مخبر - 1397/08/22 - كار موسیقی ما باید از ریشه درست شود!

كار موسیقی ما باید از ریشه درست شود!
درحال آماده كردن یك آلبوم هستم اما هنوز قصدم برای انتشار آن قطعی نیست؛ همچنین فضای آهنگ های این آلبوم (هم فضای ترانه و هم آهنگ) کاملا با سایر کار های قبلی ام فرق می کند و تنها وجه اشتراک آن با سایر کارهایم عاشقانه بودن آن است.
كار موسیقی ما باید از ریشه درست شود!

نیما مسیحا در سال69 و در پی یک فراخوان در روزنامه همشهری که تالار وحدت برای تکمیل گروه کر هنرجو می پذیرفت، شرکت کرد و به عنوان وکالیست تنوز شروع به خواندن کرد. او تا سال72 با گروه کر تالار وحدت بود و در این سال از این گروه جدا شد ولی تا سال77 تمرینات خود را شخصاً و انفرادی ادامه داد. مسیحا سال77 با مرحوم بابک بیات آشنا شد و این شروع کار او در زمینه موسیقی پاپ بود. آهنگ «پروانگی» با ملودی دل نشین بابک بیات در تیتراژ پایانی فیلم «دست های آلوده» اولین کار رسمی او در زمینه موسیقی پاپ است که ناگفتنی نیست این آهنگ سکوی پرتاب او برای رسیدن به شهرت بود. جنس صدای نیما مسیحا تنور است؛ همچنين ژانر و گرایش خود او بیشتر سبک پاپ كلاسيك است. مسیحا که جزو اولین خوانندگان پاپ در دهه70 به حساب می آید دل پری از موسیقی پاپ دارد اما از خوش شانس های این حوزه موسیقی است؛ به این دلیل خوش شانس که با بزرگانی چون بابک بیات، شهرداد روحانی، مجید انتظامی و علیرضا افکاری در زمینه آهنگسازی همکاری کرده است. آخرین ترانه زنده یاد افشین یدالهی به نام «دنیا با تو» بود که با صدای محکم نیما مسیحا آن را با تنظیمی از سعید زمانی اجرا کرد. این خواننده باسابقه اما این روزها درگیر انتشار آلبوم جدیدش است. به این بهانه با او صحبت کردیم که می خوانید.

آقای مسیحا از آخرین فعالیت های خود در حوزه موسیقی بگویید. آیا کار جدیدی را در دست تولید و انتشار دارید؟

یک آلبوم آماده انتشار دارم که آن را به صورت تک آهنگ منتشر خواهم کرد. تعداد قطعات این آلبوم بین 9 تا 10 قطعه است.

با این وجود قرار نیست که این آلبوم در قالب یک مجموعه و به صورت آلبوم و سی دی روانه بازار شود؟

بله؛ ممکن است که این کار را هم انجام دهم و قطعات را به صورت آلبوم و سی دی منتشر کنم اما فعلا به صورت تک آهنگ کار انتشار انجام خواهد گرفت.

اسم آلبوم چیست؟ فضای قطعات مانند کارهای قبلی است که از شما شنیده ایم؟

متاسفانه باید بگویم چون هنوز قصدم برای انتشار این آلبوم قطعی نیست، نمی توانم اسمی را به عنوان اسم آلبوم بگویم. اما فضای آهنگ های این آلبوم (هم فضای ترانه و هم آهنگ) کاملا با سایر کار های قبلی ام فرق می کند و تنها وجه اشتراک آن با سایر کارهایم عاشقانه بودن آن است.

با چه هنرمندانی در این آلبوم همکاری داشته اید؟

آهنگسازی تمام قطعات با علیرضا افکاری عزيز است اما با ترانه سرایان زیادی چون مرحوم افشين يدالهى، محمدسعيدميرزايى، افشين مقدم، داود رحمت الهى، امير ارجينى، زهره زمانى، پويان بوترابى در این آلبوم کار کرده ام؛ همچنین تنظیم قطعات برعهده عليرضا افكارى، سعيدزمانى و معين راهبر بوده است.

آیا قرار است که از بین این قطعات، قطعه ای به صورت موزیک ویدئو منتشر شود؟

بله؛ تمام سعی ام را خواهم کرد تا هم زمان با انتشار آلبوم موزیک ویدئوی قطعات انتخابی را هم ارائه کنم.

تابستان امسال شما را در کار نمایش-موسیقی «لیلا و چند مسافر» به کارگردانی محمد رحمانیان دیدیم؛ از تجربه حضور در این کار بگویید.

خیلی به این کار علاقه مند بودم و از حضور و کار کردن در آن لذت بردم. نمایش-موسیقی «لیلا و چند مسافر» کار بسیار زیبایی بود.

