مخبر - 1397/08/18 - وقایع روزهای پایانی عمر پیامبر (ص)

وقایع روزهای پایانی عمر پیامبر (ص)
محمدحسین رجبی دوانی گفت: رسول خدا در آخرین روزهای عمر شریف خود با اعزام سپاه اسامه در نظر دارد که مدعیان خلافت و یا مخالفان امیرالمومنان در مدینه نباشند.
وقایع روزهای پایانی عمر پیامبر (ص)

ناطقان: متن زیر گفتاری از محمدحسین رجبی دوانی در مورد وقایع روزهای پایانی عمر پیامبر است که در ادامه می خوانید؛

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم پس از حجة الوداع و اعلام ولایت امیرالمومنین سلام الله علیه به عنوان جانشین خود، به مدینه بازگشتند. ماه محرم و ماه صفر بود که حال ایشان دگرگون شد و پیامبر خدا به سبب بدحالی، گاهی اوقات در خانه بستری می شدند و قادر به اقامه نماز جماعت نبودند.
تا اینکه در اواسط ماه صفر، رسول خدا اعلام فرمود همه ی کسانی که در مکه قادرند سلاح در دست بگیرند برای رفتن به ماموریتی که انتقام جنگ موته و شهادت سرداران بزرگ اسلام در آن جنگ است آماده حرکت بشوند.
ایشان، ناحیه ای به نام جرف در بیرون از مدینه را به عنوان اردوگاه این سپاه تعیین کردند و جوانی به نام اسامة بن زید را به فرماندهی این سپاه منصوب کردند و بنا به نقلی، جز ده نفر از بنی هاشم که استثناء شده بودند همه باید در این لشکر حضور پیدا می کردند.
چرا پیامبر خدا در این ایام و بیماری خود اقدام به اعزام چنین سپاهی می کند، اگر که دشمن حمله ور شده بود و حضرت برای دفاع لشکر اعزام می کردند جای بحثی نبود، اما پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم می گوید که ما می خواهیم انتقام جنگ موته را بگیریم، ولی چرا این همه تعجیل در این قضیه می شود؟
آنچه مسلم است و بزرگان علمای شیعه به آن معتقد هستند، رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم چون ارتحال خود را نزدیک می دید، برای محکم کاری در امر خلافت و جانشینی بلافصل امیرالمومنین علیه السلام این تدبیر را اندیشیدند.
ایشان با توجه به علم و آگاهی که از دشمنی ها و حساسیت های بسیاری از اصحاب نسبت به مولای متقیان علیه السلام دارند و اینکه می دانند این افراد نمی توانند رهبری او را برتابند، می خواهد آن ها را به این ماموریت اعزام کند و در غیاب آن ها که به این ماموریت رفتند، رسول خدا رحلت می کند و امیرالمومنین علیه السلام که در غدیر معرفی شده است و برای او بیعت گرفته شده در جای رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم قرار خواهد گرفت و مسلمانان که از ماموریت موته برگردند، درعمل انجام شده قرار می گیرند و نمی توانند با رهبری امیرالمومنین علیه السلام مقابله و منازعه ای داشته باشند. لذا این سپاه را حضرت اعزام می کند.
اما باید دقت کرد در اعزام این سپاه و تعیین فرمانده آن از سخنانی که پیرامون این سپاه بیان می فرماید رموزی نهفته است. پیغمبر اکرم وقتی اسامة بن زید را که هفده ساله یا هجده ساله بوده است به عنوان فرمانده تعیین کرد و همه مسلمانان با سابقه را به عنوان سربازان او قرار داد، با اعتراض عمومی مواجه شد. خیلی گلایه و انتقاد داشتند که چرا این جوان باید بر ما مسلمانان با سابقه فرماندهی پیدا کند.
پیامبر خدا با همان حال بیماری در حالی که دستمالی بر سر بسته بود وارد مسجد شد و خطاب به مردم گفت که این سخنان چیست که به گوش من رسیده؟! اصل بر لیاقت است، نه بر سن و سال، اسامه لیاقت دارد همانگونه که پدرش پیش از این لیاقت داشت (پدر اسامه، زید بن حارثه بود که در جنگ موته به شهادت رسیده بود.) بعد پیغمبر بزرگوار ما لعنت می کند کسانی که از سپاه اسامه و فرمان او سرپیچی کنند و فرمود چون من تعیین کردم، همه موظفید که اطاعت کنید و با او همراهی کنید.
این اقدام پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم جای تامل و تعمق دارد. از این رو که اگر بحث بر لیاقت باشد آیا پیامبر ما افراد لایقی از اصحاب خود را سراغ ندارد که هم لایق اند و دارای سوابق بالا، و سنی هم از آنها گذشته باشد تا اعتراض و انتقاد اصحاب برانگیخته نشود؟ قطعاً پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم اصحاب اینگونه داشتند، اما در کار پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم حکمتی نهفته است.
