مخبر - 1397/08/23 - «موسیقی فیلم» های ماندگارِ سینما یادتان هست؟

«موسیقی فیلم» های ماندگارِ سینما یادتان هست؟
«آن، تکرار غریبانه روزهایت چگونه گذشت!...» موسیقی متن این کار را که به یاد دارید! البته کاری که در ایران با این موسیقی شده، شاید خیلی به مذاق سازنده اش خوش نیاید.
«موسیقی فیلم» های ماندگارِ سینما یادتان هست؟

به گزارش مشرق، در سینمای ایران، موسیقی فیلم آغازی قهرمانانه داشت... تا قبل از فیلم «قیصر» موسیقی متن در فیلم ها جایگاهی نداشت و معمولا از موسیقی های آماده، روی فیلم ها استفاده می شد. «اسفندیار منفردزاده» سازنده موسیقی متن «قیصر» 10 سال بعد برای فرهاد موسیقی «جمعه» را ساخت. ترانه ای که بعد از قتل عام مردم در 17 شهریور سال 57 توسط رژیم پهلوی خوانده شد. بعد از «قیصر»، موسیقی متن به طور جدی، بویژه در سینمای موج نو راه پیدا کرد و «گاو»، «صادق کرده» و چند فیلم دیگر صاحب موسیقی منحصربه فرد برای خودشان شدند.

با عبور از سال های اول انقلاب و فعالیت پرحجم سینماگرانی که اصرار به استفاده از موزیک مستقل برای فیلم داشتند، چهره های موثری در حوزه موسیقی فیلم معرفی شدند که تا سال ها و تا امروز، جدی ترین موزیسین های ایرانی هستند.

رخداد انقلاب و تاثیری که بر سینما گذاشت، با تولید موسیقی های ماندگاری برای برخی فیلم های سینمایی همراه شد. مجید انتظامی برای «آفتاب نشین ها»، «سناتور» و «ترن» و تعدادی از فیلم های دیگر با مضمون مشابه، بابک بیات برای «شکار»، «ریشه در خون» و «تشکیلات» و مرتضی حنانه برای «تیرباران» موزیک هایی را ساختند که هنوز هم در ایام و مناسبت های مرتبط پرتکرار پخش می شوند.

سینمای دفاع مقدس، موسیقی فیلم در سینمای ایران را وارد کلاسی متفاوت کرد. مجید انتظامی پرکارترین موزیسین این ژانر است که با ساخت موسیقی فیلم هایی چون «عقاب ها»، «کانی مانگا»، «از کرخه تا راین»، «بوی پیراهن یوسف»، «آژانس شیشه ای» و «دوئل» و تعدادی فیلم دیگر، شاهکارهای دلنشینی را در خاطره ها ماندگار کرده است. موسیقی «سفر به چزابه» رسول ملاقلی پور را هم پیروز ارجمند ساخت که در خیلی از برنامه های مربوط به دفاع مقدس از آن استفاده می شود. محمدرضا علیقلی هم در این ژانر پرکار بوده و برای فیلم های خیلی از کارگردانان سینمای دفاع مقدس مثل رسول ملاقلی پور، ابراهیم حاتمی کیا، جمال شورجه و پرویزشیخ طادی موسیقی ساخته است. «پرواز در شب»، «افق»، «روبان قرمز»، «حماسه مجنون» و «روزهای زندگی» از کارهای علیقلی است. «سیمرغ» و «خاک سرخ» هم سریال های پرمخاطبی بودند که موسیقی متن علیقلی به ماندگاری آنها در یادها خیلی کمک کرده است.

