مخبر - 1397/08/18 - لزوم حمایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از مربیان و کارمندان مستعد

لزوم حمایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از مربیان و کارمندان مستعد
حمایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از مربیان و کارمندان مستعد راه را برای حضور هرچه بیش تر ایران در محافل حرفه ای فراهم می آورد.
لزوم حمایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از مربیان و کارمندان مستعد

لزوم حمایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از مربیان و کارمندان مستعدبه گزارشحوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سعیده ارگانی و فرزانه فخریان ضمن حضور در جمع مربیان، کتاب داران، نویسندگان و علاقه مندان کتاب کودک به ارائه گزارشی مفصل از هفتادمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت و کنگره کتاب ibby کشور یونان پرداختند.

این دو سخنران به ضرورت حضور پررنگ تر ایران در این محافل اشاره داشته و خواستار رفع موانع در این زمینه شدند.

سعیده ارگانی کارشناس مسئول امور بین الملل کانون از دیدار خود با 40 ناشر در نمایشگاه کتاب فرانکفورت برای خرید و فروش اثر خبر داد و گفت: «از آنجا که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در چند سال گذشته سیاست خود را خرید و فروش حق نشر قرار داده است، حضور این ناشر در نمایشگاه های کتاب می تواند معرف حرفه ای شدن صنعت نشر در کشور ایران باشد.»

این سخنران در ابتدای این نشست به شرح مفصلی از فضا و امکانات این نمایشگاه و شیوه حضور ناشران در این رویداد پرداخت: «هفتادمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت از 18 تا 22 مهر 97 با حضور 7500 ناشر از 70 کشور دنیا برگزار شد. در این میان 1549 ناشر تنها به چاپ آثار کودک و نوجوان می پرداختند.»

ارگانی اشاره کرد: «سالن 3 این نمایشگاه مختص به ناشران کودک است و کانون نیز از سال ها قبل در این سالن به معرفی تولیدات خود پرداخته است. در این میان موسسه نمایشگاه های فرهنگی آثار دیگر ناشران کودک را در غرفه ایران که در سالن 5 واقع بود به مخاطبان و متخصصان معرفی می کرد. هفتادمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت امسال با 4 هزار رویداد و فستیوال جنبی همراه بود و گرجستان به عنوان مهمان ویژه این نمایشگاه برنامه هایی را به اجرا در آورد.»

این سخنران درباره شیوه ی حضور مهمان امسال این نمایشگاه گفت: «گرجستان با طراحی خاص غرفه، ترجمه آثار خود به 29 زبان و طراحی دو استیج در این نمایشگاه حضور داشت و رئیس جمهوری این کشور نیز در آیین گشایش نمایشگاه به سخنرانی پرداخت.»

این سخنران با ارائه عکس هایی از مراسم گشایش با حضور رئیس جمهوری آلمان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این رویداد اشاره داشت و گفت: «یورگن باس در مراسم افتتاحیه نمایشگاه، این رویداد را بزرگ ترین رویداد نمایشگاهی دنیا خواند و گفت که در این نمایشگاه حضور سینماگران، توسعه دهندگان وب، طراحان صنعتی و... محسوس است. این شرکت کننده ها و این فعالیت ها در کنار فعالیت معرفی و فروش کتاب این امکان را فراهم می آورد که نمایشگاه کتاب فرانکفورت نمایشگاهی بزرگ و جامع باشد. باس در سخنان خود به آزادی بیان که شعار نمایشگاه از بدو تاسیس بود اشاره داشت. او به حضور ناشران و سخنرانان از ملیت های مختلف در این نمایشگاه اشاره کرد و همان طور که در این مراسم دیده شد چیماماندا انگوزی آدیشی از نیجریه به عنوان سخنران ویژه درباره فمینیسم صحبت کرد و به معرفی یکی از کتاب های خود در این زمینه پرداخت.»

