مخبر - 1397/08/30 - بررسی وضعیت تولیدات دامی در ایران

بررسی وضعیت تولیدات دامی در ایران
امروزه با توجه به اهمیت تولید و عملکرد محصولات دامی همواره این سؤال مطرح است که وضعیت ایران در حوزه تولید و مصرف دامی بعد از چهار دهه از انقلاب اسلامی چگونه است؟
بررسی وضعیت تولیدات دامی در ایران

چکیده مصاحبه پژوهشی:

  • ایران در تولید گوشت قرمز جایگاه 19 دنیا، در تولید گوشت طیور جایگاه 10 دنیا، در تولید شیر جایگاه 24 دنیا، در تولید تخم مرغ جایگاه 9 دنیا و در تولید عسل جایگاه 3 دنیا را در سال 2016 کسب کرده است.
  • در سال 1356 کل تولیدات دامی کشور تقریباً 3 میلیون و 342 هزار تن بود که در سال 1396 به 14 میلیون و 195 هزار تن رسیده است.
  • در سال 1396 تعداد بهره برداران در زیر بخش امور دام 1 میلیون و 520 هزار نفر بهره بردار که شامل 1394 هزار نفر بهره بردار دامداری، 24522 بهره بردار طیور صنعتی، 81748 بهره بردار زنبور عسل و 18474 بهره بردار کرم ابریشم وجود دارد.
  • در حوزه صنعت تولید گوشت مرغ و طیور در سال 56 تقریباً 160 هزار تن تولید و عمدتاً هم تولیدات بومی بوده و در حال حاضر به 2 میلیون و 236 هزار تن رسيده که رشد حدود 14 برابری داشته است.
  • تراز تجاری بخش کشاورزی در سال 1392، 1/ 8- و در سال 1395، 1/ 3- میلیارد دلار بوده و سهم صادرات زیر بخش دامپروری نسبت به بخش کشاورزی از 19 % در سال 1392 به 24 % در سال 1395 و تراز تجاری زیر بخش دامپروری از 14 میلیون دلار در سال 1392 به 580 میلیون دلار در سال 1395 رسیده است.
پژوهش خبری صدا وسیما: چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی در ایران گذشته است و مردم ما در این مدت شاهد دستاوردهای چشمگیر در حوزه های مختلف هستند. رشد و توسعه در بخش علم و فناوری نیز به گونه ای است که نام ایران را بر زبان انداخته است البته بخش کشاورزی یکی از حوزه های است که توانسته است به مدد علم و دستاوردهای علمی رشد و پیشرفت قابل ملاحظه ای را به منصه ظهور برساند.

علم جديد مي تواند به بخش كشاورزي كمك كند تا بهره وري از منابع افزايش يابد. درعين حال تقاضا براي منابع هم به سرعت در مقياس جهاني درحال افزايش است. بنابراين ما نياز داريم به فوريت ايده هاي نوآورانه اي ارايه كنيم تا از پايداري توليدات بخش كشاورزي در آينده مطمئن شويم. چنين ايده هايي براي تضمين امنيت مواد غذايي و انرژي در سطح جهاني كاملاً حياتي خواهد بود.

در سبد غذایی مصرف کنندگان آنچه بیش از هر ماده دیگر حلقه تغذیه انسان را کامل می کند مواد پروتئینی بخصوص نوع حیوانی است که می بایست آن را در بخش دامپروری به عنوان یکی از زیرشاخه های بخش کشاورزی جست و جو نمود. صنعت دامپروری در سطح جهانی و بین المللی از رشد چشمگیری برخوردار بوده و کارآفرینی آن در اشتغالزایی، ایجاد ارزش افزوده، تغذیه بشر، سلامت انسان و جامعه و به طور کلی نقش بی بدیل آن در اقتصاد باعث گشته همواره مورد حمایت و توجه دولت ها و کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه قرار گیرد.

تقاضاي جهاني براي گوشت، شير و تخم مرغ طي چهار دهه گذشته سه برابر شده است و انتظار مي رود تا سال 2050 نيز به دو برابر رقم كنوني افزايش يابد. درحال حاضر متوسط سرانه مصرف گوشت در جهان 50 كيلوگرم است اما در اروپا ميزان متوسط مصرف گوشت تقريباً دو برابر اين رقم است.

مطالعات نشان می دهد افزايش جمعيت و ميزان درآمد افراد در سراسر جهان، همراه با تغيير اولويت هاي غذايي، موجب افزايش سريع مقدار تقاضا براي گوشت و شير و تخم مرغ شده است. اين در حالي است كه جهاني شدن هم به افزايش ميزان تجارت دام ها و واردات و صادرات آنها منجر شده است.

امروزه با توجه به اهمیت تولید و عملکرد محصولات دامی همواره این سؤال مطرح است که وضعيت ايران در حوزه تولید و مصرف دامی بعد از چهار دهه از انقلاب اسلامی چگونه است؟ بررسی روند توسعه چهل سال زیر بخش دامپروری با وجود تحریم ها و جنگ تحمیلی طی این سالها ضروري به نظر ميرسد، چرا كه اين حوزه توانسته اثرات خوبی در تولیدات دامی ایران داشته باشد، در اين گزارش سعي شده است وضعیت عملکرد 4 سال اخیر و چشم انداز برنامه ششم و مقایسه ای بین سالهای 1356 و 1396 و همچنین مهمترین دستاوردهای این حوزه در سالهاي بعد از انقلاب، طی مصاحبه ای با آقایان دکتر مرتضی رضایی، معاون امور تولیدات دامی و دکتر شاهرخ رمضان ژاد، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزي ایران[1]؛ مورد ارزيابي قرار گيرد.

بررسی وضعیت تولیدات دامی در ايران

متن کامل این مطلب در اینجا قابل دریافت است.

پژوهش خبری //پژوهشگر: علي قنبري شيرسوار


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.