یکی از نقاط اوج موسیقی فیلم در سینما و تلویزیون ایران در کارهای تاریخی و مذهبی خودش رو نشان داده است. موسیقی هایی که به دلیل همراه شدن با شخصیت فرامادی فیلم، پر از انرژی مثبت بودند. مجید انتظامی در این عرصه هم موسیقی های ماندگاری مثل «روز واقعه»، «مریم مقدس» و «تنهاترین سردار» را ساخته که کارهای فوق العاده ای هستند. کامبیز روشن روان برای «سفیر»، فریدون شهبازیان برای «معصومیت از دست رفته»، بابک بیات برای «ولایت عشق»، امیر توسلی برای «مختارنامه» و پیمان یزدانیان برای «یوسف پیامبر» خالق نواهای ماندگار شدند. در این بین اما فرهاد فخرالدینی اثر متفاوت تری بر موسیقی این فیلم ها گذاشته است. فخرالدینی که موسیقی معرکه فیلم «امام علی» را با رجوع به متنی باقیمانده از 1400 سال پیش خلق کرده، درباره این کار می گوید: ساخت موسیقی سریال «امام علی(ع)» فقط به استفاده از تحقیقات و آثار منتسب به عبدالقادر مراغی منحصر نشد. کما اینکه ما در هر بخش از سریال تم های متفاوتی را با ارکستر طراحی کردیم که هر کدام برای خود داستان جداگانه ای دارد که در این زمینه می توانم به تم های مالک اشتر و عایشه اشاره کنم که به تنهایی دربرگیرنده ملودی های زیبایی هستند. البته تم های مربوط به وصف حضرت علی(ع) نیز کارهای خوبی بودند که ما در هر بخش از سریال برای آن طراحی های متنوعی کردیم که خوشبختانه آنها نیز مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. من موسیقی سریال «امام علی(ع)» را به این سادگی ننوشتم. من برای پلان به پلان سریال به معنا و مفهوم مطلق کلمه خودم را محل حادثه قرار می دادم و این حس را با حس درونی خودم تلفیق می کردم تا بتوانم بر اساس این تکنیک بهترین نتیجه را دریافت کنم.

فخرالدینی کارهای دیگری هم دارد که بیراه نیست اگر بگوییم شهرت و ماندگاری این آثار تلویزیونی در ذهن ها و حافظه ها مدیون موسیقی شان است: «سربداران»، «روزی روزگاری»، «بوعلی سینا» و موسیقی دلنشین «کیف انگلیسی» که پرتکرار در برنامه های مختلف از آن استفاده می شود.

البته در حوزه فیلم های تاریخی باید چهره های دیگری را هم تحسین کرد. بابک بیات برای «پهلوانان نمی میرند»، فریدون شهبازیان برای «میرزاکوچک خان»، فردین خلعتبری برای «شب دهم»، احمد پژمان برای «دلیران تنگستان»، مرتضی حنانه برای «هزاردستان»، سعید شهرام برای «روزگار قریب» و حسین علیزاده برای «در چشم باد»، موسیقی های ماندگاری ساختند. ژانر جنایی و پلیسی یکی از ژانرهایی است که می شود موسیقی را به عنوان جزو لاینفک آن معرفی کرد. اصلا مگر می شود «پوآرو» و «ناوارو» را بدون موسیقی متن متصور شد. در تلویزیون ایران موسیقی متن «کارآگاه علوی» (یراقچیان) ، «مزد ترس» (احمدیان) و «خواب و بیدار» (چشم آذر) نمونه های موفقی در این ژانر هستند. کارن همایونفر با نوشتن موسیقی متن «جرم» برنده سیمرغ بلورین جشنواره فجر و برای موسیقی «بادیگارد» نامزد همین جشنواره شد. او در تلویزیون هم کارهای ماندگار زیادی کرده است: «پلیس جوان»، «در قلب من»، «همسایه ها»، «سفر سبز»، «حلقه سبز» و «تنهایی لیلا» .

فیلم های کودک و نوجوان هم اساسا فیلم های موسیقایی هستند. ناصر چشم آذر با آهنگسازی برای «قصه های مجید» و «خواهران غریب» و محمدرضا علیقلی با ساختن آهنگ برای «مدرسه موش ها» و «کلاه قرمزی» جدیت حضور موزیسین ها در ژانر کودک و نوجوان را نشان دادند. در این بین قصه موسیقی انیمیشن «زال و سیمرغ» کمی بامزه است؛ همه این موسیقی را به اسم «بچه های آلپ» می شناسند اما واقعیت این است که این موسیقی اصلی بچه های آلپ نبود اما جوری روی کار نشسته است که هیچ کس احساس نمی کند موسیقی متن بچه های آلپ چیزی جز این باشد.

