مخبر - 1397/08/18 - مشکل طوفان های 120 روزه به دست ظریف قابل حل است

مشکل طوفان های 120 روزه به دست ظریف قابل حل است
مردم زابل بعد از گذشت 120 روز منتظر هستند که ذرات گرد و غبار؛ این میهمان ناخوانده که این روز ها در شهر و خانه زندگی آن ها جا خوش کرده، تصمیم به رفتن بگیرد؛ اما هنوز خبری نیست.
مشکل طوفان های 120 روزه به دست ظریف قابل حل است

شعارسال: سایه گرد و غبار این روز ها بر سر مردم زابل با گذشت بیش از 120 روز آن ها با سختی های فراوانی مواجه کرده است، باد های 120 روزه زابل که روزگاری نعمتی برای مردم بود و هوای منطقه را خنک می کرد، با خشک شدن تالاب هامون به معضل اساسی برای مردم تبدیل شده و با تداوم آن به طوفان 200 روزه تبدیل شده است.

مشکلات عمده ای مردم زابل را این روز ها درگیر کرده است، از افزایش مشکلات برای بیماران دارای مشکلات تنفسی تا فلج شدن کسب و کار مردمی که طوفان مانع از حضور در شهر شده است. مردم بعد از گذشت 120 روز منتظر هستند که ذرات گرد و غبار این میهمان ناخوانده که این روز ها در شهر و خانه زندگی آن ها جا خوش کرده، تصمیم به رفتن بگیرد، اما هنوز خبری نیست و بیش از 180 روز از طوفان های زابل سپری شده است.

رضا دهمرده بهروز، عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه زابل در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو در رابطه با طولانی شدن این شرایط می گوید: گرما شدن هوا و خشکی تالاب هامون از عوامل مهم باد های 120 روزه است و به علت اختلاف فشار بین کو ه های افغانستان و دشت زابل این باد ها که متاثر از باد های موسمی هند هستند، در دشت زابل به وجود آمده است.

وی با اشاره به اثرات مضر ذرات گرد و غبار و تدام آن در منطقه زابل، اظهار داشت: بین 30 تا 40 درصد این ذرات که زیر 2 و نیم میکرون است، مربوط با تالاب خشک شده هامون است. ذارت گرد و غبار که دارای سیلیس است همانند چاقو وارد ریه های مردم می شود و اثرات آن در طولانی مدت خطراتی برای مردم دارد همانند سیگار که باعث کوتاه شدن عمر می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه زابل با بیان اینکه کاشت نهال و بویژه درخت زیتون می تواند از بخشی از مشکلات حل کند، می افزاید: کاشت درخت و نهال به تنهایی از بروز این مشکلات جلوگیری نمی کند و راه حل آن بازگشت آب به دریاچه هامون است و دولت باید وارد مذاکره با کشور افغانستان شود و حق آبه مربوط به ایران را احیا کند.

این استاد دانشگاه زابل می گوید: مذاکره برای قرارداد های مربوط به سال 51 که به تصویب مجلس های دو کشور ایران و افغانستان نرسیده است، در رابطه با تامین حق آبه ایران فایده ای ندارد و دولت باید هزینه ای برای تهیه آب متقبل شود.

با تداوم این طوفان ها و افزایش غلظت آلاینده ها به چندین برابر حد مجاز، این هفته مدارس زابل تعطیل شد و دانش آموزان را خانه نشین کرد، این موضوع انتقاد تشکل های دانشجویی زابل را به همراه داشت، محمد جواد عمرانی، فعال دانشجویی زابل در این رابطه می گوید که باعث شرم است که مسئولین وضعیت زابل را تنها در تعطیلی می بینند، عکس های اخیر از شیوه سرویس مدارس در زابل تنها گوشه هایی است از وضعیت اینکه آموزش و پرورش بگوید به ما ارتباطی ندارد توهین به مردم است.

کمالی، دبیر کانون دانشجویی محیط زیست دانشگاه زابل نیز در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به مشکل ریزگرد ها در زابل می گوید که باد های 120 روزه زابل که زمانی برای مردم زابل نعمت بود و همانند کولر خدا دادی بود و موجب خنک شدن منطقه می شد امروز با خشک شدن دریاچه هامون معضلی جدی برای مردم شده است که با تداوم آن روز مشکلاتی فراوانی برای مردم ایجاد شده است.

این دانشجوی رشته محیط زیست دانشگاه زابل می گوید که مردم این منطقه به دلیل خشکسالی از کشاورزی محروم شده اند؛ اما این طوفان برای سایر کسبه و اصناف در زابل مشکلات فراوانی را ایجاد کرده است و آن ها نمی تواند سرکار بروند. بسیاری از مردم در روستا حاضر هستند که ریه هایشان پر از خاک شود؛ اما به خاطر اینکه در خانه ها به دلیل شدت طوفان روی آن ها بسته نماند شب ها در های خانه هایشان را باز می گذارند و روستا های بسیاری خالی از سکنه شده است، روستا های که روزی بیش از 100 خانوار در آن حضور داشت الان 5 خانوار هم در آن زندگی نمی کند.