کارشناس مسئول امور بین الملل کانون بخش دوم سخنان خود را به حضور انتشارات کانون در این رویداد فرهنگی اختصاص داد. او گفت: «امسال به دلیل مشکلات اقتصادی و البته برخی ناهماهنگی ها مشکلاتی در دریافت ویزا داشتیم. اما همچون سال های گذشته هماهنگی دیدار با ناشران از چند ماه پیش انجام شده بود. پس از دسترسی به فهرست ناشران شرکت کننده در ابتدا 700 ناشر گزینش شد و از میان آن ها ناشرانی که همسو با کتاب ها و نیاز های کانون و مخاطبان ایرانی هستند را انتخاب کردیم و قرار ملاقات ها تنظیم شد. کانون امسال با 100 عنوان کتاب به نمایشگاه رفت. این انتخاب با کمک انتشارات و مبنی بر تازگی و موفقیت های یک اثر صورت می گیرد. کاتالوگ های کانون نیز طراحی شد و در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفت. بدین ترتیب در غرفه ای به مساحت 12 مترمربع به معرفی آثار کانون و رایزنی با ناشران خارجی پرداختیم.»

این سخنران به ضرورت حضور کانون در چنین رویدادی اشاره داشت: «پرسش مهم این است که در شرایط اقتصادی این روز ها آیا ضرورتی برای حضور کانون در این نمایشگاه وجود دارد یا خیر؟ همان طور که اشاره شد نمایشگاه فرانکفورت بزرگ ترین نمایشگاه کتاب دنیاست؛ بنابراین اگر قرار است سرمایه گذاری هایی صورت بگیرد بهتر است نگاهی چندجانبه به آن موضوع داشت. حضور ناشرانی از سراسر دنیا در این نمایشگاه مراودات حرفه ای را برای ما راحت تر می کند. در گام دوم مطلعیم که ایران عضو قانون حق نشر نیست، اما کانون تلاش کرده تا این قانون را رعایت کند. به همین دلیل حضور کانون در این نمایشگاه می تواند نمایش گر تغییر های صنعت نشر کشور باشد. با این حال باید توجه کرد که آیا می توانیم در ادامه از دست آورد های این حضور استفاده کنیم یا خیر؟ به طور مثال این خرید و فروش اثر تا چه اندازه بر دیدگاه نویسندگان و تصویرگران ما برای فاصله گرفتن از کلیشه ها تاثیرگذار است و آیا راهکاری برای انتقال هزینه خرید اثر به ناشر خارجی وجود دارد و برنامه ریزی ها برای پیشرفت بهتر صنعت نشر به چه سمتی قدم برمی دارد؟»

کتابداران امن ترین مبلّغ کتاب های خوب هستند فرزانه فخریان خواستار حمایت کانون از کتاب داران و فعالان عرصه کتاب شد تا با حضور در محافل حرفه ای تر ضمن معرفی و حمایت از کتاب کودک ایران، روابط حرفه ای خود را نیز گسترش دهند.

این مولف و پژوهش گر ضمن ارائه گزارشی از حضور خود در کنگره ادبی ibby در شهر آتن که شهریور 97 برگزار شد به بیان ویژگی ها و کاربرد های این رویداد پرداخت.

وی گفت: «کنگره ادبی کتاب برای نسل جوان (ibby که هر دو سال یکبار در یک کشور برگزار می شود حرفه ای ترین رویداد حوزه کتاب کودک است، چون افراد برای حضور در آن هزینه پرداخت می کنند و عواید مادی برای آن ها در پی نخواهد داشت. این دوسالانه متشکل از فعالان مستقل ادبیات کودک است که متشکل از نویسندگان، مترجمان، کتابداران و... هستند؛ و در آنجا به تعامل با یکدیگر می پردازند و دانش و تجربه خود را به اشتراک می گذارند. در کنگره امسال با کتاب داری از اسکاتلند آشنا شدم که ضرورت حضور او در این رویداد درک شده بود. در این رویداد افراد مختلف با هم آشنا می شوند و تعامل های حرفه ای و غیرمادی را شکل می دهند و برای حضور در این رویداد، بر عکس نمایشگاه های کتاب ویزای فرهنگی و نه تجاری به افراد تعلق می گیرد. به همین دلیل است که می توان گفت: این کنگره محصول محور نیست بلکه تولیدمحور است.»