باز هم قصد دارید در این نوع کارها حضور داشته باشید؟

چرا که نه؛ اگر پیشنهاد آن را داشته باشم به طور حتم بله؛ به عرصه تئاتر بسیار علاقه مندم و از آن جایی که ژانری که من کار می کنم پاپ-کلاسیک است به نوعی می توان گفت اگر حال وهوایی اپرایی همراه آن باشد خیلی مایلم که آن را تجربه کنم؛ با وجود این که در کشور ما اپرا به معنای واقعی وجود ندارد و حتی آنچه با عنوان اپرا هم کار می شود دارای المان های مختص به اپرا نیست و فقط اسمش اپرا است اما با این وجود اگر کاری وجود داشته باشد که با حال وهوای اپرا باشد من علاقه مندم که کار کنم.

برخی از خوانندگان موسیقی تلفیقی و درواقع تلفیق سبک های سنتی و پاپ را نوعی آسیب به بدنه موسیقی می دانند؛ با این نظر موافقید؟

تلفیقی شدن موسیقی سنتی شاید، البته نمی توانم راجع به آن نظری بدهم، زیرا حیطه کاری من نیست؛ اما موسیقی کلاسیک و پاپ هر دو موسیقی غربی هستند، بنابراین فکر نمی کنم تلفیق این دو ضربه ای بزند. همان طور که تجربه در مورد نمونه خارجی موسیقی پاپ کلاسیک نشان داده، این بوده است که وقتی موسیقی پاپ را با نوانس های کلاسیک اجرا می کنیم به گوش شنونده خیلی خوش می آید و شنونده به شنیدن این نوع موسیقی کلاسیک علاقه مند می شود.

با ظهور سبک های نو و جدید در عالم موسیقی و شنیدن صداهای مختلف، انتقادات متعددی را می شنویم مبنی بر این که این کارها باعث پایین آمدن کیفیت و سطح موسیقی پاپ شده اند. نظرتان راجع به این انتقادات چیست؟

آن قدر در مورد سبک های این روزهای موسیقی صحبت کرده ایم که واقعا دیگر خسته شده ام و ترجیح می دهم راجع به آن حرفی نزنم چرا که بی فایده است؛ طبیعتا وقتی راجع به موضوعی صحبت می کنید بایستی به یک نتیجه هم برسید اما وقتی به نتیجه ای نمی رسد و روزبه روز بدتر می شود چه حرفی باید در مورد آن زد؟

اما شاید تکرار درنهایت نتیجه ای را در بر داشته باشد.

تکرار که می شود؛ من به شخصه خیلی پیش تر این پیش بینی را کرده بودم و اگر مصاحبه های قدیمی تر من را بخوانید می بینید که گفته ام این طور که موسیقی پیش می رود، به جایی می رسد که دیگر موسیقی پاپی وجود نخواهد داشت و از بین خواهد رفت.

یعنی امیدی نیست؟

نه؛ واقعا امیدی نیست؛ واقعا خسته شده ام و ترجیح می دهم در مورد آن صحبت نکنم چرا که جز ناراحتی و به هم ریختن اعصاب نتیجه ای ندارد. مدام می گوییم چرا موسیقی حال حاضر به این شکل است و چرا تخریب می شود؟ در صورتی که روزبه روز هم خراب تر می شود. کار باید از ریشه درست شود، درواقع کسانی که متولی موسیقی هستند باید وارد عمل شوند و وضعیت را اصلاح کنند که نمی آیند و کاری نمی کنند. به بیان دیگر باید از جایی که مرجع هست یعنی وزارت ارشاد کار درست شود که نمی شود. نمی دانم به چه دلیل که البته به طور حتم دلایل خاص خودشان را دارند؛ به هر ترتیب آن را درست نمی کنند.

برگزاری کنسرت را هم امسال در برنامه کاری خود در نظر گرفته اید؟

بله. ان شاءاله؛ امیدوارم که بتوانیم امسال کنسرت را برگزار کنیم. اکنون که ماه صفر به پایان رسیده، تصمیم داریم کاری را انجام دهیم.

در پایان اگر صحبتی باقی مانده بفرمایید.

امیدوارم فضای موسیقی مان درست شود اما چیزی که من می بینم و وضعیتی که در آن پیش می رویم روز به روز بهتر که نمی شود، بدتر هم خواهد شد مگر این که یک ممیزی درست برای کسانی که علاقه مند ورود به عرصه موسیقی هستند در نظر گرفته شود. متاسفانه از آن جا که کار موسیقی امروزِ روز تبدیل به تجارت شده است و عده ای از این کار درآمدزایی می کنند؛ مانند کالاهای یک بار مصرفی که بعد از استفاده دور ریخته می شوند موسیقی هم به همین سمت رفته است زیرا قصد تجارت با آن را دارند؛ درنهایت امیدوارم که درست شود اما چشمم آب نمی خورد. با وجود تمامی این شرایط، ما کار خود را انجام می دهیم. همیشه سعی کرده ام موسیقی مملکتم و سطح موسیقیایی خودم را ارتقا دهم، اما متاسفانه می بینم هر چه موسیقی نازل و مبتذل است بیشتر طرفدار دارد.

فاطمه فلاح


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.