آن حضرت می خواهد جلوی انتقادات احتمالی درباره ی ولایت امیرالمومنین علیه السلام را به بهانه ی کم بودن سن آن حضرت بگیرند، یعنی وقتی رسول خدا حکم می کند که شما باید تحت امر اسامه ای که هفده هجده سال بیشتر ندارد بروید، به اعتبار اینکه که پیامبر خدا آن را تایید کرده، قطعاً باید تابع امیرالمومنین علیه السلام باشید که خداوند او را تعیین کرده و سن او هم حدود دو برابر سن اسامه است.
امیرالمومنین علیه السلام هنگام رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام سی و سه سال دارد و وقتی هم می فرماید اصل بر لیاقت است، همه می دانند که امیرالمومنین علیه السلام لایق ترین اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بوده و سوابق درخشان و بی نظیر آن حضرت در خدمت به اسلام و دین الهی و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بر همگان آشکار است.
مورد دیگر هم اینکه وقتی هر کسی که از رسول خدا سر پیچی کند مستوجب لعن و نفرین است، به طریق اولی اگر کسی از ولایت امیرالمومنین علیه السلام که توسط خداوند تعیین شده و توسط پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم معرفی شده است سر پیچی کند لعن و نفرین ابدی برای خود خریده است.
پس رسول خدا در آخرین روزهای عمر شریف خود با اعزام سپاه اسامه در نظر دارد که مدعیان خلافت و یا مخالفان امیرالمومنان علیه السلام، به اعتبار حضور در ماموریت گرفتن انتقام جنگ موته، در مدینه نباشند.
لحظات پایانی عمر شریف پیامبر اکرم
درباره ارتحال جان سوز رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم باید عرض شود که وقتی آن وجود مقدس همه مردان را از خانه خود بیرون راند و فرمود زنها حضور داشته باشند، مدتی بعد فرمود که برادر و حبیبم را خبر کنید؛
عایشه بیرون آمد و گفت که پیغمبر ابوبکر را می طلبد، ابوبکر وارد شد اما رسول خدا روی خود را از آن برگرداند وی هم بیرون آمد و گفت که به خدا قسم که به من نیازی نداشت، اگر من را می خواست حاجت خود را می گفت.
پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم باز هم فرمودند: گفتم برادر و حبیبم را خبر کنید، در این موقیت حفصه همسر دیگر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بیرون آمد و گفت آن حضرت عمر بن خطاب (پدر خود) را می خواهد. عمر هم که وارد شد باز حضرت روی خود را برگرداند، او هم بازگشت و گفت که به من نیازی نداشت.
بار سوم که حضرت فرمودند برادر و حبیبم را خبر کنید ام سلمه همسر بزرگوار رسول خدا صلی الله علیه و آل و سلم که به اعتقاد شیعه بعد از حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها برترین همسران آن حضرت هست با صدای بلند اعلام کرد که به خدا سوگند آن حضرت علی را می خواهد. چرا علی را با خبر نمی کنید؟!
با اصرار و پافشاری ام سلمه امیرالمومنین علیه السلام را خبر کردند. با آمدن امیرالمومنین علیه السلام حضرت زهرا سلام الله علیها و فرزندان آن ذوات مقدس هم وارد شدند. اینجا بود که پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم وقتی دید عزیزترین کسانش گرد او جمع شدند فرمود که همه زنان هم بیرون بروند. وقتی همه زنان از منزل پیغمبر خارج شدند آن وجود مقدس ماند با اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام.
در اینجاست که حضرت زهرا علیها السلام وقتی پدر بزرگوار خود را در آن حالت دید منقلب و گریان شد و پیغمبر به او فرمود نزدیک بیا و آهسته نکته ای را برای آن حضرت بیان فرمود که بعدها وقتی از حضرت فاطمه سلام الله علیها سوال شده است که پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم در آن آخرین سخنان به شما چه فرمود می فرماید: پدرم به من بشارت داد که تو اول کس از اهل بیت من هستی که به من ملحق خواهی شد و بعد به امیرالمومنین علیه السلام فرمود ای علی بیا و سر من را در آغوش خود بگیر.