مترجم کتاب «راز های قصه گویی» اثر بئاتریس مونته رو در ادامه با اشاره به مقاله هایی که در این کنگره ارائه می شوند، گفت:افرادی که در این کنگره شرکت می کنند نماینده سازمان ها و نهاد ها نیستند، اما ممکن است با حمایت آن ها در این کنگره حضور یابند. این شرکت کنندگان در این دوسالانه به خوانش مقاله های خود در موضوع تعیین شـده می پردازند. موضوع دوسالانه در کشور آتن «ارتباط شرق و غرب در ادبیات کودک و نوجوان» بود. بنده، بهار اشراق، رویا مکتبی و... مقاله هایی را در این موضوع ارائه کردیم که به دلیل بحران های اقتصادی این کنگره که پیش تر در چهار یا پنج روز برگزار می شد، امسال سه روزه بود و من نیز مقاله ای را با عنوان «کاربرد نوواژه ها در ترجمه داستان برای کودک و نوجوان» ارائه کردم.

مدیر واحد کودک و نوجوان انتشارات علمی فرهنگی، درباره ویژگی های اثر خود گفت: «در سال های اخیر شاهد ترجمه های متنوع از آثار هستیم. آنچه مطرح است تاثیر بلندمدت این ترجمه ها بر زبان فارسی است. گاه ما به ترجمه کلمه دست می زنیم. گاهی آن را وارد زبان خودمان می کنیم و گاهی نوواژه هایی می سازیم. در مقاله ای که 3 هزار کلمه داشت و در قالب علمی_ پژوهشی تالیف شده بود، درباره این موضوع صحبت کردم. برای ارائه ی این مقاله 62 رمان از 12 ناشر بررسی شده بود.»

در ادامه وی درباره امکان حضور تمامی علاقه مندان و ارسال چکیده مقاله ها به دبیرخانه کنگره سخن گفت. وی با اعلام این که کنگره بعدی سال 2020 و در مسکو برگزار می شود خبر از انتشار مقاله های کنگره قبل در دو ماه آینده و امکان دسترسی تمام علاقه مندان به این مقاله ها داد.

فخریان در بخشی از سخنانش به برگزاری مراسم تقدیر از برگزیدگان جایزه هانس کریستین اندرسن، مراسم تقدیر از پدیدآورندگان آثار راه یافته به فهرست افتخار کتاب برای نسل جوان در کنگره آتن پرداخت.

وی همچنین از پایه گذاری جایزه ای جدید از سوی خانواده ای چینی سخن گفت: نکته نویدبخش این کنگره معرفی جایزه ای جدید بود. این جایزه از سوی خانواده ای چینی بنیان گذاری شده است. نام جایزه «من می خوانم» است و دو بخش برگزیده خواهد داشت. این جایزه هر دو سال به یک مروج و یک طرح یا یک بنیاد اعطا خواهد شد. تفاوت این جایزه با دیگر جوایز در این است که نمایندگان ibby در سراسر دنیا می توانند نامزد هایی از دیگر کشور ها را به این جایزه معرفی کنند.

گفتنی است؛ در بخش پرسش و پاسخ این نشست فرزانه فخریان خواستار حمایت نهاد ها و همچنین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از مربیان و کارمندان مستعد خود شد. در این زمینه فخریان به حضور بهار اشراق در این کنگره اشاره داشت که به ارائه مقاله ای با عنوان «ردپای شازده کوچولو در ادبیات کودک» پرداخت. فخریان اشاره داشت که کانون می تواند با حمایت از همکاران مستعد و پویای خود راه را برای حضور هرچه بیش تر ایران در محافل حرفه ای فراهم آورد.

همچنین ارگانی در پاسخ به این سوال که آیا حضور افراد می تواند در نمایشگاه های کتاب خارجی مفید باشد یا خیر عنوان کرد: تصور می کنم هر کسی که به گونه ای درگیر مساله کتاب باشد به شیوه خود می تواند نهایت بهره را از این نمایشگاه ها ببرد، چون شرایط مطلوبی برای دیدار با اهالی حرفه ای این فن، آشنایی با جدیدترین امکانات صنعتی این حوزه و در نهایت آشنایی با فرهنگ ها و نگرش های مختلف در این حجم اثر می تواند کمترین نکات مثبت این حضور باشد.