با همه اینها، شاید برای خیلی از ما ماندگاری موسیقی یک فیلم در خاطرمان هیچ ربطی به خود آن فیلم نداشته باشد. شاید حسی که در لحظه تماشا و متاثر از فضای پیرامون فیلم داشتیم خیلی به ماندگاری یک موسیقی خاص در حافظه ما کمک کرده باشد. شاید هم حسی که برخی اوقات خیلی شخصی است و برای هرکس منحصربه فرد است. مثل موسیقی «مادر» علی حاتمی که ارسلان کامکار آن را ساخت. مثل موسیقی «میم مثل مادر» رسول ملاقلی پور ساخته آریا عظیمی نژاد و موسیقی «هامون» داریوش مهرجویی که مرحوم ناصر چشم آذر نتش را نوشت!

در خاطره انگیز شدن خیلی از موسیقی ها حتما اوضاع روزگار و سیاست و تحولات موثر است. موسیقی فیلم اعتراض که مجید انتظامی آن را نوشته احتمالا از این دست موسیقی هاست؛ یا «سال های مشروطه» و «تبریز در مه».

برای ماندگار شدن برخی موسیقی ها، دلیل مشخصی نمی شود پیدا کرد؛ مثلا «آرایشگاه زیبا»، «زی زی گولو» یا «هی لولی هی لولی» سریال «او یک فرشته بود» و آهنگ های پنجگانه «پایتخت»!

در سال های اخیر چهره های تازه ای به موسیقی فیلم اضافه شدند که کارشان را خوب بلدند. اگرچه در دوره ای هستیم که دیگر کمتر می شود به ماندگاری آثار سینمایی و موسیقایی فکر کرد اما موزیسین هایی هستند که تلاش می کنند موسیقی هایی متفاوت را تجربه کنند. محسن چاووشی که در «سنتوری» تجربه متفاوتی را وارد سینما کرد و در سری «شهرزاد» به شکل متفاوت تری ادامه اش داد. حبیب خزایی فر که در 3 همکاری با مهدویان، نت های خیلی خوبی برای «ایستاده در غبار»، «ماجرای نیمروز» و «لاتاری» نوشته و سهراب پورناظری که در تجربه کار با علیرضا قربانی و همایون شجریان، کارهای متفاوتی را برای فیلم های سینمایی می سازد، از این دسته اند.

«آن، تکرار غریبانه روزهایت چگونه گذشت!...» موسیقی متن این کار را که به یاد دارید! البته کاری که در ایران با این موسیقی شده، شاید خیلی به مذاق سازنده اش خوش نیاید. شاید هم برعکس، استفاده پرتکرارش در آسانسورها که تقریبا رکورد استفاده از یک موسیقی خاص داخل آسانسور را زده، او را خوشحال کند. «ریچارد کلایدرمن» که مدتی پیش حاشیه های حضور او در تهران در رسانه ها داغ شده بود، موسیقی متن «آن شرلی با موهای قرمز» را به همراه «جیمز لست» ساخت؛ اثری خاطره انگیز برای بسیاری از ایرانیان. در یک دوره ای بسیاری از این آهنگ به عنوان زنگ تماس تلفن همراه خود استفاده می کردند و به این معنا بود که آن را دوست دارند و شاید مقدمه خوبی برای پرسیدن این سوال باشد که اگر این موسیقی برای فیلم آن شرلی تولید نمی شد، توجهی که امروز به آن شده، می شد؟ یا نه! این «موسیقی فیلم» است که آن کار را خاطره انگیز و ماندگار کرده؟!

صحبت درباره «موسیقی فیلم» حرف زدن درباره پدیده ای است که همزاد سینماست. از دوره ای که برادران لومیر برای ساکت کردن تماشاچیان حاضر در سالن هنگام پخش فیلم، با استفاده ای ابزاری از موسیقی، در زمان پخش فیلم های شان، پیانیست ها و نوازنده ها را به خط می کردند تا از موسیقی های همسان با تصاویر استفاده کنند، تا امروز که برخی «موسیقی فیلم» ها حتی بیشتر از خود فیلم ها دیده می شوند، تاریخ موسیقی فیلم با فراز و نشیب های فراوانی همراه بوده است. در دنیای سینمای صامت گاه حتی هنگام فیلمبرداری، گروه ارکستر در گوشه ای می نواختند تا بر اساس آن ریتم صحنه و بازی تنظیم شود. بعد از ساخت اولین فیلم ناطق، سیر تحول متفاوتی در سینما آغاز شد. موسیقی انتخابی برای فیلم های مختلف با توجه به محتوا و فرم آن فیلم ساخته می شد. به همین دلیل عناوین موسیقی ها نیز عنوان ژانرها را به خود گرفت و به طور مثال موسیقی حادثه ای، ماجراجویانه، پلیسی، کمدی، درام، تاریخی، عاشقانه و... ساخته شد.