حضرت مدتی طولانی به راز با امیرالمومنین علیه السلام سخن گفت که خود مولای متقیان سلام الله علیه می فرماید پیغمبر در این سخنان آخرین خود هزار در از علوم و معارف گوناگون به روی من گشود که از هر در آن هزار باب گشوده می شود. بعد به امیرالمومنین علیه السلام فرمود بزودی جان از تن من خارج خواهد شد، همین که دیدی من جان به جان آفرین تسلیم کردم دستی بر صورت من بکشید و دست خود را بر صورت خود بمالید و تا وقتی که من را دفن نکردید از پیکر من جدا نشو و بعد در آغوش امیرالمومنین علیه السلام جان به جان آفرین تسلیم کرد و مصیبت بزرگ رحلت آن وجود مقدس اتفاق افتاد.
رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در شیعه بنابر نقل معروف بیست هشت صفر سال یازده هجرت اتفاق افتاده ولی اهل تسنن رحلت آن بزرگوار را در روز دوازده ربیع الاول که به زعم آنها روز ولادت آن حضرت هم هست می دانند.

محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
بیماری   مسلمانان   نماز جماعت   ماه محرم   محمدحسین رجبی دوانی   ماه صفر   خلافت   ارتحال   گفتاری   مولای متقیان   بیعت   مکه   منازعه   لیاقت   لایق   فرمان   شیعه   اطاعت  
اخبار مرتبط
احسان ماندگار را به وراث موکول نکنید
ایکنا
روزهای پایانی عمر رسول خدا/ ماجرای سپاه اسامه چه بود؟
598
وقایع روزهای پایانی عمر پیامبر(ص)/ ماجرای سپاه اسامه چه بود؟
باشگاه خبرنگاران
جریانات مختلفی که به مقابله با پیغمبر(ص) پرداختند
مردم نیوز
قم در سوگ رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) + تصاویر
الف
واکاوی تاریخی صلح امام حسن(ع)
ایکنا
جریانات مختلفی که به مقابله با پیامبر(ص) پرداختند
مشرق نیوز
آخرین ساعات عمر شریف پیامبر(ص) چگونه گذشت؟
باشگاه خبرنگاران
ماجرای سپاه اسامه چه بود؟
فردا نیوز
وقایع روزهای پایانی عمر پیامبر(ص)
عقیق
مسئولان اجرایی طبق سیره سیاسی پیامبر عمل کنند/ صلح امام حسن(ع) زمینه قیام امام حسین(ع) را فراهم کرد
راه دانا
ستمگرانی که «علی برکت الله» گفتند!
598
حسنی هستم و از حشر چه باکی دارم
صدا و سیما
سرگذشت عجیب دارالاماره کوفه
جوان آنلاین
زوال استراتژی شیطانی حکومت های خبیث
ایکنا
چهار پیام شهادت امام حسین (ع); خدایی که امام حسین(ع) معرفی می کند
شفقنا
زیارت امام حسین هم دردی با مظلوم و مخالفت با ظالم است
عقیق
آن ها که امام حسین(ع) را به مسلخ بردند، خواص جبهه اهل حق بودند!/ انحراف خواص، علت عصیانگری و بی تفاوتی نسبت به ائمه
خبرگزاری دانشجو
جایی که همه طرف، قبله است!
پارس نیوز
عاشورا و اربعین، تجلی گاه توجه به حدیث ثقلین است
مهر نیوز
هدف عالی قیام امام حسین (ع) از زبان خود امام علیه السلام
شبکه الکوثر
عدی بن حاتم طائی| 2
دفتر نشر فرهنگ و معارف اسلامي
امام سجاد(ع)، علم دار دوران پسا عاشورا
پارسینه
بزرگترین همایش عاشورای حسینی در اندونزی برگزار شد
ایرنا
عاشورا چیست؟ لحظه به لحظه با وقایع روز عاشورا
ستاره
سانسور 57 ساله و خلاصه کردن زندگی حسین(ع) به نیم روز آخر
عصر ایران
روز دهم محرم در کربلا چه گذشت؟ +اینفوگرافیک
باشگاه خبرنگاران
تصاویر و والپیپر های زیبا ویژه روز عاشورا
باشگاه خبرنگاران
امروز جامعه شیعه در مقابل ساختارهای سیاسی کفر مدرن قرار گرفته است
نسیم
فرمانده چپ سپاه امام حسین (ع) که بود و شب تاسوعا بر او چه گذشت؟
پارس نیوز
روایت جوانمردیِ پیری 75 ساله در شب تاسوعا
خبرآنلاین
اولین کسی که به امام حسین (ع) خیانت کرد، چه کسی بود؟
وکیل ملت
فتنه گری؛ اختلاف افکنی و تهدید وحدت جامعه
پایتخت ما
بسترها و زمینه های شکل گیری فاجعهء کربلا بررسی شد