انتهای پیام/


محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
فرانکفورت   مشکلات اقتصادی   ناشران   گرجستان   یونان   ناشر   مسئول سیاست خارجی   نمایشگاه کتاب   نیجریه   کتاب کودک   کنگره   عنوان کتاب   مفصل   رئیس جمهور   متخصصان   موسسه نمایشگاه های فرهنگی   همسو   گزینش   کانون پرورش فکری کودکان   فستیوال   نمایشگاه بین المللی   مهمان ویژه   آزادی بیان   ملیت   مستعد   انتشارات کانون   گشایش نمایشگاه   فرهنگی   اتحادیه اروپا   صنعت   نمایشگاه   خرید و فروش  
اخبار مرتبط
آغاز فصل کتاب در ترکیه با حضور ناشران ایرانی
شبکه خبر
دستاورد های حضور ایران در نمایشگاه کتاب کشور های دیگر چیست؟
باشگاه خبرنگاران
حضور در نمایشگاه های بین المللی مراودات فعالان صنعت نشر را حرفه ای می کند
صبا
لزوم حضور پررنگ تر ایران در محافل فرهنگی بین المللی
خبرگزاری موج
گشایش شصت و سومین نمایشگاه کتاب بلگراد
صدا و سیما
افتتاح نمایشگاه کتاب بلگراد با حضور ایران
ایسنا
نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد آغاز به کار کرد
باشگاه خبرنگاران
نمایشگاه کتاب بلگراد گشایش یافت
مهر نیوز
گشایش شصت و سومین نمایشگاه کتاب بلگراد با حضور ایران
صدا و سیما
کارنامه امسال ایران در فرانکفورت/قدمی روبه جلو در مدیریت حاشیهها
کوگانا
در غرفه ایران در نمایشگاه فرانکفورت چه گذشت؟
الف
حضور ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت یک قدم رو به جلو بود
آریا
کارنامه امسال ایران در فرانکفورت/قدمی روبه جلو در مدیریت حاشیه ها
راه دانا
حضور ایران در نمایشگاه فرانکفورت امسال یک قدم رو به جلو بود
خبرگزاری کتاب ایران
پیگیری نهضت ترجمه با نوای سنتور!
جوان آنلاین
عقد قرارداد با ناشر روس و رونمایی از 6 کتاب
خبرگزاری کتاب ایران
200 توافق نتیجه حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت 2018
صدا و سیما
عرضه 837 عنوان کتاب ایرانی توسط تشکل های نشر در نمایشگاه فرانکفورت
تقریب نیوز
تلاش برای ارائه کتاب های الکترونیکی ایرانی در کمپانی آمازون
خبرگزاری کتاب ایران
توافق با 6 ناشر اروپایی و آسیایی در زمینه گرنت
خبرگزاری کتاب ایران
استقبال بازدیدکنندگان از کارگاه صحافی سنتی در غرفه ایران
خبرگزاری کتاب ایران
مذاکرات نمایشگاه فرانکفورت قدم های اولیه هستند نه خرید و فروش
مهر نیوز
علاقمندان حرفه ای به جای سفر رفتن کتاب می خرند
ایرنا
گشایش نمایشگاه کتاب فرانکفورت با چکش موگرینی+ فیلم
ایکنا
ترجمه آلمانی کتاب سال ایران رونمایی شد
مهر نیوز
غرفه ملی ایران در هفتادمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت کار خود را آغاز کرد
تقریب نیوز
شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب از 29 مهرماه در تبریز برگزار می شود
آناج
دوازدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب گلستان افتتاح شد
مهر نیوز
گشایش دوازدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب گلستان
شبستان
آغاز نمایشگاه کتاب فرانکفورت با حضور موگرینی
ایسنا
دوازدهمین نمایشگاه کتاب گلستان گشایش یافت
ایرنا
شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب در تبریز برگزار می شود
عصر تبریز
فعالیت غرفه ملی ایران در هفتادمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت آغاز شد
نسیم
گشایش هفتادمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت
صدا و سیما
نمایشگاه فرانکفورت 2018 به صورت رسمی آغاز به کار کرد
همشهری آنلاین
هفتادمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت؛ ادبیات و سیاست و هری پاتر
عصر ایران
طرح گرنت هیچ عنوانی را به ناشر خارجی تحمیل نمی کند
مهر نیوز
چالش ارزی ناشران ایرانی در نمایشگاه فرانکفورت
فیدوس
نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت 2018 به صورت رسمی آغاز به کار کرد
