا تقاضای معامله گران غیررسمی و افراد عادی بیشتر شود، ممکن است توازن جدیدی در بازار به سود قیمت های بالاتر حاکم شود. به گفته فعالان، روز سه شنبه قدرت نمایی صرافی های عرضه کننده به اندازه ای بود که حتی پس از ساعت 4 بعدازظهر افت قیمت دلار ادامه یافته بود. برخلاف کاهش قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی در روز سه شنبه به سوی قیمت های بالاتر حرکت کرد. البته این افزایش چندان قابل ملاحظه نبود. در سیزدهمین روز آذرماه، سکه تمام بهار آزادی 10 هزار تومان افزایش را ثبت کرد و به بهای 3 میلیون و 760 هزار تومان رسید.
به گفته برخی فعالان بازار، سکه تحت تاثیر رشد بهای اونس دربازار های جهانی به کاهش بهای دلار در بازار داخلی اعتنای چندانی نکرد. تا ساعت 4 بعدازظهر روز گذشته بهای اونس در بازار های جهانی در آستانه مرز هزار و 240 دلار قرار گرفته بود. با وجود افزایش بهای اونس، برخی معامله گران باور داشتند، سکه بازان با تصور اینکه دلار به کف قیمتی خود نزدیک شده بود، موقعیت فروش به خود نگرفتند. در واقع از نظر آنها، معامله گران داخلی سکه همچنان به تحولات بازار ارز حساس ترند تا روند بهای اونس در بازار های جهانی. به گفته آنها، بازیگران سکه زمانی که مشاهده کردند قیمت دلار با بازگشت مواجه نشده است، پس از ساعت 4 بعدازظهر فروش های خود را افزایش دادند. از نظر آنها، این موضوع می تواند قیمت بازگشایی بازار سکه در روز جاری را تحت تاثیر قرار دهد. سکه ممکن است در صورت ادامه روند انتهای روز گذشته امروز را در ابتدای کانال 3 میلیون و 700 هزار تومان یا پایین تر آغاز کند. عرضه ارز از کانال صرافی های منتخب
به گفته فعالان، یکی از مهم ترین عواملی که طی روز های جاری بازار ارز را در برابر نوسانات سنگین مصون کرده است، ائتلاف بازارساز با شماری از صرافی های منتخب بوده است. به گفته آنها، در روز های گذشته، شماری از صرافی ها با قیمتی نزدیک یا مشابه یکی از بزرگ ترین صرافی های دولتی اقدام به عرضه ارز در بازار کرده اند. صرافی های عرضه کننده دلار به هر فرد عادی 2 هزار و 200 دلار را با قیمتی نزدیک به صرافی ملی یا مشابه آن به فروش می رسانند. البته به گفته صرافان هر فرد در طول سال تنها می تواند همین مقدار ارز را به صورت آزاد تهیه کند. برای تهیه این نوع ارز نیاز به مدارک خاصی غیر از مدارک شناسایی نیست.
در این میان، آنچه از نظر برخی بازیگران برون بازاری اهمیت دارد، آن است که صرافی های عرضه کننده، دلار و سایر ارز های خود را از کجا تامین می کنند. برخی از صرافی ها بعضا عنوان می کنند که ارز خود را از کف بازار تهیه می کنند و عرضه ای از سوی بازارساز به آن ها صورت نگرفته است. در واقع این عده اذعان دارند که مستقل از بازارساز، ولی تحت نظارت عرضه ارز را صورت می دهند. این عده به احتمال زیاد نسبت به آینده قیمتی چندان خوش بین نیستند. البته برخی نیز باور دارند این صرافی ها ارز خود را از شهر های مرزی تهیه می کنند که نکته ای دال بر تایید آن عنوان نشده است. در مقابل، برخی بازیگران بازار عنوان می کنند، صرافی های دولتی ارزی را که به افراد متقاضی عرضه می کنند از بازارساز جذب کرده اند.