اخبار اقتصاد ایران
گزارش تسنیم| «سوزاندن تر و خشک با هم» سیاست جدید پاکستان برای تامین امنیت ماه محرم
نسیم
چرا تصویربرداری از داخل خانه خدا ممنوع است
شعار سال
راشدیزدی: مسئولان نباید صراحت را فدای مصلحت خواص کنند
فردا نیوز
فضای داخلی خانه خدا +عکس
پارس نیوز
چرا تصویربرداری از داخل خانه خدا ممنوع است؟
جهان نیوز
اطلاعاتی پیرامون فضای داخلی کعبه
تابش کوثر
اخبار مرتبط
bltایکنا : احسان ماندگار را به وراث موکول نکنید
blt598 : روزهای پایانی عمر رسول خدا/ ماجرای سپاه اسامه چه بود؟
bltباشگاه خبرنگاران : وقایع روزهای پایانی عمر پیامبر(ص)/ ماجرای سپاه اسامه چه بود؟
bltمردم نیوز : جریانات مختلفی که به مقابله با پیغمبر(ص) پرداختند
bltالف : قم در سوگ رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) + تصاویر
bltایکنا : واکاوی تاریخی صلح امام حسن(ع)
bltمشرق نیوز : جریانات مختلفی که به مقابله با پیامبر(ص) پرداختند
bltباشگاه خبرنگاران : آخرین ساعات عمر شریف پیامبر(ص) چگونه گذشت؟
bltفردا نیوز : ماجرای سپاه اسامه چه بود؟
bltعقیق : وقایع روزهای پایانی عمر پیامبر(ص)
bltراه دانا : مسئولان اجرایی طبق سیره سیاسی پیامبر عمل کنند/ صلح امام حسن(ع) زمینه قیام امام حسین(ع) را فراهم کرد
blt598 : ستمگرانی که «علی برکت الله» گفتند!
bltصدا و سیما : حسنی هستم و از حشر چه باکی دارم
bltجوان آنلاین : سرگذشت عجیب دارالاماره کوفه
bltایکنا : زوال استراتژی شیطانی حکومت های خبیث
bltشفقنا : چهار پیام شهادت امام حسین (ع); خدایی که امام حسین(ع) معرفی می کند
bltعقیق : زیارت امام حسین هم دردی با مظلوم و مخالفت با ظالم است
bltخبرگزاری دانشجو : آن ها که امام حسین(ع) را به مسلخ بردند، خواص جبهه اهل حق بودند!/ انحراف خواص، علت عصیانگری و بی تفاوتی نسبت به ائمه
bltپارس نیوز : جایی که همه طرف، قبله است!
bltمهر نیوز : عاشورا و اربعین، تجلی گاه توجه به حدیث ثقلین است
bltشبکه الکوثر : هدف عالی قیام امام حسین (ع) از زبان خود امام علیه السلام
bltدفتر نشر فرهنگ و معارف اسلامي : عدی بن حاتم طائی| 2
bltپارسینه : امام سجاد(ع)، علم دار دوران پسا عاشورا
bltایرنا : بزرگترین همایش عاشورای حسینی در اندونزی برگزار شد
bltستاره : عاشورا چیست؟ لحظه به لحظه با وقایع روز عاشورا
bltعصر ایران : سانسور 57 ساله و خلاصه کردن زندگی حسین(ع) به نیم روز آخر
bltباشگاه خبرنگاران : روز دهم محرم در کربلا چه گذشت؟ +اینفوگرافیک
bltباشگاه خبرنگاران : تصاویر و والپیپر های زیبا ویژه روز عاشورا
bltنسیم : امروز جامعه شیعه در مقابل ساختارهای سیاسی کفر مدرن قرار گرفته است
bltپارس نیوز : فرمانده چپ سپاه امام حسین (ع) که بود و شب تاسوعا بر او چه گذشت؟
bltخبرآنلاین : روایت جوانمردیِ پیری 75 ساله در شب تاسوعا
bltوکیل ملت : اولین کسی که به امام حسین (ع) خیانت کرد، چه کسی بود؟
bltپایتخت ما : فتنه گری؛ اختلاف افکنی و تهدید وحدت جامعه
bltاخبار اقتصاد ایران : بسترها و زمینه های شکل گیری فاجعهء کربلا بررسی شد
bltنسیم : گزارش تسنیم| «سوزاندن تر و خشک با هم» سیاست جدید پاکستان برای تامین امنیت ماه محرم
bltشعار سال : چرا تصویربرداری از داخل خانه خدا ممنوع است
bltفردا نیوز : راشدیزدی: مسئولان نباید صراحت را فدای مصلحت خواص کنند
bltپارس نیوز : فضای داخلی خانه خدا +عکس
bltجهان نیوز : چرا تصویربرداری از داخل خانه خدا ممنوع است؟
bltتابش کوثر : اطلاعاتی پیرامون فضای داخلی کعبه
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.