خبرگزاری کتاب ایران
عرضه 85 هزار عنوان کتاب در هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان
سایت جماران
اخبار مرتبط
bltشبکه خبر : آغاز فصل کتاب در ترکیه با حضور ناشران ایرانی
bltباشگاه خبرنگاران : دستاورد های حضور ایران در نمایشگاه کتاب کشور های دیگر چیست؟
bltصبا : حضور در نمایشگاه های بین المللی مراودات فعالان صنعت نشر را حرفه ای می کند
bltخبرگزاری موج : لزوم حضور پررنگ تر ایران در محافل فرهنگی بین المللی
bltصدا و سیما : گشایش شصت و سومین نمایشگاه کتاب بلگراد
bltایسنا : افتتاح نمایشگاه کتاب بلگراد با حضور ایران
bltباشگاه خبرنگاران : نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد آغاز به کار کرد
bltمهر نیوز : نمایشگاه کتاب بلگراد گشایش یافت
bltصدا و سیما : گشایش شصت و سومین نمایشگاه کتاب بلگراد با حضور ایران
bltکوگانا : کارنامه امسال ایران در فرانکفورت/قدمی روبه جلو در مدیریت حاشیهها
bltالف : در غرفه ایران در نمایشگاه فرانکفورت چه گذشت؟
bltآریا : حضور ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت یک قدم رو به جلو بود
bltراه دانا : کارنامه امسال ایران در فرانکفورت/قدمی روبه جلو در مدیریت حاشیه ها
bltخبرگزاری کتاب ایران : حضور ایران در نمایشگاه فرانکفورت امسال یک قدم رو به جلو بود
bltجوان آنلاین : پیگیری نهضت ترجمه با نوای سنتور!
bltخبرگزاری کتاب ایران : عقد قرارداد با ناشر روس و رونمایی از 6 کتاب
bltصدا و سیما : 200 توافق نتیجه حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت 2018
bltتقریب نیوز : عرضه 837 عنوان کتاب ایرانی توسط تشکل های نشر در نمایشگاه فرانکفورت
bltخبرگزاری کتاب ایران : تلاش برای ارائه کتاب های الکترونیکی ایرانی در کمپانی آمازون
bltخبرگزاری کتاب ایران : توافق با 6 ناشر اروپایی و آسیایی در زمینه گرنت
bltخبرگزاری کتاب ایران : استقبال بازدیدکنندگان از کارگاه صحافی سنتی در غرفه ایران
bltمهر نیوز : مذاکرات نمایشگاه فرانکفورت قدم های اولیه هستند نه خرید و فروش
bltایرنا : علاقمندان حرفه ای به جای سفر رفتن کتاب می خرند
bltایکنا : گشایش نمایشگاه کتاب فرانکفورت با چکش موگرینی+ فیلم
bltمهر نیوز : ترجمه آلمانی کتاب سال ایران رونمایی شد
bltتقریب نیوز : غرفه ملی ایران در هفتادمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت کار خود را آغاز کرد
bltآناج : شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب از 29 مهرماه در تبریز برگزار می شود
bltمهر نیوز : دوازدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب گلستان افتتاح شد
bltشبستان : گشایش دوازدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب گلستان
bltایسنا : آغاز نمایشگاه کتاب فرانکفورت با حضور موگرینی
bltایرنا : دوازدهمین نمایشگاه کتاب گلستان گشایش یافت
bltعصر تبریز : شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب در تبریز برگزار می شود
bltنسیم : فعالیت غرفه ملی ایران در هفتادمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت آغاز شد
bltصدا و سیما : گشایش هفتادمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت
bltهمشهری آنلاین : نمایشگاه فرانکفورت 2018 به صورت رسمی آغاز به کار کرد
bltعصر ایران : هفتادمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت؛ ادبیات و سیاست و هری پاتر
bltمهر نیوز : طرح گرنت هیچ عنوانی را به ناشر خارجی تحمیل نمی کند
bltفیدوس : چالش ارزی ناشران ایرانی در نمایشگاه فرانکفورت
bltخبرگزاری کتاب ایران : نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت 2018 به صورت رسمی آغاز به کار کرد
bltسایت جماران : عرضه 85 هزار عنوان کتاب در هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.