در هر صورت آنچه مسلم است عرضه ارز از طریق مجموع صرافی ها و همکاری بیشتر بازارساز با آنها، در روز های اخیر توانسته است دامنه نوسان و قیمت را کاهش دهد. در این میان، البته نباید نقش کاهش تقاضای افراد عادی و محدود شدن فعالیت معامله گران غیررسمی را نیز در کاهش قیمت کم اثر دانست. به گفته برخی بازیگران ارزی، پس از آنکه قیمت دلار گرفتار موج کاهشی اول (نزول از مرز 19 هزار تومانی به کانال 14 هزار تومانی) شد، تقاضای افراد عادی در بازار به شدت کاهش یافت. حتی برخی افراد عادی از هراس افت بیشتر قیمت بخشی از ارز خود را در بازار عرضه کردند. در این میان، افراد زیادی نیز که در گذشته خرید های ارزی احتیاطی انجام داده بودند، در ماه های اخیر ریالی نداشته اند که اقدام به تهیه دلار بیشتری کنند و دلار های بالاخرید نیز روی دست آن ها مانده است؛ در نتیجه آن ها نمی توانند با کسب سود از خرید قبلی، اقدام به خرید های جدید کنند. در واقع برخی افراد در ماه های اخیر ارز خود را تحت تاثیر روند کاهشی قیمت ها به فروش رسانده اند و گروه دیگری که همچنان به افزایش قیمت باور دارند، توان خرید ارز جدید را ندارند؛ آن ها در گام اول باید تصمیم بگیرند با ارزی که از گذشته تهیه کرده اند، چه کار خواهند کرد.
در این میان، در ماه های اخیر برخورد با معامله گران غیررسمی نیز افزایش پیدا کرده است.
در ابتدا میدان رو به روی پاساژ افشار (فضایی که در آن دلالان معاملات خود را انجام می دادند) بسته شد و در گام بعدی، با دلالانی که در خیابان ارباب جمشید معامله می کردند، نیز برخورد شد. نتیجه آنکه در هفته های اخیر به ندرت دلالان می توانند مدت طولانی دور یکدیگر جمع شوند و اقدام به خرید و فروش دلار کنند. اطلاعیه های زیادی نیز در بازار به چشم می خورد که معامله با دلالان ارزی ممنوع است و با هر معامله ای خارج از شبکه صرافی ها و بانک ها نیز برخورد خواهد شد. در آخرین تحولات، روز گذشته، رئیس پلیس پایتخت از پایان کار دلالان سکه و ارز در خیابان های منوچهری، فردوسی و چهارراه استانبول خبر داد. به گزارش «ایسنا» سردار حسین رحیمی در حاشیه اجرای نوزدهمین مرحله از طرح رعد، با حضور در جمع خبرنگاران گفت: امروز پایان کار دلالان خیابانی ارز و سکه است؛ چراکه با اقدامات پلیس پس از 30 سال دلالان از چهارراه استانبول، خیابان منوچهری و فردوسی جمع آوری شدند.
وی با بیان اینکه از ابتدای آغاز طرح برخورد با دلالان سکه و ارز بیش از 400 نفر از این افراد به دست پلیس دستگیر شدند، گفت: از این تعداد 93 نفر از دلالان که حساب های نجومی هم داشتند به زندان افتاده اند و البته اقدامات پلیس در این خصوص ادامه دارد. رئیس پلیس پایتخت با اشاره به نظارت پلیس بر صرافی ها نیز گفت: در چند روز گذشته 60 صرافی غیرمجاز و فاقد مجوز از سوی بانک مرکزی به پلیس معرفی شده است، ما چند روز به این صرافی ها مهلت دادیم تا نسبت به دریافت مجوز های لازم اقدام کنند و در غیر این صورت با این صرافی ها برخورد خواهیم کرد. البته بیش از 150 صرافی نیز مجاز هستند که پلیس از فعالیت های آن ها حمایت می کند. به گفته رحیمی، در روز های اخیر چهار باند جعل ارز های خارجی نیز شناسایی و از سوی پلیس منهدم شده اند.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ارز   قیمت ها   قدرت نمایی   کاهش قیمت دلار   معامله گران   ترند   قیمت دلار   بهار آزادی   مدارک شناسایی   نزول   بازار ارز   بازارساز   اقتصاد   بازار  