سیاست های اشتباه دولت از جمله دلایلی است که این دانشجوی دانشگاه زابل آن را موجب ادامه مشکلات مردم زابل می داند و می گوید که برخی مسئولان برای مطرح کردن اسمشان و اینکه نشان دهند که به مردم کمکی کرده اند در حاشیه شهر شروع به نهال کاری می کنند؛ در حالی که مردم از کاشت این نهال ها هیچ بهره ای نمی برند و بعد از مدتی این نهال ها خشک می شود. برخی مسئولان نیز برای رای جمع کردن هر چند وقتی کار های کوچکی انجام می دهند، زمانی مقام مسئولی به منطقه آمد و با لبخند گفت که فکر نکنید که هامون دوباره احیا می شود.

وی بازی های سیاسی و خط قرمز ها در دانشگاه زابل را از جمله مهمترین علت بی توجهی مسئولان دانشگاه در رابطه با فعالیت های علمی و محیط زیست در دانشگاه زابل می داند و می گوید: به دلیل حزب هایی که در دانشگاه وجود دارد، برخی از اساتید تمایلی به فعالیت در فضای دانشگاه را ندارند و فعالیت آن ها در خارج از دانشگاه است؛ چرا که اگر نماینده حزبی کاری انجام دهد، حزب مخالف او را می کوبد و اگر نماینده هیچ حزبی نباشید هر دو حزب آن شخص را در دانشگاه می کوبد.

این دانشجوی محیط زیست زابل با انتقاد از عملکرد برخی رسانه ها در انعکاس اخبار طوفان زابل می گوید: برخی رسانه ها تنها بسنده می کنند به اینکه طوفان امان مردم زابل را بریده؛ در حالی که طوفان امان مردم را نبریده؛ بلکه خدا شاهد است که مردم زیر طوفان خاک می شوند. در همه جا وقتی ذرات گردو غبار به چند برابر می رسد وضعیت بحرانی می شود؛ در حالی که طوفان زابل به بیش از 60 برابر حد مجاز آن رسیده است و هیچ اتفاقی صورت نگرفته است.

اما اینکه چه زمانی مشکلات مردم در زابل حل خواهد شد و مسئولان چه زمانی دست بکار خواهند شد، خواسته ای است که مردم و دانشجویان از مسئولان دارند، دبیر کانون دانشجویی محیط زیست دانشگاه زابل در این رابطه می گوید: مشکل ما مشکل منطقه ای است و مربوط به آقای ظریف است آقای ظریف باید با کشور افغانستان برای برگردان حق آبه هیرمند وارد مذاکره شود.

مجید خلیفه، فعال دانشجویی و دانشجوی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی زابل نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو می گوید: متأسفانه این روند نامناسب باعث به حاشیه رفتن مشکلات عدیده ای منطقه و سهم به مراتب نامتوازن با میزان اهمیت آن شده است. شاید بتوانم بگویم از مهم ترین مشکلات مردم منطقه، ریزگرد های حاصل از خشکسالی و باد های 120 روزه است که بیان همین مورد کافی است که شهر زابل، به آلوده ترین شهر جهان تبدیل شده است.

این دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی زابل با بیان اینکه در این شرایط، نه تنها دولت و مجلس برای مهار ریزگرد ها تدبیری نیندیشیده اند، می گوید: متأسفانه در رسانه ها هم سخنی از این موضوع مطرح نیست، گویی اصلاً مسأله مهمی نبوده است، امیدوارم روزی را ببینیم که مسائل این منطقه نیز دغدغه مسئولان شود، مثلا همانطور که جناب آقای ظریف برای مسائل مختلف به کشور های متعدد سفر می کنند، ایشان را در جهت مذاکره در خصوص حق آبه ی هامون در افغانستان ببینیم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری دانشجو ، تاریخ انتشار: 15 آبان 1397 ، کدخبر: 722229 ، www.snn.ir


محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
آموزش و پرورش   هند   افغانستان   بیمار   کولر   گرد و غبار   طوفان   کشاورزی   محیط زیست   سرویس مدارس   خشکسالی   کسب و کار   هیات علمی   زابل   مشکلات تنفسی   کاشت نهال   توهین   ریزگرد   کسبه   هیات علمی دانشگاه   کاشت درخت   هامون   غلظت آلاینده   دانش آموزی   منابع طبیعی   شعار سال   دانشگاه  
اخبار مرتبط
هیرمند پرآب است، هامون تشنه
ایسنا
جنگل های بلوط غرب در حال بیابانی شدن است
نسیم
خزر توان اجرای طرح انتقال آب را ندارد
شعار سال
میهمان ناخوانده ای که در خانه های مردم زابل جاخوش کرده است/ مشکل طوفان های 120 روزه به دست آقای ظریف قابل حل است
خبرگزاری دانشجو
ناکارآمدی محیط زیست در دیپلماسی کشور های همسایه
سلامت نیوز
فاجعه در کمین 10 استان کشور
آفتاب
نهال کاری و مالچ پاشی 11 هزار هکتار از شنزار های خوزستان در آستانه اربعین
جوان آنلاین
ایران برای حل گرد و غبار به دیپلماسی نیاز دارد، فقط 20 میلیون لیتر مالچ در کشور داریم
اقتصادگردان
هامون پشت سد دیپلماسی
ایرنا
باران و گرد و خاک مدارس خوزستان را تعطیل کرد
ایران آنلاین
مرکز بازدیدکنندگان حیات وحش تالاب بین المللی هامون افتتاح شد
ایرنا
عامل اصلی خشکی تالاب هامون
سلامت نیوز
سدسازی های کشور افغانستان و خودداری از پرداخت حقابه قانونی هیرمند عامل اصلی خشکی تالاب هامون
خبرگزاری خانه ملت
کشاورزان سیستان و بلوچستان در آغوش بیکاری و تشنگی
ستاره
کشاورزان سیستان و بلوچستان در آغوش بیکاری و تشنگی| مسئولان آدرس بهشت می دهد...| می خواهند با پلیس جلوی کوچ مردم از روستا را بگیرند!| روستاها در بی آبی می سوزند اما مردم دم برنمی آورند| درهای جهنم را به رویمان باز کرده ایم
آفتاب
تنها ذخیره گاه آب شرب منطقه سیستان در تسخیر جلبک ها/ بیماری های پوستی و گوارشی دستاورد کم توجهی مسئولان
عصر هامون
راه کارهای یک استاد دانشگاه برای حل مشکل کم آبی/ آب های نامتعارف، سیستان وبلوچستان را احیا می کند
خبرگزاری دانشجو
مردم چه تمهیداتی برای مواجه با پدیده ریزگردها به کار گیرند؟/ تالیف کتابی برای مواجه با پدیده گرد و غبار
خبرگزاری دانشجو
پاک ترین و ارزان ترین انرژی دنیا در سیستان هدر می رود
سایت جماران
از چالش آب سیستان تا تراژدی هیرمند و هامون
ایسنا
انتقال آب از دریای عمان می تواند مشکل سیستان و بلوچستان را تامین کند
پارسینه
بی آبی زندگی جانوران سیستان و بلوچستان را در معرض خطر قرار داد
خبرگزاری خانه ملت
رفع دغدغه اشتغال بااجرای نظام آموزشی مهارتی
شعار سال
گمشده در غبار! + تصاویر
اکو فارس
گمشده در غبار+ تصاویر
بهداشت نیوز
دفن زیر «روان شن »ها
ایرنا
تغییرات آب و هوایی منجر به فقر گسترده میلیارد ها انسان می شود
باشگاه خبرنگاران
گلایه فرماندار زابل از "عملکرد محیط زیست"؛ طوفان "همسایه دائم" سیستانی ها+ تصاویر
تسنیم
چشمان خشک هامون
همشهری آنلاین
استخراج نفت،تالاب هورالعظیم را خشک کرد | خشک شدن تالاب هورالعظیم عمدی بود
دیباچه
«ماجرای نیمروز» دیگر تحمل کردنی نیست
اخبار اقتصاد ایران
توفان 171 سیستانی را در بیمارستان بستری کرد
ایران اکونومیست
سدهای خارجی بلای جان کشور شده اند
سلامت نیوز
تلاش انجمن شیمی برای پیوند آموزش وپرورش باوزارت علوم/استقبال کم از کنفرانس به سبب اوضاع اقتصادی
ایسنا
زندگی مدفون شده
شعار سال
سیستان خسته از طوفان
جوان آنلاین
نخستین کنفرانس بین المللی کشاورزی مشترک ایران و افغانستان برگزار می شود
باشگاه خبرنگاران
هشدار؛طوفان های 120 روزه زابل حامل ویروس آسم
بهداشت نیوز
پیوند ناخوشایند خشکی تالاب هامون و تشدید طوفان های 120 روزه
ایسنا
3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه "سیستان"/بی آبی "هامون" از ابتدای سال تاکنون