«آرون کوپلند» که یک موسیقیدان است و تعدادی موسیقی فیلم ساخته است، در این باره می گوید: «دوست دارم تماشاگران در ابتدا یک فیلم را همراه با موسیقی ببینند. برای بار دوم آن را بدون حضور موسیقی تماشا کنند. پس از آن و در سومین بار دوباره آن فیلم را به همراه موسیقی نظاره کنند. در آن هنگام فکر می کنم آنها به تصویر واضحی دست خواهند یافت که موسیقی برای فیلم چه می کند».

آهنگسازان بسیاری در سینمای دنیا ماندگار شده اند؛ از «انیو موریکونه» معروف ترین آهنگساز تاریخ سینما و «برنارد هرمن» که با «همشهری کین» در سینما جاودانه شد و بعدها با هیچکاک موسیقی های شگفت انگیزی چون «سرگیجه» ساخت تا «جان ویلیامز» که موسیقی آرواره ها و ایندیاناجونز را برای اسپیلبرگ ساخت و «موریس ژار» که موسیقی های بی نظیرش برای دیوید لین در فیلم های «لورنس عربستان» و «دکتر ژیواگو» خاطره ساز شد و با شاهکار «الرساله» مصطفی عقاد در ذهن و خاطره ایرانیان و مسلمانان ماندگار شد.

«موسیقی فیلم» اما محل ابداعات و ایده پردازی هایی بود که گاه از خود فیلم بیشتر در یاد می ماند، البته سختی های خود را نیز داشت. انیو موریکونه برای «خوب، بد، زشت» با الهام از صدای زوزه گرگ صحرایی آمریکای شمالی تم اصلی موسیقی فیلم را برای سرجو لئونه نوشت که سازبندی آن ترکیب نامتعارفی برای سینمای وسترن تا آن روز بود. موریکونه در مواردی حتی پیش از تصویربرداری، موسیقی مورد نیاز فیلم را ضبط کرده و سرجیو لئونه بر اساس ریتم و چگونگی موسیقی اقدام به تصویربرداری برای آن می کرد. 10 سال بعد، موریس ژار با زندگی در بیابان های لیبی و الهام از کویر، موسیقی متن ماندگار «محمدرسول الله» را با استفاده از مقام حجاز که از مشترکات موسیقی ملل است، نوشت و موسیقی «الرساله» را به یکی از دوست داشتنی ترین خاطره های جمعی ایرانیان تبدیل کرد. موسیقی این فیلم در سال 1977 نامزد دریافت جایزه اسکار شد. در کشور ما نیز آهنگسازان بسیاری بوده اند که با ساخت موسیقی فیلم های ماندگار، خاطره ساز شدند. در این «پرونده» می خواهیم درباره «موسیقی فیلم» های ماندگار در خاطره جمعی ایرانیان صحبت کنیم.