اخبار مرتبط
انتظار کاهش قیمت دلار
شعار سال
خروج عامل چینی از بازار ارز
فصل تجارت
یک بر هیچ تا امروز صبح به نفع همتی
ایران اکونومیست
مرز حمایتی بازار ارز شکست
فصل تجارت
دلا ر و سکه در مسیر نزولی
بانکداری ایرانی
سرعت رشد دلار کند شد
مردم نیوز
اولین واکنش بازار ارز و طلا به ثبت کانال مالی ایران و اروپا
تجارت نیوز
زمان اصلاح در بازار ارز؟
بنکر
خروج دلار از سلول2ماهه؟
بنکر
خروج دلار از سلول 2ماهه؟
تین نیوز
رشد قیمت سکه و ارز ادامه دارد
ایران جیب
وقت «اشباع» در بازارها؟
فصل اقتصاد
سکه طلا سد 4 میلیون تومان را شکست
ایران جیب
رصد امواج "قیمت دلار" در بازار ارز
فرارو
سه باور اشتباه معامله گران ارز
بنکر
چرا دیروز معامله گران ارز نتوانستند قیمت ارز را بالا ببرند؟
الف
توازن قوا در بازار ارز
بنکر
دلار از کجا شارژ شد؟
جام نیوز
دلیل حرکت صعودی قیمت دلار
فرادیبد
شارژ دلار از دوبی
ایران اکونومیست
قیمت دلار در مرز روانی گرفتار شده است
کارگر آنلاین
گرفتار شدن دلار در مرز روانی
ایران جیب
نوسان سکه کاهش یافت| قیمت دلار در مرز روانی
آفتاب
قیمت دلار، گرفتار در مرز روانی
فرادیبد
گرفتاری دلار در مرز روانی
تین نیوز
قیمت دلار در مرز روانی
فرارو
برنامه های جدید نوسان گیران ارز
صدای ایران
ترفند تازه نوسان گیران ارز
فصل اقتصاد
خروج دلار از حبس 10 هزار تومان
ایران جیب
زورآزمایی نوسان گیران و بازارساز در بازار دلار
فرارو
اخبار مرتبط
bltشعار سال : انتظار کاهش قیمت دلار
bltفصل تجارت : خروج عامل چینی از بازار ارز
bltایران اکونومیست : یک بر هیچ تا امروز صبح به نفع همتی
bltفصل تجارت : مرز حمایتی بازار ارز شکست
bltبانکداری ایرانی : دلا ر و سکه در مسیر نزولی
bltمردم نیوز : سرعت رشد دلار کند شد
bltتجارت نیوز : اولین واکنش بازار ارز و طلا به ثبت کانال مالی ایران و اروپا
bltبنکر : زمان اصلاح در بازار ارز؟
bltبنکر : خروج دلار از سلول2ماهه؟
bltتین نیوز : خروج دلار از سلول 2ماهه؟
bltایران جیب : رشد قیمت سکه و ارز ادامه دارد
bltفصل اقتصاد : وقت «اشباع» در بازارها؟
bltایران جیب : سکه طلا سد 4 میلیون تومان را شکست
bltفرارو : رصد امواج "قیمت دلار" در بازار ارز
bltبنکر : سه باور اشتباه معامله گران ارز
bltالف : چرا دیروز معامله گران ارز نتوانستند قیمت ارز را بالا ببرند؟
bltبنکر : توازن قوا در بازار ارز
bltجام نیوز : دلار از کجا شارژ شد؟
bltفرادیبد : دلیل حرکت صعودی قیمت دلار
bltایران اکونومیست : شارژ دلار از دوبی
bltکارگر آنلاین : قیمت دلار در مرز روانی گرفتار شده است
bltایران جیب : گرفتار شدن دلار در مرز روانی
bltآفتاب : نوسان سکه کاهش یافت| قیمت دلار در مرز روانی
bltفرادیبد : قیمت دلار، گرفتار در مرز روانی
bltتین نیوز : گرفتاری دلار در مرز روانی
bltفرارو : قیمت دلار در مرز روانی
bltصدای ایران : برنامه های جدید نوسان گیران ارز
bltفصل اقتصاد : ترفند تازه نوسان گیران ارز
bltایران جیب : خروج دلار از حبس 10 هزار تومان
bltفرارو : زورآزمایی نوسان گیران و بازارساز در بازار دلار
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.