مخبر - 1397/08/30 - امیدواری کشاورزان، دستاورد حضور وزیرجهاد کشاورزی در طارم

امیدواری کشاورزان، دستاورد حضور وزیرجهاد کشاورزی در طارم
زنجان- ایرنا- حضور وزیر جهاد کشاورزی، بازدید و افتتاح چندین طرح مهم کشاورزی در شهرستان طارم به مثابه کاشت بذر امید در دل کشاورزانی است که این روزها با سختی های فراوان این بخش دست و پنجه نرم می کنند.
امیدواری کشاورزان، دستاورد حضور وزیرجهاد کشاورزی در طارم

به گزارش ایرنا، تجهیز زمین های کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری واجرای طرح توسعه باغ ها در زمین های شیب دار از سیاست های اصلی وزارت جهاد کشاورزی در دولت تدبیر و امید است که فوائد مختلف این طرح ها از قبیل استفاده از روان آب ها، جلوگیری از فرسایش خاک، پیشگیری از وقوع سیلاب، بهره وری بیشتر از اراضی کم بازده، کاهش هزینه آبیاری، موجب افزایش تولید و در نهایت ایجاد اشتغال پایدار درعرصهء کشاورزی می شود.
شهرستان طارم یکی از مناطق مستعد کشاورزی با ظرفیت بسیار بالا در استان زنجان و منطقه شمالغرب کشور است که محصولات متنوع کشاورزی در این منطقه کشت و برداشت می شود.
عبور رودخانه قزل اوزن به عنوان شاهرگ حیاتی از این شهرستان توانمندیهای کشاورزی را دو چندان نموده و باعث رشد، توسعه و رونق اقتصادی منطقه گردیده، تاحدی که می توان این منطقه را به عنوان منطقه استراتژیک و قطب کشاورزی استان زنجان نام برد.
با توجه به شرایط اقلیمی، آب وهوای مناسب، خاک حاصلخیز، تامین آب مورد نیاز بطور مستقیم از رودخانه قزل اوزن محصولات باغی و زراعی شهرستان طارم از مرغوبترین محصولات کشور و حتی خاورمیانه است.
در چند سال اخیر به دلیل بحران آب و کاهش منابع آبی، این شهرستان نیز با مشکل کم آبی مواجه شده است، به طوری که در فصل تابستان رودخانه قزل اوزن که به عنوان شاهرگ حیاتی این شهرستان است به طور کامل خشک می شود.
با توجه به اهمیت موضوع و جهت مدیریت منابع آبی به تازگی توسعه باغات در زمین های شیب دار و تجهیز زمین های کشاورزی این شهرستان به سیستم های آبیاری نوین در دستور کار مسئولان قرار گرفته است.
وزیر جهادکشاورزی روز سه شنبه در بدو ورود به شهرستان طارم به همراه استاندار، نمایندگان مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی و شماری از مسئولان استانی، بعد از استقبال پر شور مردم شهرستان طارم در شهر چورزق، از طرح توسعه باغ های زیتون در زمینهای شیب دار این شهرستان در منطقه موسوم به تخت کلتان دیدن کرد.
طرح توسعه باغات زیتون در زمین های شیب دار مربوط به این منطقه در سطح 264 هکتار است که با پیشرفت فیزیکی 95 در صد تا پایان سال 97 به بهره برداری خواهد رسید.
برنامه بعدی وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه بازدید از شرکت نگین سبز بود.
این شرکت یک زنجیره کامل تولید و فرآوری زیتون بوده و سالانه ظرفیت 2700 تن فرآوری و بسته بندی زیتون را دارد که برای راه اندازی این شرکت بالغ بر 60 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و برای 20 نفر نیز به طور مستقیم اشتغالزایی صورت گرفته است.
بازدید از مراحل اجرایی احداث اولین کارخانه تولید فرآورده های جانبی از تفاله کارخانجات روغن کشی زیتون کشور در دهستان گیلوان سومین برنامه سفر مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی و مقامات استانی به طارم بود.
این کارخانه هم اکنون با ظرفیت 14 هزار تن در سال و با جذب ماده خام 20 هزار تن با اعتبار 19 میلیارد و 810 میلیون ریال در شهرستان طارم در دست احداث است که تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.
جمع آوری سالانه حدود 17 هزار تن تفاله زیتون از سطح شهرستان طارم، جلوگیری از آلودگی رودخانه قزل اوزن و مدیریت پسماندها در سه استان همجوار گیلان، قزوین و زنجان در شعاع 50 کیلومتر از مزایای احداث این کارخانه خواهد بود.
از نکات جالب بازدید وزیر از روند احداث این کارخانه، طبق گفته مالک این کارخانه، سابقهء بازدید وزیر جهاد کشاورزی در دولت اصلاحات در روز 29 آبان سال 83 از فاز اول این شرکت که مربوط به فرآوری محصول زیتون می باشد، بود.
افتتاح تجهیز باغ های زیتون به سامانه های نوین آبیاری در مساحت 400 هکتار با اعتبار 470 میلیارد ریال ، برای 118 بهره بردار در روستای گیلانکشه، همزمان طرح سامانه های نوین آبیاری استان و شروع همزمان عملیات اجرایی تجهیز زمین های کشاورزی به سامانه های نوین، پایان بخش برنامه های سفر وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه، به شهرستان طارم بود.
شهرستان طارم با 47 هزار نفر جمعیت (حدود 5 درصد جمعیت و 10 درصد مساحت استان زنجان) در 90 کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع شده و با استانهای قزوین، اردبیل و گیلان همسایه است.
9886/6085

انتهای پیام /*

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.