*وطن امروز


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ترانه   مذهبی   سینما   امام علی علیه السلام   فریدون شهبازیان   مالک اشتر   بابک بیات   ملودی   فرهاد فخرالدینی   ابراهیم حاتمی کیا   موزیک   انرژی مثبت   رسول ملاقلی پور   هشت سال دفاع مقدس   ارکستر   مجید انتظامی   موزیسین   ژانر   پیمان یزدانیان   موسیقی   کرخه   خالق   موسیقی متن   موسیقی فیلم   کارگردانان   کامبیز روشن روان   محمدرضا علیقلی   قتل عام مردم   قهرمانانه   پیروز ارجمند   عایشه   تلوزیون   داستانی   سینمای ایران  
اخبار مرتبط
از توئیت انتظامی تا زهرماری در سینما
برنا نیوز
تیتراژفروشی عامل کیفیت پایین تولیدات سینما و تلویزیون!
برنا
آهنگ های خاطره انگیز آثار دهه شصت
اتاق خبر
موسیقی هایی که شما دهه شصتی ها را به یاد کودکیتان می اندازد
سینما خبر
«محمد رسول الله» موسیقی محبوب امت اسلام
ایران اکونومیست
همه چیز درباره محمد علی کشاورز؛ از کودکی تاکنون
خبر نو
چرا دست تلویزیون و سینما در حوزه آثار مناسبتی اینقدر خالیست؟
صراط
چرا دست تلویزیون و سینمای ما در حوزه آثار مناسبتی این قدر خالی است؟
جوان آنلاین
سینمای ایران بدهکار "مقاومت"
سینما پرس
حذف ' یوز ایرانی ' از آدیداس تا صدا و سیما
ایرنا
«سینمای ایران» بدهکارِ کیست؟
اتاق خبر
حاتمی کیا با پنج نامزدی رکورددار شد
نصف جهان
«موسیقی فیلم» های ماندگارِ سینما یادتان هست؟
نصف جهان
انیو موریکونه: تارانتینو یک احمق است
تیک نیوز
فصل جدیدی از اکران با حضور بازیگران سرشناس
خبر فوری
اکران فیلم های جدید در سینماها
ناطقان نیوز
بازیگر "ولایت عشق" بازگو کرد: از عدم موافقت با نمایش چهره امام رضا(ع) تا معجزه در یکی از پلان های سریال+ فیلم
تسنیم
حضور متفاوت بابک حمیدیان در سرو زیر آب
بولتن نیوز
حضور متفاوت بابک حمیدیان در سرو زیر آب/اکران فیلم جدید باشه آهنگر از هفته آینده
تیتر یک
فیلم هایی نمی سازم که صد درصد سفارشی باشد
تیتر یک
ماهایا پطروسیان: از اعتماد به تلویزیون لطمه خوردم
تیک نیوز
سینمای دفاع مقدس آینده روشنی ندارد/ عموم مخاطبان را از سینماها رانده ایم
ایکنا
سردرگمی و ناتوانی آهنگسازان جوان در ساخت موسیقی آکادمیک
ایرنا
از اعتماد به تلویزیون لطمه خوردم
وکیل ملت
شعارندادن رمز موفقیت یک ربع به یازده است/ فیلمی جسورانه درباره شهید مدق
کوگانا
نگاهی به ششمین دوره جشنواره فیلم مقاومت / وقتی موسیقی بوی پیراهن یوسف جایزه نمی گیرد اما ماندگار می شود
خبرگزاری بسیج
شعارندادن رمز موفقیت «یک ربع به یازده» است/ فیلمی جسورانه درباره شهید مدق
تقریب نیوز
موسیقی فیلم در ایران از تماتیک تا هارمونیک
ایرنا
داوری کلاری و صمدیان و جبلی در جشنواره تئاتر الف
همشهری آنلاین
داوری کلاری و صمدیان و جبلی در جشنواره تئاتر «الف»
صبا
اعلام اسامی داوران بخش مسابقه عکس آزاد جشنواره تئاتر «الف»
سینما پرس
"حمید جبلی" ؛ داور شد
افکار نیوز
از سورپرایز خواجه امیری برای طرفدارانش تا رونمایی از آلبوم اهورا ایمان
نسیم
محمد اصفهانی و ارکستر ملی حدیث سرفرازی را روایت کردند
پانا
دلدادگان؛ سریالی با تِم "ضد انقلابی" / چرا سریالی توسط تلویزیون درباره پیامدهای اجتماعی منفی انقلاب اسلامی ساخته شده است؟!
سینما پرس
تدارک پاییزی سینما در تولید
بولتن نیوز
«سیمین غانم» بار دیگر برای بانوان می خواند
آریا
سینمای دفاع مقدس 4 دهه میهمان سینمای ایران+عکس
پارس نیوز