اخبار اقتصاد ایران
اخبار مرتبط
bltایسنا : هیرمند پرآب است، هامون تشنه
bltنسیم : جنگل های بلوط غرب در حال بیابانی شدن است
bltشعار سال : خزر توان اجرای طرح انتقال آب را ندارد
bltخبرگزاری دانشجو : میهمان ناخوانده ای که در خانه های مردم زابل جاخوش کرده است/ مشکل طوفان های 120 روزه به دست آقای ظریف قابل حل است
bltسلامت نیوز : ناکارآمدی محیط زیست در دیپلماسی کشور های همسایه
bltآفتاب : فاجعه در کمین 10 استان کشور
bltجوان آنلاین : نهال کاری و مالچ پاشی 11 هزار هکتار از شنزار های خوزستان در آستانه اربعین
bltاقتصادگردان : ایران برای حل گرد و غبار به دیپلماسی نیاز دارد، فقط 20 میلیون لیتر مالچ در کشور داریم
bltایرنا : هامون پشت سد دیپلماسی
bltایران آنلاین : باران و گرد و خاک مدارس خوزستان را تعطیل کرد
bltایرنا : مرکز بازدیدکنندگان حیات وحش تالاب بین المللی هامون افتتاح شد
bltسلامت نیوز : عامل اصلی خشکی تالاب هامون
bltخبرگزاری خانه ملت : سدسازی های کشور افغانستان و خودداری از پرداخت حقابه قانونی هیرمند عامل اصلی خشکی تالاب هامون
bltستاره : کشاورزان سیستان و بلوچستان در آغوش بیکاری و تشنگی
bltآفتاب : کشاورزان سیستان و بلوچستان در آغوش بیکاری و تشنگی| مسئولان آدرس بهشت می دهد...| می خواهند با پلیس جلوی کوچ مردم از روستا را بگیرند!| روستاها در بی آبی می سوزند اما مردم دم برنمی آورند| درهای جهنم را به رویمان باز کرده ایم
bltعصر هامون : تنها ذخیره گاه آب شرب منطقه سیستان در تسخیر جلبک ها/ بیماری های پوستی و گوارشی دستاورد کم توجهی مسئولان
bltخبرگزاری دانشجو : راه کارهای یک استاد دانشگاه برای حل مشکل کم آبی/ آب های نامتعارف، سیستان وبلوچستان را احیا می کند
bltخبرگزاری دانشجو : مردم چه تمهیداتی برای مواجه با پدیده ریزگردها به کار گیرند؟/ تالیف کتابی برای مواجه با پدیده گرد و غبار
bltسایت جماران : پاک ترین و ارزان ترین انرژی دنیا در سیستان هدر می رود
bltایسنا : از چالش آب سیستان تا تراژدی هیرمند و هامون
bltپارسینه : انتقال آب از دریای عمان می تواند مشکل سیستان و بلوچستان را تامین کند
bltخبرگزاری خانه ملت : بی آبی زندگی جانوران سیستان و بلوچستان را در معرض خطر قرار داد
bltشعار سال : رفع دغدغه اشتغال بااجرای نظام آموزشی مهارتی
bltاکو فارس : گمشده در غبار! + تصاویر
bltبهداشت نیوز : گمشده در غبار+ تصاویر
bltایرنا : دفن زیر «روان شن »ها
bltباشگاه خبرنگاران : تغییرات آب و هوایی منجر به فقر گسترده میلیارد ها انسان می شود
bltتسنیم : گلایه فرماندار زابل از "عملکرد محیط زیست"؛ طوفان "همسایه دائم" سیستانی ها+ تصاویر
bltهمشهری آنلاین : چشمان خشک هامون
bltدیباچه : استخراج نفت،تالاب هورالعظیم را خشک کرد | خشک شدن تالاب هورالعظیم عمدی بود
bltاخبار اقتصاد ایران : «ماجرای نیمروز» دیگر تحمل کردنی نیست
bltایران اکونومیست : توفان 171 سیستانی را در بیمارستان بستری کرد
bltسلامت نیوز : سدهای خارجی بلای جان کشور شده اند
bltایسنا : تلاش انجمن شیمی برای پیوند آموزش وپرورش باوزارت علوم/استقبال کم از کنفرانس به سبب اوضاع اقتصادی
bltشعار سال : زندگی مدفون شده
bltجوان آنلاین : سیستان خسته از طوفان
bltباشگاه خبرنگاران : نخستین کنفرانس بین المللی کشاورزی مشترک ایران و افغانستان برگزار می شود
bltبهداشت نیوز : هشدار؛طوفان های 120 روزه زابل حامل ویروس آسم
bltایسنا : پیوند ناخوشایند خشکی تالاب هامون و تشدید طوفان های 120 روزه
bltاخبار اقتصاد ایران : 3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه "سیستان"/بی آبی "هامون" از ابتدای سال تاکنون
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.