ژانر دفاع مقدس 4 دهه بر بام سینمای ایران / فیلم هایی که در فضای هیچ، همه شدند!
سینما خبر
ژانر دفاع مقدس 4 دهه بر بام سینمای ایران
نصف جهان
اخبار مرتبط
bltبرنا نیوز : از توئیت انتظامی تا زهرماری در سینما
bltبرنا : تیتراژفروشی عامل کیفیت پایین تولیدات سینما و تلویزیون!
bltاتاق خبر : آهنگ های خاطره انگیز آثار دهه شصت
bltسینما خبر : موسیقی هایی که شما دهه شصتی ها را به یاد کودکیتان می اندازد
bltایران اکونومیست : «محمد رسول الله» موسیقی محبوب امت اسلام
bltخبر نو : همه چیز درباره محمد علی کشاورز؛ از کودکی تاکنون
bltصراط : چرا دست تلویزیون و سینما در حوزه آثار مناسبتی اینقدر خالیست؟
bltجوان آنلاین : چرا دست تلویزیون و سینمای ما در حوزه آثار مناسبتی این قدر خالی است؟
bltسینما پرس : سینمای ایران بدهکار "مقاومت"
bltایرنا : حذف ' یوز ایرانی ' از آدیداس تا صدا و سیما
bltاتاق خبر : «سینمای ایران» بدهکارِ کیست؟
bltنصف جهان : حاتمی کیا با پنج نامزدی رکورددار شد
bltنصف جهان : «موسیقی فیلم» های ماندگارِ سینما یادتان هست؟
bltتیک نیوز : انیو موریکونه: تارانتینو یک احمق است
bltخبر فوری : فصل جدیدی از اکران با حضور بازیگران سرشناس
bltناطقان نیوز : اکران فیلم های جدید در سینماها
bltتسنیم : بازیگر "ولایت عشق" بازگو کرد: از عدم موافقت با نمایش چهره امام رضا(ع) تا معجزه در یکی از پلان های سریال+ فیلم
bltبولتن نیوز : حضور متفاوت بابک حمیدیان در سرو زیر آب
bltتیتر یک : حضور متفاوت بابک حمیدیان در سرو زیر آب/اکران فیلم جدید باشه آهنگر از هفته آینده
bltتیتر یک : فیلم هایی نمی سازم که صد درصد سفارشی باشد
bltتیک نیوز : ماهایا پطروسیان: از اعتماد به تلویزیون لطمه خوردم
bltایکنا : سینمای دفاع مقدس آینده روشنی ندارد/ عموم مخاطبان را از سینماها رانده ایم
bltایرنا : سردرگمی و ناتوانی آهنگسازان جوان در ساخت موسیقی آکادمیک
bltوکیل ملت : از اعتماد به تلویزیون لطمه خوردم
bltکوگانا : شعارندادن رمز موفقیت یک ربع به یازده است/ فیلمی جسورانه درباره شهید مدق
bltخبرگزاری بسیج : نگاهی به ششمین دوره جشنواره فیلم مقاومت / وقتی موسیقی بوی پیراهن یوسف جایزه نمی گیرد اما ماندگار می شود
bltتقریب نیوز : شعارندادن رمز موفقیت «یک ربع به یازده» است/ فیلمی جسورانه درباره شهید مدق
bltایرنا : موسیقی فیلم در ایران از تماتیک تا هارمونیک
bltهمشهری آنلاین : داوری کلاری و صمدیان و جبلی در جشنواره تئاتر الف
bltصبا : داوری کلاری و صمدیان و جبلی در جشنواره تئاتر «الف»
bltسینما پرس : اعلام اسامی داوران بخش مسابقه عکس آزاد جشنواره تئاتر «الف»
bltافکار نیوز : "حمید جبلی" ؛ داور شد
bltنسیم : از سورپرایز خواجه امیری برای طرفدارانش تا رونمایی از آلبوم اهورا ایمان
bltپانا : محمد اصفهانی و ارکستر ملی حدیث سرفرازی را روایت کردند
bltسینما پرس : دلدادگان؛ سریالی با تِم "ضد انقلابی" / چرا سریالی توسط تلویزیون درباره پیامدهای اجتماعی منفی انقلاب اسلامی ساخته شده است؟!
bltبولتن نیوز : تدارک پاییزی سینما در تولید
bltآریا : «سیمین غانم» بار دیگر برای بانوان می خواند
bltپارس نیوز : سینمای دفاع مقدس 4 دهه میهمان سینمای ایران+عکس
bltسینما خبر : ژانر دفاع مقدس 4 دهه بر بام سینمای ایران / فیلم هایی که در فضای هیچ، همه شدند!
bltنصف جهان : ژانر دفاع مقدس 4 دهه بر بام سینمای ایران
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.